کد خبر : 1359 / /
/

پروندحمید صفت بار دیگر به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد تا برای دومین مرتبه پای میز محاکمه بایستد و از خود دفاع کند.

حمید صفت متولد ۱۸ مرداد ۱۳۷۲ است.حمید صفت به قتل ناپدری اش محکوم است.حمید صفت در تهران متولد شده و 27 سال دارد. حمید صفت طرفداران زیادی در بین جوانان دارد. اخبار حمید صفت را با ما دنبال کنید.

چند روز پس از نقض حکم قصاص «حمید صفت» خواننده رپ در دیوانعالی کشور که به اتهام قتل شوهر مادرش به قصاص محکوم شده بود، پرونده او بار دیگر به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد تا برای دومین مرتبه پای میز محاکمه بایستد و از خود دفاع کند.

نام «حمید صفت» از روز ۲۴ مردادماه سال ۹۶، همزمان با مرگ مردی ۶۶ ساله به نام هوشنگ بر سر زبان‌ها افتاد. حمید که در زمینه موسیقی رپ فعالیت می‌کرد آن روز وقتی فهمید مادرش که سال‌ها قبل از پدرش جدا شده و با هوشنگ زندگی می‌کرد با وی درگیر شده، برای دفاع از مادرش خودش را به خانه رساند. او با اینکه پیش از این با همسر مادرش رابطه خوبی داشت، با او درگیر شد و در نهایت هوشنگ که به‌تازگی جراحی قلب باز انجام داده بود به بیمارستان انتقال یافت و ۳ روز بعد جانش را از دست داد. خانواده هوشنگ دلیل مرگ او را درگیری ۳ روز قبل با حمید می‌دانستند و به همین دلیل از او به اتهام قتل عمد شکایت کردند.

با ثبت این شکایت خواننده جوان بازداشت شد و در دادسرا به درگیری با پدرخوانده‌اش اعتراف کرد، اما گفت قصد کشتن او را نداشته است. دلیل اصلی مرگ هوشنگ مبهم بود. به همین دلیل چندین مرتبه کمیسیون پزشکی تشکیل شد تا اینکه در نهایت کمیسیون ۹ نفره اعلام کرد که علت مرگ مقتول، ضربه به سر بوده، اما این ضربه نوعا کشنده نبوده و احتمالا دارو‌هایی که قربانی به‌دلیل بیماری‌هایش مصرف می‌کرده نیز در مرگ او نقش داشته است. به همین دلیل حمید با وثیقه ۶۰۰ میلیونی آزاد شد و در انتظار روز محاکمه ماند.

در جلسه دادگاه که اسفندماه سال ۹۹ در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد، درحالی‌که یکی از فرزندان مقتول برای قاتل درخواست حکم قصاص کرده بود، حمید در دفاع از خودش گفت: من در جریان درگیری ضربه‌ای به مقتول نزدم و فقط یک گلدان را به سوی دیوار پرت کردم تا او بترسد و درگیری تمام شود. من فقط او را هل دادم. می‌دانستم او دیابت دارد، اما درباره بیماری قلبی‌اش اطلاعاتی نداشتم تا اینکه چند روز بعد از درگیری فهمیدم که او فوت شده است.

در پایان این جلسه قرار متهم از وثیقه به بازداشت موقت تبدیل شد تا او بار دیگر روانه زندان شود. همچنین ۲ نفر از ۳ قاضی دادگاه معتقد بودند که عمل متهم مصداق قتل عمدی است و به این ترتیب او با رأی اکثریت به قصاص محکوم شد. این رأی با اعتراض متهم به دیوانعالی کشور فرستاده شد، اما قضات شعبه ۳۹ دیوان با رد رأی اکثریت، رأی اقلیت دادگاه را تأیید کردند و حکم قصاص نقض و پرونده بار دیگر به دادگاه کیفری یک فرستاده شد. براساس این گزارش حمید همچنان در بازداشت به سر می‌برد و قرار است به‌زودی در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک به ریاست قاضی رحمانی برای دومین مرتبه محاکمه شود.

 ایوب میلکی در این باره گفت: پرونده موکلم برای رسیدگی مجدد به شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شده است.

وی گفت: امیدوارم که با توجه به نقض حکم قصاص موکل در دیوان عالی کشور، زمینه تبدیل قرار بازداشت موقت موکل به وثیقه و آزادی ایشان در صورت صلاحدید دادگاه محترم هم عرض، فراهم شود.

میلکی گفت: زمان دقیق دادگاه جدید هنوز ابلاغ نشده و احتمالا در روز‌های آتی مشخص شود.

بر اساس این گزارش، محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، ۲۸ مرداد ماه سال ۹۶ از تشکیل پرونده برای حمیدرضا صفت، خواننده، به اتهام قتل و انجام تحقیقات در این خصوص خبر داد و گفت که دو سه روز پیش متهم با ناپدری خود درگیر شد که ناپدری او در بیمارستان فوت کرد و متهم اکنون در بازداشت است.

«حمید صفت» ششم خردادماه سال ۹۷ از زندان با قرار وثیقه آزاد شد.

در اواخر سال ۹۹ با اعتراض اولیای دم به آزادی وی این بار پرونده به کمیسیون ۱۱ نفره پزشکی قانونی فرستاده شد و برای برطرف شدن ابهامات، بازپرس رسیدگی‌کننده به پرونده در دادسرای جنایی تهران، دستور تشکیل هیأت ۱۱ نفر متخصصان پزشکی قانونی را صادر کرد.

هیأت پزشکی در دادسرای جنایی تهران حاضر شدند و در جلسه تحقیق از حمید صفت دفاعیات وی را شنیدند.

با تکمیل تحقیقات، با توجه به نظریه کمیسیون پزشکی و طبق ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی مبنی بر این که اگر کسی آگاهی داشته باشد که فرد بیمار است، با او درگیر شود، گرچه عمل نوعاً کشنده نباشد، او مرتکب قتل عمد شده است، کیفرخواست رپر معروف به اتهام قتل عمد صادر شد و حمیدصفت پای میز محاکمه ایستاد.

در جلسه دادگاه پس از دفاعیات متهم و وکیل او، قاضی پرونده دستور بازداشت حمید صفت را صادر کرد و پس از ان حکم قصاص او صادر شد.

۲۸ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ نیز اعلام شد که حکم قتل عمد و قصاص پرونده حمید صفت خواننده رپ با اکثریت آرای شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور نقض شد.

قتل عمد حمید صفت

حمید صفت

 بیست و چهارم مرداد ماه سال ۹۶ مرد ۶۶ ساله به نام هوشنگ به بیمارستان منتقل شد و سه روز بعد جان سپرد. حمید صفت ،خواننده رپ که پدرخوانده اش را به بیمارستان منتقل کرده بود به اتهام قتل عمدی بازداشت شد اما ادعا کرد در دعوا با ناپدری اش ضربه ای به سر او نزده است.

وی در تشریح جزییات درگیری گفت: آن روز با ناپدری ام درگیر شدم و یک گلدان برداشتم و به دیوار کوبیدم تا او را بترسانم. بعد به سمتش رفتم و ضربه‌ای به‌صورتش زدم .همان موقع همسایه‌ها با شنیدن صدای دعوا مقابل خانه مان آمدند و دعوا تمام شد. من همراه مادرم خانه را ترک کردیم و یک ساعت بعد وقتی به خانه برگشتیم با ناپدری ام روبه رو شدیم که بیهوش بود. ما او را به بیمارستان رساندیم اما او جان سپرد.

کارشناسان پزشکی قانونی در تحقیقات اولیه علت مرگ را خونریزی و آسیب مغزی بر اثر اصابت جسم سخت به سرش اعلام کردند.

حمید صفت

اما رپر معروف منکر قتل عمدی شد و گفت: من ضربه ای به سر هوشنگ نزدم و اصلاً قصد کشتن او را نداشتم. فقط می‌خواستم او را بترسانم که مادرم را مورد ضرب‌وشتم قرار ندهد. احتمال می‌دهم سر هوشنگ حین کشمکش با من به دیوار یا کمد کنار مبل برخورد کرده باشد، چون هوشنگ تقلا می‌کرد که مادرم را کنار بزند و با من درگیر شود.

با اعتراض اولیای دم و متهم به نظریه پزشکی قانونی پرونده چندین بار به کمیسیون‌ پزشکی قانونی فرستاده شد. وقتی کارشناسان اعلام کردند اقدام حمیدصفت درصدی از علت مرگ ناپدری اش است و عامل اصلی مرگ نبوده وی با وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

حمید صفت

با اعتراض اولیای دم به آزادی وی این بار پرونده به کمیسیون ۱۱ نفره پزشکی قانونی فرستاده شد و برای برطرف‌ شدن ابهامات، بازپرس رسیدگی کننده به پرونده در دادسرای جنایی تهران ،دستور تشکیل هیأت ۱۱ نفر متخصصان پزشکی قانونی را صادر کرد.

