کد خبر : 4856 / /
/

یارانه بنزین /یارانه / واریز یارانه

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دولت باید درباره حذف یارانه‌های آشکار و پنهان اقدام کند و پرداخت را به‌صورت مستقیم و کارت اعتباری به‌مردم انجام دهد تا بخش عظیمی از بیت‌المال به جیب افراد برخوردار و ثروتمند نرود.

سال ۹۸، حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی به افراد داده شده است. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دولت باید درباره حذف یارانه‌های آشکار و پنهان اقدام کند و پرداخت را به‌صورت مستقیم و کارت اعتباری به‌مردم انجام دهد تا بخش عظیمی از بیت‌المال به جیب افراد برخوردار و ثروتمند نرود.

عباس گودرزی، در نشست علنی مجلس در نطق میان‌دستور خود گفت: بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۸، حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی به افراد داده شده که سهم دهک اول که اقشار ضعیف و کم‌ درآمد هستند تنها ۱.۲ درصد و سهم دهک دهم ۲۵ درصد از کل یارانه پرداختی به بنزین کشور است.

وی افزود: در بخش گاز نیز شاهد همین وضع هستیم، به‌گونه‌ای که دهک دهم ۱۵ درصد و دهک نخست پنج درصد از کل یارانه گاز را مصرف می‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: دولت باید درباره حذف یارانه‌های آشکار و پنهان و پرداخت به‌صورت مستقیم و کارت اعتباری به مردم اقدام کند، نه آن چنان که بخش عظیمی از بیت‌المال به جیب افراد برخوردار و ثروتمند برود و افراد ضعیف جامعه کم‌ برخوردارتر شوند.

 رئیسی یارانه بنزین را تغییر می دهد؟

یارانه بنزین

حالا هم صحبت از طرح وان در مجلس است که بر اساس آن قیمت انرژی به روز حساب می‌شود. آنطور که از گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس مشخص است، قرار است به جای یارانه پنهان پول آن را به مردم پرداخت کنند. اما نگاه مردم به این مساله چیست؟

«قیمت حامل‌های انرژی نباید گران شود، باید واقعی شود.» این گفته فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس است.

عباسی با اشاره به اینکه در این مورد طرح‌هایی در مجلس در حال پیگیری است، گفته بود: «اگر قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود متعاقب آن مصرف انرژی کنترل می‌شود و باید به آن‌هایی که نیازمند واقعی هستند پرداخت‌هایی صورت گیرد.»

توضیحات این نماینده درباره طرح وان است. طرحی که پیش از این هم در مجلس مطرح بود و عباسی اواخر مردادماه سال ۹۹ نیز در این مورد گفته بود: «براساس این طرح به هر فرد، مقداری «وان» داده می‌شود. در واقع یارانه‌ای که دولت می‌خواهد به هر فرد بدهد به شکل «وان» خواهد بود، به این صورت که یک فرد ماهانه ۵۰ وان دارد که می‌تواند آن را مصرف کند و باقیمانده «وان» خود را در بورس بفروشد.»

سعید جلیلی، یکی از کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ نیز میان برنامه‌های انتخاباتی خود از طرح وان گفته بود. او با بیان اینکه حق برخورداری از «وان» را به صورت برابر به افراد جامعه می‌دهیم، گفته بود: «مدیریت مصرف وان در اختیار مردم قرار می‌دهیم. مردم می‌توانند مصرف کنند یا به افرادی که مصرف بیشتری دارند بفروشند.»

آنطور که از گفته‌های آنها مشخص است، قرار است به جای یارانه پنهان، پول آن را به مردم پرداخت کنند. اما حالا که بار دیگر عباسی، نماینده مجلس از واقعی شدن قیمت بنزین گفته، بسیاری از کاربران به آن واکنش نشان دادند. برخی می‌گویند «یارانه نمی‌خواهیم به جای آن، درآمدها و قیمت کالاها را واقعی کنید.»

در ادامه نظر برخی از کاربران را می‌خوانید:

«شما اسمش را واقعی کردن قیمت گذاشتید که همان گران کردن می‌شود! تمام اقلام مصرفی را چندین برابر می‌کنند. ما یارانه نمی‌خواهیم وقتی همه چیز صد برابر می‌شود.»

«این چه کار بی فایده‌ای است که یارانه مثلاً سوخت را بردارید و به ما بدهید. بعد امثال من بدبخت به دلیل گرانی سوخت ۱۰۰برابر هزینه‌هایم بالاتر رود!»

«اگر نخواهیم به یارانه ما اضافه کنید باید چه کنیم؟! به جایش هر سال گرانی است!» «یارانه برای هر نفر یک میلیون شود، معشیت هم پرداخت کنند، ولی مرغ کیلویی ۵۰هزار تومان شود، مسکن و اجاره خانه وحشتناک شود. به چه دردی می‌خورد افزایش یارانه؟ به جای آن قیمت‌ها را کنترل کنید.»

«لطفا یک زحمت بکشید و سر راهتان قیمت حقوق، دلار، خانه، ماشین و اجناس را هم واقعی کنید.»

«اگر راست می‌گویید یارانه را حذف کنید و قیمت اجناس را برای یک دوره چهار ساله مدیریت کنید تا گران نشود. یارانه پیشکش!» «مردم یارانه نمی‌خواهند، رفاه، آسایش و امنیت می‌خواهند.»

«یارانه در اصل بابت حامل‌های انرژی بوده که قبلا به صورت سوبسید داده می‌شد. طوری حرف می‌زنید انگار دارید صدقه می‌دهید و به چه کسی بدهید و به چه کسی ندهید را علم کردید.».

«حقوق ما را هم متناسب با نرخ جهانی و دلار حساب و پرداخت کنند. در اینصورت اصلا نیازی به یارانه نداربم و یارانه‌ها را ببرند به آدم‌های محتاج پرداخت کنند.»

موضوعی که بسیاری از کاربران به آن پرداخته‌اند ناهمخوانی یارانه‌ها با هزینه‌های جاری است. آنهم در حالی که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه مرداد ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور، به ۴۵,٢ درصد رسیده است.

حالا باید دید این موضوع تغییر قیمت بنزین به کجا کشیده می‌شود. تاکنون در مجلس طرح‌های پرحاشیه زیادی ا از جمله «طرح صیانت از فضای مجازی» مطرح شده است. حالا هم صحبت از «طرح وان» و تغییر قیمت بنزین شده است که واکنش‌های زیادی در پی داشته است.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار