کد خبر : 801 / /
/

در حالی از 10 مهرماه امسال تمامی شرکت‌های بورسی و تا 15 مهر شرکت‌های حاضر در فرابورس ملزم به معرفی بازارگردان شدند که به گفته مدیر نظارت بر ناشران بورس، همه ناشران پذیرفته شده در بورس موظفند برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی بازارگردان به بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران اقدام کنند.

وضعیت بورس به بازاری اطلاق می شود که در آن خرید و فروش کالا و اوراق بهادار صورت می گیرد. وضعیت بورس با پیشرفته تر شدن بازار و انجام معاملات عادلانه بدون حضور اعضا انجام می شود. وضعیت بورس کنترل نقدینگی در جامعه که می تواند یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری باشد . وضعیت بورس بازاری که در آن خریدو فروش کالا به صورت منظم و فعال است. وضعیت بورس سقف سرمایه گذاری آن از 30 هزار میلیارد به 50 هزار میلیارد کشیده شده است 

وضعیت بورس/ آغاز بازارگردانی 3 نماد بورسی

وضعیت بورس

شایان ذکر است در حالی از 10 مهرماه امسال تمامی شرکت‌های بورسی و تا 15 مهر شرکت‌های حاضر در فرابورس ملزم به معرفی بازارگردان شدند که به گفته مدیر نظارت بر ناشران بورس، همه ناشران پذیرفته شده در بورس موظفند برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی بازارگردان به بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران اقدام کنند.

بر این اساس در صورت اجرا نکردن این ابلاغیه، ناشران متخلف محسوب و جرایم برای آنان در نظر گرفته می‌شود که این جرایم و ضمانت اجرایی شامل تذکر، اخطار، محدودیت موقت یا دائم در دسترسی به سامانه معاملات، تعلیق یا لغو مجوزهای صادره توسط سازمان، محرومیت دریافت خدمات از ارکان بازار سرمایه برای مدت معین، جریمه نقدی، محرومیت از تصدی در هیئت مدیره اشخاص تحت نظارت، سلب صلاحیت و لغو پذیرش می‌شود.

وضعیت بورس/ سودآورترین سهام هفته را بشناسید

وضعیت بورس

هفته گذشته را می‌توان هفته سقوط بورس نامید. در پایان این هفته، شاخص کل ۴۹ هزار و ۹۱۴ واحد پایین آمد و در آخرین روز هفته شاخص بورس به کانال ۱.۳ میلیونی منتقل شد. شاخص کل هم وزن نیز ۴ هزار و ۷۹۳ واحد نزول کرد.

در شرایطی که بازدهی بورس در هفته اول دی ماه مثبت بود، در هفته دوم ماه بازدهی شاخص بورس منفی شد. شاخص کل ۳.۴۵ درصد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۳۹۸ هزار واحد رسید. روند تغییرات شاخص کل فقط در روز دوشنبه صعودی بود و در باقی روزها نزولی بود.

همانند شاخص کل، شاخص کل هم‌وزن در هفته گذشته نزولی بود. به استثنای روز شنبه، شاخص هم‌وزن در بقیه روزها نزول کرد. شاخص کل هم‌وزن در روز چهارشنبه به رقم ۴۶۳ هزار واحد رسید و در پایان هفته نسبت به پایان هفته قبل ۴ هزار و ۷۹۳ واحد پایین آمد و بازدهی منفی یک درصدی را ثبت کرد.

رشد میانگین هفتگی ارزش معاملات

وضعیت بورس

در هفته گذشته، تغییرات ارزش معاملات کل بازار سهام در روزهای شنبه و دوشنبه نزولی بود و در باقی روزها صعودی شد. در این هفته کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز دو‌شنبه بود که ارزشی معادل ۱۶ هزار و ۸۰۳ میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته در روز چهارشنبه محقق شد که با رشد ۳۷ درصدی به رقم ۲۷ هزار و ۸۶۵ میلیارد تومان بالغ شد.

میانگین ارزش معاملات کل هفته ۲۰ هزار و ۷۶۹ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۱۹ هزار و ۶۳۸ میلیاردی هفته پیشین، رشد ۵.۷ درصدی داشته است.

رشد میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد

وضعیت بورس

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس ۱۶ هزار و ۸۴۲ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۱۵ هزار و ۴۷۳ میلیاردی هفته پیشین، رشد ۸.۸ درصدی داشته است.

بالاترین رقم هفته ۱۷ هزار و ۸۵۳ میلیارد تومان بود که در روز یک‌شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز دو‌شنبه برمی‌گردد که ۱۴ هزار و ۸۱۷ میلیارد تومان بود.

رشد ۱۲۰ درصدی میانگین عرضه

بورس

میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر هزار و ۵ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین ۵۴۸ میلیارد تومان بیشتر بود. میانگین این هفته رشد ۱۲۰ درصدی داشته است.

میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته گذشته هزار و ۳۸۲ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته هزار و ۴۷ میلیارد تومان کمتر بود. در هفته دوم ماه، میانگین ارزش صف‌های خرید ۴۳ درصد کاهش یافته است.

در حالی که خالص ورود پول حقیقی به بورس در هفته اول دی ماه مثبت بود، در هفته دوم دی ماه منفی شد و به عبارت دیگر بورس شاهد خروج پول‌های حقیقی بود. در تمام روزهای هفته گذشته شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در مجموع کل هفته، ۲ هزار و ۵۱۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین هفته خروج پول حقیقی ۵۰۲ میلیارد تومان بود. بالاترین رقم خروج در روز چهار‌شنبه رخ داد که هزار و ۶۳ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.

بیشترین رشد هفته

در هفته دوم دی ماه، نمادهای وآذر (سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان)، فزرین (زرین معدن آسیا)، فالوم (آلومتک) و خنصیر (مهندسی نصیر ماشین) بیشترین رشد قیمت را پشت سر گذاشتند.

در هفته گذشته، نمادهای غبهنوش (بهنوش ایران)، زدشت (کشت و صنعت دشت خرم‌دره)، بپیوند (برق و انرژی پیوند گستر پارس) و زمگسا (مگسال) بیشترین کاهش ارزش را داشتند.

بازدهی امسال بورس به 182 درصد رسید

بورس

در جریان معاملات بورس اوراق بهادار در سالجاری و تا پایان هفته گذشته در مدت 185روز معاملاتی، تعداد یک هزار و 797 میلیارد و 719میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش 2170هزار و 807میلیارد ریال در 298میلیون و 598هزار و 281دفعه مورد در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفته است.

همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می‌دهد در این مدت 943میلیارد و 466میلیون سهم به ارزش 10600هزار و 286میلیارد ریال در 110میلیون و 73هزار و 684نوبت در بازار اول، 792میلیارد و 696میلیون سهم به ارزش 9621هزار و 514میلیارد ریال در 175میلیون و 354هزار نوبت در بازار دوم، 109میلیون برگه به ارزش 107هزار و 848میلیارد ریال در 16هزار و 346نوبت در بازار بدهی، 758میلیون قرارداد به ارزش 17هزار و 837میلیارد ریال در 481هزار و 157نوبت در بازار مشتقه و 61میلیارد و 689میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش 1359هزار و 322میلیارد ریال در 12میلیون و 672هزار و 561نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع 512هزار و 900واحد آغاز کرده است، تا پایان هفته گذشته با 935هزار و 15واحد رشد، معادل 182درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

شاخص بازار اول نیز در این مدت با رشد 702هزار و 845واحدی و شاخص بازار دوم با رشد 2 میلیون و 797هزار و 324واحدی به ترتیب 194 و 2571درصد افزایش داشته‌اند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار