کد خبر : 728 / /
/

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به نوسان شدید نرخ طلا و سکه در سال۹۹ بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود نوسان نرخ طلا در سال جدید هم بیش از حد طبیعی که ۵ درصد است، باشد.

قیمت طلا در سال جاری با افزایش بی سابقه ای روبه رو بوده است.قیمت طلا در نوسانات بازار سهم به سزایی دارد.قیمت طلا بستگی به بازار جهانی دارد.قیمت طلا هر لحظه درحال تغییر و دگرگونی است . قیمت طلا تا حدودی قابل پیش بینی است.

تشریح وضعیت قیمت طلا در 1400

ابراهیم محمدولی با اشاره به وضعیت بازار طلا در سال۹۹ اظهار کرد: سال گذشته نرخ طلا تحت تاثیر بیماری کرونا و شرایط سیاسی که در نیمه دوم سال پیش آمد، نوسان زیادی را تجربه کرد و همین عوامل باعث شد تقاضا برای طلا و سکه هم به حداقل برسد.

او اضافه کرد: نرخ طلا و سکه در سال۱۴۰۰ کاملا تحت تاثیر شرایط اقتصادی دنیا و روند بیماری کرونا است، اگر واکسن‌های کشف شده نتیجه‌بخش باشند و این بیماری رو‌به بهبود برود مسلما بر ارزش طلای جهانی تاثیر مثبتی خواهد داشت که در این صورت شاهد کاهش نرخ طلا و سکه همپای دلار و اونس خواهیم بود.

به گفته محمدولی، با بهبود شرایط اقتصادی و بیماری کرونا، وضعیت صادرات و تولید طلا هم بهتر خواهد شد و پیش‌بینی شده در سال۱۴۰۰ شاهد رونق تولید و اشتغال صنعت طلا باشیم.

رئیس اتحادیه طلا درباره آینده نرخ طلا و سکه بیان کرد: نوسان نرخ طلا در امسال بیش از حد طبیعی که حدود پنج درصد است، خواهد بود؛ البته نرخ طلا به عوامل دیگری از جمله نرخ ارز و تقاضا هم بستگی دارد، بنابراین اگر دلار در سال جدید همچنان نوسان افزایشی داشته باشد حتی باوجود کاهش ارزش اونس، نرخ طلا و سکه افزایش خواهد یافت.

علت اصلی افزایش قیمت طلا 

افزایش بازده اوراق قرضه که به بالاترین سطح ۱۲ ماه گذشته رسیده و نیز افزایش شاخص دلار آمریکا از جمله عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت‌ها در بازار فلزات گرانبها بوده‌اند. معامله‌گران آتی کوتاه مدت و مبتنی بر نمودار نیز به دلیل وخیم‌تر شدن وضعیت فنی کوتاه مدت، صف فروش شکل داده‌اند. بر این اساس معاملات آتی طلای آوریل با ۱۷.۲۰ دلار کاهش به قیمت ۱۷۱۶.۵۰ دلار در هر اونس و نقره آتی می با ۰.۵۰۹ دلار کاهش به قیمت ۲۶.۳۷۵ دلار در هر اونس معامله شد.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بیش از هر چیز بازار اوراق قرضه و بازده آن را مورد رصد قرار می‌دهند که اخیرا روند افزایشی قابل توجهی در پیش گرفته و باعث شده بازارهای سهام متزلزل شوند. بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری آمریکا اکنون در محدوده ۱.۴۸۶ درصدی معامله می‌شود. بسیاری از ناظران باسابقه بازار معتقدند که افزایش بازده اوراق قرضه در ماه‌های آینده همچنان ادامه خواهد یافت.

 جدول قیمت زنده بازار طلا امروز
گرم طلا ۱۸ عیار 1,042,100 تومان
مثقال طلا 18 عیار 4,516,000 تومان
اونس طلا 1,729.70 دلار
گرم طلا ۲۴ عیار 1,754,300 تومان

در بازارهای مهم خارجی روز گذشته قیمت آتی نفت خام نیمکس افزایش یافت و در حدود ۶۲ دلار در هر بشکه معامله شد. برگزاری جلسه سران اوپک که امروز انجام می‌شود، بدون تردید بر قیمت‌های نفت خام پس از این تاثیرگذار خواهد بود.بازارهای جهانی سهام روز گذشته بیشتر روند صعودی داشتند. با این وجود هر سه شاخص اصلی در ایالات متحده با سقوط سهام شرکت‌های فناوری به شدت نزول کردند. تحلیل‌گران معتقدند برخی تحرکات بازار ناشی از اجرایی شدن بسیار قریب الوقوع بسته محرک ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن برای کمک به آسیب دیدگان از همه گیری کروناست. برخی تحلیل‌گران بازار معتقدند اجرایی شدن بسته ۱.۹ تریلیونی بدون تردید تاثیر مثبت بر بازارها بر جای خواهد گذاشت.افزایش چشمگیر قیمت بیت‌کوین هم که به بیش از ۵۰ هزار دلار رسید از دیگر عواملی است که تمایل سرمایه‌گذاران را به ورود به بازار طلا و نقره کاهش می‌دهد.

قیمت طلا

از دیدگاه فنی، معاملات آتی طلای آوریل روز گذشته در پایین‌ترین سطح ۹ ماه گذشته قرار گرفت. روند نزولی معاملات طلا همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. نمودارهای روزانه بیانگر یک روند نزولی دو ماهه هستند. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح ۱۷۵۷.۴۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی ۱۶۵۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا ۱۷۲۵ دلار و سطح مقاومت دوم دستیابی به بالاترین قیمت معاملاتی روز گذشته یعنی ۱۷۳۹.۱۰ دلار در هر اونس است. سطح پشتیبانی نخست طلا بر روی کمترین قیمت معاملاتی روز گذشته یعنی ۱۶۹۹.۴۰ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم بر روی ۱۶۸۰ دلار در هر اونس مشاهده شده است.

روند صعودی معاملات آتی نقره می به دلیل نفی روند صعودی قیمت‌ها در نمودار روزانه پنج هفته‌ای مزیت فنی کلی کوتاه مدت خود را از دست داده است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت فنی ۲۸.۴۷ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی قطعی ۲۵ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۹.۹۱۵ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در بالاترین قیمت هفته یعنی ۲۷.۱۷۵ دلار در هر اونس مشاهده شده است. این در حالی است که سطح پشتیبانی نخست نقره ۲۶ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم بر روی ۲۵.۸۲ دلار در هر اونس قرار گرفته است.

 سقوط قیمت طلا 

مانند روال هفته‌های گذشته مهم‌ترین عامل سقوط نرخ طلا، نبود عامل حمایتی قدرتمند و همچنین افزایش ارزش دلار امریکا و افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری در امریکا بود. شاخص دلار امریکا که هم در ماه ژانویه و هم در ماه فوریه روندی صعودی داشته است در روز چهارشنبه به نزدیکی مرز ۹۱ واحدی رسید. همچنین نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری امریکا با سررسید ۱۰ ساله، با رسیدن به مرز ۳/ ۱ درصدی به بالاترین حد خود از ماه فوریه گذشته رسیده است. افزایش ارزش دلار و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری و افزایش هزینه فرصت نگهداری طلا، در هفته‌های گذشته فشار بالایی به نرخ طلا وارد آورده است.

روز گذشته بازار جهانی روز پراتفاقی را پشت‌سر گذاشت و علاوه‌بر ریزش نرخ طلا به کانال ۱۷۰۰ دلاری، بیت‌کوین در جهتی مخالف بالاخره توانست از مرز روانی ۵۰ هزار دلاری عبور کند. با احتساب پیشروی‌های قیمتی بیت‌کوین در روزهای اخیر بازدهی بیت‌کوین در ماه فوریه به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. همچنین با احتساب نرخ روز گذشته بیت‌کوین ارزش بازار پر طرفدارترین رمز ارز جهان به ۹۶۰ میلیارد دلار رسیده است و در نزدیکی عبور از مرز هزار میلیارد دلاری قرار گرفته است.

قیمت طلا

نوسانات قیمت طلا 

تحلیلگران بازار بر این باورند که طلا درحال‌حاضر بیشترین همبستگی را به نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری پیدا کرده است و نوسانات قیمتی طلا بیشتر از همه چیز فعلا به نوسانات نرخ بازدهی مربوط است. با این وجود هنوز تحلیلگران امیدواری‎‌هایی درباره بازارهای امن دارایی مانند طلا دارند. گروهی از این تحلیلگران با اشاره به این موضوع که درحال‌حاضر نقدینگی بسیار بالایی در اقتصاد موجود است و پس از واکسیناسیون و رفع محدودیت‌های کرونایی احتمالا تقاضا به پشتوانه این نقدینگی افزایش پیداکند هنوز انتظار روندی صعودی برای طلا را دارند. چنین شرایطی که با رفع قرنطینه و کاهش محدودیت‌های کرونایی تقاضا افزایش پیدا می‌کند، منجر به افزایش نرخ تورم خواهد شد و طلا نیز که دهه‌هاست به‌عنوان پوشش دهنده ریسک تورم شناخته می‌شود در چنین شرایطی با افزایش تقاضا مواجه خواهد شد. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که بهبود چشم‌انداز اقتصادی سبب افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری خواهد شد و این افزایش به طلا فشار نزولی وارد خواهد کرد. در حقیقت در بازه میان‌مدت باید دید که چالش عوامل صعودی و نزولی به سود کدام سمت تمام خواهد شد.