هیأت ۱۱نفره پزشکی در دادسرای جنایی تهران حاضر شدند و در جلسه تحقیق از حمید صفت دفاعیات وی را شنیدند.

با تکمیل تحقیقات، با توجه به نظریه کمیسیون پزشکی و طبق ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی مبنی بر اینکه اگر کسی آگاهی داشته باشد که فرد بیمار است، با او درگیر شود، گرچه عمل نوعاً کشنده نباشد، او مرتکب قتل عمد شده است، کیفرخواست رپر معروف به اتهام قتل عمد صادر شد و حمیدصفت پای میز محاکمه ایستاد.

در جلسه رسیدگی به این پرونده که در دونشست و در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی متین راسخ و با حضور دو مستشار برگزار شد نماینده دادستان از طرف سه پسرقربانی که ساکن خارج از کشور هستند درخواست قصاص را مطرح کرد.

ماجرای قتل ناپدری حمید صفت رپر معروف

سپس سهیل یکی از فرزندان قربانی در جایگاه ویژه قرار گرفت و گفت :من از حمید به اتهام مباشرت در قتل پدرم و از مادرش به اتهام معاونت در قتل شکایت دارم.

قاضی گفت: مادر حمید از این اتهام تبرئه شده است که سهیل گفت : پدرم۱۰ سال با حمید و مادرش زندگی می کرد. حمید از بیماری پدرم مطلع بود و به همین خاطر برای او درخواست قصاص دارم.

قاضی گفت :یکی از برادرانت به نام توماس که در خارج از کشور است درخواستی را مطرح نکرده است .او احتمالاً به قوانین حقوقی ایران آگاهی ندارد.آیا حاضرید سهم دیه او را بدهید که سهیل گفت :بله حاضرم دیه را بپردازم تا حمید قصاص شود.

سپس وکیل اولیای دم روبروی قضات ایستاد و به چند نکته اشاره کرد. وی گفت :گفت متهم در جلسات کمیسیون پزشکی قانونی چند پزشک را همراه خود آورده بود که ما به این موضوع اعتراض داریم .متهم مدعی بود هوشنگ سه قرص انعقاد خون مصرف کرده .در صورتی که بیمارستان تایید کرده است او دو قرص استفاده می‌کرده .از طرفی حمید ۱۷بار در پرونده اقرار کرده متهم را کتک زده و این موضوع می‌تواند موجب تسریع در علت خونریزی و علت تشدید بیماری متوفی باشد .متهم شروع کننده دعوا بوده و بنا به بند پ ماده ۲۹۰متهم به قتل عمد است .او ورزشکار بوده و ضربات متعدد و سنگینی به سر قربانی زده و همین موضوع باعث مرگ وی شده است .

سپس متهم در جایگاه دفاع ایستاد و گفت: قبل از هر چیز طلب عفو و بخشش دارم .من خصوصا از سهیل که در دادگاه حاضر است عذرخواهی می‌کنم.

سپس گفت :من اتهام قتل را قبول ندارم .گفته شده من با دست ضرباتی به هوشنگ زده ام .اما ضرباتی که به او وارد کردم ضربه ای کشنده نبود. من فقط او را هل دادم .وقتی مرا بازداشت کردند و به دادسرا بردند ، مادرم به آنجا احضار شد. چون نمیخواستم مادرم به دادسرا بیاید به دروغ گفتم ضربه‌هایی به مقتول زدم اما ضربه ها سنگین نبود که منجر به مرگ شود.

بازسازی صحنه درگیری توسط حمید صفت 

وی گفت: در آن درگیری مادرم بین من و هوشنگ بود. من هوشنگ را هل دادم و می خواستم جلوی حمله او را بگیرم .او به سمت آشپزخانه رفت و من فکر می کردم قصد دارد چاقو بردارد .به همین خاطر مانع او شدم. من لیوانی را برداشتم و به زمین کوبیدم تا هوشنگ را بترسانم اما گلدانی را به دیوار پرت نکردم. باور کنید ضربه ای به سر او نزدم.

قاضی گفت :عکسهای پرونده و آثار ریختن گچ روی دیوار، نشان می دهد گلدانی را به دیوار کوبیده ای که حمید صفت سکوت کرد .

قاضی گفت: آیا از بیماری زمینه ای قربانی و مصرف داروی او مطلع بودی ؟

خواننده‌رپ گفت: می دانستم به بیماری قند مبتلاست و حتی چند مرتبه از کیش برای او انسولین فرستاده بودم‌ .من شب قبل از فوت در خانه دایی ام بودم که مادرم با من تماس گرفت و گفت هوشنگ خونریزی کرده و در بیمارستان است.

قاضی گفت: می دانستی مقتول عمل قلب انجام داده و داخل رگ هایش فنر دارد؟

که حمید صفت گفت: من از عمل قلب اطلاعی نداشتم.

قاضی متین راسخ پرسید :چند سال با او زندگی کردی؟

حمید: ۱۰سال.

قاضی : وقتی پدر و مادرت از هم جدا شدند با چه کسی زندگی می کردی؟

حمید: چند سال با پدرم زندگی می‌کردم. سپس پیش مادرم رفتم .اما این اواخر بیشتر در استودیو می ماند م.

قاضی از مادر حمید صفت خواست روبه روی قضات قرار بگیرد و از او پرسیبد: هوشنگ چند سال قبل عمل قلب انجام داده بود؟

مهناز پاسخ داد:  ۶ماه قبل .

قاضی رو به متهم گفت چطور نمی‌دانستی ناپدری ات به تازگی عمل قلب انجام داده :

حمیدصفت پاسخ داد : مادرم و هوشنگ بیشتر اوقات در آلمان زندگی می کردند و من هم بیشتر وقتم را در استودیو بودم. به همین خاطر از عمل قلب او اطلاعی نداشتم.

قاضی به متهم گفت تحصیلات چقدر است و آیا در از بیماری های زمینه اطلاع داری؟

که حمید گفت :دیپلم نقشه کشی ساختمان دارم و اطلاعات زیادی درباره بیماریهای زمینه ای ندارم.

قاضی: ورزشکار هستید ؟

حمید: سالها فوتبال و بدنسازی کار می کردم اما بعد از اینکه بازداشت و با وثیقه آزاد شدم بوکس تمرین می کردم.

سپس عزیز محمدی، وکیل متهم دفاع پرداخت و اظهار نظر کارشناسان کمیسیون پزشکی قانونی را مرور کرد .

وی گفت : در کمیسیون های اولیه اعلام شده بود عمل موکلم درصدی در مرگ قربانی موثر بوده است و به همین خاطر بنا به بند پ ماده ۲۹۰ برای حمید صفت اتهام قتل عمد گرفته شد. اما موکلم در هیچ کجای پرونده اقرار نکرده با جسم سخت ضربه ای به قربانی زده است و مشخص نیست چطور ضربه وارد شده به قربانی منجر به مرگ او شده است .

وی ادامه داد: با توجه به شواهد موجود در پرونده ، عمل موکلم موجب تشدید در قتل بوده و اتهام شروع به قتل متوجه او نیست.

قاضی متین راسخ گفت :در کمیسیون ۹نفره پزشکی قانونی اعلام شده است رفتار متهم باعث تشدید و تسبیب در شده است .

وقتی حمید صفت به عنوان آخرین دفاع در جایگاه ایستاد ،طلب بخشش کرد و گفت :هوشنگ جای پدرم بود و من هرگز فکر نمی کردم مشاجره میان ما باعث مرگ او شود . من از از اولیای دم طلب بخشش و از دادگاه طلب کمک دارم .

در پایان جلسه دستور بازداشت خواننده رپ صادر و وی به زندان منتقل شد .

قضات دادگاه پس از مشورت و با توجه به مدرک های موجود در پرونده حمیدصفت را مستحق مرگ دانسته و وی را به قصاص محکوم کردند

نخستین برگ از پرونده حمید. ص، از روز ۲۴ مرداد‌ماه سال ۹۶ تکمیل شد. آن روز او که متوجه درگیری مادرش با شوهرش شده بود سراسیمه خود را به خانه آن‌ها رساند و در دفاع از مادرش با شوهر او درگیر شد. مادر او از حدود ۱۰ سال قبل پس از جدایی از شوهر اولش، با هوشنگ که ۶۶ سال داشت ازدواج کرده بود و حمید هم گاهی به خانه آن‌ها می‌رفت. او آن روز وقتی فهمید هوشنگ مادرش را کتک زده خودش را به خانه رساند و با او درگیر شد. هرچند این درگیری با کشمکش و بگومگو همراه بود و حمید یک گلدان را شکست، اما هوشنگ که به‌تازگی قلبش را جراحی کرده بود و دارو‌های ضدانعقاد خون مصرف می‌کرد حالش بد و به بیمارستان منتقل شد. با اینکه پزشکان تلاش زیادی برای مداوای او انجام دادند، اما ۳ روز بعد روی تحت بیمارستان جانش را از دست داد تا خانواده هوشنگ از حمید به اتهام قتل او شکایت کنند.

کلیک کنید:پاسخ دوپهلوی گانتز درباره انفجار کشتی تجاری ایران!/مقصر اصلی کیست؟

پرونده حمید صفت در دادسرای جنایی

شکایت اولیای دم هوشنگ که شامل ۲ پسر و یک دختر او هستند باعث دستگیری حمید شد. او که خواننده رپ بود و تا آن زمان چندان معروف نبود پس از دستگیری نامش سر زبان‌ها افتاد. او در دادسرا به درگیری با پدرخوانده‌اش اعتراف کرد، اما گفت قصد کشتن او را نداشته است. او گفت: روز حادثه با مقتول بحثم شد و یک گلدان برداشتم و به دیوار کوبیدم تا او را بترسانم. بعد به سمتش رفتم و ضربه‌ای به صورتش زدم. همسایه‌ها با شنیدن صدای دعوا مقابل خانه ما آمدند و دعوا خاتمه یافت. من و مادرم از خانه خارج شدیم، اما گویا ۲ساعت بعد ناپدری‌ام دچار حالت تهوع و به بیمارستان منتقل شد و پس از ۳ روز جان باخت.

حمید صفت

حمید صفت/علت فوت مقتول چه بود؟

در جریان تحقیقات درباره این حادثه، ابتدا پزشکی قانونی علت فوت متوفی را اصابت جسم سخت به سرش و خونریزی اعلام کرد، اما در ادامه با اعتراض متهم پرونده به کمیسیون پزشکی رفت. چندین مرتبه کمیسیون پزشکی با حضور متخصصان تشکیل شد تا اینکه کمیسیون ۹ نفره اعلام کرد که علت مرگ مقتول، ضربه به سر بوده، اما این ضربه نوعا کشنده نبوده و احتمالا دارو‌هایی که قربانی به‌دلیل بیماری‌هایش مصرف می‌کرده نیز در مرگ او نقش داشته است. این نظریه باعث شد تا متهم بتواند با سپردن وثیقه از زندان آزاد شود. اما آزادی حمید پایان کار نبود چرا که اولیای دم به این حکم اعتراض کردند و پرونده به کمیسیون ۱۱ نفره فرستاده شد. این بار، اما اعضای کمیسیون اعلام کردند علاوه بر جراحات روز حادثه بیماری‌های زمینه‌ای متوفی مانند فشار خون و بیماری قلبی نیز در مرگ او مؤثر بوده است. در این شرایط بود که پرونده حمید با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست با اتهام مباشرت در قتل عمدی به دادگاه فرستاده شد.

حمید صفت در دادگاه

اولین جلسه محاکمه حمید، صبح روز شنبه در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. در این جلسه محسن اختیاری، به نمایندگی دادستان به دفاع از کیفرخواست پرداخت و خواستار مجازات متهم شد. این جلسه به دفاع از کیفرخواست گذشت و با پایان وقت ادامه رسیدگی، به روز دوشنبه موکول شد.در دومین جلسه که صبح دیروز به ریاست قاضی مجید متین‌راسخ و با حضور قاضی حسین‌زاده و ابراهیمی به‌عنوان مستشار برگزار شد، ابتدا رئیس دادگاه اولیای دم را به صلح و سازش و بخشیدن متهم دعوت کرد. سپس از یکی از فرزندان مقتول که در دادگاه حضور داشت خواست شکایتش را مطرح کند. پسر جوان که از خواهرش نیز وکالت دارد در چند جمله گفت: از حمید شکایت دارم و حاضر به گذشت نیستم. او پدرم را زده و باعث مرگش شده. این حادثه قتل عمد بوده است. حمید اطلاع داشت که پدرم دارو مصرف می‌کند. خواسته من و خواهرم قصاص است. پسر مقتول در شرایطی خواسته‌اش را بیان کرد که برادر او در دادگاه حاضر نبود.

سپس وکیل اولیای دم در جایگاه ایستاد و گفت: من به نمایندگی از موکلانم خواستار قصاص متهم هستم. از طرف دیگر با توجه به اینکه اتهام او قتل عمدی است خواستار تبدیل قرار وثیقه متهم به قرار بازداشت موقت هستم. وی ادامه داد: متهم ۱۸ بار اقرار کرده که مقتول را زده و آغازگر درگیری بوده است. متهم از بیماری مقتول و دارو‌هایی که او مصرف می‌کرد اطلاع داشته و با آگاهی از این موضوع با وی درگیر شده است.

حمید صفت:قتل را قبول ندارم

در ادامه جلسه محاکمه رئیس دادگاه با تفهیم اتهام مباشرت در قتل عمدی، از حمید خواست در جایگاه بایستد و از خودش دفاع کند. او ابتدا رو به فرزند مقتول کرد و گفت: به خاطر حادثه‌ای که اتفاق افتاده عذرخواهی می‌کنم و طلب بخشش دارم. با این حال من مرتکب قتل نشده‌ام و اتهامم را قبول ندارم.در ادامه قاضی متین‌راسخ به تحقیق از متهم پرداخت و سؤالاتی از او پرسید.

حمید صفت/آیا قبول داری که در درگیری با متوفی با کف دست چندین ضربه به‌صورت و بینی او زده‌ای؟

مثل همه دعواها، درگیری ما هم با هل‌دادن یکدیگر شروع شد و من هم چند مرتبه او را هل دادم. در تحقیقات اولیه گفتم من او را نزده‌ام. گفتند اگر تو نزدی، مادرت زده است. به همین دلیل من هم گردن گرفتم که چند ضربه به او زده‌ام.

حمید صفت/درباره پرت‌کردن گلدان و شکلات‌خوری به‌سوی متهم صحبت کن.

من شکلات‌خوری را به‌سوی او پرتاب نکردم. فقط یک گلدان بود که به دیوار کوبیدم. آن موقع متوفی به سمت آشپزخانه رفت و من فکر کردم می‌خواهد چاقو بردارد. دستش را گرفتم. او یک لیوان برداشت که آن را هم از او گرفتم و لیوان افتاد و شکست. بعد هم دعوای‌مان تمام شد.

حمید صفت/آیا قبول داری با دست به صورت مقتول ضربه زدی؟

من ضربه‌زدن در حد هل‌دادن را قبول دارم.در این هنگام قاضی از یکی از حاضران در دادگاه خواست در برابر متهم قرار گیرد تا او صحنه درگیری را بازسازی کند. متهم در این صحنه کف دستش را روی بینی و صورت فرد مقابل قرار داد و او را هل داد.

حمید صفت/آیا می‌دانستی که هوشنگ بیمار است و داروی ضدانعقاد خون مصرف می‌کند؟‌

می‌دانستم که بیماری قند (دیابت) دارد. یک مرتبه هم برایش از کیش انسولین تهیه کرده بودم. بیشتر از این نمی‌دانستم تا اینکه شب حادثه مادرم گفت حاجی به بیمارستان منتقل شده است. من اصلا نمی‌دانستم که انعقاد خون چیست.

حمید صفت/آیا می‌دانستی مقتول مدتی قبل عمل جراحی قلب داشته است؟ 

مدتی قبل از حادثه پرسیده بودم و گفته بودند که دکتر قلب می‌رود.

حمید صفت/مادرت و مقتول چه زمانی با یکدیگر ازدواج کردند و تو از چه زمانی با آن‌ها زندگی می‌کردی؟

آن‌ها حدود ۱۰ سال قبل ازدواج کردند. من چند سال با پدرم زندگی می‌کردم و بعد با مادرم و متوفی زندگی کردم. حدود ۳ سال با آن‌ها بودم و بعد از مدتی که دفتر کار گرفتم خودم تنها زندگی می‌کردم و گاهی به مادرم سر می‌زدم.

حمید صفت/چقدر درس خوانده‌ای؟

من دیپلم نقشه‌کشی دارم..

