کد خبر : 25432 / /
/

یارانه نقدی | یارانه معیشتی | یارانه جدید

خاندوزی گفت: وزارت رفاه برنامه جدید ارائه کالابرگ الکترونیکی یارانه‌ها را تا شهریور ماه به ستاد اقتصادی دولت اعلام می کند.

بنا به گفته وزیر اقتصاد، گزارش طرح کالابرگ قرار است تا آخر مرداد ارائه شود، با این حساب یارانه نقدی شهریور بصورت کالایی خواهد بود؟حالا به نظر می‌رسد زیرساخت‌های کالابرگ آماده نشده و به احتمال بسیار زیاد این ماه هم شاهد یارانه نقدی باشیم. تاکنون هیچ مسئولی در رابطه با پرداخت یارانه نقدی جدید موضوعی را مطرح نکرده است یارانه نقدی جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه نقدی می پردازیم.

نحوه پرداخت یارانه نقدی این ماه تغییر کرد

سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت گفت: دولت هیچ تصمیمی برای تغییر در کابینه ندارد و وزرای اقتصادی دولت هیچ تغییری نمی‌کند.

علی بهادری‌جهرمی در پاسخ به این سئوال که آیا جمع‌بندی مشخصی در دولت در خصوص یارانه‌های نقدی و کالا برگ الکترونیک وجود دارد، اظهار داشت: جمع‌بندی حوزه یارانه از ابتدا کاملا مشخص بوده است، مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کرده که یارانه را به صورت کالابرگ در اختیار مردم قرار دهد و این بسیار روشن و مشهود بود و مسیر دولت از ابتدا همین بوده و اعلام شده است.

وی افزود: هر زمان زیرساخت‌های لازم به صورت 100درصد فراهم شود و امکان اجرایی داشته باشد طبیعتا دولت مکلف به اجرای قانون است بنابراین تا زمانی که نظر قانون بر کالابرگ است دولت باید این کار را انجام دهد.

یارانه نقدی

سرنوشت پرداخت یارانه نقدی

سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت تصریح کرد: زمانی که زیرساخت‌های لازم وجود نداشنه باشد طبیعتا راهی جز پرداخت یارانه نقدی وجود ندارد و تازمانی که زیرساخت‌ها ایجاد و تکمیل نشود و قابلیت بهره‌برداری نداشته باشد به همین شیوه پرداخت یارانه نقدی ادامه و استمرار دارد.

بهادری جهرمی در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم مبنی بر آیا دولت برنامه‌ای برای تغییر وزراری اقتصادی دارد بیان کرد: دولت هیچ برنامه‌ای برای تغییر در هیچ یک از وزرا ندارد اعم از فرااقتصادی یا کادر اقتصادی، هیچ تغییری وجود ندارد.

وی در پاسخ یه سئوالی مبنی بر تغییر وزیر رفاه و معرفی ایشان در روزهای آینده عنوان کرد: قانون اساسی تصریح کرده که ظرف سه ماه باید وزیر رفاه مشخص شود بنابراین ظرف سه‌ ماهه قانون اساسی مشخص و به مجلس معرفی می‌شود.

سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در پاسخ به سوالی مبنی براینکه سرنوشت تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به کجا رسیده و آیا وزرای جدید بازرگانی و صمت هم انتخاب شده‌اند یا خیر؟ گفت: وزارت صنعت،معدن و تجارت موضوع بحث نیست و وزارت صنعت،معدن و تجارت بر جای خود باقی است و در اینجا بحث تشکیل وزارتخانه جدید بازگانی مطرح است یعنی به شیوه سابق که قبل از ادغام وزارت بازرگانی بوده بگردیم و آن هم بحث دولت نیست و توسط مجلس مطرح شده است.

بهادری جهرمی افزود: مجلس طرحی را از مجلس گذشته در دستور کار خود قرار داده است و تصویب شده بود و ازدولت مکاتبه و نظر خواهی صورت گرفت که نظر دولت چیست بنابراین یک روال در طرح‌های جاری مجلس است و دولت اظهار نظر می‌کند که نظرش نسبت به کلیات موافق یا مخالف است.

وی خاطرنشان کرد: دولت به طور رسمی نسبت به کلیات طرح موافقت کرده است بنابراین یک سوال و یک جواب وجود داشت که داده شد و این موضوع در مجلس در حال رسیدگی است و باید همه منتظر بمانند مجلس نسبت به وزارت بازرگانی تصمیم‌گیری کند که آیا وزارتخانه جدیدی ایجاد شود یا خبر./تسنیم

یارانه نقدی

دولت فعلا یارانه نقدی را پرداخت می‌کند

سخنگوی دولت با بیان اینکه هرگز دولت هیچ جایی نگفته است که کالابرگ ظرف دوماه اجرایی می‌شود، عنوان کرد: قانون دولت را به اجرای کالابرگ الکترونیک مکلف کرده‌ ‌و دولت هم اعلام کرد که زیرساخت‌های این کار را آماده می‌کند، اما تا زمانی که زیرساخت‌ها فراهم شود یارانه را به‌صورت نقدی واریز می‌کند.

وی بیان کرد: دولت به‌سبب شوک افزایش قیمتی یارانه دو ماه را یک جا واریز کرد و برنامه دولت هم همین بود که بعد از دو ماه، یارانه را به‌صورت ماهانه واریز کند.

بهادری‌جهرمی با اشاره به اینکه می‌گویند بنا بود 11درصد قیمت‌ها تغییر کنند، اظهار داشت: اقتصاددانان در تحلیل شوک تورمی این موضوع بین هفت تا 11درصد تحلیل می‌کردند که تورم ایجاد کند نه اینکه قیمت‌ها 11درصد افزایش پیدا کند، چون تورم این حوزه فقط در حوزه خوراکی است، یعنی افزایش قیمت اقلام خوراکی بیشتر شده و این سیاست نباید تأثیری بر سایر اقلام داشته باشد.

وی با بیان اینکه هدف، شعار و گفتمان دولت بازگشت به شعارهای اصلی انقلاب است، افزود: دولت مردمی و عدالت‌محور می‌خواهد که به شعارهای اصلی انقلاب برگردد.

سخنگوی دولت عنوان کرد: دستاوردهای دولت در طول یک سال اخیر با همراهی مردم در بازگشت به شعارهای اصلی انقلاب شگرف بوده و دیوارهای بین دولت و مردم برداشته شده‌است.

وی بیان کرد: 31 سفر استانی در یک سال و 31 سفر استانی در طول یک روز تنها بخش کوچکی از نمود و تبلور بازگشت دولت به مردم است.

بهادری‌جهرمی با اشاره به اینکه دولت خود را متعلق به مردم می‌داند، سند تحولش را نوشته و به‌صورت عمومی منتشر می‌کند،  گفت: دولت می‌گوید من متعلق به مردم بوده و چیز محرمانه‌ای از مردم ندارم‌.ما در اقتصاد و فرهنگ به‌سمت مردم برگشته‌ایم، نمی‌گویم به حالت آرمانی رسیده‌ایم، اما مسیر را تغییر داده‌ایم. دولت در عرصه سیاست و رسانه هم به مردم برگشته و شعار نه شرقی و نه غربی شعار انقلاب، مبنای حرکت دولت است.

وی با اشاره به سیاست خارجی کشور افزود: ما امروز خودمان را به یک گوشه دنیا گره نزده و به‌صورت کاریکاتوری مباحث کشور را پیگیری نمی‌کنیم.ما همه مسائل مردم را شرطی یک حوزه نکرده و بازار، زندگی و کسب‌وکار را معطل یک گوشه نمی‌کنیم. کشور ظرفیت‌های زیادی دارد و باید از ظرفیت‌ها کشورهای مختلف جهانی نیز استفاده کرد؛ امروز نتیجه این نگاه در حال نشان‌دادن خودش است و تراز تجاری ما مثبت شده‌است.

بهادری جهرمی گفت: صادرات کشور امروز بیشتر از واردات است؛ مشکل بیکاری را باید با ایجاد شغل رفع کرد، ایجاد شغل با رشد  و توسعه اقتصادی ایجاد می‌شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه میانگین رشد اقتصادی یک سال گذشته قریب به پنج است و این یعنی ما وعده نمی‌دهیم، تصریح کرد: دستاورد دولت و محقق شده‌است، چون بازگشت به درون شده و به ظرفیت‌های داخلی نگاه داریم.

بهادری‌جهرمی با اشاره به اینکه وقتی رشد اقتصادی به پنج رسیده یعنی چرخ اقتصادی آرام‌آرام شروع به چرخیدن کرده‌ است، اظهار داشت: طبق آمار رسمی سامانه اشتغال وزرات کار و آمار بیمه‌شدگان در طول یک سال گذشته بیش از 900هزار شغل ایجاد شده‌ است.

وی افزود: وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال در سال اول فعالیت دولت محقق شده است، اطلس ملی اشتغال ایجاد شده و سهم حوزه‌های فرهنگی، صنعتی و گردشگری و آمار کسانی که مشغول به‌کار شده‌اند مشخص است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بخش‌های مختلف کشور امروز دور هم جمع شده‌اند و چراغ راه همه رهنمودهای مقام معظم رهبری است، عنوان کرد: این بدان معنا نیست که ایشان یک مسیری را نشان دهند و دولت و مجلس مسیر دیگری را بروند.

وی با اشاره به اینکه ما راهی جز موفقیت نداریم، بیان کرد: البته به نظرم نتیجه‌ای جز موفقیت هم حاصل نمی‌شود و با این مسیری که همه مسئولان در سطوح مختلف در پیش گرفتند نتیجه‌ای جز موفقیت نخواهد شد، مسئله در میزان و کم‌وکیف موفقیت است.

بهادری‌جهرمی با بیان اینکه ما نمی‌گوییم الان شرایط خوب است، تورم ما 42درصد است، گفت: ما می‌گوییم مسیر به ریل اصلی خود برگشته و موتور خلق تورم خاموش شده‌ است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه شیب صعودی تورم را کنترل کردیم، تصریح کرد: تورمی که کم‌کم شروع و تا حدود 60 درصد رسیده بود و روند صعودی داشت در شهریور سال گذشته روند نزولی پیدا کرد و به 42درصد رسیده است. تورم 42درصد خوب نیست، گرانی وجود دارد، می‌دانیم هر جا برویم مردم از گرانی می‌نالند، اما مسیر تورم نزولی و جهت حرکت مثبت است.

وی با بیان اینکه برخی از نگاه‌ها از فساد همدیگر حمایت می‌کنند و برخی جناح‌ها و برخی نگاه‌ها وقتی فاسد هم هستند پشت هم قرار دارند و همدیگر را حمایت و فساد همدیگر را لاپوشانی می‌کنند، افزود: این افراد برای فساد همدیگر سینه چاک می‌کنند که کسی نتواند جلوی فساد آن‌ها را بگیرد. گاهی ما نه‌تنها از آدم سالمی که خوب کار می‌کند حمایت نکرده بلکه حتی از خطای کوچک انسانی او هم چشم‌پوشی نمی‌کنیم.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.