کد خبر : 416 / /
/

آزمایش تشخیص جهش‌های ویروس،کاربردی در تشخیص بالینی ندارد و به هیچ وجه هزینه انجام آزمایش‌های مربوط به آن از بیماران اخذ نمی‌شود و درخواست آن در قالب نظام مدیریت بیماری کووید-۱۹ انجام می‌شود.​

تست کرونا از ابتدای شیوع کروناآغاز شده است.تست کرونا ابتدا با هزینه های بالا انجام می شد.تست کرونا در مدل های مختلفی انجام می شود. تست کرونا رایگان کرونا چند وقتی است در دستور کار دولت قرار گرفته است .برای تست کرونا باید به ایستگاه های مخصوص آن مراجعه کنید .

سیامک سمیعی مدیرکل مرجع آزمایشگاه‌های سلامت کشور گفت: براساس توافقنامه معاونت‌های بهداشت و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد بررسی انواع ویروس عامل کووید-۱۹ ؛ سه مرکز تحقیقاتی کشور یعنی آزمایشگاه مرجع کشوری کووید-۱۹ در انستیتو پاستور ایران، آزمایشگاه ملی آنفلوانزا در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات ژنتیک در دانشگاه علوم بهزیستی نقش محوری در کشف و شناسایی تغییرات ژنتیکی ویروس بر عهده دارند.

 سمیعی درباره هزینه انجام آزمایش ژنتیکی بر ویروس جهش یافته برای بیمار،اشاره کرد: این آزمایش کاربرد تشخیصی ندارد برای آن تعرفه‌ای تعیین نشده است و آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی مجاز به پذیرش آن به عنوان یک خدمت آزمایشگاهی نیستند. هزینه انجام آزمایش تشخیص مولکولی(PCR) نیز در بخش دولتی مطابق دستور مقام عالی وزارت، از آنجا که مطابق با دستورالعمل‌های ابلاغی تجویز می‌شود، رایگان است و در بخش خصوصی، هم اکنون حدود ۳۱۰ هزار تومان است. آزمایشگاه‌های خصوصی به هیچ عنوان مجاز به اخذ مبلغی بیش از این نیستند.


همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال 1400 +جزئیات مهم


تست کرونا با نرخ جدید

تست کرونا

وی افزود: کیت‌های غربالگری بر پایه PCR برای بعضی از اشکال ویروس، بخصوص جهش معروف به جهش انگلیسی، توسط انستیتو پاستور ایران تهیه شده و در اختیار آزمایشگاه‌های منتخب قرار گرفته تا وضعیت انتشار این شکل از ویروس مشخص شود. چون این کیت کاربرد غربالگری دارد، نتایج مثبتی که با آن بدست می‌آید نیازمند تائید است. کیت‌ها و ملزومات انجام آزمایش‌های تعیین توالی در ایران تولید نمی‌شوند و علاوه بر اینکه گران هستند، متاسفانه، مشمول تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده آمریکا و شرکایش هستند.


افزایش حقوق کارمندان تصویب شد/ سقف حقوق کارمندان چقدر است؟


سمیعی ادامه داد: آزمایش تشخیص اشکال مختلف ویروس یا جهش ویروس کاربردی در تشخیص بالینی ندارد و به هیچ وجه هزینه انجام آزمایش‌های مربوط به آن از گرفته نمی شود. این آزمایش توسط پزشکان معالج و به منظور مدیریت وضعیت بالینی بیمار تجویز نمی‌شود و درخواست آن در قالب نظام مدیریت بیماری کووید-۱۹ انجام می‌شود. بنابراین؛ برای تشخیص بیماری همان آزمایش تشخیص مولکولی که در آزمایشگاه‌های مجاز انجام می‌شود، کافی است.  

مدیرکل مرجع آزمایشگاه‌های سلامت کشور بیان کرد: اصولا نیاز به انجام آزمایش برای تشخیص تغییرات ژنتیکی در ویروس بسیار کمتر از ظرفیت روزانه تشخیص آزمایشگاهی برای کشف موارد بیماری و ابتلا است. این آزمایش نمی‌تواند به همان سرعت آزمایش تشخیص مولکولی انجام شود چون طولانی بوده و مراحل متعددی دارد که یکی از آنها تجزیه و تحلیل‌های بیوانفورماتیک، بالینی و اپیدمیولوژی مولکولی است.

از شرکت شهر سالم، حمید چوبینه روز یکشنبه درباره برنامه تست رایگان کرونا در مترو تهران، گفت: تاکنون چند بار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام تست کرونا برای شهروندان را در پایگاه‌های بهداشتی مختلف تحت نظر خود، انجام داده است، همچنین برای توسعه بیشتر این برنامه از شرکت شهر سالم برای در اختیار گذاشتن فضا درخواست کرد. در نهایت شرکت شهر سالم تعدادی از مراکز درمانی خود را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای انجام تست‌های سریع PCR معرفی کرد تا این اقدام برای شهروندان تهرانی صورت پذیرد.

وی با تأکید بر اینکه انجام تست کرونا و غربالگری شهروندان برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، گفت: اما بنا بر درخواست این وزارتخانه، شرکت شهر سالم در این زمینه با آنها همکاری می‌کند. ماه گذشته طی مراجعه‌ای که به منظور بازدید از اقدامات فرهنگی و آموزشی مترو داشتیم، تصمیم گرفته شد که برنامه تست سریع کرونا به مترو هم تسری پیدا کند، بنابراین مقرر شد که شرکت مترو ایستگاه‌های خلوت‌تر را در اختیار شهر سالم بگذارد تا مسافرانی که نسبت به ابتلاء بیماری کرونا مشکوک هستند، پیش از ورود به ایستگاه مترو، تست سریع کرونا بدهند که در صورت بروز مشکل وارد ایستگاه نشوند و سلامت دیگر مسافران به خطر نیفتد.

تست کرونا در دانشگاه ها

تست کرونا

به گفته چوبینه، پس از اعلام آمادگی شرکت مترو در این‌ باره، دانشگاه علوم پزشکی تهران هدف و گام نخست این برنامه را ایستگاه‌های جنوب شهر تهران اعلام کرد. در نهایت دو ایستگاه «علی‌آباد» و «شوش» توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برای انجام تست سریع کرونا و غربالگری مشخص و تعیین شد.


خبر مهم از بازار قیمت خودرو شب عید +جزئیات مهم


وی بیان کرد: مکاتبات دیگری با دانشگاه علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی انجام شد تا ارزیابی دیگری روی باقی ایستگاه‌های مترو برای ادامه این برنامه داشته باشند چرا که شرکت مترو برای توسعه این اقدام اعلام آمادگی کرده است.

مدیرعامل شرکت شهر سالم درباره اجرای این برنامه در ایستگاه‌های اتوبوسرانی توضیح داد: بر خلاف اعلام آمادگی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، این اقدام در ایستگاه‌های اتوبوسرانی انجام نمی‌شود چرا که اجرای این برنامه سبب ایجاد ازدحام در ایستگاه‌ها و کندی در تردد اتوبوس‌ها می‌شود. اما مقرر شده که انجام تست کرونا در پایانه‌های مسافربری برون‌شهری انجام شود، سازمان پایانه‌های مسافربری نسبت به این برنامه اعلام آمادگی قطعی کرده و شرکت شهر سالم در حال فراهم کردن مقدمات اجرایی کار است.

به گفته وی، تیم‌های متخصص شرکت شهر سالم در ایستگاه شوش تا روز پنج‌شنبه ۹ بهمن و در ایستگاه علی‌آباد تا روز شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ آماده انجام تست سریع کرونا به صورت رایگان هستند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار