کد خبر : 25882 / /
/

تقریبا بیشتر وام‌های دانشجویی در نیم سال جدید با افزایش مبلغ همراه بوده‌اند و قابل توجه ترین آن‌ها وام دانشجویان متاهل است که بنا به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دو برابر شده‌ است. در ادامه این مطلب به انواع وام‌های دانشجویی و مبلغ انها میپردازیم.

به گزارش روابط عمومی صندوق رفاه دانشجویان، مسعود گنجی، رییس صندوق رفاه دانشجویان، در  نشست روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری  نوع و مبلغ وام‌های دانشجویی نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ را اعلام کرد: 

 

افزایش قیمت وام تحصیلی دانشجویی که به تمام دانشجویان روزانه دانشگاه‌ های دولتی و مراکز دولتی تعلق می‌گیرد در نیم سال جدید تحصیلی به قرار زیر است :

مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به ۲ میلیون و نیم

کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکترای حرفه‌ای از دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون تومان

دکترای تخصصی پیوسته و ناپیوسته از ۶ میلیون تومان به ۶ میلیون و نیم 

البته نکته قابل توجه این است که این وام‌های تحصیلی با توجه به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، برای دانشجویان متأهل بیش از دو برابر خواهد بود. برای مثال یک دانشجوی دکتری پیوسته که سال گذشته ۶ میلیون تومان وام تحصیلی دریافت می‌کرد اگر امسال متأهل باشد ۱۳ میلیون تومان وام تحصیلی دریافت خواهد کرد.

در این رابطه رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: اگر زوجین هر دو دانشجو باشند به یک نفر این وام تحصیلی تعلق خواهد گرفت.

از انواع دیگر وام‌های دانشجویی میتوان به وام ودیعه مسکن متاهلی اشاره کرد که افزایش قیمت این وام‌ها هم به قرار زیر است:

شهر تهران از ۳۲ میلیون و نیم به ۳۵ میلیون تومان،

کلان شهرها از ۲۶ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان 

در سایر شهرها از ۱۹ و نیم میلیون تومان به ۲۵ میلیون 

توجه شود که شهرهای مشهد مقدس، تبریز، قم، کرج اصفهان، کرمانشاه، شیراز و اهواز جزو کلان شهر به حساب می‌آیند.

دانشجویان شهریه پرداز هم میتوانند از وام‌های دانشجویی استفاده کنند که مبلغ این وام‌ها هم در سال تحصیلی جدید افزایش قیمت داشته اند و به قرار زیر میباشند:

 مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از یک میلیون و ۳۰۰ هزار و تومان به یک میلیون و نیم

مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکترای حرفه‌ای از دو میلیون و۶۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون تومان

دکترای تخصصی پیوسته و ناپیوسته از ۶ میلیون و نیم به همان ۶ میلیون و نیم 

طبق گفته‌ی رییس صندوق رفاه دانشجویان، وام  دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام (ره) سازمان بهزیستی کشور هم افزایش خواهد داشت اما وی مبلغ این وام را به طور دقیق اعلام نکرد 

همچنین دکتر گنجی عنوان کرد  امسال در قالب وام ضروری وام کمک وسایل آموزشی ارائه می‌شود که قبلاً در وام‌ها نبود، کمترین وام ضروری ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار افزایش یافت.

همچنین وی از احتمال تخصیص وام تغذیه در سال جاری به دانشجویان خبر داد که در صورت اختصاص به دانشجویان مبلغی از هزینه تغذیه به عنوان وام در اختیار دانشجویان قرار میگیرد.

وام های دانشجویی به همین موارد خلاصه نمیشود و در شرایط خاص تر مبالغ دیگری هم به دانشجو تخصیص داده میشود مثل وام ضروری که انواع مختلفی دارد اعم از وام ضروری دانشجوی ممتاز و نمونه که دانشجویانی که در طول تحصیل نمرات خوبی کسب می کنند و یا به عنوان دانشجوهای نمونه شناخته شوند، می توانند از این نوع وام استفاده کنند و یا وام حوادث غیر مترقبه که دانشجویان در هنگام  وقوع حوادث غیر مترقبه نظیر زلزله، سیل، طوفان، خشکسالی و.. می توانند با تحویل و اسکن نامه تائید خسارت حوادث توسط فرمانداری یا استانداری محل سکونت خود از وام ضروری حوادث غیر مترقبه که سه تا پنج برابر سقف مجاز وام ضروری برای کلیه مقاطع تحصیلی می باشد، استفاده نمایند. و ...

در نیم سال جدید مبلغ دقیق این نوع وام‌ها هنوز مشخص نیست. و دانشجویان میتوانند با مراجعه به دانشگاه مورد نظر خود از نحوه تخصیص و نوع مبلغ این وام‌ها اطلاعات لازم را کسب کنند./ اقتصادآنلاین

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.