کد خبر : 578 / /
/

نگاهی به تمام بردهای پرگل استقلال در آسیا

تیم استقلال در چهارم مهر ۱۳۲۴ در شهر تهران بنیان‌گذاری شد.تیم استقلال در ده فصل اخیر هشت بار جواز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرده‌است. تیم استقلال پرافتخارترین تیم ایران محسوب می‌شود.تیم استقلال  رکورد پرتماشاگرترین بازی جام باشگاه‌های آسیا و لیگ برتر ایران تا پایان ۲۰۲۰ را شکسته است.سرمربی جدید تیم استقلال فرهاد مجیدی است.

پس از شروع مقتدرانه و برد پرگل استقلال مقابل الاهلی عربستان، به بررسی تمامی بردهای پرگل این تیم در فوتبال آسیا پرداختیم. استقلال که در ۲۱ دوره از مسابقات مختلف فوتبال آسیا حضور داشته، ۱۱ برد پرگل (با زدن ۴ گل یا بیشتر) در تاریخ فوتبال آسیا به ثبت رسانده‌ است.

۱) جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۹۱؛ استقلال ۵-۰ التلال یمن

تیم پرمهره‌ مرحوم منصور پورحیدری که در دوره‌ قبلی مسابقات به دومین قهرمانی آسیایی خود دست پیدا کرده بود، ۱ آذر ۱۳۷۰ در مسابقه‌ برگشت پلی‌ آف جام باشگاه‌های آسیا، در حالی که در بازی رفت در برابر رقیب یمنی خود به مساوی ۰-۰ رضایت داده بود، با نتیجه‌ی قاطع ۵-۰ (با گل‌های امیر هاشمی‌ مقدم، عباس سرخاب، شاهرخ بیانی (۲بار) و عبدالعلی چنگیز) در برابر التلال یمن به برتری دست پیدا کرد تا به مرحله گروهی راه پیدا کند.

استقلال در پایان این دوره از رقابت‌ها با شکست در ضربات پنالتی مقابل الهلال عربستان به مقام نایب قهرمانی مسابقات رسید.

۲) جام باشگاه‌های آسیا ۹۹-۱۹۹۸؛ استقلال ۴-۳ دالیان چین

استقلال که به عنوان قهرمان لیگ در مسابقات حضور یافته بود، در ۸ اردیبهشت ۱۳۷۸ و در مرحله‌ی نیمه ‎‌نهایی با سرمربیگری مرحوم ناصر حجازی در ورزشگاه آزادی در برابر دالیان چین قرار گرفت. در این مسابقه‌ هیجان‌انگیز، استقلال ابتدا با گل‌های محمود فکری و علی موسوی از حریف خود پیش افتاد اما حریف چینی با زدن ۳ گل در آستانه‌ پیروزی در این مسابقه قرار گرفت ولی گل دقایق پایانی علیرضا اکبرپور بازی را به تساوی کشاند تا در نهایت استقلال پس از تساوی در ۹۰ دقیقه، در وقت‌های اضافی با گل علی موسوی با برتری ۴-۳ به فینال رقابت‌ها راه پیدا کند.

دربازی فینال استقلال با قبول شکست ۲-۱ مقابل جوبیلو ایواتا ژاپن به مقام نایب قهرمانی مسابقات رسید.

۳) جام برندگان آسیا ۲۰۰۰-۱۹۹۹؛ استقلال ۷-۰ هامنتمن لبنان

پس از ناکامی در فینال جام باشگاه‌های آسیا مقابل جوبیلو ایواتا، استقلال پرانگیزه به عنوان قهرمان جام حذفی ایران برای دومین بار در جام برندگان آسیا (جام در جام آسیا) حضور یافت، استقلال که در دوره‌ی قبلی حضور خود در این رقابت‌ها به عنوان چهارم مسابقات رسیده بود، در ۵ شهریور ۱۳۷۸ با سرمربیگری بوگنی سکوموروخوف و در شروعی طوفانی با هت تریک علی لطیفی و فرهاد مجیدی و تک گل علیرضا اکبرپور با ۷ گل هامنتمن لبنان را شکست داد.

۴) جام برندگان آسیا ۲۰۰۰-۱۹۹۹؛ هامنتمن لبنان ۰-۸ استقلال

استقلال در بازی برگشت مقابل رقیب لبنانی خود، با وجود برد پرگل و قاطعانه در دور رفت، در ۲۵ شهریور ۱۳۷۸ باز هم مقتدرانه و این بار با نتیجه‌ی ۸-۰ رقیب لبنانی خود را در بیروت درهم کوبید. گل‌های استقلال را در این مسابقه علیرضا نیکبخت واحدی، علی لطیفی (۲بار)، احمد مومن‌زاده و فرهادمجیدی (۴بار) به ثمر رساندند.

