کد خبر : 21821 / /
/

قیمت مرغ/قیمت تخم مرغ/قیمت انواع مرغ در بازار

فهرست قیمت برخی از انواع گوشت مرغ بسته بندی موجود در بازار به شرح زیر است.

مشاهدات میدانی حاکی از افزایش قیمت مرغ گرم در بازار است.بر اساس گزارش میدانی، قیمت مرغ کامل تازه، بسته‌بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی) امروز هشتم تیرماه ۱۴۰۱ در بازار تهران نسبت به روز گذشته بدون تغییر، در بازه قیمتی هر کیلوگرم ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت ماند. قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته با تغییراتی همراه شد. قیمت مرغ  در روزهای آینده در انتظار نظارت بر توزیع مناسب است.در این خبر به بررسی قیمت  مرغ در بازار پرداختیم. -

44

توقیف ۳۲ کارتن مرغ منجمد تاریخ مصرف گذشته در قشم

رییس اداره دامپزشکی قشم از توقیف ۳۲ کارتن مرغ منجمد تاریخ مصرف گذشته به وزن تقریبی ۳۰۲ کیلوگرم پیش از عرضه در بازار و استفاده قشموندان در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، روز چهارشنبه اظهار داشت: این مقدار مرغ تاریخ مصرف گذشته در بازدید بازرسان بهداشتی اداره دامپزشکی شهرستان قشم کشف و مرغ های غیر بهداشتی در صورت جلسه ای با دستور مقام قضایی به صورت موقت ضبط شد.

وی افزود: این اداره همه فرآورده های خام دامی را قبل از توزیع در مراکز عرضه مصرفی بازرسی کامل کرده و با اطمینان از سلامت آنها و رعایت ضوابط بهداشتی اجازه توزیع آن را در بازار جزیره صادر می کند.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان قشم اضافه کرد: از متصدیان مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی خواست برای حفظ سلامت قشموندان نسبت به رعایت ضوابط و مقررات سازمان دامپزشکی اقدام کنند.

ارم با بیان اینکه سلامت جامعه مساله ای نیست که بتوان با مصلحت اندیشی و ملاحظه کاری با آن برخورد کرد، گفت: برخورد قاطع با افرادی که سلامت جامعه را تهدید می کنند در دستور کار دامپزشکی شهرستان قشم است و با متخلفین طبق قوانین و مقررات از طریق مراجع قضایی برخورد خواهد شد.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان قشم یادآور شد: قشموندان حتما در زمان خرید مرغ منجمد به نام و نشان کشتارگاه های صنعتی طیور و تاریخ تولید، انقضا، شرایط نگهداری و شماره پروانه بهره برداری از اداره کل دامپزشکی توجه کنند.

۸میلیون مرغ تخمگذار راهی کشتارگاه شد

نبی پور رئیس اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران میگوید: قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۴۸هزار تومان و میانگین قیمت فروش ۳۱هزار تومان است لذا تولید به صرفه نیست و ۸میلیون مرغ تخمگذار راهی کشتارگاه شده است.

بازار؛ گروه کشاورزی: در حالی که قیمت انواع کالاهای خوراکی و مصرفی در بازار از ابتدای سال روندی افزایشی داشته است آن هم در شرایطی که به گفته کارشناسان قدرت خرید به طور چشمگیری کاهش یافته است، باز هم تولید کنندگان بخش های مختلف کشاورزی نسبت به قیمت گذاری محصولات خود گلایه مند هستند. در واقع برخی تولید کنندگان از جمله فعالان بخش مرغ و تخم مرغ معتقدند قیمت تمام شده محصول شان بیش از قیمتی است که دولت برای فروش به آنها اعلام کرده است.

ناصر نبی پور رئیس اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران در این خصوص به خبرنگار بازار می گوید: در حال حاضر این صنعت با مشکلات بسیاری مواجه است و پیش بینی ما این است که روزهای سخت تری را پیش رو داشته باشیم به خصوص اینکه الان تخم مرغ زیر قیمت مصوب فروخته می شود و میانگین قیمت فروش کیلویی ۳۱ هزار تومان است. این در حالی است که قیمت مصوب ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.

نبی پور می افزاید: مساله اساسی اینجا است که قیمت تمام شده با قیمت مصوب تفاوت دارد؛ یعنی قیمت تمام شده بیش از ۴۸ هزار تومان است اما به ما گفته می شود به کیلویی ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان تخم مرغ را عرضه کنیم که نهایتا به نرخ ۳۱ هزار تومان می توانیم عرضه کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا باز شدن صادرات تخم مرغ توانسته در این راه کمک کننده باشد یا خیر، می گوید: از نظر روانی کمی کننده است اما به هر حال توجه کنید که میزان صادرات رقم قابل توجهی نیست و نهایتا ۸۰ تا ۹۰ تن در روز است.

نبی پور ادامه می دهد: بنابراین در کشوری که ۳هزار تن تولید روزانه دارد صادرات ۹۰ تن آن در روز رقمی محسوب نمی شود که بخواهد کمک چشمگیری به بهبود شرایط تولید کنندگان داشته باشد بنابراین بیشتر جنبه روانی دارد.

    درحالی که قیمت هر کیلو تخم مرغ ظرف ۸ سال از ۳۲۵۰ تومان به ۳۵۵۰۰ تومان رسیده است، بی برنامگی وزارتخانه نارضایتی تولیدکنندگان این بخش را از عدم همخوانی قیمت مصوب با هزینه های تولید به همراه دارد

گفتنی است بر اساس داده های منتشر شده، قیمت تخم مرغ در طی ۸سال اخیر رشدی قابل توجه داشته است که عمدتا به دلیل بال رفتن هزینه های تولید بوده است. به این معنا که در حالیکه قیمت تخم مرغ در سال ۱۳۹۴ به ازای هر کیلوگرم ۳هزار و ۲۵۰ تومان بوده و یک سال بعد به ۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. از سوی دیگر قیمت این محصول در سال ۱۳۹۶ به ۷هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است و یک سال بعد یعنی در ۱۳۹۶ روندی کاهشی داشته است و ۶هزار و ۴۴۰ تومان در هر کیلوگرم کاهش داشته است و پس از آن در سال ۹۸ به ۷هزار و ۸۰۰ تومان افزایش داشته است. اما سال بعدتر به یکباره به ۱۵هزار و ۷۰۰ تومان جهش داشته است و پس از آن نیز در سال گذشته به ۲۳ هزار تومان افزایش یافته است. حال در سال جاری نیز نرخ مصوب تخم مرغ ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان شده است اما به دلیل بی برنامگی های وزارت جهاد کشاورزی نه تنها تولیدکنندگان نرخ مصوب را غیر واقعی می دانند بلکه بسیاری از تولیدکنندگان یا تولید را کاهش داده اند و یا سالنهای پرورشی خود را تعطیل کرده اند. به طوری که رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار می گوید: شرایط این صنعت اصلا خوب نیست و بر اساس آخرین آمار ارائه شده در ماه گذشته ۸ میلیون مرغ تخم گذار از پروسه تولید خارج و روانه کشتارگاه ها شده است چون تولید تخم مرغ دیگر برای تولید کنندگان صرفه اقتصادی ندارد.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.