حمید صفت/گزارش خلاف واقع پزشکی قانونی

با پایان سؤالات رئیس دادگاه، نوبت به نورالله عزیزمحمدی، یکی از وکلای مدافع متهم رسید تا از متهم دفاع کند. او حرف‌هایش را این‌طور آغاز کرد: گزارش اولیه پزشکی قانونی خلاف واقع بود و باعث شد روند این پرونده منحرف شود. در این گزارش آمده بود که علت مرگ متوفی اصابت جسم سخت و خونریزی مغزی است. درحالی‌که روی سر متوفی اثری از اصابت جسم سخت وجود نداشت. همین گزارش باعث شد که خانواده متوفی نسبت به موکلم بدبین شوند و کار به اینجا کشیده شود. درصورتی که ما به این گزارش اعتراض کردیم و در گزارش بعدی پزشکی قانونی این نکته اصلاح شد. وکیل متهم که سال‌ها قاضی دادگاه بود و به پرونده‌های قتل رسیدگی می‌کرد ادامه داد: با اعتراض ما پرونده به هیأت‌های ۳، ۵، ۷، ۹ و ۱۱ نفره ارجاع شد. در نظریه هیأت ۵ نفره آمده بود که ۶۷ درصد بیماری متوفی باعث مرگش شده و ۳۳ درصد متهم مقصر است. این درصد در کمیسیون ۷ نفره به ۵۰، ۵۰ رسید، اما در ادامه کمیسیون‌های ۹ و ۱۱ نفره درصدی اعلام نکردند، اما اشاره کردند که بیماری متوفی نیز در مرگش مؤثر بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عمل موکلم باعث خونریزی نبوده، اما آن را تشدید کرده است. چطور ممکن است در پرونده‌ای که پزشکی قانونی اعلام کرده ۵۰ درصد علت مرگ متوفی بیماری او بوده موضوع قتل عمد مطرح شود. حکم قتل عمد قصاص است و اگر یک درصد هم در قاتل بودن متهم شبهه وجود داشته باشد باید احتیاط کرد. من زمانی که قاضی بودم در پرونده‌هایی که ۵ درصد شبهه وجود داشت هم حکم قصاص نمی‌دادم. در این پرونده هم موکلم قاتل نیست.

حمید صفت باید بازداشت شود

در ادامه این جلسه نوبت به اختیاری، نماینده دادستان، رسید. او در چند جمله به ابهامات مطرح‌شده از سوی وکیل مدافع متهم پاسخ داد و در ادامه گفت: با توجه به حق نماینده دادستان درخصوص تشدید قرار و با عنایت به اینکه همه شواهد و مدارک علیه متهم است خواستار تشدید قرار متهم و تبدیل آن به قرار بازداشت موقت هستم.

حمید صفت به زندان بازگشت

در پایان این جلسه محاکمه که حدود ۳ ساعت طول کشید. قاضی از حمید خواست در جایگاه قرار بگیرد تا برای آخرین مرتبه از خود دفاع کند. قاضی بار دیگر اتهام مباشرت در قتل عمدی را به متهم تفهیم کرد و او در دفاع از خود گفت: من از دادگاه طلب عفو و بخشش دارم. متوفی مثل پدرم بود. ما رابطه دوستانه‌ای با یکدیگر داشتیم. فکرش را هم نمی‌کردم که روزی چنین اتفاقی بیفتد. چند روز قبل از حادثه تولد من بود و او برایم هدیه گرفت. چند روز قبل‌تر هم با یکدیگر به خرید رفته بودیم. با این حال باور کنید من اطلاع نداشتم که او بیمار است و دارو مصرف می‌کند. از دادگاه درخواست کمک دارم و از اولیای دم می‌خواهم که من را ببخشند.پس از آخرین دفاعیات متهم، هیأت قضایی قرار متهم را از قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی به قرار بازداشت موقت تبدیل کردند و در میان بهت و حیرت متهم، مأموران به او دستبند زدند و وی را به بازداشتگاه منتقل کردند. همچنین رئیس دادگاه اعلام کرد پس از شور با مستشاران، به‌زودی حکم پرونده صادر خواهد شد.

سه سال از وقتی که پای یکی از خواننده‌های رپ به پرونده قتل باز شده می‌گذرد. حمید صفت که با خواندن آهنگ‌های زیر زمینی برای خودش شهرتی دست و پا کرده بود وقتی قدم به خانه مادرش گذاشت با پدرخوانده‌اش مشاجره کرد و با گلدان ضربه‌ای به سرش زد که منجر شد نام وی هم در لیست قاتلان ثبت شود. حمید صفت حالا سه سال است که پله‌های زندان، دادسرا و دادگاه را بالا و پایین می‌کند. او در آخرین دور تازه از پرونده‌اش در حالی که با قید وثیقه آزاد بود و کت و شلواری شیک به تن داشت در دادگاهی که با غیبت ریاستش همراه بود و نماینده دادستان فقط مجال خواندن کیفرخواست را پیدا کرد، حاضر شد.

رسیدگی به پرونده صبح دیروز در دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور هیئت قضایی شعبه‌دهم، متهم که با قرار وثیقه آزاد بود و همچنین یکی از پسران مقتول همراه با وکلایشان برگزار شد. بعد از اعلام رسمیت جلسه نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و در قرائت کیفرخواست گفت: «متهم خواننده زیرزمینی به نام حمیدرضا امیرصفت معروف به حمید صفت است. او ۲۷‌سال سن دارد و در ۲۴‌مردادسال‌۹۶، به اتهام قتل ناپدری‌۶۶‌ساله‌اش به نام هوشنگ دستگیر شد. مادر حمید همسر دوم مقتول بود، اما مدت‌ها قبل با همسرش اختلاف و قصد جدایی از مقتول را داشت.»

ناگفته های حمید صفت

حمید صفت

وی در ادامه گفت: «با اعلام خبر فوت هوشنگ از سوی کادر درمان بیمارستان فیروزگر مأموران کلانتری‌۱۴۵ ونک در محل حاضر شده و در تحقیق از دوست مقتول که در بیمارستان حاضر بود، دریافتند وی پس از درگیری با حمید، پسر همسرش به بیمارستان منتقل می‌شود و بر اثر خونریزی مغزی فوت می‌کند. با انتقال جسد به پزشکی قانونی حمید به عنوان مظنون به قتل بازداشت شد. او در جریان بازجویی‌ها جرمش را انکار کرد و گفت قتل عمدی نبوده است. او در توضیح گفت: «روز قبل از حادثه برادرم که مقیم امریکاست تماس گرفت و گفت با مادرم تماس گرفته، اما حال مادرم خوب نبوده و از شوهرش گلایه داشته است. برادرم نگران بود به همین خاطر از من خواست تا به خانه آن‌ها بروم. وقتی به آنجا رفتم متوجه شدم هوشنگ بار دیگر مادرم را کتک زده‌است. او شب قبل نیز مادرم را مقابل چشمان مهمانان‌های آلمانی‌اش کتک زده بود. همین باعث ناراحتی‌ام شد و با هوشنگ درگیر شدم.»

دستگیری حمید صفت

حمید صفت

نماینده دادستان ادامه داد: «وقتی درگیری بین من و هوشنگ بالا گرفت او به آشپزخانه رفت و قصد داشت با چاقو به من حمله کند. برای اینکه او را بترسانم گلدانی را برداشتم و به دیوار کوبیدم. سپس با دستم چند ضربه به سرش زد. باور کنید ضربه دیگری به سر و صورت او نزدم و قصد کشتن او را نداشتم.»

کلیک کنید:رویای امیرحسین آرمان که به حقیقت پیوست!+عکس لورفته

بعد از اظهارات متهم و گزارش پزشکی قانونی مبنی بر اینکه علت فوت خونریزی و آسیب مغزی بر اثر اصابت جسم سخت اعلام شده بود، وی راهی زندان رجایی‌شهر شد، اما با اعتراض وکیل متهم، او با قرار وثیقه ۶۰۰‌میلیون تومانی آزاد شد. با آزادی متهم پرونده با اعتراض اولیای‌دم به هیئت ۹‌نفره پزشکی قانونی فرستاده شد تا اینکه کارشناسان اعلام کردند عمل متهم به نوعی کشنده نبوده و بیماری مقتول نیز در مرگ او نقش داشته است.

حمید صفت

نماینده دادستان گفت: «با اعلام این نظریه، پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شد، اما با اعتراض دوباره اولیای‌دم پرونده برای تحقیقات بیشتر به دادسرای امور جنایی منتقل شد و به دستور قاضی ساسان غلامی، بازپرس شعبه‌سوم دادسرای امور جنایی به هیئت ۱۱‌نفره پزشکی قانونی فرستاده شد تا اینکه کارشناسان طی گزارشی نقش بیماری مقتول در قتل را تأیید کردند. به این ترتیب کیفرخواست بنا به ماده‌۲۹۰ قانون مجازات اسلامی مبنی بر اینکه اگر کسی آگاهی داشته باشد که فرد بیمار است و با او درگیر شود، گرچه عمل نوعاً کشنده نباشد، به اتهام قتل عمد در ۱۰۰‌صفحه تنظیم و صادر شد.»

نماینده دادستان به درخواست اولیای‌دم اشاره کرد و گفت: «مقتول دو همسر مقیم خارج از کشور داشت که آن‌ها را طلاق داده بود. او دو پسر و یک دختر دارد که آن‌ها نیز مقیم خارج از کشور هستند. یکی از آن‌ها سهیل نام دارد که مدعی است اختلاف پدرش با مادر متهم بر سر مسائل مالی بوده است. سهیل و دیگر اولیای‌دم درخواست قصاص کردند که با توجه به این درخواست برای متهم درخواست قصاص دارم.»

در ادامه هیئت قضایی با توجه به طولانی شدن زمان قرائت کیفرخواست ادامه جلسه رسیدگی را به روز دوشنبه ۱۸‌اسفندماه موکول کردند.

منبع: ایسنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار