کد خبر : 32832 / /
/

قیمت شیرینی در روز مادر | جعبه‌های نیم‌ کیلویی پرطرفدار شد!

قیمت شیرینی در روز مادر | جعبه‌های نیم‌ کیلویی پرطرفدار شد!

بررسی بازار نشان می‌دهد هر چند در آستانه روز مادر قیمت شیرینی افزایش پیدا نکرده اما افزایش چند برابری قیمت شیرینی از ابتدای سال، منجر به کاهش شدید تقاضا در بازار شده است؛ به طوری که جعبه‌های چند کیلویی در شیرینی‌فروشی‌ها جای خود را به جعبه‌های نیم‌کیلویی داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، هر سال با توجه به فرا رسیدن روز مادر تقاضا برای خرید شیرینی و کیک افزایش پیدا می‌کند. اما بررسی بازار نشان می‌دهد که در حال حاضر  قیمت شیرینی نسبت به شب یلدا دستخوش تغییر نشده است. با این حال تجربه نشان می‌دهد که اغلب فروشندگان در همان روز با توجه به افزایش تقاضا اقدام به افزایش قیمت می‌کنند!

قیمت شیرینی چقدر شد؟

در حال حاضر قیمت شیرینی خشک کیلویی ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان، شیرینی زبان ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان و شیرینی‌ تر هم از ۱۲۰ تا 180 هزار تومان است. اما این قیمت‌ها بسته به منطقه حتی تا کیلویی 70 هزار تومان نیز متفاوت است.

از آنجا که قیمت شیرینی مانند بسیاری از کالاها دستوری نیست، باعث شده بسیاری از قنادی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها بر اساس یک فضای رقابتی، تعیین قیمت کنند. از این رو قیمت شیرینی بر اساس کیفیت و منطقه متفاوت است.

در این باره علی بهره‌مند، رئیس اتحادیه دارندگان قنادان، عنوان کرد: حذف قیمت دستوری به نفع مصرف‌کننده است، چرا که در بازار رقابت ایجاد می‌‍کند و قیمت‌ها بر اساس مواد مصرفی و کیفیت عرضه، تعیین می‌شود که قیمتی منصفانه و مناسب خواهد بود.

در روز مادر نیز خرید کیک متقاضیان بسیاری دارد، اما گرانی قیمت کیک به ویژه بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای بسیار کاهش یافته است. این در حالی است که در گذشته یک خانواده 4 نفره به دلیل مناسبت‌های مختلف از جمله تولد اعضای خانواده و مناسبت‌هایی نظیر روز مادر و روز پدر حداقل در سال بیش از شش بار اقدام به خرید کیک می‌کردند.

در حال حاضر قیمت یک کیلو کیک بین 180 هزار تومان تا 250 هزار تومان بسته به نوع مواد اولیه مصرفی در آن، متفاوت است. از همین رو قیمت یک کیک کوچک بین 250 هزار تومان تا 400 هزار تومان آب می‌خورد.

تقاضا برای جعبه‌های نیم‌کیلویی افزایش یافت

روند افزایش قیمت شیرینی از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شد و با حذف ارز ترجیحی به اوج خود رسید؛ چرا که قیمت مواد اولیه تولید شیرینی با بیش از 100 درصد رشد مواجه شد. طوری که در بسیاری از شیرینی‌فروشی‌ها جعبه‌های شیرینی چند کیلویی جای خود را به جعبه‌های نیم‌کیلویی داد.

تا همین سال گذشته هم اغلب مردم متقاضی خرید شیرینی در جعبه‌های 1.5 و دو کیلویی بودند. اما فروشندگان شیرینی می‌گویند که بعد از افزایش شدید قیمت‌ها، تقاضای خرید شیرینی در جعبه‌های نیم‌کیلویی، افزایش چشمگیرتری پیدا کرده است./ تجارت نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.