شاخص‌های پیش‎‌نگر تورم درحال‌حاضر حکایت از آن دارد که مقدار تورم انتظاری با رسیدن به مرز ۲/ ۲ درصدی به بالاترین حد خود از ماه آگوست ۲۰۱۴ رسیده است و این موضوع به این معناست که نرخ تورم در ماه‌های پیش رو افزایش خواهد یافت. همچنین این موضوع را نیز باید در نظر داشت که در صورت اجرای بسته محرک مالی مد نظر جو بایدن نقدینگی بیشتری نیز به اقتصاد تزریق خواهد شد که در بلندمدت به تورم بیشتر دامن خواهد زد. همین موضوع سبب شده است تا اقتصاددانان درباره نرخ تورم احتمالی در آینده به دو دسته تقسیم شوند: دسته اول بر این باورند که فدرال رزرو با سیاست‌های جدید خود مبنی بر هدف‌گذاری شناور نرخ تورم به احتمال زیاد این موضوع را مدیریت خواهد کرد. اما گروهی دیگر از اقتصاددانان بر این باورند که میزان تزریق نقدینگی به اقتصاد بیشتر از حدی است که فدرال رزرو تصور می‌کند و این احتمال وجود دارد که نرخ تورم از مقداری که پیش‌بینی می‌شود بیشتر افزایش پیدا کند.

کاهش قیمت طلا 

محمد کشتی‌آرای با اشاره به قیمت‌ طلا و سکه در بازار امروز بیان کرد: ارزش اونس جهانی نسبت به روز گذشته حدود ۱۵دلار کاهش یافته و همین موضوع باعث شده باوجود افزایش نرخ ارز، قیمت طلا و سکه کاهش یابد.

او افزود: بازار طلا تقریبا به حالت ثبات رسیده و واکنش زیادی به نوسانات جزیی نرخ ارز نشان نمی‌دهد چراکه قیمت‌ها افزایش قابل توجهی داشته و بازار کشش رشد بیشتر ندارد.

کشتی‌آرای به وضعیت تقاضا هم اشاره کرد و گفت: فعلا شاهد داد‌وستد‌ چندانی در بازار طلا نیستیم و مردم منتظر تصمیمات برجامی ایران و غرب هستند تا متناسب با شرایط واکنش نشان دهند، در همین راستا حباب سکه هم تغییری نکرده و در محدوده ۵۵۰هزار تومان باقی مانده است.

قیمت طلا

نایب رئیس اتحادیه طلا با پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار فردا تصریح کرد: اگر در آخرین روز بهمن ماه قیمت دلار با نوسان بالایی همراه باشد، حتی باوجود افت اونس جهانی قیمت طلا و سکه افزایش خواهد یافت و بالعکس درصورت ثبات و یا کاهش نرخ ارز شاهد ادامه روند نزولی بازار طلا خواهیم بود.

کشتی‌آرای در پایان به تشریح قیمت‌های امروز بازار طلا پرداخت و گفت: در ساعت (۱۳: ۴۰) معاملات امروز بازار تهران، قیمت هر قطعه سکه امامی به ۱۱میلیون و ۷۵۰هزار و سکه طرح قدیم به ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار تومان رسید.

او اضافه کرد: قیمت نیم سکه شش میلیون و ۶۰۰هزار، ربع سکه چهار میلیون و ۳۵۰هزار و سکه یک گرمی دو میلیون و ۴۵۰هزار تومان است؛ همچنین قیمت هر مثقال طلای ۱۷عیار آب شده در بازار امروز چهار میلیون و ۹۳۰هزار و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۱۳۸هزار تومان اعلام شد.

روند افزایش قیمت طلا در ایران ؟

نادر بذرافشان با اشاره به ادامه افزایش قیمت‌ها در بازار طلا درباره علت این روند توضیح داد: با توجه به رشد حدود ۲۶دلاری اونس جهانی و نوسان نرخ ارز تحت تاثیر اخبار سیاسی منفی در سطح دنیا، قیمت‌ها در بازار طلا افزایش بی‌رویه‌ای داشته به طوریکه طی هفته سکه حدود ۹۰۰هزار و طلا ۷۰هزار تومان گران شده است.

