کد خبر : 32337 / /
/

قیمت دلار| دلار| دلار در بازار

قیمت دلار امروز 17 دی در بازار | خبر مهم برای خریداران دلار | هجوم مردم برای خرید دلار

قیمت دلار در هفته گذشته موفق شد که دو کانال عقب نشینی کند و به کانال ۳۹ هزار تومان برسد اما معامله گران در روز پنه شنبه بازار را ترک کردند.

قیمت دلار امروز 17 دی در بازار | خبر مهم برای خریداران دلار | هجوم مردم برای خرید دلار

قیمت دلار بالا رفت. قیمت دلار برای مردم مهم است.قیمت دلار با توجه به نرخ بورس متغیر است. قیمت دلار در بازار اعلام شد. قیمت دلار چند شد؟

قیمت دلار

عملکرد یک هفته گذشته بازار ارز، از ریزش بیش از ۲ هزار تومانی قیمت دلار حکایت دارد؛ به طوری که هر دلار آمریکا از کانال ۴۱ هزار تومان به کانال ۳۹ هزار تومان پایین آمد.

در حال حاضر هر دلار آمریکا در بازار تهران ۳۹ هزار و ۴۸۳ تومان قیمت داشت و این در حالی است که یک هفته قبل در بازار ۴۱ هزار و ۶۱۵ قیمت داشت.

بنا به این گزارش، روند ریزش قیمت دلار در هفته گذشته به‌گونه‌ای بود که دلار تا کانال ۳۸ هزار تومان هم پایین آمد و به حدود ۳۸ هزار تومان و ۷۵۹ تومان رسید، اما نتوانست در این کانال بیشتر از یک روز جا خوش کند و دوباره به کانال بالاتر رفت.

اما کاهش حدود ۲ هزار و ۱۳۲ تومانی (۵.۱) قیمت دلار در هفته گذشته در حالی است که همچنان دلار ۳۹ هزار و ۴۸۳ تومانی بازار، ۳ هزار و ۵۸۶ تومان بالاتر از یک ماه قبل است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار در طول یک ماه گذشته در حدود ۹.۹ درصد گران شده است. هر دلار آمریکا یک ماه قبل ۳۵ هزار و ۹۳۰ تومان بود.

گزارش‌های میدانی از روز پنج‌شنبه، آخرین روز معاملات بازار حاکی از آن است که بازار روز خلوتی را سپری می‌کرده که البته به نظر می‌رسد بارش برف و باران در این روز، در خلوتی بازار بی‌تاثیر نبوده است. با این وجود، فعالان بازار درباره این‌که قیمت‌ها در بازار ارز در هفته آینده افزایشی خواهد بود یا کاهشی، حرفی نمی‌زدند.

با این وجود، برخی از فعالان معتقدند با تثبیت دلار در یک محدوده خاص، بسیاری از معامله‌گران با زیان روبه‌رو می‌شوند و به این ترتیب، از بازار خارج و به سمت بازارهای دیگری می‌روند.

بر همین اساس، فعالان بازار ترجیح داده‌اند که خرید و فروش خود را به روزهای بعد موکول کنند تا بلکه قدرت بازارساز تا حدی برای آن‌ها آشکار شده باشد.

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز معتقد است آنچه باعث تغییر جهت دلار شد، سیاست‌های کلامی بانک مرکزی بوده واگرنه عملا نقدینگی بزرگی از جنس دلار نداریم که با تزریق آن بتوانیم به شکل واقعی بازار را مهار کنیم.

این کارشناس بازار می‌گوید: «اگر مردم برای فروش ترغیب شوند و به سیگنال‌های کلامی بازارساز اعتماد کنند و بفروشند، قیمت دلار تا قیمت ۳۲ و ۳۳ هزار تومان پایین می‌آید.»

دیبا با تاکید بر اینکه تفکر فعلی خرید دلار از سوی مردم مانند گذشته نیست، می‌گوید: «باید ببینیم در روزهای آینده عملکرد واقعی بانک مرکزی چگونه خواهد بود.»

کف بازار؛ دلار 34 هزار تومانی

علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی دیگر کارشناسی است که به تجارت‌نیوز می‌گوید: «بر مبنای تحلیل تکنیکال، قیمت ۳۳ تا ۳۴ هزار تومانی پایین‌ترین محدوده قیمتی برای این اسکناس امریکایی تا ابتدای اسفند ماه است. با توجه به بحث افزایش نقدینگی و برآوردی که از عدم افزایش تولید ناخالص داخلی وجود دارد، به نظر می‌آید دولت می‌تواند کف دلار را با نرخ 34 هزار تومان ببندد.

در حال حاضر سیاست بانک مرکزی جمع‌آوری نرخ‌های متعدد از بازار و نزدیکی قیمت دلار نیما و مبادله‌ای به یکدیگر است.

