کد خبر : 23947 / /
/

قیمت مرغ | قیمت تخم مرغ | قیمت انواع مرغ در بازار

در حالی که احتمال می‌رفت قیمت مرغ تحت‌تاثیر افزایش تقاضا در ماه محرم، با افزایش مواجه شود، اما در روزهای گذشته شاهد کاهش قیمت مرغ در بازار بوده‌ایم.

قیمت مرغ در چند وقت اخیر با روند صعودی مواجه بوده است. قیمت مرغ  باعث هرج و مرج بسیاری در بازار شده است.قیمت مرغ   گویا با هیچ کنترلی مواجه نیست. مرغ فروشی ها نقشی در افزایش قیمت مرغ ندارند آخرین قیمت مرغ در خرده فروشی‌ها اینجا ببینید.

در حالی که احتمال می‌رفت قیمت مرغ تحت‌تاثیر افزایش تقاضا در ماه محرم، با افزایش مواجه شود، اما در روزهای گذشته شاهد کاهش قیمت مرغ در بازار بوده‌ایم.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر هر کیلو مرغ زیر نرخ مصوب بازار یعنی ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

بر همین اساس، قیمت هر کیلوگرم مرغ به کمتر از ۵۰ هزار تومان در بازار رسیده و بر اساس مشاهدات میدانی در تهران ۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۴۹ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت دارد.

همچنین قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم میادین میوه و تره‌بار تهران ۴۷ هزار و ۹۰۰ است.

در همین رابطه، رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در اظهارنظری گفته بود: مرغ در بازار به صورت فراوان وجود دارد که تحت تاثیر چنین مساله‌ای ممکن است قیمت مرغ در بازار بیش از قیمت فعلی کاهش پیدا کند.

به گفته مهدی یوسف‌خانی، طی چند وقت گذشته با کاهش قیمت‌ها در بازار مرغ مواجه بودیم و اکنون این کالا با قیمتی پایین‌تر از نرخ مصوب در حال فروش است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران نیز در اظهارنظری تازه گفته است؛ سه دلیل عمده برای کاهش قیمت مرغ در بازار وجود دارد. نخست اینکه قدرت خرید مردم پایین آمده و واقعا تقاضا برای مرغ کم شده است و اکنون عرضه در بازار بیش از تقاضا شده و قیمت ها را پایین آورده است.

حبیب اسداله‌نژاد افزوده است؛ دومین دلیل این‌که بدون توجه به هشدارهای کارشناسی، با اعلام وزارت جهاد کشاورزی جوجه‌ریزی‌ها در ماه‌های اخیر افزایش یافته و به همین دلیل در کنار کاهش تقاضا، باعث انباشت مرغ در ویترین مغازه ها شده است.

وی با اشاره به دلیل سوم کاهش قیمت مرغ، تصریح کرده است؛: در حالی که انباشت مرغ در بازار وجود دارد، شرکت پشتیبانی امور دام هم سرعت عمل لازم برای جمع‌آوری مرغ مازاد ندارد./خبرآنلاین

قیمت مرغ

قیمت مرغ-مرغ نیمایی با بازار چه می کند؟

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اظهار داشت: اگر افزایش تقاضا رخ دهد یا تولید کاهش یابد ممکن است نرخ مرغ به بالای ۶۰ هزار تومان نیز برسد که در این صورت اصناف با برخورد‌های تعزیراتی روبه‌رو می‌شوند.

در روزگاری که نرخ گوشت سرسام آور شده بود مردم به خرید مرغ روی آورده بودند. حالا دیگر با قیمت‌های مصوب دولت دست مردم از خرید مرغ نیز کوتاه شد و قدرت خرید این محصول کاهش یافت. سفره مردم هر روز بی‌رونق تر از روز قبل می‌شود اما مشاهدات حاکی از آن است که هنوز هم میزان تقاضا در این بازار خوب است. حالا باید دید با توجه به کاهش تقاضا و توزیع مرغ با ارز نیمایی تکلیف قیمت‌های بازار چه می‌شود؟

گسترش نیوز در خصوص وضعیت جدید بازار مرغ پس از مرغ‌های نیمایی به گفت‌وگو با مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی پرداخت.

یوسف خانی در خصوص نرخ فعلی مرغ در بازار اظهارکرد: حدود یک ماه است که نرخ جدید مرغ به نرخ ۵۹۸۰۰ هزار تومان اعلام شده است. هنوز فروش مرغ در بازار به نرخ مصوب نرسیده است و با مقداری افزایش نرخ عمده به ۴۹ هزار تومان و نرخ خرده فروشی به ۵۴ هزار تومان در بازار رسیده است. نرخ امروز مرغ در بازار همچنان در هر کیلوگرم ۵ هزار و ۸۰۰ تومان کمتر از نرخ مصوب دولت یعنی، ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

قیمت مرغ زیر نرخ مصوب است

وی با بیان اینکه تنها دو روز اول که بازار در شوک افزایش نرخ جدید بود مرغ با نرخ مصوب فروخته شد و پس از آن زیر نرخ به فروش رسید، افزود: نرخ مصوب بیشتر از توان خرید مردم است. به همین علت نیمی از بار مرغ در میدان بهمن می‌ماند و پیش‌بینی ما این است که این روند همچنان ادامه خواهد داشت تا در نهایت روی یک نرخ ثابت باقی بماند و بازار به ثبات برسد.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی با اشاره به عرضه مرغ‌های نیمایی در بازار گفت: تا پیش از این مرغ‌های عرضه شده به بازار با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی تولید شده بودند. حدود یک ماه است که نهاده مورد نیاز تولید مرغ با ارز نیمایی وارد می‌شود. جوجه ریزی بعد از ۲۱ اردیبهشت‌ماه با ارز نیمایی صورت گرفته است، بنابراین مرغ زنده و گوشت مرغی که از یک هفته دیگر وارد بازار می‌شود، با ارز نیمایی باید محاسبه شود.

قیمت مرغ -گرانی در راه است؟

وی با اشاره به بی‌ثباتی نرخ مرغ در بازار بیان کرد: درحال‌حاضر عرضه و تقاضا باعث شده نرخ مرغ در بازار کمتر از نرخ مصوب باشد. الان تقاضا کم است در نتیجه این محصول زیر نرخ مصوب فروخته می‌شود. اگر افزایش تقاضا رخ دهد یا تولید کاهش یابد ممکن است نرخ مرغ به بالای ۶۰ هزار تومان نیز برسد که در این صورت اصناف با برخورد‌های تعزیراتی روبه‌رو می‌شوند.

میزان عرضه روزانه مرغ

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی در پایان ضمن اعلام میزان مصرف مرغ در تهران افزود: روزانه ۱۵۰۰ تن مرغ در تهران و ۷ هزار تن مرغ در سطح کشور توزیع می‌شود. از زمانی که نرخ جدید مرغ مصوب شده است حدود ۲۰ درصد کاهش تقاضا داشتیم.

هزینه تولید مرغ نیمایی -قیمت مرغ

همچنین لازم به ذکر است که حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران نرخ تمام‌شده مرغ زنده را با ارز نیمایی کیلویی ۴۵ هزار تومان عنوان کرد و گفت: با توجه به تامین نهاده‌های طیور با ارز نیمایی، از دو هفته دیگر مرغ زنده باید با نرخ نیمایی در بازار عرضه شود در غیر این صورت با ضرر هنگفت تولیدکنندگان روبه‌رو خواهیم شد. تا پیش از این مرغ‌های عرضه شده به بازار با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی تولید شده بودند. اما مرغ‌های تولیدی با ارز نیمایی، قیمت تمام شده تولیدشان به ۵۰ هزار تومان تومان می‌رسد.

اسدالله نژاد با بیان اینکه برای ادامه تولید و ایجاد انگیزه تولیدکنندگان این کار ضروری است، گفت: قرارگاه امنیت غذایی نرخ هر کیلوگرم مرغ زنده را ۴۹ هزار تومان اعلام کرده اما نرخ مرغ زنده در بازار هم اکنون بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان است.

وی اضافه کرد: در خواست ما از وزیر جهاد این بوده که نرخ تعیین شده در قرارگاه امنیت غذایی برای مرغ زنده، ابلاغ و نرخ مرغ گرم نیز بر این اساس اصلاح و اعلام شود

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.