کد خبر : 23442 / /
/

یارانه نان | اجرای یارانه نان

مشاور وزیر اقتصاد و دارایی گفت: با اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد موضوعیت خود را از دست می‌دهد یعنی نانوایی که علاقه‌مند به پخت نان است عملکرد آن بر پایه کارتخوان هوشمند ارزیابی می‌شود.

قرار است به زودی یارانه نان پرداخت شود و به ازای هر کد ملی یارانه نان پرداخت شود.علی اصغر عنابستانی در مورد یارانه نان و رصد خرید نان با تراکنش در برخی از نانوایی‌های کشور گفت: حقیقتاً باید یارانه نان به نانوا پرداخت ‌شود، تا قیمت آرد با نرخ پایین تر از بازار در اختیار نانوا قرار گیرد و نان ارزان را در اختیار  مردم قرار دهند.آخرین اخبار در رابطه با یارانه نان را در سایت خبر آزاد بخوانید.

یارانه نان

به گزارش خبر آزاد، محمد جلال گفت: از آغاز اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد تاکنون کمتر از پنج درصد نانوایان برای آنکه بتوانند از کمک هزینه‌ای که برای عرضه نان در نظر گرفته شده بهره بیشتری ببرند، از تراکنش کارتخوان‌های هوشمند عرضه نان سوءاستفاده کرده‌اند همچنین الگوی تراکنش‌های خرید نان (مبلغ و فواصل تراکنش) از نظر نرم‌ افزاری منحصربه‌فرد است و جابه‌جایی در مبلغ و فواصل تراکنش به سرعت و بدون مراجعه به نانوا قابل کشف است و در صورت مشاهده با متخلف برخورد قانونی لازم صورت می‌گیرد.

به گفته او، اخذ مجوز نانوایی‌ها بر پایه الگویی سنتی و چانه‌زنی است که با اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد موضوعیت خود را از دست می‌دهد یعنی نانوایی که علاقه‌مند به پخت نان است عملکرد آن بر پایه کارتخوان هوشمند ارزیابی می‌شود و هیچ محدودیتی برای تأمین آرد نخواهد داشت اما نانوایی که قصدش تأمین آرد برای عرضه به خارج از شبکه است از نظر اقتصادی این توجیح را از دست می‌دهد بنابراین ما با پدیده‌ای مواجه می‌شویم که می‌توانیم آن را بی‌ارزش شدن مجوزهای نانوایی بدانیم.

مشاور وزیر اقتصاد و دارایی این را هم گفت: هم‌اکنون مجوز نانوایی‌ها در بسیاری از استان‌ها با قیمت یک واحد آپارتمان برابری می‌کند که موجب افزایش هزینه‌های تولید نان شده است. در فرآیند هوشمندسازی یارانه نان، موضوع سهمیه آرد به صورت مطلق از بین می‌رود و اختصاص یارانه به آرد نانوایی‌ها صرفا مبتنی بر عملکرد نانوایان و عرضه نان به مردم صورت می‌گیرد و خودبه‌خود هزینه‌ای که در قیمت تمام شده خود را نشان می‌دهد در قالب قیمت مجوز کنار خواهد رفت و هزینه تولید نان کاهش می‌یابد و منجر به افزایش سود نانوا می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، از اردیبهشت امسال طرح اصلاح یارانه نان با نصب کارتخوان های هوشمند آغاز شده و به گفته مشاور وزیر اقتصاد این طرح تا پایان هفته در تمام نانوایی های کشور عملیاتی خواهد شد.

یارانه نان

یارانه نان در گرانی آن تأثیر گذار خواهد بود؟

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در نشست خبری خود درباره حذف یارانه ‌نان گفت: به هیچ وجه بحث حذف یارانه‌ مطرح نیست بلکه اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها مطرح است، در حوزه نان هم همین است و پرداخت افزایش قیمت از جیب مشتری اتفاق نخواهد افتاد بلکه پرداخت شیوه توزیع آرد اصلاح خواهند شد.

وی افزود: امروز در سراسر کشور دستگاه‌های خرید نان نصب شده است. تا امروز ۶۰ درصد زیرساخت‌ها آماده شده و گفته می‌شود صرفه‌جویی صورت گرفته است. در خصوص دارو هم همین قضیه اتفاق خواهد افتاد و هیچگونه افزایشی در پرداخت از جیب مشتری اتفاق نخواهد بود .

عضو کمیسیون اجتماعى مجلس در مورد جزئیات نصب دستگاه کارتخوان هوشمند در نانوایی‌ها، یادآور شد: با اجرای طرح نصب کارتخوان در نانوایی‌ها مستقیما این یارانه به خود مردم پرداخت می‌شود، در معادله تولید تا مصرف نان، آرد یارانه به نرخ آزاد در اختیار نانوا قرار می‌گیرد. در گذشته نیز طرح نصب دستگاه کارتخوان هوشمند در قالب کوپن الکترونیکی برای سایر کالاهای دیگر از طرف مجلس مطرح شد اما به دلیل اینکه  دولت توان اجرای آن را نداشت تاکنون به مرحله عملیاتی شدن نرسیده است و تنها در مورد نان یکی از ضروری ترین کالاهای اساسی به مرحله عملیاتی شدن رسیده است

نصب کارتخوان دلیلی بر تغییر در کمیت و تعداد خرید مردم

عنابستانی نصب دستگاه کارتخوان هوشمند در نانوایی‌ها را دلیلی بر محدودیت خرید ندانست و گفت: نصب کارتخوان دلیلی بر تغییر در کمیت و تعداد خرید مردم نیست بلکه به تعداد تراکنش، نانوا یارانه نان فروخته شده را از دولت دریافت خواهد کرد، با اجرای عمومی این طرح در کل کشور شاهد ساماندهی یارانه آرد و کوتاهی دست دلالان از ازر یارانه‌ای نان خواهیم بود.

یارانه نان

اجرایی شدن نصب دستگاه کارتخوان هوشمند،مانع از فعالیت شبکه توزیع ارز  فاسد خواهد شد  و همچنین مشکل سهمیه خرید آرد روستاییان هم برطرف خواهد شد

رئیس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس، بیان کرد: اجرای این طرح نه تنها در تولید کمیت بلکه در کیفیت نان هم تاثیر خواهد گذاشت؛ بی شک اجرایی شدن نصب دستگاه کارتخوان هوشمند، مانع از فعالیت شبکه توزیع ارز  فاسد خواهد شد  و همچنین مشکل سهمیه خرید آرد روستاییان هم برطرف خواهد شد.

محدودیتی در تعداد خرید نان نیست

عنابستانی در مورد خرید غیر منطقی نان تاکید کرد: با نصب دستگاه کارتخوان هوشمند ممنوعیتی در کمیت خرید نان برای مصرف کنندگان نیست، قیمت ارزان نان این فرصت را برای همگان ایجاد کرده که محدودیتی برای تهیه آن نداشته باشند، گاها دیده شده برخی با خرید تعداد زیاد نان آن را صرف خوراک دام می‌کنند، خرید غیر منطقی نان در اینجا معنا پیدا می‌کند. اجرای رصد فروش نان با تراکنش خواسته یا ناخواسته میزان خرید و فروش در چرخه توزیع آرد یارانه تا پخت و عرضه آن مشخص می‌کند و اجازه خرید غیر منطقی نان  به کسی داده نمی‌شود.

یارانه نان

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نصب کارتخوان در نانوایی‌ها را هدفمندی یارانه نان دانست و گفت: با این اقدام دولت، یارانه اختصاص داده شده به نان هدفمند می‌شود و از طرفی تولید نان با کیفیت و کمیت در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

نان "گران" نمی‌شود

نماینده مردم در مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که آیا اجرای این طرح به گرانی نان ختم می‌شود، تاکید کرد: نصب کارتخوان هوشمند در نانوایی چند استان به مرحله عملیاتی شدن رسیده است، با اجرای این طرح یارانه نان به نانوایی پرداخت می‌شود نان را به سفره مردم می‌رساند و تغییری در قیمت نان نخواهیم داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی در پایان در مورد خوراک دام به واسطه نان خاطر نشان کرد: دامداران به واسطه ارز آزاد نهاده دامی را خریداری کرده و گوشت مصرفی را به قیمت تولید به دست مردم مى رسانند، در این میان دولت یارانه نهاده دامی را در قالب یارانه ماهیانه به مردم پرداخت می کند، اگر در صنعت دامداری نهاده از بازار آزاد خریداری و گوشت به قیمت بازار فروخته شود بی تردید کار به صرفه ای است پس نباید یارانه اختصاصی به نان به صورت غیر مستقیم به پرورش دام اختصاص داده شود./خانه ملت

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.