کد خبر : 19579 / /
/

یارانه نقدی/یارانه معیشتی/یارانه بنزین/واریز یارانه

جاماندگانی که تا به امروز یارانه جدید را دریافت نکرده‌اند، تا آخر روز شنبه، سی و یکم اردیبشهت مهلت دارند تا براساس زوج یا فرد بودن کد ملی سرپرستان خانوار، پیگیر دریافت یارانه جدید شوند.

یارانه نقدی برای کمک به اقشار کم درآمد جامعه مطرح شد. یارانه نقدی در سال های بعد از سبد خانوارهای پولدار حذف شد. با قول هایی که رئیسی داده است یارانه نقدی در دولت جدید با تغییراتی همراه خواهد شد. یارانه نقدی ابتدا در دولت احمدی نژاد ایجاد شد. خبرهای جدید پیرامون یارانه نقدی را اینجا بخوانید.

دومین سامانه نام نویسی از جاماندگان یارانه جدید، صبح روز سه‌شنبه بیست و هفتم اردیبهشت، راه اندازی شد. بدین ترتیب سازمان هدفمندی یارانه‌ها با یک هفته فاصله از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پاسخگوی معترضان یارانه جدید شد.

در تقسیم‌بندی دولت، وظیفه بررسی جاماندگانی که هرگز یارانه نگرفته‌اند به سازمان هدفمندی یارانه‌ها محول شده است.

در حال حاضر این گروه از جاماندگان تا آخر روز شنبه، سی و یکم اردیبشهت مهلت دارند تا براساس زوج یا فرد بودن کد ملی سرپرستان خانوار، پیگیر دریافت یارانه جدید شوند.

شرط ثبت نام در این سامانه شماره گیری کد دستوری است تا وضعیت یارانه بگیری متقاضی مشخص شود.

در شبانه روز گذشته مخاطبان تجارت نیوز راجع به این سامانه دغدغه‌ها و مشکلاتشان صحبت کرده‌اند.

مشکلات کدِ دستوری

-«کد فعال سازی ارسال نمیشه.»

- «چرا بعد از گرفتن کد دستوری میگه شماره همراه اشتباه باید چیکارش کنم از طریق کدوم سایت درستش کنم؟»

- «کد دستوری میاد، ولی وارد نمیشه اخه باز شدن یه سایت چی داره دیگه.»

- «کد فعال سازی دریافت نمیشه.»

- «همه اطلاعات رو وارد کردم، اما میبایست متاهل بودن رو میزدم اشتبا‌ها مجردبودن را ثبت نهایی کردم حالا چی میشه؟»

- «نمیشه ثبت نام کرد همش خطامیده.»

- «چرا نمیشه ثبت نام کرد؟»

- «سایت درست کار نمیکنه برام پیامک نمیاد.»

- «کد میزنم میگه نامعتبره چکار کنم؟»

- «سایت ثبت نام همش خطامیده نمیشه ثبت نام کرد.»

- «کسانی که آخرین شماره سمت راست کد ملی آنهاعدد ۰ میباشدکی بایدثبت نام کنند.»

مستقل شدم، یارانه من چه می‌شود؟

-«بعد از ازدواج یارانه خودمو از پدرم جدا نکردم الان بخوام جدا کنم بایستی چیکار کنم راهنمایی کنید.»

- «من بازنشسته تازه پاداشم دادن هیچی نمیشه تا وام بگیرم و باعث شده با حقوق ۸۴۰۰ وسود سپرده و درآمد ۵ نفرخانواده ۱۷۳۰۰ بشه مارا جز دهک ده قراردادند ویارانه ما قطع کردید.»

- «لطفآ مشخص کنید دختر وپسری که مجرد هستند.. وجدا از خانواده ودر شهر دیگری کاروزندگی می‌کنند ومستقل هستند. چگونه باید ثبت نام کنند.»

- «بنده خودم و فرزندم یارانه دریافت می‌کنیم. ولی همسرم یارانه ندارد. وقتی هم وارد سایت ثبت نام می‌شوم. میگه خانواده شما مشمول هست. فکری برای این مورد هم بیندیشید تا بتوانیم عضو جامانده را اضافه کنیم.»

- «خودم سرپرست خانوار هستم دو فرزند ۱۷ساله و دوساله دارم که به اونا یارانه نمیدن تورا خدا رسیدگی کنید با این همه گرونی ۱نفر یارانه بگیر خرج گرون چکار کنم رسیدگی کنید.»

- «از سال گذشته با مرحوم شدن همسرم یارانه من هم قطع شده چند بار مراجعه کردم، اما فایده‌ای نداشت لطفا راهنمایی بفرمایید.»

- «بنده تا شهریور ۹۸یارانه میگرفتم وتا یارانه‌ی مرحله ی۱۰۲ یارانه گرفتم ک از اون تاریخ ب بعد نه یارانه و نه کمک معیشتی دریافتت ننمودم شاغل جایی هم نیستم وحتی بیمه ندارم.»

اشتباهی دهک دهمی شدم!

– «بنده ۶یا۷ساله مدیرعامل منتخب مجتمع مسکونی در نازی اباد هستم وتعداد ۴نفر که در انجا بیمه بودند بنده را بعنوان کارفرمای ایشان شناسایی کرده و از گرفتن یارانه محروم شدم و اعتراض زدم قبول نکردن یکی نیست بیاد تحقیق کنه.»

- «الان بیکارم دارم دلالی میکنم وگذران زندگی میکنم یکی خواهشا منو راهنمایی کنه بگه من باید کجا برم دردمند بگم»

- «یارانه من و مادرم و برادرم چندساله بی دلیل قطع شده، ما الان مستاجر هم هستیم ..»

- «فرزندان من یک دختر یک پسر بعد ازدواج یارانه شان را از ما جدا نکردن»

- «حالا برای من واریز نشده ماشین دخترم وپسر ملاک شده می‌خواهم آن‌ها را جدا کنم چکار باید بکنم»

- «افرادی که ازدواج کرده اند و از خانواده جدا نشده اند چی؟ چرا ثبت نام نمی‌شوند»

- «مامحتاج یارانه هستیم تحت ﭘـوشش کمیته امداد باخانوار ۵نفره بدون درومدثابت وباسربرست مسن وازکارافتاده وبدون درو مد ثابت وتحت ﭘـوشش کمیته امداد درنظرثبت نام واحتیاج مبرم معیشتی به یارانه می‌باشد.»

- «من قبلا یارانه گرفته ام، ولی کل یارانه من حذ ف شد وثبت اعتراض کردم، ولی هنوز در حساب من چیزی واریز نشده یک بطری روغن خریدن با قیمت ۶برابری واقعا سخت است چرا واریز نشده؟»

- «خودم سرپرست هستم یارانه دارم، ولی پسرم ۳سالشه نداره الان وارد سایت میشم میگه باید کدملی وشماره متعلق خودفردباش. خب پس تکلیف اونایی که زیر۱۸هستن چی میشه؟ چطوری باید ثبت نام بشن.»تجارت نیوز

یارانه نقدی

 پرداخت یارانه نقدی تا چه زمانی ادامه دارد؟

سید احسان خاندوزی در گفت‌وگو با رسانه ملی در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است یارانه نقدی دولت به مردم قطع شود؟ اظهار داشت: این متأسفانه شبهه و شائبه غلطی است که به اشتباه دامن زده شده و من به صراحت عرض می کنم، نظر مجموعه دستگاه های اجرایی دولت و شخص رئیس جمهور این است که حمایت ما از مردم، بویژه پس از اجرای سیاست مردمی سازی یارانه ها، حمایتی "پایدار" اما با شیوه و روشی متفاوت است.

وی گفت: دولت تا مطمئن نباشد که شیوه حمایتی به صورت کالابرگ، قابل تعمیم به کل کشور است، فعلاً از شیوه حمایتی قدیم، یعنی واریز وجه به مردم و ۹ دهکی که در مصوبه ستاد اقتصادی دولت ذکر شده، استفاده خواهد کرد.

خاندوزی تصریح کرد: به دستگاه های ذیربط از جمله وزارت بهداشت، وزارت کشور، وزارت اقتصاد و ... که با کالا های اساسی از جمله دارو و نان درگیر هستند، دو ماه فرصت داده شده که طرح خودشان را در مورد کالابرگ الکترونیکی به عنوان مصوبه بودجه سال ۱۴۰۱، بصورت آزمایشی پیاده کنند تا همه ایرادات احتمالی آن رفع شود.

وی افزود: زمانی که این طرح، پس از طی مراحل آرمایشی، قابلیت تعمیم به همه کشور را پیدا کرد، "شیوه" حمایت دولت، از پرداخت نقدی به کالا برگ الکترونیک تغییر پیدا می کند و در عمل، هیچ قطع و خاتمه ای برای "اصل" حمایت از مردم وجود نخواهد داشت.

وزیر اقتصاد عنوان داشت: ما معتقدیم، اگر می خواستیم از ابتدا، روی الگوی جدید و شیوه کالا برگ الکترونیک کار کنیم، ممکن بود به جهت نا آشنایی فعالان اقتصادی و کاربران و مصرف کنندگان، نارضایتی هایی ایجاد شود و بنابراین ترجیح دادیم به طور موقت از شیوه پرداخت نقدی استفاده کنیم.

خاندوزی افزود: امیدوارم بعد از پایان دوره آزمایشی، در انتهای خرداد ماه یا اول تیر، گزارشی ارائه دهیم که چه ایرداتی از طرح رفع شده و در چه زمانی، آماده تعمیم و اجرا در سراسر کشور است.

وزیر اقتصاد در ادامه در پاسخ به سؤالی در مورد افشای اسامی ابربدهکاران بانکی نیز گفت: افشای اسامی ابربدهکارن، به جهت هزینه‌ای که برای بدهکاران بزرگ ایجاد می کند، موجب خواهد شد، بسیاری از این افراد در برگشت منابع بانکی تسریع کنند و این خبری است که از تعداد زیادی از بانک ها در همین چند هفته گذشته به ما رسیده است و امیدواریم این فرآیند تسریع شود.

وی افزود: با برگشتن منابع به بانک ها، توان مالی بسیاری مردم و تولیدکنندگانی که قبلاً دسترسی به منابع اعتبار دهی سیستم بانکی نداشتند، افزایش پیدا می کند.

خاندوزی اعلام کرد: در این خصوص ما به طور خاص در مورد بانک‌های دولتی مثل بانک‌های ملی و سپه، پروژه ویژه‌ای برای تک تک پرونده‌های بدهکاران، طراحی کرده‌ایم .

وزیر اقتصاد تأکید کرد: اتفاق مربوط به شفافیت ابربدهکاران بانکی، موقت، موضعی، مُسَکن و سیاسی و جناحی نیست و به شکل مستمر ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: همچنین در مورد شفافیت صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه وزارتخانه های دولتی نیز اقداماتی در یک ماه گذشته انجام داده‌ایم که آن هم امسال بعد از آنکه در تیر ماه، سال مالی شرکت های مزبور به پایان رسید و صورت های مالی شان در مجامع عمومی، نهایی شد، ادامه پیدا خواهد کرد.

خاندوزی عنوان کرد: خبر جدید هم اینکه در مورد صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه نهادهای عمومی غیر دولتی (که برای اولین بار و به عنوان یک تکلیف بودجه ای دارد صورت می گیرد) ما ظرف یکی دو هفته آینده، یک شفافیت بسیار بزرگ را رقم خواهیم زد.

وی تصریح کرد: مسئله "شفافیت"، نه یک هدف، بلکه ابزاری است برای اینکه مدیریت ها کارآمد بشوند و مدیران جدید شرکت های دولتی مسئولیت بپذیرند و با اموال عمومی، مسئولانه تر و با بهره‌وری بالاتر برخورد کنند.

یارانه نقدی

تاکنون ۵۰۰هزار نفر برای یارانه ثبت‌نام کرده‌اند

همچنین امروز سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار کرد: با آغاز ثبت‌نام از متقاضیان دریافت یارانه شامل افراد جدید و جامانده، تاکنون ۵۰۰ هزار نفر به این سامانه مراجعه کرده‌اند.

وی افزود: وزارت تعاون در این زمینه تلاش‌های خوبی انجام داده است و البته این بدان معنا نیست که ایرادی وجود نداشته باشد اما با فرصت یک‌ماهه برای بررسی دهک‌ها این خطا برطرف می‌شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.