باوجود شروعی مقتدرانه، استقلال در مرحله‌ی بعدی مسابقات و در دور یک‌هشتم‌نهایی با قبول شکست ۲-۱ در مجموع دوبازی رفت و برگشت مقابل الاتحاد عربستان از گردونه‌ رقابت‌ها کنار رفت.

۵) جام برندگان آسیا ۰۱-۲۰۰۰؛ استقلال ۴-۰ الوحده امارات

استقلال ۱ مهر ۱۳۷۹ در بازی برگشت مرحله‌ یک‌شانزدهم‌نهایی جام برندگان آسیا و در حالی که بازی رفت را با نتیجه‌ی ۳-۲ واگذار کرده بود، با سرمربیگری مرحوم پورحیدری در برابر الوحده‌ امارات قرار گرفت که توانست با گل‌های فرهاد مجیدی (۲)، ستار همدانی و علیرضا اکبرپور با نتیجه‌ی ۴-۰ رقیب اماراتی خود را شکست دهد تا با برد ۶-۳ در مجموع به مرحله‌ی بعد صعود کند.

استقلال پس از بردن السد قطر و کایرات قزاقستان، در نهایت با قبول شکست مقابل الشباب عربستان و شیمیزو اس‌پالس ژاپن به مقام چهارمی جام برندگان آسیا رسید تا سومین و آخرین تلاش آبی‌پوشان برای قهرمانی در این مسابقات نیز با ناکامی همراه شود.

۶) جام باشگاه‌های آسیا ۰۲-۲۰۰۱؛ الوحده امارات ۳-۵ استقلال

استقلال به عنوان قهرمان لیگ برای ششمین بار درجام باشگاه‌های آسیا حاضر شد. آبی‌پوشان که به سختی در پلی‌آف از سد الاتحاد عربستان گذشته‌بودند، در ۱۷ بهمن ۱۳۸۰ با سرمربیگری مرحوم پور حیدری در نخستین بازی مرحله‌ گروهی در ابوظبی امارات مقابل الوحده قرار گرفتند که با گل‌های سیروس دین‌محمدی، علیرضا اکبرپور، فراز فاطمی (۲بار) و مهدی هاشمی‌نسب با نتیجه‌ ۵-۳ حریف اماراتی خود را شکست دادند و در ادامه با کسب ۱ تساوی و ۱ برد دیگر به عنوان تیم اول گروه به مرحله‌ نیمه‌نهایی صعود کنند.

۷) جام باشگاه‌های آسیا ۰۲-۲۰۰۱؛ استقلال ۵-۲ نسف قرشی ازبکستان

پس از شکست ۲-۱ مقابل آنیانگ ال‌جی کره‌جنوبی (تیم اف‌سی‌سئول فعلی) در مرحله‌ی نیمه‌نهایی و در ورزشگاه آزادی، استقلال در ۱۶ فروردین ۱۳۸۱ و در دیدار رده‌بندی در مقابل نسف قرشی ازبکستان قرار گرفت. آبی پوشان که در مرحله‌ گروهی مقابل حریف خود به تساوی ۱-۱ رسیده بودند، در این دیدار با گل‌های محمد نوازی (۲بار)، گل به خودی بازیکن حریف، فراز فاطمی و مهدی پاشازاده با نتیجه‌ی ۵-۲ رقیب ازبکستانی خود را شکست داد تا به مقام سوم مسابقات برسد.

۸) لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۱: استقلال ۴-۲ پاختاکور ازبکستان

۱۷ فروردین ۱۳۹۰ و در بازی سوم مرحله‌ گروهی استقلال با سرمربیگری پرویز مظلومی در ورزشگاه آزادی مقابل پاختاکور ازبکستان قرار گرفت که با گل‌های هوار ملامحمد، فرهاد مجیدی، سیدمهدی سیدصالحی و آرش برهانی با نتیجه‌ی ۴-۲ رقیب خود را شکست داد. استقلال در نهایت با قرار گرفتن در رتبه‌ سوم گروه، از دور رقابت‌ها حذف شد.

۹) لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۳: الشباب امارات ۲-۴ استقلال

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ استقلال در دیدار رفت مرحله‌ی یک‌هشتم‌نهایی با سرمربیگری امیرقلعه‌نوعی مقابل الشباب امارات قرار گرفت و توانست با گل‌های جی‌لوی ساموئل، جواد نکونام، فرهاد مجیدی و خسرو حیدری با نتیجه‌ ۴-۲ در زمین رقیب خود به برتری برسد تا با تساوی بدون گل در بازی برگشت به مرحله ‌بعدی مسابقات صعود کند. استقلال در نهایت با قبول شکست ۴-۲ در مجموع دوبازی رفت و برگشت نیمه‌نهایی مقابل اف‌‌سی‌سئول کره‌جنوبی در آستانه‌ فینال از گردانه رقابت‌ها حذف شد.

۱۰) لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰؛ الریان قطر ۰-۵ استقلال

۸ بهمن ۱۳۹۸ و در مرحله‌ دوم پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا، استقلال با سرمربیگری فرهاد مجیدی و با گل‌های شیخ دیاباته، مهدی قائدی (۲بار) و امیر ارسلان مطهری (۲بار) توانست حریف قطری خودرا ۵-۰ درهم بکوبد و به دور گروهی رقابت‌ها راه پیدا کند. در ادامه‌ی این دوره از رقابت‌ها، استقلال با قبول شکست ۲-۱ مقابل پاختاکور ازبکستان در مرحله‌ی یک‌هشتم‌نهایی از دور مسابقات کنار رفت.

۱۱) لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱: الاهلی عربستان ۲-۵ استقلال

۲۷ فروردین ۱۴۰۰ استقلال با سرمریگری فرهاد مجیدی در نخستین بازی خود درمرحله‌ی گروهی در برابر الاهلی عربستان قرار گرفت که توانست با گل‌های فرشید اسماعیلی، محمد نادری، مهدی قایدی(۲بار) و شیخ دیاباته با نتیجه‌ی قاطع ۵-۲ حریف عربستانی خودرا شکست دهد تا با روحیه‌ی بالا آماده‌ی حضور در سایر رقابت‌های مرحله‌ی گروهی باشد.

استقلال در حالی دیدارهای مرحله گروهی‌اش در لیگ قهرمانان آسیا را با بازی برابر نماینده کشور عربستان آغاز می‌کند که دیدارهای این گروه برای آنها در ساعاتی نامتعارف برگزار می‌شود و هنوز پخش بازی‌های این تیم در ابهام قرار دارد.

یکی از ویژگی‌های بارز استقلال بعد از حضور فرهاد مجیدی در نقش سرمربی روی نیمکت این تیم، ایجاد نظم و ثبات در خط دفاعی و بسته ماندن دروازه این تیم بود. آبی پوشان با فرهاد مجیدی ۳ بار در لیگ و یک بار در جام حذفی به میدان رفتند که دروازه آنها در هیچ‌یک از دیدارهای لیگ برتر باز نشد و تنها یک بار مقابل پیکان در جام حذفی تسلیم شدند.

Your browser doesn't support video.
Please download the file: video/mp4 video/webm

این آمار نشان می‌دهد فرهاد مجیدی به ترکیب خط دفاعی‌اش در آسیا نیز دست نزند، مگر آنکه ناچار باشد. بر همین اساس استقلالی‌ها مقابل الاهلی از زوج مرادمند و یزدانی در قلب دفاع استفاده می‌کنند و وریا غفوری هم برای آنها در پست مدافع راست انجام وظیفه می‌کند.

تنها علامت سئوال در ترکیب خط دفاعی استقلال، استفاده از «میلیچ» یا محمد نادری در دفاع چپ است؛ که البته شانس نادری برای این منظور بیشتر از مدافع کروات آبی‌ها است.

رشید مظاهری سنگربان استقلال می تواند پس از 710 روز، یکبار دیگر در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا به میدان برود.

در لیست نفرات اعزامی استقلال به عربستان به جز این نفرات نام مدافعان دیگری هم دیده می‌شود که مهم‌ترین آنها عارف غلامی، سید احمد موسوی، متین کریم زاده و سینا خادم پور هستند.

روز گذشته و به محض ورود مجموعه تیم استقلال به هتل محل اقامت خود در جده، از کلیه اعضای این تیم تست کرونا گرفته شد که با اعلام جواب این تست‌ها مشخص شد هیچ یک از مجموعه تیم استقلال مبتلا به کرونا نیست.

در همین راستا مجموعه استقلال بدون هیچ مشکلی در هتل محل اقامت خود صبحانه را صرف کرد.

تیم فوتبال استقلال در نخستین دیدار خود بامداد جمعه به مصاف الاهلی عربستان می‌رود.

«پیِر کاخیا» رئیس سابق شرکت «ورلد اسپورت گروپ» در مصاحبه با روزنامه «استاد الدوحه» قطر اعلام کرد طبق قراردادی که برای حقوق تلویزیونی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بسته شده، پخش این رقابت‌ها بر عهده کنفدراسیون فوتبال آسیا است و AFC مستقیماً مسئول پخش مسابقات است.

وی درباره مسابقات لیگ قهرمانان آسیا که از چند روز دیگر شروع می‌شود، گفت: قرارداد پخش تلویزیونی مستقیم با کنفدراسیون فوتبال آسیا و از طریق کمیته مالی آن فقط برای منطقه خاورمیانه و لیگ قهرمانان آسیا بسته شده است.

کاخیا افزود: طبق قراردادی که بسته شده مسابقات فقط در داخل عربستان قابل پخش است. هیچ پخش ماهواره‌ای وجود ندارد. شبکه‌های تلویزیونی خارج از عربستان هم حق پخش مسابقات را ندارند.

به گفته وی، شبکه «بین اسپورت» قطر هم در صورتی که مبلغی را پرداخت کند می‌تواند مسابقات را دریافت کند. افراد مختلف هم باید مبلغی را پرداخت کنند تا به بین اسپورت دسترسی داشته باشند.

هنوز مشخص نیست شبکه «بین اسپورت» یا شبکه‌های دیگر حقوق مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را از طرف سعودی خریداری خواهند کرد یا خیر اما به فاصله چند روز تا شروع مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، عدم پخش مسابقات خارج از کشور عربستان می‌تواند شوک بزرگی برای فوتبال آسیا باشد.

استقلال و تراکتور دو تیمی هستند که با توجه به برگزاری دیدارهای آنها در منطقه خاورمیانه از شانس کمتری برای پخش دیدارهایشان برخوردار هستند. هر چند بعید به نظر می‌رسد پرسپولیس با وجود برگزاری دیدارهایش در هند از این قاعده مستثنا باشد. با این حال باید منتظر اتفاقات روزهای باقی مانده تا شروع مرحله گروهی لیگ قهرمانان و اقدامات شبکه‌های تلویزیونی برای خرید حق پخش این مسابقات بود.

آبی پوشان تهران نماینده کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا که در گروه سوم این رقابت‌ها با الاهلی، الشرطه و الدحیل همگروه هستند، دیدارهای خود را از روز ۲۶ فروردین با مصاف مقابل الاهلی عربستان آغاز می‌کنند. این دیدار در حالی برگزار می‌شود که الاهلی در لیگ عربستان با بحران مواجه است.

الاهلی قدیمی تر از استقلال

نخستین حریف آسیایی استقلال، یکی از قدیمی‌ترین تیم‌های عربستان و حتی آسیاست که قدمت آن ۸۴ سال است. بنیان این تیم در سال ۱۹۳۷ در شهر جده گذاشته شد و ورزشگاه اختصاصی آنها که لقب شان در لیگ عربستان «امپراطور» است، ورزشگاه ملک عبدالله می‌باشد.

رنگ اصلی پیراهن این تیم سبز است و بالغ بر ۲۵ قهرمانی در جام‌های مختلف کشور عربستان دارد و بر همین اساس یکی از تیم‌های پر افتخار این کشور به حساب می‌آید.

دومین تیم پر افتخار عربستان

سبز پوشان جده دو بار هم در سال‌های ۱۹۸۶ و ۲۰۱۲ به فینال آسیا رسیدند که در سال ۸۶ با نتیجه ۳ بر یک مغلوب دوو رویالز کره جنوبی و در سال ۲۰۱۲ نیز با نتیجه ۳ بر صفر مقابل اولسان هیوندای کره جنوبی شکست خوردند تا دو عنوان نایب قهرمانی در آسیا داشته باشند. الاهلی بعد از الهلال، دومین تیم پر افتخار عربستانی در آسیا است.

الاهلی بحران زده

نخستین حریف آسیایی آبی پوشان، شرایط مناسبی در لیگ برتر عربستان ندارد و در پایان هفته بیست و چهارم این مسابقات با ۳۵ امتیاز در رده هفتم جدول ایستاده و فاصله این تیم با صدر جدول ۱۳ امتیاز است. الاهلی در بین تیم‌های نیمه بالای جدول، با ۱۰ شکست بیشترین تعداد باخت و با ۴۴ گل خورده ضعیف‌ترین خط دفاعی را دارد.

سبز پوشان عربستانی در آخرین دیدار خود در لیگ برتر عربستان با نتیجه ۳ بر ۲ مقابل الرائد تن به شکست دادند که این دهمین شکست فصل آنها و پنجمین شکست متوالی شان است.

آخرین نتایج الاهلی در لیگ عربستان

این تیم در هفته بیست و چهارم با نتیجه سنگین ۴ بر یک مقابل الفتح تن به شکست داد، هفته بیست و سوم مقابل النصر با نتیجه ۲ بر یک مغلوب شد، در هفته بیست و دوم مقابل تیم دمک با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد، در هفته بیست و یکم مقابل الفیصلی با نتیجه ۲ بر یک مغلوب شد، در هفته بیستم با ۳ گل به الشباب باخت، در هفته نوزدهم مقابل العین به تساوی یک - یک رسید، در هفته هجدهم با الاتحاد نیز با همان نتیجه یک - یک مساوی کرد و در دیدار هفته هفدهم خود که در تاریخ ۱۶ بهمن ۹۹ برگزار شد، با نتیجه ۴ بر ۲ تیم الوحده را خارج از خانه شکست داد که این آخرین پیروزی این تیم است و بیش از ۷۰ روز از این پیروزی می‌گذرد.

آخرین بازی استقلال و الاهلی در ۲ مهر ۹۹ که با پیروزی ۳ بر صفر استقلال پایان یافت

ماشین گلزن اهل سوریه

سرشناس‌ترین ستاره تیم الاهلی، یک مهاجم ۳۲ ساله اهل کشور سوریه به اسم عمر سوما است. این ماشین گلزنی که ششمین فصل حضورش در این تیم را تجربه می‌کند، در ۱۲۰ بازی رسمی برای الاهلی به میدان رفته که در این بازی‌ها ۱۱۴ گل زده تا آمار خیلی جالب (تقریبی) به ازای هر بازی یک گل را از خود به جای گذاشته است. این بازیکن با ۱۱ گل در لیگ عربستان بهترین گلزن این تیم است؛ اما با- به بهترین گلزن لیگ عربستان که بافاتیمبی گومس باشد، ۷ گل فاصله دارد.

از دیگر ستاره‌های این تیم می‌توان به لوکاس لیما، مدافع برزیلی و ۲۹ سال‌های اشاره کرد که با پیراهن شماره ۶ به میدان می‌رود. این بازیکن با دریافت ۵ کارت زرد، خشن‌ترین بازیکن الاهلی نیز می‌باشد.

الاهلی از گران قیمت‌ترین و ثروتمندترین تیم‌های عربستان است که در لیست بازیکنان این تیم در رده‌های سنی مختلف در سال ۲۰۲۱ نام ۵۰ بازیکن دیده می‌شود؛ که در این بین نام ۱۷ بازیکن خارجی و ۷ بازیکن ملی پوش (از ملیت‌های مختلف) نیز دیده می‌شود.

ستاره‌های گران قیمت

به جز عمر سوما و لوکاس لیما، نام چند بازیکن مطرح داخلی و خارجی دیگر هم در این تیم دیده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به یاسر المسلم، محمد الفتیل، معنز هوساوی، الکساندر میریتا (اهل رومانی)، دی فتوحی (اهل مراکش)، امبایه نیانگ (اهل سنگال) و مهدی عسیری اشاره کرد.

پیروزی خاطره انگیز استقلال مقابل الاهلی

آخرین دیدار دو تیم استقلال و الاهلی در تاریخ ۱۳۹۹/۷/۲ در مرحله گروهی لیگ قهرمانان برگزار شد که آبی پوشان در آن بازی خاطره انگیز با گلهای مهدی قایدی (۲۹)، علی کریمی (۳۸) و شیخ دیاباته (۵۴) حریف خود را با نتیجه ۳ بر صفر شکست دادند تا به لطف این پیروزی به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان صعود کنند.

آبی پوشان در آن بازی خاطره انگیز با ترکیب سید حسین حسینی، روزبه چشمی، عارف غلامی، وریا غفوری، هرویه میلیچ، مسعود ریگی، علی کریمی، فرشید اسماعیلی، مهدی قایدی، امیر ارسلان مطهری و شیخ دیاباته به میدان رفتند که از این ترکیب؛ چشمی و کریمی از جمع آبی پوشان جدا شده‌اند.

دیدار دو تیم استقلال و الاهلی که نخستین دیدار مرحله گروهی این دو تیم در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا است، ساعت ۴۵ دقیقه بامداد روز جمعه ۲۷ فروردین برگزار می‌شود.

