کد خبر : 2651 / /
/

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری فردی که در خصوص خرید و فروش انسولین‌های تقلبی در فضای مجازی فعالیت می‌کرد خبر داد و گفت: از متهم بیش از ۲۰۰ عدد انسولین تقلبی کشف و ضبط شده است

فروشنده انسولین تقلبی دستگیر شد. قیمت انسولین در سال اخیر با نوسانات زیادی همراه بوده است. انسولین در ماه های اخیر با کمبود زیادی در داروخانه ها رو به رو بوده است. از زمانی که انسولین کمیاب شد شرکت های داروسازی به فکر واردات بیشتر انسولین افتادند .

سرهنگ داود معظمی گودرزی افزود: فردی به پلیس فتا تهران بزرگ مراجعه و مدعی شد در فضای مجازی اقدام به خرید انسولین کرده و زمانی که برای استفاده آن با پزشک مشورت کرده،  متوجه شده انسولین ها فاسد و تاریخ گذشته است.

وی ادامه داد: شاکی در ادامه اظهارات خود گفت باتوجه به نیاز مادرم به انسولین، در فضای مجازی جستجو کردم و با شخصی ناشناس که خود را از وارد کنندگان این دارو معرفی کرد آشنا شدم و پس از صحبت های اولیه مبلغ ۵۰ میلیون ریال برای خرید انسولین برای وی واریز کردم و پس از دریافت داروها با بررسی پزشک مشخص شد انسولین ها به هیچ عنوان قابل استفاده نیست.

گودرزی افزود: کارشناسان پلیس فتا پایتخت تحقیقات خود را آغاز کردند و با بهره گیری از روش های علمی و اقدامات فنی فرد مذکور را در فضای مجازی شناسایی و متوجه شدند مجرم با جعل هویت افراد مختلف در عرصه پزشکی در فضای مجازی اقدام به فروش داروهای فاسد و غیرقابل استفاده تحت عنوان انسولین به افرادی که نیازمند این دارو هستند، می کند.  

وی اضافه کرد: با به دست آمدن اطلاعات هویتی متهم و پس از تشریفات قضایی، در نهایت مجرم در مخفیگاه خود در یکی از مناطق غربی تهران دستگیر و بیش از ۲۰۰ قلم انسولین غیرقابل استفاده از محل اختفای وی کشف شد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: متهم پس از انتقال به پلیس فتا هرگونه جرمی را انکار میکرد اما پس از روبه رو شدن با شاکی پرونده و ادله دیجیتال ضمن پذیرش بزه انتسابی به فروش داروهای فاسد اعتراف کرد.

انسولین در ناصر خسرو نخرید

محمدی افزود: این‌ها در حالی است که قیمت واقعی انسولین در دنیا ۲۰۰ هزار تومان است و یک بسته‌ی ۵ تایی آن یک میلیون تومان می‌شود.

وی گفت: افراد در ناصرخسرو این انسولین‌ها را به شکل آزاد وارد کشور نکردند، احتمالا از داروخانه‌ها به شکل‌های مختلف گرفتند، اما در هر حال دارو‌هایی که در بازار به فروش می‌رسد، را اصلا دارو‌های سالمی نمی‌دانم، چون اصلا مشخص نیست، این دارو‌ها به چه صورت نگهداری شده است.

انسولین محمدی در رابطه با فروش انسولین‌های ایرانی در ناصرخسرو، بیان کرد: دلال‌ها از راه‌های مختلفی استفاده می‌کنند، به طور مثال بیماری که هر ماه ۷ سهمیه انسولین داشته و فوت می‌کند، اطرافیانش انسولین‌هایی که در خانه جمع شده را می‌فروشند و یا جایی که هر انسولین را ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان می‌فروشد، حال به قیمت ۶۰ هزار تومان آن را به دلال می‌دهد و دلال هم آن را ۱۰۰ هزار تومان می‌فروشد.

با وجود کمبود انسولین، سامانه‌ی تیتک امکان جلوگیری از این نابسامانی‌ها را دارد؟

افزود: البته اکنون کمبودی در رابطه با انسولین در کشور نداریم، قبلا واردات انسولین ما به ماهی یک میلیون و ۸۰۰ دز رسیده بود، اما الان بین سه میلیون الی چهار میلیون دز در ماه رسیده است و تقریبا سهمیه انسولین بیش از دو برابر افزایش داشته است.

محمدی خاطرنشان کرد: البته مصرف هم زیاد شده، یعنی مردم انسولین در خانه جمع می‌کنند و همچنین خیلی از بیماران از ویال به سمت استفاده از قلم رفته‌اند و الان ۸۵ درصد بیماران قلم مصرف می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه سامانه تیتک پلیس نیست و فقط همه این مسائل را ثبت می‌کند، بیان کرد: به طور مثال وقتی یک داروخانه هزار انسولین تحویل گرفته است، باید همین تعداد را به بیمار تحویل دهد، ولی اگر ما متوجه شویم که این انسولین‌ها را به بیمار تحویل نداده، دیگر به او سهمیه نمی‌دهیم و اگر این موضوع تا دفعه‌ی سوم هم اتفاق بیفتد، آن را به تعزیرات معرفی می‌کنیم.

محمدی در رابطه با خطر خرید دارو و انسولین از بازار سیاه، بیان کرد: این‌ها می‌تواند دارو‌های تاریخ گذشته باشد که به بیماران می‌فروشند، چون وقتی تاریخ دارو می‌گذرد تبدیل به سم می‌شود، گاهی وقت‌ها اگر نور به دارو بخورد، دارو را به سم تبدیل می‌کند.

وی افزود: هر تغییری در شرایط نگهداری دارو، می‌تواند دارو را از حالت استاندارد خارج کند و آن را به یک ماده کشنده تبدیل کند، بنابراین وقتی از بازار سیاه دارو تهیه می‌شود امکان این که تاثیرگذار نباشد و عارضه‌ی شدید ایجاد کند، بسیار بالا است.

منبع:ایرنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار