کد خبر : 419 / /
/

صعود قیمت طلا ناتمام ماند. بازار طلای داخلی به دلیل شیوع کرونا و قرمز شدن تهران ۱۰ روز تعطیل شد. اما معاملات سکه در جریان است. در روزی که قیمت طلا نزولی بسته شد و بازار طلای داخلی تعطیل است قیمت سکه چه مسیری را خواهد رفت.​

قیمت سکه در سال اخیر با نوسانات زیادی رو به رو بوده است.قیمت سکه در این روزها رکود داشته و درجا می زند.قیمت سکه تاثیر زیادی از قیمت ارز می گیرد .  قیمت سکه را می شود با توجه به محرکه های بازار مورد پیش بینی قرار داد .قیمت سکه نیم سکه و ربع سکه امروز در بازار افزایش یافت.

روز پنج شنبه حباب سکه امامی به زیر محدوده ۴ درصدی رفت و قیمت نیز برای دقایقی وارد کانال ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی شد. از نگاه برخی تحلیل گران،‌ حباب سکه در روز آخر هفته در اندازه ای بود که جذابیت خرید برای معامله گران ایجاد کند. اگر این دیدگاه درست باشد، روز شنبه باید شاهد افزایش قیمت ها باشیم. در کنار این محدوده ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی در سال ۱۴۰۰ به عنوان حمایت محکمی در بازار فلز گران بهای داخلی عمل کرده است. این موضوع نیز خریداران را احتمالا کمی بیشتر ترغیب خواهد کرد.

با این حال، در معاملات پشت خطی روز پنج شنبه و جمعه، نوسانات قیمت سکه تا حدی رفت و برگشتی بود و همین مساله پیش بینی قیمت برای روز شنبه را دشوار می کند. برخی فعالان باتجربه بازار باور دارند، معامله گران تا اندازه ای به اخبار حساس شده اند و هر لحظه ممکن است روند قیمت دچار تغییرات معناداری شود. همین عامل موجب شده است که برخی از معامله گران بازار سکه و طلا تمایل زیادی برای خرید و فروش نداشته باشند. در واقع در حالی که شواهد گذشته نگر نشان می دهند روز شنبه قیمت سکه می تواند در سمت صعودی قرار بگیرد، معامله گران نگران اخبار به احتمال زیاد وارد بازار نخواهند شد. به نظر می رسد احتیاط نقش پررنگی در رفتار این روزهای بازیگران سکه دارد.

تحلیل گران فنی بارها اشاره کرده اند که نقطه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی از جهت حمایت برای سکه اهمیت زیادی دارد. سکه با از دست دادن این حمایت حتی می تواند به سوی زیر ۱۰ میلیون تومان حرکت کند. برای افزایش قیمت نیاز است که محدوده های ۱۰ میلیون و ۸۰۰ و ۱۱ میلیون و۲۰۰ هزار تومان شکسته شوند.

جدید ترین قیمت سکه در دنیا

قیمت سکه

قیمت طلا و قیمت دلار بال های موثر بازار سکه هستند. قیمت طلا جهانی در پایان کار بازار از اوج یک ماهه برگشت در بازار ارز نیز قیمت دلار رمق صعودی زیادی نشان نداده و در یک دامنه قیمتی نوسان کرده اما قیمت سکه نشان داده می تواند برخی اوقات بدون اهرم پرش کند. باید دید در بازار سکه علائم مثبت خریدها را زیاد می کند.

برخلاف رشد قیمت دلار،‌ سکه امامی در مسیر کاهشی قرار گرفت و با ۵ هزار تومان افت به بهای ۱۰ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان رسید. سکه امامی به دلیل حبابی که دارد،‌ تا زمانی که طلای جهانی یا دلار رشد معناداری را تجربه نکنند،‌ دشوار است که در جهت صعودی حرکت کند. دیروز نیز بیشتر معامله‌گران بازار سکه دست به عصا حرکت می‌کردند و ترجیح می‌دادند تا زمانی که نتایج مذاکرات مشخص نشده است، دست به خرید یا فروش خاصی نزنند. چشم معامله‌گران بیشتر به سوی اخبار بود ولی حداقل تا ساعت ۴ بعدازظهر خبر تاثیرگذاری نیز به معامله‌گران منتظر نرسید. نتیجه اینکه قیمت سکه نیز نوسان چندانی را به ثبت نرساند. با وجود روز کم‌نوسان سکه، حفظ مرز ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی همچنان برای بازیگران بازار سکه اهمیت زیادی داشت. حفظ این مرز برای آنها به معنای آن است که فلز گرانبهای داخلی کار دشواری برای افت قیمت دارد. سکه در صورتی که بتواند بالای محدوده حیاتی ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی خود را تثبیت کند،‌ با خریداران جدیدی مواجه خواهد شد. دیروز طلای جهانی تا ساعت ۴ بعدازظهر صعود معناداری را نشان نداده بود و در محدوده هزار و ۷۳۰ دلار قرار داشت. ولی پس از آن رو به صعود گذاشت و تا ساعت۳۰/ ۷ بعد از ظهر به وقت تهران به ۱۷۴۴دلار رسید. عبور طلای جهانی به بالای سطح هزار و ۷۵۰ دلاری می‌تواند سکه بازان را به رشد بیشتر قیمت امیدوار کند.

در حالی که دیروز در بازار ارز و سکه روند نوسانات چندان قابل توجه نبود،‌ در معاملات پشت خطی روز دوشنبه جنب و جوش زیادی وجود داشت. در آن مقطع زمانی قیمت دلار به زیر مرز ۲۵ هزار تومانی بازگشت و حتی سطح ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان را لمس کرد. در بازار سکه نیز این فلز گرانبها در معاملات پشت خطی از محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی فاصله گرفت و توانست خود را به محدوده ۱۰ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان برساند. با وجود این افت‌ها که در واکنش هیجانی نسبت به آغاز مذاکرات وین صورت گرفت، در روز سه‌شنبه خبری از رفتار هیجانی نبود و سکه و دلار نیز کاهش انتهای وقت روز دوشنبه را پس گرفتند. برخی فعالان با تجربه بازار اعتقاد داشتند در صورتی که قرار باشد، دلار دچار ریزش شود، این اتفاق از پشت خط‌ها آغاز خواهد شد. از نگاه آنها معامله‌گران باتجربه بازار در صورت کاهشی شدن روند اجازه نخواهند داد که آماتورها هم بتوانند در قیمت‌های بالا اقدام به فروش کنند. به همین رو پس از ساعت کار رسمی بازار در معاملات پشت خطی فروش‌های خود را بالا خواهند برد

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار