کد خبر : 18608 / /
/

اخبار سهام عدالت / اخبار سهام عدالت در دولت سیزدهم

معاون وزارت امور اقتصادی و دارایی از پرداخت سود سهام عدالت تا پایان اردیبهشت‌ماه خبر داد.

سهام عدالت را همه مردم ثبت نام نکرده اند. سهام عدالت فعلا خرید و فروش نمی شود.ارزش سهام عدالت هر روز اعلام می شود. سود سهام عدالت هر چند وقت یکبار واریز می شود. سهام عدالت در چند سال اخیر طرفدار زیادی داشته.

جاماندگان از سود سهام عدالت اواخر اردیبهشت منتظر دریافت سود خود باشند؟

ذبیح‌الله سلمانی در گفتگو با تسنیم با بیان اینکه در میز خدمت وزارت اقتصاد و دارایی در استان افراد زیادی درباره پرداخت نشدن سود سهام عدالت مراجعه کردند، گفت: مستحضر باشید که سود سهام عدالت تا پایان اسفندماه ۱۴۰۰ قطعاً پرداخت شده و مقرر شده برای بقیه هم تا عید فطر پرداخت شود.

با این حال اگر این موضوع انجام نشد، این سود قطعاً تا پایان اردیبهشت‌ماه پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه در استان قزوین بیشتر مراجعه‌‌کنندگان به میز خدمت فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان بودند، اضافه کرد: این افراد به دو موضوع معترض بودند که یکی از آنها درباره تسهیلاتی بود که از بانک‌ها گرفته بودند و سودهای بسیار بالایی که برای اینها محاسبه شده و امکان بازپرداخت تسهیلات هم نداشتند.

سلمانی ادامه داد: این سودها باعث شده که تولیدکننده در ادامه مسیر تولید مشکل پیدا کند و بعضی از تولیدکنندگان می‌گفتند که کارخانجات ما تعطیل شده و یا نیمه‌تعطیل است.

در این حوزه برخی از آنها به تصمیم‌های هیئت مدیره بانک‌ها در سطح کشور نیاز دارند که دستورهای لازم را صادر کرده و آنها را ارجاع دادیم تا از طریق مدیرعامل بانک عامل مشکلشان رفع شود./تسنیم

سهام عدالت

مشمولان سهام عدالت چه تعدادی هستند؟

قربانزاده: قبلاً در ۲۰ گروه مشمولین شناسایی شده بودند که شامل کارکنان شاغل، کمیته امداد ،بهزیستی و در برخی رسته ها تعداد آن‌ها چند صد هزار نفر بود. مشمولان کمیته امداد و بهزیستی حدود ۵ میلیون و ۹۵۶ هزار نفر در همان دوره بود. الان هم باید استعلام صورت بگیرد، به طوری که کمیته امداد و بهزیستی حدود ۴.۵ تا ۵ میلیون نفر هستند که مشمول سهام می شوند.

در دوره فعلی حتماً باید اول شناسایی کنیم که این دوره متفاوت از دوره گذشته است، پایگاه رفاه ایرانیان مشمولین و دهک‌ها را شناسایی می‌کند. دو دهک تخفیف دارند و ۴ دهک دیگر مشمول تخفیف نیستند.

سهام عدالت

ثبت نام سهام عدالت هزینه ای برای افراد دارد؟

قربانزاده: پرداخت هزینه و مراجعه برای ثبت نام سهام عدالت نیاز نیست. اتفاقات روزهای گذشته که افرادی با سودجویی اقدام به توزیع فرم‌ها و ارسال پیامک و حتی حضور مستقیم در شرکت‌های تعاونی شهرستان‌ها انجام داده بودند، غیرقانونی است.اساسا هیچ فردی نیاز نیست ریالی برای ثبت نام سهام عدالت پرداخت کند.

سقف سهمی که به هر نفر تعلق می گیرد چقدر است؟

قربانزاده: ما سعی می کنیم به صورت فشرده پیگیر موضوع باشیم. تا آخر اردیبهشت بخش مربوط به شناسایی تعیین تکلیف خواهد شد.

در خصوص سقف ریالی سهام عدالت برای هر فرد ،سه گزینه وجود دارد که باید بر روی آن در کارگروه تعیین شده مورد بحث قرار بگیرد .باید ببینیم که چقدر منابع داریم .ما تکالیف دیگری هم در بودجه داریم که باید آنها را هم نیز انجام دهیم.

در بند ی تبصره دو ۱۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت سهام به سازمان ها و نهادها در نظر گرفته شده است.بخش پایانی بند دو تبصره الف مربوط به سهام عدالت است که ۷۰ هزار میلیارد باید سهام برای بودجه فروخته شود.

حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان مجموع آنها خواهد شد. موضوع سهام عدالت علاوه بر آن ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، همه این‌ها از بنگاه‌های گروه یک و دو باید تخصیص پیدا کند.

در پرتفوی دولت، آنهایی که سهام مستقیم دولت را دارند بر روی تابلوی بورس است بین ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است که بخشی از آن قابل فروش نیست.

باید به فکر صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بود، برخی شرکت‌های غیربورسی ارزنده هستند که تا پایان خرداد مشخص می شوند.باید دید که چقدر منابع وجود دارد تا سهم هر فرد مشخص شود.سهام دولت مشخص است که چقدر است.

ما اصطلاح جا مانده در قانون نداریم. افراد واجد شرایط مطابق قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ است .کمیته امداد و بهزیستی که جداگانه تصحیح شده است .در مورد افراد به قانون سیاست های اصل ۴۴ ارجاع داده شده است.

در خصوص اجرای قانون اصل ۴۴ ماده ۳۴ وجود دارد که در مورد سهام عدالت توضیح می‌دهد و نحوه شناسایی در تبصره سه ماده ۳۴ آمده است و در آنجا گفته شده است که وزارت اقتصاد و وزارت رفاه با همکاری هم ساز و کار علمی شناسایی افراد مشمول سهام عدالت را باید استخراج کنند.

در آنجا تقسیم بندی دو دهک و چهار دهک دارد، به دو دهک تخفیف داده می‌شود و اقساط ۱۰ ساله دارند./ باشگاه خبرنگاران جوان

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.