کد خبر : 31376 / /
/

سهام|سهام عدالت| سهامداران

خبر مهم| سود سهام عدالت ها واریز شد| مبلغ و زمان دقیق واریز سود مشخص شد

اگرچه دولت اعلام کرده بود سود سهام عدالت سال 1400 را دی ماه واریز می‌کند، اما اکنون اعلام کرده که فردا 30 آذر ماه اولین مرحله سود سهام عدالت واریز می‌شود.

خبر مهم| سود سهام عدالت ها واریز شد| مبلغ و زمان دقیق واریز سود مشخص شد

مشاور رئیس سازمان بورس در خصوص زمان قطعی واریز سود سهام عدالتگفت: در مرحله اول ۵۰۰ هزار تومان سود سهام عدالت تا پایان آذر یا روزهای اول دی‌ماه امسال، به حساب ذی‌نفعان واریز می‌شود.اینسهام عدالتاحتمالا برای دارندگان سهام عدالتیک میلیونی دو برابر یا معادل حدود یک میلیون تومان خواهد بود. بر همین اساس یک خانواده چهار نفره تا پایان فصل پاییز حدود دو میلیون تومان سود سهام عدالت دریافت می‌کنند.

سهام عدالت

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از واریز اولین مرحله سود سهام عدالت از فردا 30 آذر ماه 1401 خبر داد. این خبر در حالی است که پیش از این گفته شده بود که احتمالا سود سهام عدالت دی ماه واریز می‌شود. اما حالا به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد سود سهام عدالت یلدا را واریز کند.

آنگونه که رئیس سازمان بورس خبر داده است این سود در دو مرحله واریز می‌شود؛ یک مرحله آن فردا 30 آذرماه و همزمان با شب یلدا واریز می‌شود و بخش دوم این سود تا پایان سال واریز خواهد شد که زمان آن واریزی هنوز مشخص نیست.

مبلغ سود سهام عدالت واریزی چقدر است؟

سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که مبلغ سود سهام عدالت شب یلدا چقدر است؟ پیش از این گفته شده بود که سود سهام عدالت دارندگان سهام 532 هزار تومانی یک میلیون تومان است. دارندگان سهام عدالت یک میلیونی هم دو برابر این رقم سود دریافت می‌کنند؛ یعنی رقمی معادل دو میلیون تومان.

اما فردا شب تنها بخشی از این سود به حساب مردم واریز می‌شود.به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار دارندگان سهام عدالت 532 هزار تومانی فردا مبلغ 600 هزار تومان سود دریافت می‌کنند و این رقم برای دارندگان سود سهام عدالت یک میلیونی دو برابر است.یعنی دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی فردا نفری یک میلیون و 128 هزار تومان سود سهام دریافت می‌کنند.

با این حساب یک خانوار چهار نفره در شب یلدا چه میزان سود دریافت می‌کنند؟ اگر سهام عدالت خانوار 532 هزار تومانی باشد، مبلغ سود سهام یک خانوار چهار نفره دو میلیون و 400 هزار تومان است. مبلغ این سود برای یک خانوار چهار نفره که سهام عدالت یک میلیونی دارند، حدود 4 میلیون و 500 هزار تومان می‌شود.

اما در مجموع سود سهام عدالت خانوار چهار نفره چهار میلیون تومان و سود سهام عدالت دارندگان سهام یک میلیونی 8 میلیون تومان می‌شود. اما فردا تنها نیمی از این مبلغ واریز می‌شود.

سهام عدالت

مشمولان یارانه یلدایی رئیسی

اما یارانه یلدایی رئیسی نصیب چه کسانی می‌شود؟ تاکنون 49 میلیون نفر سهام عدالت دریافت کرده‌اند و کلیه این 49 میلیون نفر فردا شب سود سهام عدالت سال 1400 خود را دریافت می‌کنند. اما 3.5 میلیون نفری که به تازگی قرار است مشمول سهام عدالت شوند، سودی دریافت نمی‌کنند. این گروه شامل برخی از اعضای کمیته امداد و سازمان بهزیستی است که تاکنون مشمول سهام عدالت نشده‌اند اما قرار است به زودی سهام عدالت دریافت کنند.

سهام عدالت

تغییر مبلغ سود دارندگان سهام عدالت

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: برای دارندگان سهام به ارزش اسمی ۵۳۲ هزار تومانی در مرحله اول ۵۰۰ هزار تومان سود در آخر آذر پرداخت می‌شود و در مرحله دوم در اسفند امسال یا اوایل فرردین سال آینده ۵۰۰ هزار تومان دیگر پرداخت می‌شود. یعنی در مجموع یک میلیون تومان سود به اندازه دو برابر کل سود سال گذشته پرداخت می‌شود و به همین نسبت برای کسانی که سهام عدالت به ارزش یک میلیون تومان دارند، در هر مرحله از پرداخت، یک میلیون تومان سود پرداخت می‌شود.

حدادی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود برخی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر سود خود را پرداخت نکرده‌اند، عنوان کرد: از ۳۶ شرکت بورسی حاضر در پرتفوی سهام عدالت، دو شرکت تاکنون مجمع عمومی برگزار نکرده‌اند و چهار شرکت هم سود کسب نکرده‌اند؛ بنابراین ۳۰ شرکت سود داشتند که از این تعداد تاکنون ۱۲ شرکت سود‌های متعلقه را کاملاً واریز کردند و برخی از شرکت‌ها قسمتی از سود را واریز کرده‌اند و طی دو سه روز آینده بقیه سود خود را هم واریز می‌کنند.

وی افزود: سود‌ها متمرکز شده و به صورت غیر حضوری از طریق شماره حساب‌های اعلام شده در سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام واریز می‌شود.

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت، در مورد تعیین‌تکلیف کسانی که شماره حساب آن‌ها دچار مشکل است، توضیح داد: این افراد ظرف مدت باقی‌مانده باید نسبت به اصلاح شماره حساب خود در سامانه سجام اقدام کنند، سود سهام عدالت برای همه سهامداران چه در روش مدیریت مستقیم و یا مدیریت غیر مستقیم به صورت یکجا از طریق همان شماره حساب اعلام شده در سجام واریز می‌شود.

حدادی افزود: کسانی که ایراد شماره حساب خود در سجام را رفع کنند، سود‌های ماقبل خود را هم دریافت می‌کنند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.