کد خبر : 13596 / /
/

یکی از مسائلی که همه افراد را این روزها به خود درگیر کرده است، اضافه وزن محسوب می شود. راهکارهای مختلفی هم برای اینکه از بالا رفتن وزن پیشگیری کرد وجود دارد. همچنین راهکارهایی هم برای کاهش وزن تنظیم شده که می توان آنها را انجام داد. اما کدام یکی از این راهکارهایی که وجود دارند درست است و کدام یکی نادرست است؟ در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

چه راهکارهایی برای کاهش وزن مناسب هستند؟

برای اینکه به وزن متعادلی برسیم نباید به هر راهکاری اعتماد کنیم. خیلی از راهکارها و روش های لاغری می توانند در کنار کاهش وزن آسیب هایی همچون موارد زیر را در پی داشته باشند:

 • آسیب به سیستم گوارشی
 • بروز زخم معده و ناراحتی معده
 • آسیب به سیستم عصبی در مقابل تحمل گرسنگی شدید
 • کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بدن
 • بروز بیماری های زمینه ای
 • زمینه بروز پوکی استخوان
 • دلسرد شدن از انواع روش های کاهش وزن و حتی انواع سالم آن
 • و…

از جمله مهمترین مواردی هستند که می توانند بر اثر روش ها و به ویژه رژیم های لاغری غلط، برای فرد آسیب زننده باشند. اما باید راهکارهای مناسب را در نظر گرفت و از آنها پیروی کرد. در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انتخاب رژیم غذایی مناسب

نمی شود تصمیم به خوش اندامی و کاهش وزن گفت و رژیم غذایی متعادلی را پیش نبرد. همواره باید سعی کرد از برنامه غذایی مناسبی پیروی کرد.

یکی از راهکارهای مناسبی که می شود برای تنظیم برنامه غذایی پیش برد کمک گرفتن از متخصصین تغذیه است.

آنها برنامه غذایی را مخصوص خود فرد تنظیم می کنند و فرد طبق شرایط بدنی خود، میزان کالری، میزان ویتامین و مواد مغذی را دریافت خواهد کرد.

از مزیت هایی که این نوع رژیم ها دارند این است که برنامه غذایی را در اختیار فرد قرار می دهند که می تواند الگویی سالم برای همیشه را در اختیار قرار دهد. البته باید سعی کرد که متخصص مناسبی را انتخاب کرد.

همواره توصیه می کنیم از پیش بردن رژیم هایی مانند رژیم کانادایی، رژیم سوئدی، رژیم کرفس، رژیم سیب زمینی و بسیاری از رژیم های اینچنین که محدودیت های شدیدی دارند و قول لاغری در بازه زمانی کوتاهی را می دهند، اجتناب کنید.

از ویژگی هایی که رژیم های غذایی سالم دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نباید روی یک یا چند ماده غذایی محدود تمرکز کرده باشند
 • باید برنامه غذایی طوری باشد که در آن تنوع وجود داشته باشد
 • علاوه بر کاهش وزن به سلامت بدن نیز توجه داشته باشد و آسیبی وارد نکند
 • هیچ کدام از وعده های غذایی اصلی و میان وعده ها در آن حذف نشده باشند
 • با توجه به قد، سن، میزان فعالیت بدنی و عادات غذای، بیماری ها، شرایط جسمانی و روحی فرد باید رژیم غذایی تنظیم شود

ورزش و فعالیت بدنی

وقتی برای کاهش وزن از متخصصین تغذیه مشورت دریافت کنید، آنها معمولا در کنار برنامه غذای اصولی تاکید بر پیروی از برنامه ورزشی هم خواهند داشت. اما بسته به شرایط فیزیکی و توانایی های فرد ممکن است فقط به توصیه روزانه 30 دقیقه پیاده روی بسنده کنند.

اما توصیه ای که ما داریم این است که از برنامه ورزشی حتما در کنار برنامه غذایی استفاده کنید. از این طریق می توانید در کنار کاهش وزن و لاغری به تناسب اندام نیز دست یابید. داشتن تناسب اندام در خیلی از موارد به داشتن وزن مناسب ترجیح داده می شود.

البته نکته مهم تر در کنار این موضوع این است که عضله سازی هم انجام می شود. داشتن بافت های عضلانی بیشتر برای بدن نکته خیلی مطلوبی برای خیلی از افراد است. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتما ورزش را در کنار برنامه غذایی خود داشته باشید.

آیا دستگاه های لاغری خوب هستند؟

یکی دیگر از روش هایی که برای کاهش وزن و تناسب اندام می توان استفاده کرد، دستگاه های لاغری هستند. این دستگاه ها اکثرا غیر تهاجمی هستند و باعث آسیب به بافت های پوستی بدن نمی شوند.

این روش ها معمولا نسبت به روش هایی که تهاجمی هستند طرفداران بیشتری دارند اما هزینه بیشتری هم باید برای آنها صرف کرد. ولی نکته ای که وجود دارد این است که لاغری با انواع دستگاه ها در صورتی که بدون برنامه غذایی حاصل شود، به راحتی باز خواهد گشت.

یعنی حتی اگر از لاغری با دستگاه هم استفاده کنید، لازم است که برنامه غذایی خود را به طور متعادل پیش ببرید. در واقع برنامه غذایی خوب می تواند سبک و عادات غذایی را تغییر داده و باعث تبدیل آن به یک عادت خوب شود.

جراحی های لاغری برای کاهش وزن مناسب هستند؟

نباید به طور مطلق برای همه افراد یک نسخه واحد تنظیم کرد. خیلی از موارد ممکن است برای برخی از افراد کاهش وزن با عمل های جراحی ضروری باشد که این موضوع را باید پزشک مشخص کند.

برای مثال افرادی که عمل های جراحی در پیش دارند یا اینکه مفاصل آنها تحت آسیب هست و ممکن است با بودن در وزن بالا سلامت آنها به خطر بیفتد، گزینه هایی برای لاغری با عمل جراحی هستند. صلاحدید پیش گرفتن این روش ها را باید پزشک مشخص کند. اما معمولا این روش ها نیاز به مراقبت زیادی بعد از عمل دارند و ممکن است عوارضی همچون موارد زیر را در پی داشته باشند:

 • عفونت
 • از بین رفتن برخی از بافت های بدن
 • برجای ماندن اثر جراحی روی پوست
 • برگشت پذیر بودن
 • و…

آیا فقط ورزش برای لاغری کافی است؟

نمی توان گفت ورزش یا رژیم غذایی به تنهایی برای لاغری کافی هستند. بله مقداری از وزن بدن فرد در طول رژیم کاهش می یابد.

یا اینکه بدون پیروی از رژیم غذایی و فقط با انجام ورزش مقدار چشمگیری از وزن کاهش می یابد اما باید در نظر داشت که نکته مهم تری به اسم تناسب اندام هم وجود دارد که باید در کنار کاهش وزن به آن توجه داشت. کاهش وزن به کمک ورزش و رژیم غذایی یکی از ایده آل ترین حالت های ممکن است.

جمع بندی مقاله

در این مقاله در مورد برخی از روش های کاهش وزن توضیحاتی را ارائه کردیم. با برخی از گزینه های سالم و ناسالم آن آشنا شدید. اما روش مناسب برای هر فرد به شرایط بدنی او بستگی دارد که باید پزشک آن را مشخص کند. پس حتما از متخصصین برای این موضوع باید کمک دریافت کرد.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.