کد خبر : 16961 / /
/

حقوق بازنشستگان/حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/حقوق بازنشستگان کشوری

حقوق بازنشستگان کشوری امسال با تاخیر پرداخت شد. به گونه‌ای که تا روزهای پایانی اسفند، تعداد از آنها هنوز حقوقی دریافت نکرده‌ بودند. در حالی که روز ۲۸ اسفند دولت اعلام کرد که همه واریزی‌ها را انجام می‌دهد، برخی از بازنشستگان می‌گویند، هنوز حقوق ماه پایانی سال ۱۴۰۰ را دریافت نکرده‌اند.

حقوق بازنشستگان مسئله بسیار مهم در یک جامعه می باشد. حقوق بازنشستگان به نسبت تورم همخوانی زیادی ندارد. حقوق بازنشستگان بارها مورد بررسی قرار گرفته است مجلس انقلابی یازدهم درباره حقوق بازنشستگان صحبت های جدیدی را مطرح کرد. در متن زیر آخرین اخبار درباره زمان واریز حقوق بازنشستگان را می خوانید.

حقوق بازنشستگان کشوری امسال با تاخیر پرداخت شد. به گونه‌ای که تا روزهای پایانی اسفند، تعداد از آنها هنوز حقوقی دریافت نکرده‌ بودند. در حالی که روز ۲۸ اسفند دولت اعلام کرد که همه واریزی‌ها را انجام می‌دهد، برخی از بازنشستگان می‌گویند، هنوز حقوق ماه پایانی سال ۱۴۰۰ را دریافت نکرده‌اند.

صندوق بازنشستگی کشوری ابتدا در روز ۲۶ اسفند اعلام کرد که اعتبار لازم برای پرداخت حقوق اسفند تعدادی از بازنشستگان را تامین و حقوق آنها را پرداخت کرده است.

در مرحله بعد هم، صندوق بازنشستگی کشوری کشوری هم روز ۲۸ مدعی شد که حقوق جاماندگان را همان روز به حساب آنها واریز می‌کند.

در آن زمان علت عدم واریز حقوق بخش عمده‌ای از این بازنشستگان تا ساعات پایانی سال گذشته، عدم تأمین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه اعلام شد.

قرار بود جاماندگان از عیدی نیز با حقوق اسفند عیدی خود را دریافت کنند. از آنجایی که در واریز حقوق تاخیر ایجاد شد، پرداخت عیدی نیز با تاخیر واریز مواجه شد.

با وجود این، برخی از بازنشستگان با آغاز سال جدید گفتند که هنوز حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. تعدادی از مخاطبان حتی امروز، ششم فروردین ۱۴۰۱ نیز پیام داده‌اند که حقوق اسفند همچنان به حساب آنها واریز نشده است.

حقوق بازنشستگان

عدم پرداخت حقوق بازنشستگان

برخی از پیام‌های مخاطبان در روزهای اخیر را در مورد عدم پرداخت حقوق اسفند بازنشستگان، در ادامه می‌خوانید.

-امروز ۶ فروردین هنوز حقوق پدر من واریز نشده خودتون قضاوت کنید، خواهش میکنم اعلام کنید کی قراره واریز بشه حقوقشون، ما هم زندگی داریم بخدا، ما هم خرید داریم، ما هم اجاره خونه میدیم.

-حقوق ما تا ۶فروردین واریز نشده یکی راجع به این موضوع پیگیر کند.

-حقوق ما تا الان ۶ فروردین واریز نشده!!!

-چرا هیچ کس هیچی نمیگه؟ چرا از حق ما دفاع نمیشه؟!مگه نمیشنوین میگیم حقوق مارو واریز نکردن؟!

-ششم فروردین ۱۴۰۱ شد و حقوق ما واریز نشد.

-حقوق اسفند بازنشسته هارو پرداخت کنین لطفا! حق ندارین از حقوق ماها به بقیه بدین!!

-ما پول نداریم دلمون به این حقوق برای خرید خوش بود! آخرش هم واریز نکردین ما هم شرمنده خانواده!!

-حقوق مارو واریز کنید! یعنی برای یه سری هارو واریز می کنید برای بقیه نه!

-مابه تفاوت حقوق را چند ماه واریز نکردن پس کو؟ رفتیم ‌سال جدید.

حقوق بازنشستگان

عدم وابستگی صندوق‌های بازنشستگی به دولت

صندوق بازنشستگی کشوری بیش از یک‌ونیم میلیون نفر بازنشسته دارد و یک میلیون نفر شاغل در شمار بیمه پردازان آن هستند. براساس آخرین برآورد‌ها در سال گذشته بیش از ۷۵هزار میلیارد تومان حقوق بازنشستگی پرداخت می‌کند و مجموع تعهدات در این سال بالغ بر ۷۹.۵هزار میلیارد تومان بوده که ۵۸.۴هزار میلیارد تومان از این مبلغ، توسط اعتبارات دولتی تامین شده است.

صندوق‌های بازنشستگی زمانی می‌توانند از چالش فاصله بگیرند که پول مورد نیاز خود را از دولت دریافت نکنند، و تمرکز مالی صندوق را به بیمه‌پردازی اعضا بگذارند و لازمه تحقق این استقلال مالی صندوق‌ها، آن است که دوره بیمه‌پردازی افراد طولانی‌تر باشد. همین ضرورت باعث شده صندوق‌های کشور‌های پیشرفته، سن بازنشستگی را تا ۶۵سال هم افزایش‌دهند.

دولت در بند «د» تبصره ۲۰ لایحه بودجه ۱۴۰۱، پیشنهاد کرده بود که سنوات خدمت موردقبول برای بازنشستگی در تمامی صندوق‌های بازنشستگی دوسال افزایش یابد و علاوه بر آن، محاسبه حقوق بازنشستگی در تمامی صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری، سازمان تامین اجتماعی، براساس متوسط حقوق سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود.

قانون بازنشستگی که اکنون در ایران ملاک عمل است، مصوب ۱۳۵۴است و مسئولان سازمان تامین‌اجتماعی معتقدند در آن زمان سن امید به زندگی ۵۸ سال بود و در نتیجه حداقل سن لازم برای بازنشستگی ۵۵ سال با ۳۰ سال سابقه یا ۶۰ سال با کمتر از ۳۰ سال سابقه بود، اما هم‌اکنون سن امید به زندگی افزایش یافته است.

 هفته جاری اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که این بند از بودجه حذف شده است.

حقوق بازنشستگان

نسبت پشتیبانی صندوق‌ها باید بیش‌تر از ۳ باشد

شاخص‌هایی مانند نسبت پشتیبانی که بیانگر نسبت تعداد بیمه پردازان به مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی است و نسبت منابع به مصارف را در پایداری صندوق‌ها نشان می‌دهد.

نسبت پشتیبانی صندوق‌ها باید بیشتر از ۳ باشد تا صندوق به منابع خارجی برای حفظ تعادل در منابع و مصارف نیازمند نشود. بر اساس داده‌های پایان سال ۱۳۹۹ و با توجه به میانگین نسبت پشتیبانی بیمه‌شدگان کشور، وضعیت صندوق‌های بازنشستگی این گونه است نسبت پشتیبانی در سازمان تامین اجتماعی۴.۵۱، صندوق بازنشستگی کشوری ۰.۶۵، سازمان تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح ۰.۸۳ و این نسبت تنها در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ۱۱.۲۶ بوده است.

 آمارها نشان می‌دهد که سازمان تامین اجتماعی رشدی معادل ۲۵۰ درصدی را طی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ در مصارف داشته و سازمان بازنشستگی کشوری نیز رشد ۲۵۳ درصدی را در تنها سال ۱۳۹۸ تجربه کرده است. روند افزایشی این شاخص در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال ۱۳۹۸ متوقف شده و حتی در سال ۱۳۹۹ کاهش ۷ درصدی داشته که دلیل این اتفاق، افزایش درآمد‌های صندوق در مقایسه با مصارف و هزینه‌های آن نسبت به سال ۱۳۹۸ بوده است.

حقوق بازنشستگان

کاهش ضریب پشتیبانی

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سیاست‌های دولت باعث ورشکستی صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری شده است و در حال حاضر پشتیبانی صندوق بازنشستگی کشوری ۶۳ صدم نفر است یعنی ۶۳ نفر کار می‌کنند و یک نفر بازنشسته می‌شود در حالی که استاندارد می‌گوید ۵ نفر باید کار کنند و یک نفر بازنشست شود در صندوق بازنشستگی لشکری ضریب پشتیبانی ۸۳ صدم است یعنی ۸۳ نفر کار می‌کنند و یک نفر بازنشست می‌شوند در صندوق فولاد هم همین وضع وجود دارد.

سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر با کسری ماهانه ۶ هزار میلیاردی رو به رو است و ۶۰ هزار میلیارد تومان با بهره ۳۵ درصد از بانک رفاه پول گرفته است این در حالی است که در بودجه ۱۴۰۱ لایحه‌ای برای سازمان تامین اجتماعی نیست علی رقم این که دولت بدهی سنگینی به تامین اجتماعی دارد اگر سازمان به مرحله‌ی فروش اموال برسد مانند صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری دچار بحران خواهیم شد.

دولت امسال حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به صندوق کشوری و لشکری کمک کرده و ۵۰ درصد کل بودجه را این دو صندوق می‌بلعند این سیاست‌ها باید تغییر کند نه این که سن بازنشستگی را افزایش دهند.

به گفته دهقان کیا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقتی به مجلس شورای اسلامی رفت آقای حاجی بابایی نماینده مجلس گفت شما ثروتمند‌ترین وزارت خانه هستید و می‌توانید اموالتان را بفروشید و پول کارگر و بازنشسته را دهید این تفکر غلط است و باید تغییر کند./باشگاه خبرنگاران جوان

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.