کد خبر : 21830 / /
/

قیمت مرغ/قیمت تخم مرغ/قیمت انواع مرغ در بازار

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفت: در حالی که قیمت مرغ در روزهای گذشته تا ۶۴ هزار تومان افزایش یافته بود دوباره کاهش یافت و اکنون در بازار به ۵۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

قیمت مرغ در چند وقت اخیر با روند صعودی مواجه بوده است. قیمت مرغ  باعث هرج و مرج بسیاری در بازار شده است.قیمت مرغ   گویا با هیچ کنترلی مواجه نیست. مرغ فروشی ها نقشی در افزایش قیمت مرغ ندارند آخرین قیمت مرغ در خرده فروشی‌ها اینجا ببینید.

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: قیمت هرکیلوگرم مرغ در روزهای گذشته با افزایش قیمت به نرخ مصوب 59 هزار و 800 تومان خود رسید اما اکنون دوباره قیمت آن کاهش یافته و حدود 55 هزار تومان به فروش می رسد.

وی افزود: قیمت هر کیلوگرم مرغ در برخی واحدهای صنفی حتی تا 64 هزار تومان نیز افزایش یافت که به دلیل گران فروشی و گران خرید مرغ است.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی ادامه داد: مرغداران برای اینکه بتوانند مرغ را بالاتر بفروشند در برخی از روزها از عرضه مرغ خود به بازار می کاهند تا قیمت این محصول افزایش یابد.

وی تصریح کرد: در صورتی که مرغداران به حال خود رها شوند هر کیلوگرم مرغ را به 100 هزار تومان نیز می‌رسانند اما با توجه به کشش فعلی بازار امکان فروش بالاتر ندارند.

وی اظهار داشت: بر واحدی‌های صنفی سطح شهر برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها نظارت می‌شود اما بر خود واحد‌های صنفی نظارتی نمی‌شود و به همین منظور مرغ در مقاطعی این محصول را به قیمت بالاتری به دست واحد های صنفی برای فروش می رسانند که در نتیجه این محصول با قیمت بالاتری نیز به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد.

یوسف خانی گفت: به جای جریمه واحد‌های صنفی در زمان افزایش قیمت مرغ باید مرغداری‌ها را  جریمه کنند زیرا مرغ فروشی ها نقشی در افزایش قیمت ها ندارند.

قیمت مرغ زنده در بازار اعلام شد

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: از وزیر جهاد درخواست کردیم تا نرخ مرغ زنده را که در قرارگاه امنیت غذایی تعیین شده است را ابلاغ کند.

حبیب اسدالله نژاد با بیان اینکه نرخ مرغ هنوز با نرخ منطقی و نرخ تمام شده آن فاصله زیادی دارد، گفت: نرخ مرغ در بازار به حدود ۵۹ هزارتومان در هر کیلوگرم رسیده که به نرخ مصوب آن (۶۰ هزار تومان) نزدیک شده است اما با نرخ تمام شده فاصله دارد.

وی اضافه کرد: برای وزیر جهاد کشاورزی در این باره نامه‌ای نوشته و خواستار اصلاح نرخ مرغ شدیم.

مرغ نیمایی با بازار چه می کند؟ / قیمت مرغ گران می شود

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اظهار داشت: اگر افزایش تقاضا رخ دهد یا تولید کاهش یابد ممکن است نرخ مرغ به بالای ۶۰ هزار تومان نیز برسد که در این صورت اصناف با برخورد‌های تعزیراتی روبه‌رو می‌شوند.

در روزگاری که نرخ گوشت سرسام آور شده بود مردم به خرید مرغ روی آورده بودند. حالا دیگر با قیمت‌های مصوب دولت دست مردم از خرید مرغ نیز کوتاه شد و قدرت خرید این محصول کاهش یافت. سفره مردم هر روز بی‌رونق تر از روز قبل می‌شود اما مشاهدات حاکی از آن است که هنوز هم میزان تقاضا در این بازار خوب است. حالا باید دید با توجه به کاهش تقاضا و توزیع مرغ با ارز نیمایی تکلیف قیمت‌های بازار چه می‌شود؟

گسترش نیوز در خصوص وضعیت جدید بازار مرغ پس از مرغ‌های نیمایی به گفت‌وگو با مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی پرداخت.

یوسف خانی در خصوص نرخ فعلی مرغ در بازار اظهارکرد: حدود یک ماه است که نرخ جدید مرغ به نرخ ۵۹۸۰۰ هزار تومان اعلام شده است. هنوز فروش مرغ در بازار به نرخ مصوب نرسیده است و با مقداری افزایش نرخ عمده به ۴۹ هزار تومان و نرخ خرده فروشی به ۵۴ هزار تومان در بازار رسیده است. نرخ امروز مرغ در بازار همچنان در هر کیلوگرم ۵ هزار و ۸۰۰ تومان کمتر از نرخ مصوب دولت یعنی، ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

مرغ ها زیر نرخ مصوب است

وی با بیان اینکه تنها دو روز اول که بازار در شوک افزایش نرخ جدید بود مرغ با نرخ مصوب فروخته شد و پس از آن زیر نرخ به فروش رسید، افزود: نرخ مصوب بیشتر از توان خرید مردم است. به همین علت نیمی از بار مرغ در میدان بهمن می‌ماند و پیش‌بینی ما این است که این روند همچنان ادامه خواهد داشت تا در نهایت روی یک نرخ ثابت باقی بماند و بازار به ثبات برسد.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی با اشاره به عرضه مرغ‌های نیمایی در بازار گفت: تا پیش از این مرغ‌های عرضه شده به بازار با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی تولید شده بودند. حدود یک ماه است که نهاده مورد نیاز تولید مرغ با ارز نیمایی وارد می‌شود. جوجه ریزی بعد از ۲۱ اردیبهشت‌ماه با ارز نیمایی صورت گرفته است، بنابراین مرغ زنده و گوشت مرغی که از یک هفته دیگر وارد بازار می‌شود، با ارز نیمایی باید محاسبه شود.

گرانی در راه است؟

وی با اشاره به بی‌ثباتی نرخ مرغ در بازار بیان کرد: درحال‌حاضر عرضه و تقاضا باعث شده نرخ مرغ در بازار کمتر از نرخ مصوب باشد. الان تقاضا کم است در نتیجه این محصول زیر نرخ مصوب فروخته می‌شود. اگر افزایش تقاضا رخ دهد یا تولید کاهش یابد ممکن است نرخ مرغ به بالای ۶۰ هزار تومان نیز برسد که در این صورت اصناف با برخورد‌های تعزیراتی روبه‌رو می‌شوند.

میزان عرضه روزانه مرغ

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی در پایان ضمن اعلام میزان مصرف مرغ در تهران افزود: روزانه ۱۵۰۰ تن مرغ در تهران و ۷ هزار تن مرغ در سطح کشور توزیع می‌شود. از زمانی که نرخ جدید مرغ مصوب شده است حدود ۲۰ درصد کاهش تقاضا داشتیم.

هزینه تولید مرغ نیمایی

همچنین لازم به ذکر است که حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران نرخ تمام‌شده مرغ زنده را با ارز نیمایی کیلویی ۴۵ هزار تومان عنوان کرد و گفت: با توجه به تامین نهاده‌های طیور با ارز نیمایی، از دو هفته دیگر مرغ زنده باید با نرخ نیمایی در بازار عرضه شود در غیر این صورت با ضرر هنگفت تولیدکنندگان روبه‌رو خواهیم شد. تا پیش از این مرغ‌های عرضه شده به بازار با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی تولید شده بودند. اما مرغ‌های تولیدی با ارز نیمایی، قیمت تمام شده تولیدشان به ۵۰ هزار تومان تومان می‌رسد.

اسدالله نژاد با بیان اینکه برای ادامه تولید و ایجاد انگیزه تولیدکنندگان این کار ضروری است، گفت: قرارگاه امنیت غذایی نرخ هر کیلوگرم مرغ زنده را ۴۹ هزار تومان اعلام کرده اما نرخ مرغ زنده در بازار هم اکنون بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان است.

وی اضافه کرد: در خواست ما از وزیر جهاد این بوده که نرخ تعیین شده در قرارگاه امنیت غذایی برای مرغ زنده، ابلاغ و نرخ مرغ گرم نیز بر این اساس اصلاح و اعلام شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.