کد خبر : 15644 / /
/

بررسی قیمت ۸ قلم کالای اساسی و مهم در آذر ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده آن است که «شکر سفید» برای ۹ ماه پیاپی بیشترین رشد قیمت در بازار را از آن خود کرد.

دادهای اعلام شده از روند افزایش قیمت کالاهای اساسی در ۱۰ ماه منتهی به دی سال جاری نشان دهنده آن است که «شکر سفید» در ۹ ماه از سال جاری همواره عنوان رکوردار افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است. بطوریکه در دی ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل این رشد به ۸۱.۸ درصد رسیده است. متوسط قیمت هر کیلوگرم شکر سفید در دی سال ۱۴۰۰ به حدود ۱۵ هزار و ۶۷۸ تومان رسید، این در حالی که در مدت مشابه دی سال ۹۹ قیمت شکر برابر با ۸ قیمت هزار و ۶۲۴ تومان بود.

«برنج باسماتی پاکستانی (درجه یک) »، «برنج تایلندی (غیر از هومالی)»، «برنج طارم اعلا»، «برنج داخلی هاشمی (درجه یک)»، «شکر سفید»، «گوشت گوساله»، «گوشت گوسفندی‌(مخلوط)» و «گوشت مرغ تازه» ۸ محصولی هستند که در دی ماه روند قیمتی آنها ارزیابی شده و روند قیمتی آنها نشان از آن دارد که در این مدت برنج تایلندی (غیر از هومالی) تنها کالایی است که افت قیمت داشته و سایر کالای اساسی رشد ۱۷ تا ۸۱ درصد داشته اند.

قیمت کالای اساسی در دی ماه

دادهای اعلام شده نشان دهنده آن است که قیمت برنج طارم اعلا نیز در دی ماه ۱۴۰۰ در مجموع ۷۹.۸ درصد افزایش قیمت داشته است و قیمت هر کیلوگرم آن از ۳۳ هزار و ۷۰۳ تومان در دی ماه ۱۳۹۹ به ۶۰ هزار و ۵۸۴ تومان در دی  ۱۴۰۰ رسیده است. برنج داخلی هاشمی درجه یک نیز در این مدت رشد ۷۵.۵ درصدی داشته و قیمت آن به ۵۷ هزار و ۹۱۶ تومان رسیده است.و

گوشت مرغ تازه نیز با ۴۵.۶ درصد افزایش قیمت از هر کیلوگرم ۲۰ هزار و ۴۹۰ تومان در دی ۱۳۹۹ به ۲۹ هزار و ۸۲۵ تومان در دی ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

  براین اساس قیمت گوشت گوساله نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۲.۱ درصدی داشته و از هر کیلو  ۹۷ هزار و ۲۹۵ تومان در دی ۹۹ به ۱۳۸ هزار ۲۲۶ تومان در دی ۱۴۰۰ رسیده است.

قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی مخلوط نیز از ۱۱۰ هزار و ۷۶۸ تومان در دی ۹۹ به ۱۳۴ هزار و ۶۴۵ تومان در دی ۱۴۰۰ افزایش یافته و رشد ۲۱.۵ درصدی داشته است.

براساس این گزارش قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی باسماتی درجه یک نیز از ۲۴ هزار و ۳۹۶ تومان به ۲۸ هزار و ۵۳۵ تومان افزایش یافته و براین اساس قیمت این کالا در بازه زمانی یاد شده ۱۷ درصد افزایش داشته است. اما قیمت برنج تایلندی   در این مدت افت ۱۰.۳ درصد کاهش داشته و به هر کیلوگرم ۱۵ هزار و ۷۴۵ تومان رسید.

منبع: ایسنا
copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.