انتظار معامله‌گران در بازار ارز

همایون دارابی، کارشناس بازارهای مالی هم در گفتگو با تجارت‌نیوز بر سیاست ارزی جدید بانک مرکزی تاکید می‌کند و می‎‌گوید: «بعید می‌دانم روند ریزشی فعلی به طور مداوم در بازار ادامه داشته باشد؛ ما باید صبر کنیم تا جزئیات بیشتری از سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه ارز و نرخ بهره مشخص شود.»

اما پیش‌ بینی دارابی از بازار ارز و روند قیمت‌ها چیست؟ او می‌گوید: «اگر ابهامات برقرار باشد و عرضه سنگینی از طرف بانک مرکزی صورت نگیرد و اگر معامله‌گرانی که الآن دست نگه داشتند ببینند در بازار نیما به آنها ارزی تخصیص داده می‌شود یا نه به نتیجه‌ای نرسند آن وقت با فشار افزایشی روی دلار مواجه می‌شویم. فعلا همه چیز متوقف است و ما منتظریم ببینیم که برگ بعدی که روی میز می‌آید چیست.»

کاهش قیمت دلار موقتی است؟

علی قنبری، دیگر کارشناس اقتصادی است که به ایسنا گفته است «کاهش قیمت در بازار ارز ناشی از عکس‌العمل به تغییر رئیس کل بانک مرکزی و سیاست‌های اعلامی او بوده است. اگر این سیاست‌ها با تئوری‌های علمی همراه باشد، پایدار خواهد بود. البته بسیاری از مسائل سیاسی و بین‌المللی روی بازار ارز اثرگذار است و اگر تغییراتی در برخی ساختارها اتفاق نیفتد، نمی‌توان گفت که کاهش نرخ ارز و تعادل در این بازار ادامه‌دار و پایدار خواهد بود.

سید مرتضی افقه، اقتصاددان هم در گفتگو با رویداد 24 گفته است افزایش قیمت دلار با خبر تغییر ریاست کل بانک مرکزی چند روزی کُند یا متوقف می‌شود؛ اما اگر در مدتی کوتاه مشکل تحریم‌ها حل نشود یا حرفی از تداوم مذاکرات زده نشود، قیمت دلار به روند افزایشی خود بازخواهد گشت.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل کسری بودجه دولت و افزایش نقدینگی به تحریم‌ها بازمی‌گردد، ادامه داد: تحریم به‌تنهایی و مستقیما بر قیمت دلار اثرگذار است. فقط و فقط حرف‌های خوش بینانه یا بدبینانه نسبت به توافق آتی برجام یا مشابه آن و ترسیم افقی که تحریم‌ها رفع شوند می‌تواند فعلا روند گرانی قیمت دلار را متوقف کند.

فرمان سه برابر شدن قیمتی به بازار

میثم رادپور، کارشناس مسائل مالی هم در گفتگو با تجارت‌نیوز به نرخ تورم اشاره می‌کند و می‌گوید: بازار ارز عقب‌تر از تورم است. ما در اقلام مصرفی خانوار، صندوق‌های سرمایه‌‌ای و تمامی بخش‌های بازار و اقتصاد، تورم افسار گسیخته‌ای را شاهد هستیم.» او تاکید می‌کند عامل تحریم‌ها به اتفاقات امروز در بازار‌های مالی سرعت داده است. در کشور دوره ۱۰ ساله‌ای داشتیم که قیمت ارز ثابت مانده بود و در آن زمان امکان ثبات دستوری و کنترل بازار ارز وجود داشت، زیرا صادرات، تولید، واردات و فروش نفت داشتیم. اما اکنون چنین امکانی وجود ندارد و دولت نمی‌تواند قیمت دلار را به سادگی مهار کند.

علی شریعتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که قیمت دلار در فاز بعدی تا چه قیمتی ریزش خواهد کرد؟ گفت: نهایتا ۳۵ هزار تومان. او تاکید می‌کند که در صورتی که رییس کل جدید رویه‌های سابق را در بانک مرکزی تغییر دهد و برخلاف رییس سابق، از کارشناسان حوزه ارز به ویژه متخصصان این بازار در بخش خصوصی استفاده کند، می‌توان نسبت به ساماندهی بازار ارز در کشور امیدوار بود.

اما پدرام سلطانی، دیگر فعال بخش خصوصی است که معتقد است سیاست ارزی بانک مرکزی از همین الان مشخص است. سلطانی به گفته معاون اول رئیس جمهور اشاره کرده و می‌گوید معاون اول رئیس جمهور گفته نرخ دلار برای کالاهای اساسی را تا دو سال کنترل می‌کند. معنی این حرف این است که نرخ دلار در بازار آزاد 3 تا 4 برابر می‌شود.

قیمت دلار همچنان در کانال 39 هزار تومان است. برخی معتقدند ریزش قیمت دلار مقطعی است و مجددا بالا می‌رود اما برخی دیگر معتقدند جهش قیمت دلار مقطعی بود و بازار باز هم می‌ریزد. کارشناسان در این باره چه می‌گویند؟

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.