او ادامه داد: امروز از سرعت افزایش قیمت‌ طلا و سکه کاسته شده و درحالیکه سکه امامی در معاملات صبح تا ۱۲میلیون و ۱۱۰هزار تومان هم رسیده بود اما در این ساعت به ۱۲میلیون تومان کاهش یافته است.

بذرافشان به وضعیت تقاضا در بازار طلا هم اشاره کرد و گفت: هفته پیش خریدار در بازار طلا حدود ۱۰درصد بیشتر از روزهای قبل بود اما امروز حجم معاملات کاهش یافته و تقاضای چندانی برای طلا و سکه وجود ندارد؛ ضمن اینکه در پی افزایش قیمت و تقاضای سکه طی یک هفته گذشته، حباب آن با رشد ۳۰۰هزار تومانی به ۶۰۰هزار تومان در بازار امروز رسید.

قیمت طلا

این فعال بازار طلا با پیش‌بینی روند بازار در روز‌های پایانی بهمن ماه تصریح کرد: با توجه به اینکه برای اونس جهانی روند نزولی پیش‌بینی شده، در صورتی که نرخ ارز نیز در بازار داخلی کنترل شود، احتمال کاهش قیمت طلا و سکه در هفته آخر ماه وجود دارد.

نرخ قیمت طلا 

عاملی که سبب افزایش خرید طلا شد افت ارزش دلار به نزدیکی پایین‌ترین رقم ۲ هفته گذشته بود

افزایش قیمت طلا در بازار جهانی 

جفری هالی تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «در حالی که سوددهی اوراق خزانه داری امریکا تثبیت شده، طلا در خلاف جهت نواسانات دلار در حال حرکت است. این بدان معناست که افزایش‌ها نه ناشی از تقویت عواملی فنی حاکم بر بازار طلا بلکه ناشی از تضعیف دلار امریکاست.»

انتظار می‌رود بسته محرک مالی ۱.۹ تریلیون دلاری دولت بایدن با تغییراتی اندک به تصویب کنگره برسد. این در حالی که جمهوری خواهان مخالف رقم این بسته هستند.

هالی افزود، افزایش نرخ تورم در امریکا در کوتاه مدت می‌تواند سبب رشد ارزش دلار و تضعیف نرخ طلا شود. آمارهای شاخص نرخ مصرف‌کننده در ماه ژانویه قرار است اواخر امروز منتشر شود.

سرمایه‌گذاران اکنون منتظر سخنان جرومی پاول رئیس فدرال رزرو امریکا در نشستی در نیویورک در اواخر روز جاری هستند. تحلیلگران انتظار دارند پاول در این سخنرانی بر تعهدات فدرال رزرو مبنی بر حفظ سیاست پولی انبساطی تصریح کند.

اما به نظر می‌رسد بازار طلا در آستانه کاهش شدید قیمت‌ها قرار گرفته است.مهم‌ترین عامل کاهشی نرخ طلا درحال‌حاضر سقوط نرخ اونس طلا به زیر ۱۸۵۰ دلار است که باعث شده حمایت اونس از سکه ۱۱ میلیون تومانی از بین برود.همچنین در کنار آن نرخ دلار نیز در روز‌های اخیر کاهش یافته و زمینه را برای کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار طلا فراهم کرده است. بر این اساس هر قطعه سکه تمام بهار آزادی روز چهارشنبه ۱۰ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان معامله شد که کاهش۲۰۰ هزار تومانی را در مقایسه با روز کاری قبل نشان می‌دهد

قیمت طلا


کلیک کنید:خبرهای جدید از بورس+ جزئیات مهم


ارزش قیمت طلا

طلا که دارایی بدون بازدهی است، به عنوان دارایی امن در برابر تورم شناخته می‌شود که نتیجه سیاست‌های مالی جاری برای حمایت از اقتصادها در برابر پیامدهای همه گیری ویروس کروناست.تای وونگ، مدیر معاملات مشتقات فلزات پایه و ارزشمند در شرکت BMO در این باره گفت: بانک مرکزی امریکا تا سال ۲۰۲۲ همچنان سیاست پولی تسهیلی خود را حفظ می‌کند و استقراض و هزینه در این کشور افزایش خواهد یافت.

قیمت طلا و تورم 

قیمت طلا

بر این اساس، دلار امریکا به شدت افت کرده و نمی‌تواند صعود کند که به نفع طلاست. با این حال اگر واکسن کووید ۱۹ واقعا موثر باشد و ویروس کرونا را تا تابستان شکست دهد، ممکن است رشد قیمت طلا را محدود کند.قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ که بانک‌های مرکزی و دولتهای جهان برای مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونا بر اقتصادهایشان، به اجرای گسترده تدابیر محرک مالی و پولی متوسل شدند، ۲۵ درصد رشد کرد.قیمت طلا تحت تأثیر بحران کرونابهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در ۱۸۹۲ دلار و ۹۷ سنت معامله شد. در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۸۹۵ دلار و ۱۰ سنت بسته شد.قیمت طلا ؛بیشترین رشد قیمت سالانه قیمت طلا در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر افت بیشتر ارزش دلار، تغییر چندانی نداشت با این حال تحت تاثیر ابهامات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تدابیر محرک مالی گسترده دولتها، بزرگترین رشد قیمت سالانه در یک دهه اخیر را در سال ۲۰۲۰ به ثبت رساند.

اونس نقره با رشد حدود ۴۸ درصدی قیمت در سال ۲۰۲۰، از طلا عملکرد بهتری داشت با این حال بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری روز پنج شنبه ۱.۲ درصد کاهش یافت و به ۲۶ دلار و ۳۰ سنت رسید.

پیش بینی قیمت طلا 

اوله هانسن، تحلیلگر ساکسو بانک اظهار کرد: ما پیش‌بینی می‌کنیم که نقره در سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر توسعه انرژی سبز، تقاضای صنعتی و احیای اقتصادی که بیشتر از طلا به نفع نقره خواهد بود، درخشش بیشتری پیدا کند.

پالادیم با رشد قیمت بیش از ۲۵ درصدی در سال ۲۰۲۰، برای پنجمین سال متوالی رشد کرد. پلاتین با رشد حدود ۱۰ درصدی، برای دومین سال متوالی رشد کرد.

قیمت طلابهای هر اونس پالادیم با سه درصد افزایش، به ۲۴۳۳ دلار و ۶۱ سنت رسید و پلاتین با ۰.۲ درصد کاهش، ۱۰۶۳ دلار و ۵۲ سنت بود.

بر اساس گزارش رویترز، هر دو فلز در خودروسازی برای تولید مبدلهای کاتالیکی برای فیلتر دود اگزوز خودرو مورد استفاده هستند. به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد شرکت اکسی کورپ، با تمایل مردم به استفاده از خودروهای شخصی، هر دوی این فلزات ارزشمند از بهبود فروش جهانی خودرو، تحکیم استانداردهای آلایندگی و واردات بالای چین سود خواهند برد.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران از کاهش جزیی قیمت طلا و سکه در واکنش به وعده همتی درمورد بازگشت دلار به قیمت ۲۰هزار تومان خبر داد.

واکنش قیمت طلا به وعده دلار ۲۰هزار تومانی

محمد کشتی‌آرای با اشاره به قیمت‌های امروز طلا و سکه اظهار کرد: بهای اونس جهانی ۱۴دلار کاهش یافته و دلار هم در واکنش به وعده دیشب همتی مبنی بر بازگشت دوباره به نرخ ۲۰هزار تومان، حدود ۲۰۰تومان پایین آمده از همین رو قیمت طلا و سکه در بازار امروز با اندکی کاهش همراه شده است.

این فعال بازار طلا گفت: البته نوسان قیمت سکه بیشتر از طلا بوده به طوریکه در ساعاتی از معاملات امروز به کانال ۱۰میلیون بازگشت و ساعتی بعد دوباره به بالای ۱۱میلیون تومان رسید.

او درباره وضعیت تقاضا برای طلا و سکه هم توضیح داد: امروز افزایش و یا کاهش غیر منتظره‌ای در خرید و فروش نداریم و حجم معاملات طلا و سکه به تعادل رسیده است؛ همچنین عدم تغییر تقاضا برای سکه هم باعث شده حباب آن در محدود ۲۴۰هزار تومان ثابت بماند.

کشتی‌آرای در پاسخ به این سوال که درصورت تحقق وعده همتی مبنی بر بازگشت دلار به نرخ ۲۰هزار تومان قیمت طلا و سکه چه تغییری خواهد کرد، گفت: مسلما افت نرخ دلار تا این حد تاثیر چشمگیری بر کاهش قیمت طلا و سکه و خروج بازار از رکود خواهد گذاشت اما آنچه که اهمیت دارد ثبات قیمت‌ها است نه کاهش و افزایش آن.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار