کد خبر : 25933 / /
/

وزیر راه و شهر‌سازی از واگذاری ۵۰۰‌هزار مسکن به دهک‌های کم‌درآمد تا سال آینده خبر داد و گفت: سهم وام این اقشار از محل صندوق توسعه ملی پرداخت می‌شود.

وزیر راه و شهر‌سازی از واگذاری ۵۰۰‌هزار مسکن به دهک‌های کم‌درآمد تا سال آینده خبر داد و گفت: سهم وام این اقشار از محل صندوق توسعه ملی پرداخت می‌شود.

رستم قاسمی درباره اقدامات وزارت راه و شهر‌سازی برای تأمین مسکن اقشار کم‌برخوردار،‌ اظهار کرد: نحوه تأمین مسکن برای دهک‌های پایین جامعه مثل اعضای بهزیستی، کمیته امداد و... مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد سهم وام آنها از محل صندوق ملی مسکن پرداخت شود. 500 هزار واحد مسکونی برای این افراد در دست اجراست و حداکثر ظرف یک سال آینده واگذار می‌شود.

وی افزود:‌ برای تأمین مسکن کارکنان دولت، وزارت راه و شهر‌سازی با همه وزارتخانه‌ها توافقنامه‌ای امضا کرد تا با زمین خود وزارتخانه‌ها یا با تأمین زمین از سوی وزارت راه و شهر‌سازی ساخت مسکن انجام شود.

وزیر راه و شهر‌سازی با بیان اینکه با تأکید معاون اول رئیس‌جمهور، وزارتخانه‌ها موظف شده‌اند برنامه ساخت واحدهای مسکونی برای کارمندان خود را تا روزهای آینده ارائه دهند، اضافه کرد:‌ ساخت مسکن برای کارمندان نیز در قالب طرح نهضت ملی مسکن است.

قاسمی با بیان اینکه شرایط ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن تغییر کرده است، افزود: در شرایط جدید، همه افراد از جمله کارکنان و کسانی که پیش از این، حدود 20 سال پیش وام دریافت کرده بودند یا مسکن دارند هم می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.

آن‌طور که معاون بنیاد مسکن می‌گوید روز چهارشنبه مصوبه تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک مرکزی ابلاغ شده، سپس بانک‌های عامل مشخص می‌شود، در مرحله بعد توزیع استانی صورت می‌گیرد و احتمالا تا یک هفته آینده فرآیند پرداخت وام آغاز خواهد شد.

مجید جودی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پس از تصویب تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی در هیئت دولت در روز ۲ شهریورماه بانک مرکزی می‌بایست بانک‌های عامل را تعیین می‌کرد. بانک‌ها اعلام می‌کردند که هنوز ابلاغیه‌ای از سوی بانک مرکزی به دست آنها نرسیده است. وی افزود: چهارشنبه هفته گذشته مصوبه دولت به بانک مرکزی ابلاغ شده است. البته ما کپی مصوبه دولت را به بانک‌ها ارائه داده بودیم ولی می‌گفتند تا زمانی که بخشنامه رسما از سوی سیستم بانکی به دستشان نرسد نمی‌توانند اقدام کنند.

معاون باز‌سازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان اینکه قرار بوده روز یکشنبه ابلاغیه توسط بانک مرکزی به بانک‌های عامل اعلام شود گفت: از روز شنبه کارهای کارشناسی درخصوص نحوه پرداخت تسهیلات در سیستم بانکی آغاز و احتمالا از امروز بانک‌های عامل مشخص می‌شوند.

جودی تاکید کرد: در مرحله بعد تقسیم‌بندی و توزیع استانی توسط بانک‌ها انجام می‌شود. این فرآیند ممکن است یک هفته طول بکشد. بنابراین انتظار داریم تا یک هفته دیگر، پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی، شکل عملیاتی به خود بگیرد.

بنابراین گزارش، به دنبال مصوبه آبان ماه ۱۴۰۰ مبنی بر افزایش وام ساخت مسکن روستایی از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۵ درصد، روز چهارشنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۱ سخنگوی دولت و رئیس ‌سازمان برنامه از موافقت و تصویب این تسهیلات در هیئت دولت خبر دادند و اعلام کردند که پرداخت این وام از روز شنبه پنجم شهریورماه شروع می‌شود. با این حال هنوز پرداخت تسهیلات در بانک‌های عامل اجرایی نشده است.

منبع: کیهان

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.