تیم استقلال در لیگ قهرمانان آسیا

با نظر فرهاد مجیدی، لیست تیم فوتبال استقلال برای حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد که به شرح زیر است:

رشید مظاهری - ارسلان مطهری - مهدی مهدی پور - احمد موسوی - مهدی قایدی - سینا خادم پور - سبحان خاقانی - شیخ دیاباته - بابک مرادی - فرشید اسماعیلی - وریا غفوری - حسین حسینی  - عارف غلامی - متین کریم زاده - مسعود ریگی - داریوش شجاعیان - محمد نادری - محمد حسین مرادمند - سیاوش یزدانی - آرش رضاوند - هروویه میلیچ - عرفان گل محمدی - آرش داج‌ لیری - سعید مهری - آرمان رمضانی - امیر حسین بیات و سینا سعیدی‌فر

پیش از این گفته شده بود، محمد دانشگر با تایید کادر فنی، می‌تواند در لیست تیم حضور داشته باشد اما به نظر می‌رسد فرهاد مجیدی و کادر فنی قید حضور این بازیکن را در لیگ قهرمانان آسیا زدند.

بعد از گذشت یک ماه از بازگشت میلیچ به ایران تمدید قراراد مدافع کروات یکی از خواسته های مهم هواداران استقلال بود. میلیچ که بعد از دربی رفت ایران را ترک کرده بود با درخواست فرهاد مجیدی پیش از شروع سال جدید به استقلال بازگشت و در انتظار تمدید قرادادش بود. میلیچ بازیکن محبوب فرهاد مجیدی است و این مدافع بعد از بازگشت فرهاد خیلی زود به ایران آمد تا دوباره در ترکیب آبی ها قرار بگیرد.

طبق شنیده ها اگر امروز اتفاق خاصی نیفتد مدافع استقلال به باشگاه خواهد رفت تا قرارداد خود را تمدید کند. قراردادی که هنوز مشخص نیست یک ساله یا دو ساله است. هر چند برخی از منابع خبر از توافق مدیران استقلال با میلیچ برای ادامه همکاری به مدت یک فصل را داده اند.

وضعیت محمد دانشگر در تیم استقلال 

تیم استقلال

محمد دانشگر حدود یکماه است که در تمرینات استقلال شرکت نمی کند و مورد غضب فرهاد مجیدی قرار گرفته است. چند روز قبل بود که سخنگوی باشگاه استقلال از برگزاری جلسه انضباطی برای دانشگر خبر داد و دیروز این جلسه برگزار شد.

دانشگر روز گذشته به باشگاه استقلال رفت و در جلسه ای با مدیران باشگاه شرکت کرد. این مدافع در جلسه با مسئولان باشگاه ضمن ابراز ندامت بابت رفتارش در جریان دیدار با پیکان در جام حذفی خواهان ان شد تا اورا ببخشند و به تمرینات برگردد.

از این رو مدیران باشگاه نیز بعد از این مساله دانشگر را با جریمه نقدی مواجه کردند. این در حالی است که فرهاد مجیدی سرمربی آبی ها هنوز رضایت به بازگشت دانشگر نداده است. دانشگر نامش در لیست آسیایی استقلال هم قرار نگرفته و برای اضافه شدن نام او استقلالی ها فقط تا فردا زمان دارند.

با این حال قرار است این مدافع از فرهاد مجیدی بابت رفتارش عذرخواهی کند تا شاید مجوز بازگشت به تمرینات را بگیرد. اما با توجه به موضعی که سرمربی استقلال نسبت به دانشگر گرفته، بعید است او در رقابت های آسیایی همراه تیمش باشد.

حال باید دید طی یکی، دو روز آینده چه اتفاقات جدیدی درباره دانشگر و وضعیتش در استقلال رخ می دهد.

بازیکن کرونایی تیم استقلال بازگشت

بحران ویروس کرونا که در اولین روزهای سال ۱۴۰۰ گریبان استقلالی ها را گرفت، هنوز به طور کامل از این تیم خارج نشده است. در همین مسابقه گذشته با پیکان یکی دو بازیکن به خاطر عدم حضور در تمرینات نتوانستند به طور کامل در اختیار تیم باشند و از طرف دیگر بابک مرادی، بهزاد غلامپور و فرزاد مجیدی نیز همچنان تست شان مثبت بود و در کنار آبی ها نبودند.مرادی

از این رو بابک مرادی که تنها بازیکن کرونایی باقیمانده بود، طی دو روز گذشته دو بار تست داد و هردو بار تست او منفی شد. از این رو با حاصل شدن بهبودی کامل برای این هافبک جوان او از امروز مجوز بازگشت به تمرینات را اخذ کرده است.

در این اساس مرادی امروز به تمرین استقلال می رود و کارش را با آبی ها شروع می کند. نکته اصلی درباره او اما ناراحتی کادرفنی و به خصوص فرهاد مجیدی از این بازیکن است.

اینطور که از شواهد پیدا است بابک مرادی اولین فردی بوده که قبل از تعطیلات نوروز علائم ابتلا به ویروس کرونا را داشته اما به هیچ کس اعلام نکرده و همراه تیم به تبریز رفته است. کادرفنی استقلال اعتقاد دارد که در جریان سفر به تبریز برای مسابقه با ماشین سازی بابک مرادی ویروس کرونا را به سایر نفرات انتقال داده و این سهل انگاری او نباید بی پاسخ گذاشته شود.

از این رو مرادی امروز به تمرینات استقلال برمی گردد اما کادرفنی استقلال قصد دارد او را به خاطر سهل انگاری اش که منجر به کرونایی شدن اعضای تیم شده، جریمه کند. فرهاد مجیدی که قصد دارد تیمش را به طور کامل قبل از مسابقات آسیایی زیر نظر داشته باشد و اجازه ندهد تا ویروس کرونا بار دیگر گریبان اعضا را بگیرد، قصد دارد مرادی را جریمه کند. به همین خاطر احتمالا ۵ درصد از قرارداد این هافبک استقلال کسر خواهد شد.

فرهاد مجیدی پیش از این محمد نادری و داریوش شجاعیان را به خاطر رفتارهای پرخطر کرونایی با جریمه نقدی ۵ درصدی مواجه کرده بود.

تشریح وضعیت هروویه میلیچ در تیم استقلال 

کاظم قیم ، مدیر روابط بین الملل باشگاه استقلال گفت: هروویه میلیچ با حسن نیت به ایران برگشت و قرار است مبلغ ارزی به زودی به او اعطا شود.

حجت نظری سخنگوی باشگاه استقلال خبر داد که هیئت مدیره آبی ها با تمدید قرارداد هرویه میلیچ موافقت کرده است و انجلم آن را به احمد مددی مدیرعامل استقلال سپرده است.

با تایید هیات مدیره استقلال تمدید قرارداد هرویه میلیچ برعهده احمد مددی مدیرعامل باشگاه است.

هروویه میلیچ مدافع کروات استقلال در روزهایی که ایران را ترک کرده و به کشورش رفته بود، شرط بازگشت خود به ایران را تمدید قراردادش برای فصل آینده قرار داد.در آن مقطع مدیران استقلال قول حل مشکلات میلیچ و پرداخت مطالباتش را به این بازیکن داد و بعد از درخواست فرهاد مجیدی او قبول کرد به ایران برگردد و کارش را با استقلال از سر بگیرد.

تیم استقلال

با وجود جلساتی که میلیچ با مدیران استقلال داشته اما هنوز قرارداد این بازیکن برای فصل بعد تمدید نشده است. در این خصوص اما ظاهرا هیات مدیره موافقت خود را رسما اعلام کرده و همه چیز آماده انجام است.

حجت نظری، سخنگوی هیات مدیره تیم استقلال بیان کرد:

 این قصه خیلی طولانی شده و ما حق می‌دهیم که هواداران نگران باشند که چه اتفاقی رخ می‌دهد. ما ۲ بخش سیاست گذاری و اجرا در مجموعه باشگاه داریم که در یکی از جلسات سال ۹۹ هیات مدیره مصوب کرد که میلیچ به ایران برگردد. بعد از کش و قوس‌هایی آقای عبدیان مبلغ پیش پرداخت میلیچ را به باشگاه داد و هیات مدیره همه چیز را برای بستن قرارداد به سرانجام رسانده اما امیدوارم کارهای نهایی توسط آقای مددی انجام شود تا قرارداد این بازیکن را تمدید شده بدانیم.

 سهراب بختیاری‌زاده با اشاره به تساوی خانگی آبی پوشان مقابل پیکان گفت: این بازی چنگی به دل نزد و تیم به لحاظ فنی عملکرد خوبی نداشت. البته این بازی نه چندان خوب دلیل و توجیه دارد و آن هم کرونا زدگی تیم و تمریناتی بود که بدون نفرات اصلی انجام می‌شد.

وی بیان داشت: بعد از حضور مجیدی در استقلال کلاً نشاط و شادابی به این تیم تزریق شد و بازیکنان با روحیه بهتری در تمرینات و بازی‌ها ظاهر می‌شوند که این نشان از رابطه خوب آنها با کادر فنی جدید است.

پیشکسوت آبی پوشان در خصوص حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا و قرار داشتن در گروه مرگ این مسابقات اظهار داشت: استقلال همیشه در آسیا برای موفقیت و پیروزی تلاش کرده است. آبی پوشان به کرات سابقه صعود از گروه‌های مرگ را دارند و این اتفاق عجیبی برای استقلال نیست. با توجه به موجودی تیم، من شانس خوبی برای صعود قائل هستم.

جایگاه تیم استقلال در آسیا کجاست؟

پیشکسوت استقلال تصریح کرد: بازی کردن در آسیا با بازی کردن در ایران تفاوت دارد. آنجا تیم‌ها حمله می‌کنند و مثل اینجا نیست که بعضی از تیم‌ها مقابل استقلال دست به دفاع مطلق بزنند. استقلال هم ابزار حمله کردن به تیم‌هایی که فوتبال واقعی بازی می‌کند و به دروازه حریف حمله می‌کند را دارد. مهاجمانی مثل قایدی، مطهری و دیاباته در حد بهترین مهاجمان آسیا هستند و در این بازی‌ها می‌توانند بلای جان هر حریفی شوند.

مدافع پیشین آبی پوشان در خصوص کلین شیت‌های متوالی و حفظ صد درصدی دروازه این تیم در لیگ برتر بعد از حضور مجیدی بیان داشت: زمانی که صحبت از دفاع خوب یک تیم می‌شود، منظور تنها مدافعان و خط دفاعی نیست. بلکه منظور سازمان دفاعی تیم است که از نوک حمله شروع می‌شود و به دروازه‌بان ختم می‌شود. به اعتقاد من سازمان دفاعی استقلال در هفته‌های اخیر بهتر شده و حتی کمتر می‌بینیم که موقعیت به حریفان بدهد.

بختیاری زاده در ادامه به مصاحبه یکی از اعضای باشگاه استقلال علیه شاهرخ بیانی اشاره کرد و گفت: در وهله اول باید بگویم هر پیشکسوتی حتی اگر یک دقیقه برای این باشگاه بازی کرده باشد، حرمت دارد و حرمت او باید حفظ شود. چه رسد به شاهرخی که به نظر من جزو ۱۰ بازیکن برتر تاریخ این باشگاه است و سابقه قهرمانی آسیا با این تیم دارد.

وی افزود: فردی که امروز در باشگاه شاغل است، نباید همه آنهایی که خارج از باشگاه هستند را دشمن بداند. به خصوص یک پیشکسوت را که افتخارات زیادی هم با این تیم کسب کرده است. فرهاد مجیدی که خودش از پیشکسوتان و مفاخر باشگاه استقلال است و امروز مسئولیت مهمی در این باشگاه دارد، باید با فرد خاطی که در رسانه رسمی باشگاه حرمت یک پیشکسوت را شکسته برخورد کند.

 این تصمیم پس از آن گرفته شد که وضعیت کرونایی تهران به حالت نارنجی تغییر کرد و سازمان لیگ نیز تصمیمات خود را با این شرایط تغییر داد.

بنابراین در بازی امروز پیکان و استقلال، تنها گزارشگران و عکاسان فرصت حضور در استادیوم آزادی را خواهند داشت و خبرنگاران نمی‌توانند بازی را از نزدیک تماشا کنند.

این تصمیم البته فقط برای شهر تهران گرفته شده و مشخص نیست دیگر شهرها چه وضعیتی دارند.

امید روانخواه که یکی از مربیان جوان فوتبال ایران محسوب می شود، این روزها درگیر ویروس کرونا شده است. همچنین عکس برداری از ریه های او انجام شده و پس از این عکس برداری مشخص شده ریه های امید روانخواه هم درگیر کرونا شده اند.وی به دلیل درگیر شدن ریه هایش به این ویروس در بیمارستان بستری شد.

تیم استقلال

شیوع کرونا در تیم استقلال

فرهاد مجیدی تصمیم دارد به دلیل رفتار غیر مسوولانه بابک مرادی را هم جریمه کند. ماجرا از این قرار است که هم خانه مرادی به بیماری کرونا مبتلا بوده اما او بدون تست کرونا در تمرین استقلال شرکت کرد و همین مساله باعث شد هم خودش کرونا بگیرد و هم چند عضو این تیم به این بیماری مبتلا شوند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار