کد خبر : 29273 / /
/

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نهاده‌های ساختمانی ۳.۴ درصد ارزان شده‌اند. همچنین این نهاد خبر از ارزانی ۱۵.۴ درصدی در نهاده‌های پایه سیمان و شن و ماسه داد.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در تابستان امسال، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد 1491.8 رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل (1544.2) 3.4 درصد کاهش داشته است

کاهش تورم فصلی

به نقل از تسنیم، در تابستان گذشته تورم فصلی، معادل منفی 3.4 درصد بود که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (26.3 درصد) 29.7 واحد درصد کاهش داشته است. منظور از تورم فصلی، درصد تغییر عدد شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به عدد شاخص در فصل قبل است. در این فصل بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی «نقاشی ساختمان» با 9.9 درصد است، این در حالی است که گروه اجرایی «سیمان، بتن، شن و ماسه» با 15.4 درصد کاهش، با بیشترین کاهش تورم فصلی نسبت با سایر گروه‌ها مواجه شده است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

در تابستان امسال تورم نقطه به نقطه معادل 29.3 درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (43.4 درصد) 14.1 واحد درصد کاهش داشته است. منظور از تورم نقطه‌ای، درصد تغییر شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به شاخص قیمت فصل مشابه سال قبل می‌­باشد.

در این فصل بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه اجرایی «شیشه» با 83.3 درصد است، این در حالی است که گروه اجرایی «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» با 0.4 درصد کاهش تورم نقطه به نقطه مواجه شده است.

کاهش تورم سالانه

در تابستان امسال تورم سالانه معادل 36.7 درصد بوده است که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (44.8 درصد) 8.1 واحد درصد کاهش داشته است. منظور از تورم سالانه، درصد تغییر متوسط شاخص قیمت چهار فصل منتهی به فصل مورد نظر، نسبت به همین اطلاع در سال قبل می­‌باشد.

در این فصل، بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم مربوط به گروه اجرایی «شیشه» با 85.2 درصد و کمترین تورم با 18 درصد متعلق به گروه «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» بوده است.

مرکز آمار ایران اعلام کرده است طرح آمارگیری قیمت مصالح ساختمانی از سال 1365 به‌صورت شش‌ماهه در سطح شهر تهران توسط مرکز آمار ایران اجرا می‌شود، از تابستان 1400 این طرح به‌صورت فصلی اجرا می­‌شود. در این آمارگیری، اطلاعات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی با مراجعه به تولیدکنندگان یا عمده‌فروشان مصالح ساختمانی و با استفاده از تبلت جمع‌آوری می‌‌شود./ تجارت نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.