کد خبر : 92 / /
/

رئیس شورای تامین دام کشور حضور دلال و شبکه توزیع بیمار را نتیجه فشار بر تولیدکننده دانست و افزود: فشار بر تولیدکننده موجب شده آن‌ها به سراغ کسانی بروند که نقدینگی لازم را تامین می‌کنند.​

قیمت گوشت گوسفندی در بازار امروز به 137 هزار تومان رسیده است.قیمت گوشت در بازار امروز اعلام شد. قیمت گوشت دوباره در بازار افزایش یافت.  قیمت گوشت گوسفندی طی دو هفته اخیر حدود ۱۰ هزارتومان افزایش قیمت پیدا کرده است. آخرین تغییرات قیمت گوشت در بازار را در ادامه بخوانید.

منصور پوریان با بیان اینکه تولید دام در بخش سبک و سنگین در سطح بسیار مطلوبی قرار گرفته است، اظهار کرد: قیمت خرید از دامداران در بیشتر موارد زیر قیمت تمام شده تولید است.

وی ادامه داد: در شرایط فراوانی تولید و خرید دام با قیمت پایین از تولیدکننده، انتظار می‌رود قیمت‌ها در بازار دست کم متعادل باشد، اما شاهد گران فروشی در بازار گوشت قرمز هستیم.

پوریان افزود: همچنین در استان‌ها یا حتی مناطق مختلف یک استان، قیمت‌های متفاوتی را می‌بینم که همیشه مورد اعتراض مردم بوده است.

پوریان معتقد است؛ حضور دلال و شبکه بیمار توزیع نتیجه فشار بر تولیدکننده است که موجب شده آن‌ها به سراغ کسانی بروند که نقدینگی لازم را تامین می‌کنند.

وی تصریح کرد: مسئولان سعی دارند بازار را با فشار بر تولیدکننده کنترل کنند در حالی که این موضوع می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و دست دلالان را در بازار باز و سیستم توزیع را بیمار کند.

رئیس شورای تامین دام کشور؛ قیمت خرید هر کیلوگرم دام سبک از دامداران را ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان و قیمت خرید هر کیلوگرم دام سنگین را ۴۴ تا ۴۷ هزار تومان عنوان کرد.

به گفته پوریان؛ هزینه تمام شده هر کیلوگرم دام برای دامداران حداقل ۵ هزار تومان بیشتر از قیمت خرید از آن است.

وی با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌های تولید دام اظهار کرد: به زیان فروختن دام در حالی است که هزینه نگهداری بالا رفته است، در این شرایط دامداران چاره‌ای ندارد جز اینکه به سراغ دلالان بروند تا نقدینگی لازم برای ادامه تولید را تامین کنند.

پوریان پیش بینی کرد: به رغم مشکلات زیادی که در بخش تولید و توزیع گوشت قرمز وجود دارد، پیش بینی می‌شود برای ماه رمضان قیمت گوشت قرمز کاهشی باشد.

وی دلیل کاهشی شدن قیمت گوشت قرمز برای ماه رمضان را تولید مناسب دام به دلیل زایش‌های بالای بهاره و پاییزه عنوان کرد.

جواد آزاد مدیرعامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران کشور اظهار داشت: دلایل مختلفی در گرانی گوشت قرمز در کشور وجود دارد که برخی از آن‌ها ازعدم توجه سیاستگذاران به مقوله تولید گوشت قرمز نشات می‌گیرد.

آزاد گفت: اولویت دولت در تخصیص نهاده جهت تولید گوشت مرغ، تخم مرغ، شیر و در گام آخر گوشت قرمز است، بنابراین دامداری که با نرخ غیر دولتی نهاده‌اش را تامین می‌کند نمی‌تواند گوشت تولیدی‌اش را با قیمت مصوب در بازار عرضه کند.

آزاد، عامل بعدی در گرانی گوشت را سازوکار نامناسب توزیع بر شمرد و گفت: وقتی شبکه توزیع نامناسب باشد فاصله خرید گوشت از دامدار تا مصرف کننده را برخی دلالان پر می‌کنند و گوشت تولیدی توسط دامدار مستقیم به دست مصرف کننده نمی‌رسد که در این صورت هزینه تمام شده گوشت متحمل هزینه‌های سربار خواهد شد.

قیمت گوشت قرمز در 21 فروردین ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

نام محصول

قیمت واحد کیلوگرم (تومان)

راسته با استخوان گوسفندی

۱۳۷,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۲۳,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۶۲,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۱۳۸,۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۳۵,۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۳۲,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۹۱,۰۰۰

گردن گوساله

۱۲۶,۰۰۰

فیله پاک کرده گوساله

۱۶۰.۰۰۰

قلم گوساله

۱۵,۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۶۵,۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۲۸,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۲۲.۰۰۰

دمبالیچه گوساله

۹۵,۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۲۵.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۲۵,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۳۹,۰۰۰

قیمت گوشت در مسیر ارزان شدن!

علی اصغر ملکی با تاکید بر اینکه قیمت گوشت قرمز از ابتدای هفته کاهشی است، اظهار کرد: معمولا در تعطیلات نوروز دامداران کمتر دام برای عرضه به می‌آورند و این موضوع قیمت گوشت قرمز را تا حدی بالا می‌برد.

وی ادامه داد: پس از پایان تعطیلات روند عرضه به مرور افزایش می‌یابد و به همان میزان قیمت گوشت نزولی می‌شود.

ملکی با تاکید بر اینکه در آستانه فصل زایش‌های بهاره نیز هستیم، افزود: در ماه‌های اردیبهشت و خرداد با افزاش تولید دام، بازار به سمت اشباء شدن می‌رود و بار دیگر بازار کاهش قیمت‌ها را تجربه می‌کند.

به گفته وی؛ علاوه بر افزایش عرضه دام عامل دیگری نیز این روزها بر آغاز روند کاهشی قیمت گوشت قرمز تاثیر گذار بوده است.

ملکی این عامل را افزایش عرضه مرغ عنوان کرد که تا حدودی از فشار بر بازار مواد پروتئینی کاسته و قیمت‌ها را متعادل‌تر کرده است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از اعلام قیمت گوشت قرمز برای ماه رمضان خودداری کرده و دلیل آن را جلوگیری از التهاب در بازار مواد پروتئینی عنوان کرد.

قیمت گوشت

بر این اساس، قیمت گوشت گاو و گوساله نسبت به دی ماه ۳.۵ و در مقایسه با بهمن پارسال ۴۱.۵ درصد گران شده است. اما بررسی وضعیت گوشت گوسفند نشان می دهد که این محصول در بهمن ماه به طور متوسط ۱۲۳ هزار تومان فروش رفته که حداقل قیمت ۹۶ هزار و ۶۰۰ و حداکثر آن ۱۳۷ هزار تومان بوده است.

گوشت گوسفندی در بهمن ماه پارسال هر کیلو ۸۸ هزار و ۳۰۰ تومان و دی ماه ۱۱۹ هزار تومان به طور متوسط قیمت داشته است. بنابر این گزارش، گوشت گوسفندی نسبت به دی ماه ۳.۴ درصد و در مقایسه با بهمن پارسال ۳۹.۱ درصد افزایش قیمت دارد.

این درحالی است که جریان واردات گوشت قرمز نشان دهنده واردات ۴.۳ هزار تن گوشت قرمز گرم به ارزش ۲۸.۹ میلیون دلار و همچنین ۲۷.۹ هزار تن گوشت قرمز سرد به ارزش ۱۱۸.۱ میلیون دلار بوده است.

 با افزایش تورم مواد غذایی، سفره‌های مردم آب رفته است. به طوری که فروش گوشت قسطی به قلب کشور یعنی تهران رسید.

بررسی میدانی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد برخی کاسبان گوش به گوش مردم محله‌های جنوبی تهران رسانده‌اند که چنانچه کسانی هستند که توانایی خرید گوشت ندارند یا «چک کارمندی بدهند، گوشت را قسطی بخرند.» یا یک فرد معتمد محل ضمانت‌شان را کند.


 یارانه معیشتی چقدر شد؟+جزئیات مهم


برخی قصاب‌ها هم بابت فروش قسطی گوشت دفتر و دستک تشکیل دادند. هر کس گوشت قسطی می‌خرد نامشان را در سررسید می‌نویسند تا سر ماه یا دو ماه یک بار بیایند تسویه حساب کنند.

قیمت گوشت

قصاب‌های محل برای خرید گوشت قسطی به افراد غریبه یا کسانی که تازه وارد محل‌شان شده‌اند پیشنهاد می‌دهند فرد معتمد محل را معرفی کنند تا بتوانند گوشت قسطی بخرند.

گرچه همه ساله در ایام پایانی سال بازار گوشت قرمز به بهانه های مختلف در سایه ضعف نظارت ها متشنج می شود و این امر بیش از پیش دهک های ضعیف جامعه را در تامین مایحتاج خود دچار مشکل می کند، اما در شرایط فعلی اقتصاد که خانوارها با مشکلات متعددی در معیشت خود روبرو هستند، انتظار می رود مسئولان تنظیم بازار تدابیری اتخاذ کنند تا شاهد هرج و مرج و گرانی بازار اقلام اساسی نباشیم.​طی هفته های اخیر، قیمت گوشت قرمز در بازار به اوج خود رسید که هر یک از مغازه داران دلایلی برای این گرانی ها مطرح کردند، این درحالی است که بنابر اذعان مسئولان مبنی بر انباشت دام در واحدهای دامداری و کاهش تقاضا در برابر عرضه انتظار می رفت آب از آب تکان نخورد.


 وام مسکن 150 میلیون شد +برای دریافت کلیک کنید


قیمت گوشت/  کاهش چشمگیر واردات گوشت قرمز

قیمت گوشت

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، شقه گوساله ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، سردست گوساله ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان و راسته گوسفندی ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان و راسته گوساله ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود که نسبت به هفته های اخیر نوسان چشمگیری داشته است.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که قاچاق دام، اختلاف چندبرابری قیمت دام ایرانی آن سوی مرزها و تعدد واسطه گری و دلال بازی علت اصلی اختلاف قیمت درب دامداری تا بازار است، هر چند این پایان ماجرا نیست چرا که برخی از مسئولان اتخاذ تصمیمات خلق الساعه در حوزه گوشت همچون قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی برای گوشت وارداتی را علت التهاب بازار مطرح می کنند. هر چند مدیر عامل پشتیبانی امور دام در نشست خبری اخیر درباره تاثیر قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی برای گوشت قرمز منجمد وارداتی در بازار داخل گفت: با توجه به آنکه بنده موافق تاثیر گذاری این موضوع در افزایش قیمت داخل هستیم، بنابراین موضوع در تنظیم بازار مطرح و مصوبه یاد شده اصلاح شد و از این به بعد قیمت گوشت وارداتی براساس مدارک مثبته تعیین می شود.


جانشین سرمربی تیم استقلال چه کسی خواهد بود؟


حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین دلایل گرانی های اخیر و تاثیر قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی گوشت وارداتی بر بازار داخل و همچنین آینده بازار در ایام‌پایانی سال با خبر شویم:

تعدد واسطه گری و دلال بازی علت اصلی التهاب بازار قیمت گوشت

قیمت گوشت

مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در واکنش به صادرات دام زنده اظهار کرد: با توجه به آنکه ما خود واردکننده گوشت هستیم، از این رو گوشت تولیدی در داخل باید مورد استفاده قرار گیرد و به بازارهای هدف صادر نشود‌.

وی قیمت هر کیلو گوساله نر درب دامداری را ۴۱ هزار تومان و گوسفند ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با وجود تعدد واسطه و دلال، گوشت با نرخ های ۱۳۰ و ۱۵۰ هزار تومان بدست مصرف کننده می رسد، درحالیکه با حذف دلالان قیمت گوشت منطقی می شود.

عالی با اشاره به اینکه مشکلی در تولید دام نداریم، بیان کرد: علی رغم وضعیت مناسب تولید، گوشت با نرخ های بالایی بدست مصرف کننده می رسد، درحالیکه قیمت منطقی هر کیلو گوشت ۱۰۰ هزار تومان است که متاسفانه بررسی ها نشان می دهد که گوشت، جگر، کله پاچه و دیگر احشا دام با نرخ های بالایی ناشی از دلال بازی عرضه می شود.

مدیر عامل اتحادیه دامداران درباره آینده بازار گوشت بیان کرد: با توجه به برنامه ریزی وزارت جهاد برای تولید پیش بینی می شود که با تشدید نظارت ها و حذف عوامل واسطه و دلال، التهابی در بازار شب عید نخواهیم داشت.

وی قاچاق دام را یکی از دلایل گرانی در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به کیفیت بالای دام در کشور، تقاضا از سوی کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس برای گوسفند و گوساله بالاست که همین امر زمینه را برای خروج غیرقانونی دام فراهم می کند که در نتیجه بر التهاب بازار داخل دامن می زند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گرانی های اخیر گوشت در بازار ارتباطی به قیمت گذاری گوشت وارداتی ندارد، بیان کرد: در شرایط فعلی تحریم برنامه ریزی برای تامین ذخایر استراتژیک و پر کردن انبارها یکی از وظایف دولت است، اما این قیمت گذاری تاثیری در بازار داخل ندارد چرا که قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی تنها برای گوشت گوساله است، درحالیکه قیمت گوشت گوسفندی در بازار داخل افزایش یافته است.

قیمت گوشت / ذخیره سازی ۶۵ هزار تن گوشت داخلی

قیمت گوشت

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام نداریم، اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دام در بخش سبک و سنگین بسیار خوب است که با زایش های مناسب دام سبک و پروار مناسب دام سنگین در نیمه دوم سال بر جمعیت دام افزوده شده است.

وی افزود: با توجه به میزان حجم گوساله تولیدی و در کنار آن پروارهای جدید و همچنین زایش های مناسب پاییز در دام سبک، بخش تولید در فاز خوبی قرار دارد، اما در بخش گوشت به علت رکود بازار و میزان بالای تولید در بخش سبک و سنگین، میزان ذخیره سازی منجمد بسیار بالاست.

پوریان میزان ذخیره سازی منجمد را ۶۵ هزار تن اعلام کرد و گفت: ۵۰ هزار تن از میزان ذخیره سازی به گوساله و ۱۵ هزار تن گوسفند اختصاص دارد که با پایان تاریخ گوشت های بسته بندی، تولیدکننده دچار چالش می شود چرا که پروسه صنعتی شدن هزینه روی دست دامدار می گذارد.

رئیس شورای تامین‌کنندگان دام با بیان اینکه در بخش گوشت گرم بازار سیر عادی خود را طی می کند، افزود: هم اکنون دام به وفور در میادین موجود است که قبل از هیجانات گرانی، قیمت هر کیلو لاشه گوساله ۷۰ هزار تومان و لاشه گوسفند ۹۰ هزار تومان بود که متاسفانه اتخاذ تصمیمات خلق الساعه در حوزه دام و گوشت منجر به نوسانات قیمت و تحریک بازار می شود.

این مقام‌مسئول ادامه داد: با توجه به کاهش مصرف گوشت ناشی از ویروس کرونا و گران بودن فراورده های پروتئینی باید راهکارهایی برای تحریک تقاضا در بازار باید ایجاد شود.

به گفته وی، تا زمانیکه قیمت گوشت کاهش نیابد، امکان خرید و تحریک بازار وجود ندارد، به همین خاطر قرار است پشتیبانی امور دام برای تحریک تقاضا در اسفند گوشت منجمد با نرخ ۷۰ هزار تومان در بازار عرضه کند که همین موضوع بر تقاضا تاثیر گذار است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور خرید حمایتی دام و گوشت کشور را یکی دیگر از راهکارهای تحریک بازار برشمرد و گفت: بنده معتقدم تمرکز بر صادرات دام زنده کار اشتباهی است چرا که این موضوع بر تحریک دام داخل اثر می گذارد.

وی قیمت هر کیلو دام سبک درب دامداری را ۴۷ هزار تومان و دام سنگین ۳۷ هزار تومان اعلام کرد و گفت: براین اساس قیمت هر کیلو لاشه گوساله ۷۰ هزار تومان و لاشه گوسفندی ۹۲ هزار تومان است که متاسفانه به علت تعدد دلال و واسطه با نرخ های ۱۲۰، ۱۳۰ و ۱۵۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود.

پوریان قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی گوشت وارداتی را یکی از دلایل گرانی در بازار اعلام کرد و گفت: اتخاذ تصمیمات خلق الساعه در حوزه گوشت تاثیر منفی در بازار می‌گذارد چرا که برخی مغازه داران به دنبال بهانه برای افزایش یا ثبات قیمت های بالا در بازار هستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت گذاری برای گوشت وارداتی در محدوده ۱۲۰ هزار تومان امری اشتباه است، تصریح کرد: با وجود انکه پشتیبانی امور دام هر کیلو گوساله داخلی را با نرخ ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می کند، از این رو قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی برای گوشت وارداتی منجر به تحریک قیمت بازار داخل می شود‌.

قیمت گوشت/ دامداران سلیقه ای قیمت گذاری می کنند

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت طی هفته های اخیر در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۱۵ هزار تومان به مغازه دار و ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان مصرف کننده عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه دام به میزان کافی در میادین نیست، افزود: تاخیر در عرضه از سوی دامداران منجر به کمبود دام در میادین شده است.

ملکی با بیان اینکه گرانی های اخیر ارتباطی به قاچاق دام ندارد، گفت: هم اکنون قاچاق دام به میزانی نیست که بر کمبود یا گرانی تاثیر گذار باشد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: قیمت گوشت در بازار را عرضه و تقاضا تعیین می کند به طوریکه با کاهش عرضه، قیمت ها افزایش می یابد.

به گفته وی، با کنترل مرزها توسط مرزبانی و کاهش قیمت دلار، انگیزه برای قاچاق تا حدودی کاهش یافته اما به دلیل گستردگی‌مرزها امکان خروج باز هم وجود دارد.

ملکی قیمت کنونی هر کیلو دام زنده را ۵۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه مقدار زیادی دام در مناطق گرمسیری داریم، پیش بینی می شود که اگر شرایط بارندگی همانند هفته اخیر باشد، به علت صحرای مناسب، دام های جنوب کشور در ایام‌پایانی سال آماده کشتار خواهند شد که با این وجود نوسان چندانی در بازار نخواهیم داشت.

این مقام‌مسئول با بیان اینکه خبری از انباشت دام در واحدهای دامداری نیست، افزود: افرادی که اظهاراتی مبنی بر انباشت دام و صادرات را مطرح می کنند، تنها به دنبال منافع خود هستند، در حالیکه با صادرات دام طوفان در بازار به راه می افتد.

وی با اشاره به اینکه واردات گوشت صرفه اقتصادی ندارد، بیان کرد: با وجود آنکه واردات گوشت از قیمت داخل گرانتر است، به همین خاطر باید داشته های خودمان را برای تنظیم بازار نگه داریم چرا که کیفیت گوشت داخل به مراتب بالاتر از وارداتی است.

به گفته ملکی، هم اکنون قیمت گوسفندی ایرانی در عراق ۱۲۰ هزار تومان و امارات بالاتر است که برخی افراد به سبب منافع خود، اظهاراتی مبنی بر کمبود و افزایش قیمت مطرح می کنند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره تاثیر قیمت گذاری ۱۲۰ هزار تومانی گوشت وارداتی در بازار داخل بیان کرد: زمانیکه قیمت گوشت از کشورهای واردکننده همچون برزیل و گرجستان افزایش یافته، از این رو با واردات گوشت با دلار نیما قیمت بالارفته است.

ملکی در پایان کمبود دام را یکی از دلایل گرانی در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به کمبود دام در میادین، دامداران قیمت های سلیقه ای را مطرح می کنند، هرچند به سبب افزایش قیمت نهاده ها همچون جو به ۵ هزار تومان به دنبال تامین هزینه هایشان هستند.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار