کد خبر : 32023 / /
/

پیش بینی قیمت دلار ۱۰ دی ۱۴۰۱ | واکنش قیمت دلار به تغییر رئیس بانک مرکزی بعد از روز تعطیل

رئیس ‌کل جدید بانک مرکزی ساعتی پس از انتصاب‌اش به‌عنوان دومین سکاندار سیاست‌های پولی و ارزی در دولت سیزدهم از سیاستی جدید به نام تثبیت نرخ دلار در سامانه نیما، روی نرخ ۲۸هزار و ۵۰۰تومان، خبر داد.

پیش بینی قیمت دلار ۱۰ دی ۱۴۰۱ | واکنش قیمت دلار به تغییر رئیس بانک مرکزی بعد از روز تعطیل

محمدرضا فرزین اعلام کرد: تلاش خواهیم کرد نرخ مبادله‌ای، به بازار آزاد نرخ بدهد؛ سیاستی که در همان نخستین واکنش‌ها به‌عنوان سیاست تثبیت قیمت ارز قلمداد شد. انتظار می‌رود هیأت عامل بانک مرکزی براساس ریل‌گذاری جدید در روزهای آینده دچار تغییرات جدی شود.

زمزمه تغییر رئیس ‌کل بانک مرکزی از ۲ماه پیش پس از جدی‌شدن استعفای علی صالح‌آبادی قوت گرفت. قرار بود این تغییر تا قبل از آغاز فصل زمستان، نهایی شود. سرانجام عصر روز پنجشنبه، دولت تصمیم نهایی را گرفت و در حضور سید ابراهیم رئیسی، محمدرضا فرزین به‌عنوان بیست و دومین رئیس‌کل بانک مرکزی، از هیأت وزیران رأی اعتماد گرفت تا راهی ساختمان میرداماد شود.

سیاست تثبیت نرخ ارز

فرزین ساعتی پس از گرفتن رأی اعتماد و قبل از حضور در اتاق کار جدیدش راهی تلویزیون شد و اعلام کرد: براساس سیاست جدید بانک مرکزی برای ثبیت نرخ ارز، نرخ هر دلار در سامانه نیما روی ۲۸هزار و ۵۰۰تومان تثبیت می‌شود.

او با بیان اینکه منابع ارزی بسیار مطمئن است، گفت: بانک مرکزی تمام نیازهای ارزی برای تامین کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین‌آلات و تجهیزات را در بازار نیما با نرخ ۲۸۵۰۰تومان تامین می‌کند.

به‌گفته او، رویکرد مدیریت جدید بانک مرکزی، اعمال سیاست ارزی مبتنی بر سیاست تثبیتی است. نرخ ارز را تثبیت و دغدغه فعالان اقتصادی را برطرف خواهیم کرد. رئیس‌کل جدید با اعلام اینکه برای عبور از شرایط ملتهب بازار ارز، ضروری است مردم به او اعتماد کنند، افزود: حتما تلاش خواهیم کرد که پاسخ این اعتماد را بدهیم و ثبات را به بازار ارز بازگردانیم.

رئیس‌کل جدید بانک مرکزی در عین حال، دغدغه رئیس جمهوری را معیشت مردم اعلام و تأکید کرد: این دغدغه را با کنترل تورم و ارز تامین خواهیم کرد و برای رفع نارسایی‌ها باید رویکرد جدیدی اتخاذ کنیم.

واکنش بازار به تغییر در بانک مرکزی

فرزین پس از تصدی مسئولیت تأکید کرد: بانک مرکزی در دوره جدید مدیریت، نرخ بازار آزاد را نادیده نمی‌گیرد.

او گفت: با وجود سهم اندک بازار آزاد، از کل مبادلات ارزی، نرخ ارز در این بازار به فعالان اقتصادی علامت می‌دهد، برای همین تلاش خواهیم کرد تمام نیازهای اصلی اقتصاد ایران را در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی پاسخ دهیم تا بازار آزاد بیش از بیش کوچک شود و نرخ ارز در بازار آزاد کاهش یابد.

در پی انتشار زمزمه‌های تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی و به‌دنبال باز شدن دامنه نوسان نرخ ارز در بازار توافقی ارز، از ظهر پنجشنبه نرخ دلار در بازار آزاد به‌صورت پلکانی از مرزهای بالاتر از ۴۴هزار تومانی به سمت ۴۱هزار تومان کاهش یافت؛ موضوعی که از واکنش مثبت بازار به این تغییر حکایت داشت.

۱- روسای بانک مرکزی در گذر تاریخ

از زمان تاسیس بانک مرکزی، ابراهیم کاشانی، علی‌اصغر پورهمایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمانفرمایان، عبدالعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسن‌علی مهران، یوسف خوش‌کیش، محمدعلی مولوی، علی‌رضا نوبری، محسن نوربخش، مجید قاسمی، محمدحسین عادلی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی، عبدالناصر همتی، اکبر کمیجانی و علی صالح‌آبادی سکان هدایت این نهاد را بر عهده داشته‌اند که مهدی سمیعی و محسن نوربخش ۲بار تجربه ریاست بر بانک مرکزی را تجربه کرده بودند.

۲- رئیس‌کل جدید بانک مرکزی کیست؟

محمدرضا فرزین که قرار بود با آغاز به‌کار دولت سیزدهم مسئولیت بانک مرکزی را بر عهده بگیرد، با یک‌سال و نیم تأخیر به این مسئولیت رسید.

او که در دولت فعلی مدیر عامل بانک ملی ایران بود، قبل از آن مدیرعامل بانک کارآفرین بود. ولی‌اله سیف، رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی هم تجربه مدیرعاملی در بانک‌های ملی و کارآفرین را در کارنامه داشت که به ریاست بانک مرکزی انتخاب شد.

از بین روسای کل بانک مرکزی، پس از انقلاب، بهمنی، سیف و همتی ازجمله افرادی بوده‌اند که پیش از حضور در ساختمان میرداماد، در بانک ملی مسئولیت داشته‌اند. در سابقه رئیس‌کل جدید که در دولت محمود احمدی‌نژاد چهره شد، دبیری کارگروه طرح تحول نظام بانکی و ارزشگذاری پول ملی، ریاست صندوق توسعه ملی، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد، دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها و البته عضویت در شورای پول و اعتبار دیده می‌شود. او البته اهل کاشان است و تحصیل کرده ۳دانشگاه شهید بهشتی، تهران و علامه طباطبایی، در رشته اقتصاد است.

۳- دستگیری سرشاخه‌های التهاب ارزی

همزمان با تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی، وزارت اطلاعات هم با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به‌منظور ثبات بخشی به روند بازار ارز و برخورد با عوامل برهم زننده آن، تعدادی از گردانندگان و سرشاخه‌های اصلی کانال‌ها، گروه‌ها و صفحات مجازی که درصدد قیمت‌گذاری جعلی ارزهای خارجی، انجام معاملات فردایی و سوداگری بودند، مورد رصد اطلاعاتی قرار گرفته، شناسایی و دستگیر شدند.

به‌گفته وزارت اطلاعات، ۱۱نفر از عوامل مؤثر بر نوسان غیرعادی بازار ارز در شبکه‌های اجتماعی با دستور مقام‌های قضایی بازداشت و روانه زندان شده‌اند، همچنین ۳۲۰نفر از عوامل اصلی مرتبط با کانال‌ها و گروه‌های مجازی نیز شناسایی شده‌اند که به‌زودی اقدامات لازم برای برخورد با آنان صورت می‌گیرد./همشهری

پیش بینی قیمت دلار ۱۰ دی ۱۴۰۱

روند قیمت دلار در نخستین هفته دی ماه همواره صعودی بود و این آشفتگی بازار ارز نهایتا منجر به تغییر در راس مدیریت بانک مرکزی شد. به نظر می‌رسد با این تغییر در نهاد پولی کشور به شکل سنتی فعلا شنبه روز آرامی برای بازار ارز باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت دلار در نخستین هفته دی ماه با روندی دائما صعودی همراه بود و این تلاطم بالای بازار ارز در انتهای هفته، کرسی ریاست را از زیر پای صالح‌آبادی کشید.

روز پنجشنبه ۸ دی ماه ۱۴۰۱ بعد از بسته شدن بازارهای معاملاتی خبر تغییر ریاست بانک مرکزی منتشر شد و بسیاری معتقد بودند این تاخیر در اعلام تغییر در راس بانک مرکزی به دلیل ممانعت از افزایش مجدد قیمت دلار بود و نهاد پولی کشور به دلیل تعطیلی پایان هفته یک قدم از بازار پیشی گرفته است.

بسیاری از معامله‌گران این تغییر را سرآغاز سیاست‌های جدید بانک مرکزی بر بازار ارز می‌دانند، هر چند تحلیلگران معتقدند این سیاست چسب زخمی است بر خونریزی شدید دلار و چاره‌ای بر بازار آشفته ارز نیست، اقتصاد زبان زور نمی‌فهمد!

رشد ۵۰ درصدی دلار و ۹۰ درصدی سکه در ۱۵ ماه

اواسط مهر ماه سال گذشته علی صالح آبادی سکان بانک مرکزی را با دلار ۲۸ هزار تومانی در دست گرفت. قیمت سکه در آن زمان ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود. روز گذشته قیمت دلار در بازار معاملات تهران با نرخ حدودی ۴۳ هزار تومان مبادله شد و سکه امامی هم ۲۲ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان شد. این یعنی در نزدیک به ۱۵ ماه حضور صالح‌آبادی بر مسند بانک مرکزی دلار ۱۵ هزار تومان، معادل ۵۳/۵۷ درصد رشد قیمت داشته است. سکه امامی هم طی مدت یاد شده ۹۰/۷۱ درصد گران شده است. افزایش قیمت این قطعه از سکه طی ۱۵ ماه ۱۰ میلیون و ۷۹۵ هزار تومان بوده است.

باید دید این رکوردشکنی قیمت‌ها با چوب جادویی محمد رضا فرزین که به گفته خودش مهمترین وظیفه بانک مرکزی، کنترل نرخ تورم و نرخ ارز است چگونه‌ می‌تواند بازار را تحت کنترل درآورد؟

فرزین، پس از عهده‌داری نهاد پولی کشور در برنامه‌ای تلویزیونی حضور یافت و مهمترین سیاست‌های بانک مرکزی را به اختصار عنوان کرد او در این برنامه، سیاست جدید ارزی را سیاست تثبیتی خواند و گفت: «ارز را تثبیت خواهیم کرد و دغدغه فعالان اقتصادی کشور را رفع خواهیم کرد.»

رئیس‌کل بانک مرکزی درمورد سایر مصارف ارزی نیز گفت: «سایر مصارف ارزی که حدود ۴۰ مورد است در بازار مبادله ارزی تامین خواهد شد. تلاش می‌کنیم این نرخ به بازار آزاد علامت بدهد. تمام نیازهای ارزی را در نیما و بازار مبادله ارزی تامین خواهیم کرد و بازار ارز آزاد را مستمرا کوچک خواهیم کرد و نرخ آن را به نرخ بازار مبادله ارزی نزدیک می‌کنیم.»

به بانک مرکزی اعتماد کنید!

او در پایان از مردم خواست به بانک مرکزی اعتماد کنند تا بتواند بازارها را تثبیت کند. باید دید سیگنال‌های آخر هفته‌ی جنجالی دلار پس از بازگشایی بازارها در روز شنبه چگونه رقم می‌خورد؟

در ۱۰ روز گذشته بازار ارز داغ‌ترین بازار هم برای مردم و هم برای سیاست‌گذاران بود در مدت مذکور با وجود سیاست‌های نهاد‌ پولی کشور اما این اسکناس آمریکایی راه خود را رفت و هر روز نسبت به روز قبل، مردم بیشتر راغب می‌شدند تا سرمایه‌های خود را تبدیل به ارز کنند.

با وجود جو انتظامی بازار که در خبرها سعی می‌شد پررنگ‌تر به آن پرداخته شود اما مردم درصدد استفاده از سهمیه دلاری خود بودند و یا آن را برای سودی در حدود ۵ تا ۷ میلیون تومانی واگذار می‌کردند. از سوی دیگر معامله‌گران حرفه‌ای که در روزهای گذشته در انتظار برگشت قیمت به کانال‌های پایین‌تر بودند با وجود احتیاط در خرید و فروش اما به بازار برگشتند و با وجود شرایط انتظامی سعی در نوسان‌گیری از بازار داشتند.

برخی تحلیلگران بازار با اشاره به اینکه قیمت دلار نسبت به کف ۱۴۰۰ دو برابر رشد داشته و اکنون وارد ناحیه بالایی کانال شده است، نرخ ۴۴ تا ۴۶ هزار تومانی را محدوده مقاومت سقف کانال می‌دانند و معتقدند امکان اصلاح قیمتی در آن نواحی بالاست. در صورت بروز اصلاح، نرخ ۴۰ هزار تومانی حمایت اول می‌باشد و کف کانال ۳۶ هزار تومانی می‌تواند محدوده بعدی حمایت باشد.

سیگنال هسته‌ای خنثی شد؟

در هفته‌ای که گذشت امید به توقف روند صعودی قیمت‌ها در پی انتشار خبر سفر گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در روز شنبه ۱۰ دی ماه وجود داشت. اما با سیگنال‌های نامساعدی که از اخبار بین‌المللی به بازار ایران روانه می‌شود به نظر می‌رسد امید به توافق هسته‌ای برجام به عنوان قوی‌ترین سیگنال کاهش قیمت‌ها در بازار هر روز کمرنگ‌تر می‌شود.

در عین حال، در واکنش به این اخبار برخی از کاربران تجارت‌نیوز معتقدند: «دولت برای کسری بودجه خود ‌طلا را گران کرد. مردم هم پولارو از بانک‌ها بیرون کشیدن و به‌دنبال بی‌ارزش بودن ریال،‌ طلا و ارز خریدن. تا چند روز آینده، دولت طلا رو پایین میاره که بگه بازار و کنترل کرده.  با این سیاست هم کسری بودجه رو جبران کردن هم ملت خرید کردن هر وقت چیزی گران میشه به‌دلیل تقاضای زیاد اون کالاست. نگران نباشید تقاضا پایین بیاد قیمت‌ها هم پایین میاد.”

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.