کد خبر : 1253 / /
/

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی در مورد خبر بزرگ جریان اصولگرایی برای انتخابات ۱۴۰۰ توئیت زد.​

انتخابات 1400 در 28 خرداد برگزار خواهد شد.نظارت بر تأیید صلاحیت داوطلبان و انتخابات1400 به عهدهٔ شورای نگهبان است.طبق قانون جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی با توجه به دو دورهٔ ریاست‌جمهوری پیاپی، در این انتخابات 1400 حق نامزد شدن ندارد.شورای نگهبان ظرف پنج روز به صلاحیت داوطلبان انتخابات 1400 رسیدگی می‌کند و نتیجه را به وزارت کشور اعلام می‌کند. آخرین اخبار مربوط به انتخابات 1400 را در سایت خبرآزاد می خوانید.

ولی اسماعیلی نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در توییتی نوشت: 

همگرایی تاریخی نیروهای انقلاب در راه است؛ صدای پای دولت عشق می آید ... سلام بر این اتفاق بزرگ 

سلام بر سید محرومان

انتخابات 1400

انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم نزدیک است و هر روز یک گزینه برای شرکت در این انتخابات رسما اعلام کاندیداتوری می‌کند. هرچند نمی‌توان با قاطعیت این نامزدها را در جریان سیاسی خاصی قرار داد؛ اما پیشینه این افراد تا حدی مشخص می‌کند که به کدام جریان سیاسی تغلق دارند.

سردار سرتیپ پاسدار سعید محمد جزو اولین نفراتی بود که برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام آمادگی کرد، او در ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷ به عنوان فرمانده ارشد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران منصوب شد و اواخر سال ۹۹ هم از سمت خود استعفا کرد و رسما برای ورود به پاستور آماده شد.

اما محمد عباسی یکی دیگر از کاندیداهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که زمان زیادی از اعلام نامزد شدنش برای انتخابات نمی‌گذرد، او را باید اولین وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی بدانیم؛ چراکه بعد از تدوین برنامه جامع ورزش و جوانان و راه اندازی این وزارت خانه در دولت دهم، وی متصدی وزارت ورزش و جوانان شد.

محمد ناظمی اردکانی را هم می‌توان از دیگر چهره‌های سیاسی آماده برای ورود به انتخابات دانست، اگر بخواهیم به مسئولیت‌هایی که وی داشته است اشاره کنیم، باید بگوییم اولین وزیر تعاون دولت نهم، اردکانی بوده است، اما در سال ۸۵ از این منصب کنار گذاشته شده و محمد عباسی سکان دار این وزارت خانه می‌شود.

کدام افراد برای انتخابات۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرده‌اند؟

انتخابات 1400امیرحسین قاضی زاده هاشمی چهره آشنای سال ۹۹ که به تازگی وارد مجلس شورای اسلامی شده از دیگر چهره‌هایی است که برای ریاست جمهوری پا بر عرصه انتخابات گذاشته و با وجود اینکه متصدی یکی از صندلی‌های راهبردی بهارستان است برای ورود به پاستور نیز اعلام آمادگی کرده است.

اما در میان افرادی که اعلام کاندیداتوری کرده اند شاید چهره عزت الله ضرغامی آشناتر باشد؛ چراکه وی ۱۰ سال رئیس سازمان صدا و سیما بوده است و اکنون به عنوان چهره اصولگرا می‌خواهد شانس خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ محک بزند؛ البته اینکه قرار است به عنوان فردی اصولگرا یا مستقل وارد شود، هنوز مشخص نیست و جای بحث دارد.

رامین مهمان‌پرست یک چهره آشنا در دستگاه دیپلماسی کشورمان است، اگر نگاهی به کارنامه وی بی اندازیم متوجه این موضوع می‌شویم؛ چراکه وی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه بوده است. مهمان‌پرست همچنین سفیر پیشین ایران در کشورهای قزاقستان و تایلند بوده است.

محمد غرضی از دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که وزیر اسبق وزارت ارتباطات (پست و تلگراف و تلفن سابق) است نیز وارد عرصه رقابت شده است.

اما در بین نامزدهایی که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آماده کرده اند نام‌های مصطفی کواکبیان، محسن رهامی، شاهین محمدصادقی و علی مطهری نمایندگان سابق مردم در مجلس شورای اسلامی نیز دیده می‌شود؛ آن‌ها قرار است به عنوان چهره‌های اصلاح طلب شانس خود را برای ریاست جمهوری امتحان کنند.

حسن سبحانی هم که از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در سال‌های ۷۵ تا ۸۷ است اعلام کرده که می‌خواهد در انتخابات ۱۴۰۰ حاضر شود؛ وی همچنین در کارنامه کاری خود معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌های ۷۱_۷۴ را دارد.

سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر سابق دفاع در دولت یازدهم هم پا بر عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گذاشته و اعلام کاندیداتوری کرده است.

مسعود پزشکیان از دیگر افرادی است که تا این لحظه اعلام کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کرده است؛ او پیش از این نایب رئیس اول در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و وزیر بهداشت و درمان دولت اصلاحات بوده و حالا قرار است به عنوان چهره اصلاح طلب وارد عرصه انتخابات شود.

علاوه بر سعید محمد یک چهره نظامی دیگر برای انتخابات ۱۴۰۰ اعلام حضور کرده است، رستم قاسمی فرمانده اسبق قرارگاه خاتم الانبیاء، معاون مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران؛ قاسمی وزیر نفت دولت محمود احمدی نژاد هم بوده است؛ او اولین و تنها وزیر ایرانی بود که رئیس اوپک شد و حالا هم به عنوان چهره اصولگرا برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌شود.

قدرتعلی حشمتیان نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی هم دیگر نامزد مستقل و بدون وابستگی به هیچ یک از جناح‌های سیاسی کشور قرار است برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ حضور پیدا کند.

محمد زارع فومنی فعال سیاسی اصلاح‌طلب چندین دوره مسئولیت ستادهای انتخاباتی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در سطح کشور عهده‌دار بوده‌ است. رسانه رسمی او روزنامه سراسری صدای اصلاحات است و حالا قصد دارد به عنوان چهره اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ حاضر شود.

فریدون عباسی دوانی هم از دیگر چهره‌های اصولگراست که برای انتخابات ۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرده؛ او نماینده مردم در یازدهمین مجلس شورای اسلامی است و در کارنامه کاری خود ریاست سازمان انرژی اتمی را در دوران محمود احمدی نژاد دارد و حالا آماده حضور در انتخابات ریاست جمهوری شده است.

وهاب عزیزی از فعالان سیاسی کشورمان و دبیرکل حزب جهادگران ایران اسلامی دیگر داوطلب شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هم اعلام کاندیداتوری کرده است.

اسدالله بادامچیان نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره‌های دوم و هشتم و دبیرکل این روزهای حزب موتلفه اسلامی نیز برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام حضور کرده است.

سید محمدصادق خرازی سفیر و معاون نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد (۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵) و سفیر ایران در فرانسه (۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶) و مشاور ارشد سید محمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری او هم قرار است در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به عنوان چهره اصلاح طلب وارد عرصه انتخابات شود.

ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین و عضو جبهه رفاه؛ پیشرفت و عدالت به ریاست شهاب‌الدین صدر است که می‌خواهد در این دوره از انتخابات حضور پیدا کند.

سید مصطفی تاج‌زاده که در دولت سید محمد خاتمی معاون سیاسی وزیر کشور و سرپرست این وزارت خانه پس از استیضاح عبدالله نوری بود و حالا در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری اعلام حضور و کاندیداتوری کرده است.

 صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم، اقتصاددان و استاد دانشگاه تربیت مدرس هم با شعار "کشور به نگاه نو و طرح تازه نیاز دارد" "همه با هم جهاد سازندگی ایران پیشرفته" در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.

 سردار سرتیپ پاسدار علیرضا افشار رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی و فرمانده اسبق نیروی مقاومت بسیج هم دیگر مرد کاندیدا شده برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم است.

گمانه زنی انتخابات 1400

ورود به سال انتخابات، به گمانه‌زنی‌ها در خصوص ترکیب نامزدهای ریاست‌جمهوری و احتمال حضور چهره‌های حزبی، سیاسی و نظامی درانتخابات رنگ و بوی تازه‌ای بخشیده است.

با پایان تعطیلات نوروزی و بر اساس طبیعت ماه‌های منتهی به انتخابات، از این پس با تحرکات انتخاباتی بیشتری از سوی جریان‌های سیاسی مواجه خواهیم بود، به ویژه آنکه نام نویسی نامزدهای ریاست‌جمهوری از ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز و تا آن زمان مشخص می‌شود چه کسانی به نمایندگی از چه طرز تفکری قصد رقابت برای تصاحب مقام سکانداری دستگاه اجرایی و اداره امور کشور را دارد.

تا اینجای کار، از دید ناظران خیل عظیمی از نام‌ها و چهره‌ها در صف احتمالی نامزدهای ریاست‌جمهوری قرار گرفته‌اند؛ از نظامیان گرفته تا چهره‌های حزبی و بعضا مستقل سیاسی که هر یک بنا به طرز فکر و رویه سیاسی خود به نظر می‌رسد اولویت‌بندی و روش خاصی برای شناسایی و حل مشکلات کشور در سطح کلان ملی داشته باشند. هرچند تعداد محدودی از چهره‌ها رسما برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند، ولی نام‌های بسیاری در فضای رسانه‌ای و سیاسی کشورمطرح است.

اطلاح‌طلبان  انتخابات 1400و دوگانه نامزد اجاره‌ای یا کاملا اصلاحاتی

انتخابات 1400

سازوکار جمعی اصلاح‌طلبان برای تشکیلات‌ و اجماع‌سازی درون جریانی همچنان مشغول کار است ولی گویا هنوز اختلافات بر سر تعیین راهبرد انتخاباتی به قوت خود باقی است. بهره‌گیری از نامزد اجاره‌ای رای‌آور با قدرت عبور از فیلتر نظارت استصوابی یا معرفی نامزد صددرصد اصلاح‌طلب حتی به قیمت ماندن پشت سد تایید شورای نگهبان، هنوز محور بحثی جدی میان اصلاح‌طلبان است، تا جایی که ممکن است تدبیر سازوکار جمعی این جریان به جایی نرسد و سرانجام هر یک شقوق این جریان راه خود را در انتخابات در پیش بگیرند.

 متاثر از این شرایط، ناظران نام‌های مختلفی را برای نامزدی انتخاباتی ریاست‌جمهوری اصلاح‌طلبان مطرح می‌کنند؛ نام‌هایی که طیف های مختلفی از اصلاح‌طلبان تا اصولگرایان میانه‌رو را در بر می‌گیرد و بسیار متنوع است.

بر این مبنا و همچنین بر اساس اعلام آمادگی تعدادی از چهره‌ها ، ناظران افرادی چون «سید حسن خمینی»، «اسحاق جهانگیری»، «محمدجواد ظریف»، «محسن هاشمی»، «محمدعلی افشانی»، «سید عباس آخوندی»، «مسعود پزشکیان»، «سورنا ستاری»، «صادق خرازی»، «محمدرضا عارف» و حتی «علی لاریجانی» را جزو نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلبان می‌دانند.

اعلام آمادگی چهره‌هایی چون «فائزه هاشمی»،«محسن رهامی»، «علی مطهری» و ... هم صف نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلبان را طولانی‌تر کرده است.

نام‌هایی چون «رضا اردکانیان» و «محمدجواد آذری جهرمی» هم از میان دولتمردان در صف نامزدهای احتمالی نزدیک به دولت بر سر زبان‌ها است.

در این میان «محمد هاشمی» معاون اجرایی دولت‌های ششم و هفتم گفته است: هنوز زود است که اصلاح طلبان نامزد اصلی خود را معرفی کنند و اگر از حالا نام نامزد اصلی مطرح شود، او می سوزد.

با این تفاسیر اگرچه گمانه‌هایی مطرح می‌شود، ولی هنوز هیچ برآیند قطعی و مشخصی در مورد راهبرد و مصادیق انتخاباتی اصلاح‌طلبان نمی‌توان ارائه داد. حتی به نظر می‌رسد خود اصلاح‌طلبان در این زمینه به جمع‌بندی مشخصی نرسیده باشند.

اصولگرایان و نامزدهای متنوع در انتخابات 1400

با ورود به فصل انتخابات، گویا اصولگرایان هم هنوز با چالش‌های فعالیت مجزای دو سازوکار موازی شورای وحدت و شورای ائتلاف دست و پنجه نرم می‌کنند و نام‌های متفاوت و متنوعی از هفتاد و دوملت اصولگرایی برای نامزدی انتخابات به گوش می‌رسد.

در سایه عدم قطعیت اجتناب «سید ابراهیم رئیسی» به عنوان گزینه‌ای با قابلیت اجماع‌سازی میان اصولگرایان از ورود به عرصه انتخابات، نام‌های مختلفی در جناح راست مطرح است؛ از «محمدباقر قالیباف» گرفته تا «سعید جلیلی»، «حمیدرضا حاجی بابائی»، « امیرحسین قاضی زاده» و .....

بخشی از فهرست بلند و بالای نامزدهای احتمالی اصولگرایان را نظامیان تشکیل می‌دهند. در این بخش نام‌هایی چون «حسین دهقان»، «رستم قاسمی»، «محسن رضایی»، «علی شمخانی»، «پرویز فتاح»، «سعید محمد» و ... مطرح است.

هرچند اظهارات امروز سردار جوانی معاون سپاه مبنی بر مخالفت جدی این ارگان با ورود پاسداران به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرایندهای قانونی تعریف شده و در نتیجه منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم، سویه‌ای دیگر به این ماجرا بخشید. از دید برخی ناظران، ورود نظامیان به قدرت با مبانی تفکر بنیانگذار انقلاب برای اداره کشور منافات دارد.

در این میان نام برخی وزیران و همراهان پیشین دولت احمدی‌نژاد هم در زمره نامزدهای احتمالی اصولگرایان قرار گرفته است. «رامین مهمانپرست»،«علی نیکزاد»، «محمد عباسی» و «محمد ناظمی اردکانی» هم برای نامزدی اعلام آمادگی کرده‌اند، هرچند تاکید می‌کنند که به صورت مستقل پا به این عرصه خواهند گذاشت.

در این میان افرادی چون «عزت‌الله ضرغامی» و «محمد غرضی» و بسیاری چهره‌های دیگر که اتفاقا رویکردهای حزبی مشخی دارند، با تاکید بر اینکه به صورت مستقل و عاری از تمایلات و تعلقات حزبی عمل خواهند کرد، اعلام کرده‌اند که قصد ورود به انتخابات  دارند.

سعید محمد شاید از جنجالی‌ترین چهره‌های اصولگرا در انتخابات ۱۴۰۰ باشد. کاندیدایی با پیشینه نظامی که سال ۹۹ با حاشیه‌های متعددی روبه‌رو شد و سال ۱۴۰۰ را در سکوت خبری آغاز کرد.

به نظر می‌رسد او تصمیم گرفته تعطیلات را به همراه تیم خود به برنامه‌ریزی برای تبلیغات انتخاباتی و همچنین حل چالش‌های سیاسی سال ۹۹ صرف کند. البته این سکوت رسانه‌ای تاحدودی مبهم است و بعید نیست که از فضایی منفی متاثر باشد که اواخر سال گذشته با کناره‌گیری‌اش از فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا ایجاد شد.

بی اعتباری انتخابات 1400

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: فردا دوازدهم فروردین و سالروز اعلام نظام جمهوری اسلامی ایران در دوازدهم فروردین ۱۳۵۸ است. یکی از افتخارات مهم نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و معماری معمار کبیر انقلاب حضرت امام (ره) است.

 وی اضافه کرد: بعد از انقلاب و تقریبا بلافاصله بعد از روز دهم فروردین و یازدهم فروردین که دو روز همه پرسی و رفراندوم بود، با ۲۲ بهمن که پیروزی انقلاب اسلامی بوده فاصله آن ۴۷ روز است یعنی در کمتر از دو ماه مردم پای صندوق آرا آمدند و به نظام رای دادند.

رییس جمهوری افزود: امام درس بزرگی به همه داد و این که در این کشور همه کاره مردم هستند. اگر در یک کلمه ۱۲ فروردین ۵۸ را تفسیر کنیم، این است که میزان رای مردم و ملت است و همه کاره مردم هستند و این مردم هستند که برای خود نظامی را بر می‌گزینند و انتخاب می‌کنند. نظامی که یک پایه آن جمهوریت و ‌مردم سالاری و پای دیگر آن موازین اسلام و اسلامیت است و پایه سوم آن ایران است. این سه در کنار هم جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار