کد خبر : 12499 / /
/

یارانه نقدی/یارانه معیشتی/یارانه بنزین/واریز یارانه

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور گفت: دولت با تغییر سیاست «اختصاص ارز ترجیحی از واردات به مصرف» یارانه نقدی به مردم اختصاص داده و دست دلالان این حوزه را قطع می‌کند.

یارانه نقدی برای کمک به اقشار کم درآمد جامعه مطرح شد. یارانه نقدی در سال های بعد از سبد خانوارهای پولدار حذف شد. با قول هایی که رئیسی داده است یارانه نقدی در دولت جدید با تغییراتی همراه خواهد شد. یارانه نقدی ابتدا در دولت احمدی نژاد ایجاد شد. خبرهای جدید پیرامون یارانه نقدی را اینجا بخوانید.

«محمدحسن آصفری» در مورد تغییر سیاست «اختصاص ارز ترجیحی از واردات به مصرف» گفت: دولت سالیانه ۱۵ میلیارد دلار بابت ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت می‌کند ،اما متاسفانه معلوم نیست این ارز به چه افرادی تخصیص داده می‌شود و برای واردات چه کالاهایی مصرف می‌شود.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دولت برای کاهش قیمت کالاهای اساسی یارانه ارزی پرداخت می‌کند اما باز هم اجناس با قیمت بالا به دست مصرف کنندگان می‌رسد. به طوری که تخم مرغ شانه‌ای ۴۳هزار تومان و مرغ کیلویی۳۰ هزارتومان به مردم فروخته می‌شود و در واقع این رانت ارزی در اختیار دلالان قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال های اخیر ۱۹۰ درصد افزایش تورم داشتیم،درحالی که قرار بود با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی سبد خرید مردم رنگین‌تر شود، اما متاسفانه یارانه ارزی به دلیل ناتوانی دولت در نظارت، به دست مصرف کننده نرسید و لذا دولت مجبور شد سیاست ارزی خود را در این حوزه تغییر دهد.

آصفری با بیان اینکه باید تولید کالاهای اساسی تقویت شود، گفت: دولت در صورت تغییر سیاست تخصیص ارز ترجیحی، باید ارز ترجیحی را به صورت کامل به مصرف کننده نهایی اختصاص دهد تا بر سر سفره مردم قرار گیرد و قدرت خرید مردم افزایش یابد.

نماینده مردم اراک با بیان اینکه «یارانه نقدی به مردم» جایگزین «یارانه ارزی به دلالان» می‌شود اضافه کرد: دولت می‌خواهد با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یارانه ۴دهک جامعه را به میزان ۱۲۰ هزار تومان و سه دهک دیگر را به میزان ۹۰ هزار تومان افزایش دهد امیدواریم با این سیاست ، دست دلالان و سوء استفادکنندگان قطع شود.

آصفری تصریح کرد: دولت پیش از این ارز ۴۲۰۰ تومانی را در اختیار واردکنندگان قرار می‌داد تا کالاهای اساسی با نرخ ارزان‌تری به دست مصرف کنندگان برسد اما دلالان کالاها را با نرخ ارز نیمایی در بازار عرضه می‌کردند و همین امر موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی می‌شد./ایرنا

یارانه نقدی

در حوزه یارانه های آشکار، تغییراتی در دریافتی مردم از این محل در سال آینده نسبت به امسال به وجود خواهد آمد. اولین موضوع، مربوط به دهک بندی قابل اتکای خانوارهاست. از سال 89 که یارانه نقدی و از سال 98 که یارانه معیشتی پای به عرصه اقتصاد ایران گذاشتند، غربالگری خانوارها، همواره یک دغدغه مهم بوده است. برای یارانه های نقدی، این کار با دهک بندی ناقص در همان ابتدا، با شکست سنگینی در عمل مواجه شد به طوری که دولت تصمیم گرفت به بخش بزرگی از جامعه، این یارانه 45 هزار و 500 تومان به ازای هر نفر را بپردازد. در خصوص یارانه های معیشتی نیز که شامل ارقام متغیری نسبت به بعد خانوار بود، قرار بر این بود که غربالگری از طریق آزمون وسع هر شش ماه یک بار انجام شود تا پویایی های درآمد خانوار در توزیع این یارانه مد نظر قرار گیرد. با این حال، این اقدام نیز عملاً کنار گذاشته شد تا یارانه های نقدی و معیشتی به ترتیب به 77.1 و 62.5 میلیون نفر پرداخت شود و تغییری در این فهرست صورت نگیرد.

تصمیم دولت برای شکستن دور باطل یارانه پاشی

با این حال، لایحه بودجه سال آینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مکلف کرده  است تا با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه ها و نیز با استفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، حداکثر ظرف مدت سه ماه از ابلاغ قانون بودجه، ابتدا کلیه خانوارهای یارانه بگیر را از طریق شاخص های متقن و ثبتی قابل اتکا دهک بندی کند. سپس یارانه نقدی و معیشتی خانوارهای پردرآمد را به منظور تامین یارانه حمایتی قشرهای آسیب پذیر حذف کند. همچنین برای معترضان به حذف یارانه هم امکان اعتراض از طریق سامانه الکترونیکی وزارت کار دیده شده است. البته چنین موضوعی در قانون بودجه امسال نیز وجود داشت اما راهی به اجرا نیافت و امید می رود دولت جدید فکری برای منعطف و دقیق کردن فرایندها در این حوزه انجام دهد.
 
یارانه نقدی

جزئیات تغییر یارانه دریافتی خانوارها

درباره مبلغ یارانه های تعلق گرفته به خانوارهای مشمول، جزئیات تبصره 14 لایحه بودجه سال آینده در مقایسه با قانون بودجه 1400، نشان می دهد که یارانه های نقدی و معیشتی به خانوارها، تغییری نخواهد کرد. به این ترتیب یارانه نقدی همان 45 هزار و 500 تومان و یارانه معیشتی برای خانوارهای یک نفره 55 هزار تومان، خانوارهای دو نفره 103 هزار تومان، خانوارهای سه نفره 138 هزار تومان، خانوارهای چهار نفره 172 هزار تومان و خانوارهای پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان خواهد بود اما دولت در راستای اصلاح سیاست ارز 4200 تومانی، قرار است منابع ریالی این یارانه را (که پیشتر به صورت ارز 4200 پرداخت می شد و عمدتاً به جیب واردکنندگان می رفت) به صورت مستقیم به مردم بپردازد. درباره مکانیسم پرداخت این یارانه هنوز جزئیات دقیقی اعلام نشده است اما جدول تبصره 14 لایحه بودجه سال آینده نشان می دهد که برای این کار، دولت بیش از 100 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است. در این زمینه اظهارات قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه حاکی از این است که بر اساس یارانه جدید، چهار دهک کمتر برخوردار ماهیانه حدود 120 هزار تومان و سه دهک بعدی ماهیانه حدود 90 هزار تومان به ازای هر نفر، دریافتی خواهند داشت. البته طبیعی است که به ازای چنین پرداختی، قیمت برخی از کالاهایی که هم اینک به نحوی از ارز 4200 استفاده می کنند مانند مرغ و تخم مرغ افزایش خواهد یافت. با این حال، هر چه باشد، به نظر می رسد از آن جایی که مردم حق انتخاب برای خرج کرد یارانه خواهند داشت و نیز حذف واسطه تراشی هایی که در سیستم ارز 4200 وجود داشت، انتفاع مردم در مدل جدید توزیع این یارانه بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر از منظر اقتصاد کلان نیز اختصاص بخشی از منابع حذف ارز 4200 به بودجه منجر به جبران کسری بودجه و کاهش تورم خواهد شد.

خبر خوش برای خانواده ها/رقم یارانه‌ها دو برابر میشود

طبق پیش بینی‌ها و برآورد‌ها به طور مثال یک خانوار چهار نفره رقمی معادل ۸۰۰ هزار تومان نقد و کالا یارانه دریافت خواهند کرد.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.