کد خبر : 419 / /
/

قیمت سکه امامی در جریان معاملات امروز جمعه ۸ اسفند ۹۹ به مبلغ ۱۱ میلیون ۳۱۱ هزار تومان رسید.

قیمت سکه در سال اخیر با نوسانات زیادی رو به رو بوده است.قیمت سکه در این روزها رکود داشته و درجا می زند.قیمت سکه تاثیر زیادی از قیمت ارز می گیرد .  قیمت سکه را می شود با توجه به محرکه های بازار مورد پیش بینی قرار داد .قیمت سکه را با ما دنبال کنید.

فراز و نشیب قیمت سکه 

قیمت سکه امامی در جریان معاملات امروز جمعه ۸ اسفند ۹۹ به مبلغ ۱۱ میلیون ۳۱۱ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۱۰  میلیون ۸۹۷ هزار و ۹۰۰ تومن رسید.

در بازار آزاد قیمت نیم سکه ۶ میلیون ۴۵۰ هزار تومان ، ربع سکه ۴ میلیون ۱۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان است.

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح امامی با افزایش حدود ۳۰ هزار تومانی به نرخ ۱۱ میلیون و ۳۰۰ تومان فروخته شد و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به ۱۱ میلیون و ۹۳۰ تومان رسید.

قیمت سکه رفتار قیمتی سکه در روز شنبه نشان داد که زمانی که قیمت این فلز گران بها دچار حباب است، از پشتوانه سنگینی برای خرید برخوردار نیست و هر لحظه، امکان شکست قیمت وجود دارد. حباب سکه در انتهای هفته گذشته به محدوده ۹ درصدی رسیده بود و همین مساله ریسک خرید این فلز گران بها را افزایش می داد.

خروج دلار از مسیر صعودی کافی بود تا سکه را دچار ریزش کند. روز دوشنبه سکه کمی بیشتر به افت دلار واکنش نشان داد و همین مساله کمک کرد که قیمت سکه به سمت واقعی تر شدن حرکت کند و حباب آن به حدود ۸ درصد برسد. در صورت ادامه این روند، حباب سکه امروز نیز کمتر خواهد شد. با در نظر گرفتن قیمت های شبانه، فاصله ارزش ذاتی و بازاری سکه امروز می تواند به محدوده ۶ درصدی برسد.

تنها راه بازگشت قیمت سکه

قیمت سکه

در شرایط کنونی، به نظر می رسد تنها راه بازگشت قیمتی سکه افزایش قیمت دلار باشد. ۷۱ درصد کارشناسان بازارهای جهانی در نظرسنجی سایت کیتکو عنوان کرده اند که قیمت طلا در هفته جاری نیز کاهش خواهد یافت. این موضوع باعث می شود که اهمیت روند دلار برای معامله گران سکه بیشتر شود. اگر قرار باشد، اونس طلا به ریزش در کانال هزار و ۷۰۰ دلاری ادامه دهد، سکه برای ماندگاری در کانال ۱۱ میلیونی، نیاز به دلاری دارد که بالای کانال ۲۵ هزار تومانی باقی بماند.

محدوده حساس برای بازار سکه در روز جاری عدد ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی است و در صورت شکست آن، محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی اهمیت خواهد داشت. تا زمانی که سکه به بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بازنگردد، خریدهای سنگین در بازار شروع نخواهند شد.

پشت گرمی نرخ قیمت سکه به بازار دلار

قیمت سکه

بازار سکه دو موتور محرک دارد نرخ جهانی طلا و نرخ دلار در بازار داخلی. در هفته‌ای که گذشته نرخ طلا روند نزولی داشت. بهای طلا در بازار‌های جهانی حتی یک کانال پایین تر آمد اما نرخ سکه در این هفته به نرخ طلا توجهی زیادی نکرد و حتی در روزهای اخیر حباب نرخ آن رشد کرد. این روند در معاملات پشت خطی دیشب نیز ادامه یافت درچهارشنبه شب، سکه بازان به روند نزولی بازار جهانی اونس طلا توجهی نکردند و خریدهای خود را افزایش دادند. افزایش خریدها موجب شد که فلز گران بهای داخلی پا به محدوده ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی بگذارد. به گفته فعالان، سکه بازان به افزایش احتمالی نرخ دلار دلخوش کرده اند، چرا که دیشب اسکناس امریکای بالای مرز ۲۶ هزار تومانی را به خود دید. افزایش سکه در شرایطی رخ داد که بهای اونس طلا در بازارهای جهانی نه تنها به بالای هزار و ۸۰۰ دلار نیامد، بلکه تا محدوده هزار و ۷۷۰ دلاری پایین رفت.

کم توجهی سکه بازان به ریزش بهای اونس در بازارهای جهانی موجب شده است که حباب سکه روز به روز بیشتر شود. دیروز حباب سکه به بالای مرز ۹۰۰ هزار تومانی رفت و به محدوده ۹ درصدی نزدیک تر شد. افزایش مرتب حباب نشان می‌دهد که معامله گران نگران وقایع آتی هستند و به همین دلیل حاضر هستند، این فلز گران بها را بسیار بالاتر از ارزش ذاتی خود خرید کنند.

در مورد سکه‌های کوچک نیز چنین حکایتی وجود دارد. دیروز حباب نیم سکه به محدوده ۲۲ درصدی رفت و ارزش ذاتی ربع سکه با نرخ بازاری‌اش به فاصله ۵۸ درصدی رسید. در صورتی که یک خبر مثبت از وضعیت آتی اقتصاد به بازار سکه برسد، نزول سکه‌های کوچک بسیار بیشتر از سکه امامی خواهد بود. البته در شرایط کنونی بازار انتظار گشایش اقتصادی را ندارد. سکه در صورتی که امروز به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی برود، خریداران بیشتری را به سوی خواهد کشید. با این حال، در صورتی که دلار رشد خاصی را تجربه نکند، احتمال از دست رفتن محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در بازار سکه وجود خواهد داشت.

نوسانات قیمت سکه 

قیمت سکه

دیروز معامله گران سکه امامی به نزول بهای اونس طلا بی‌محلی کردند، عاملی که حباب فلز گران بهای داخلی را بار دیگر به بالای محدوده ۸ درصدی رساند. در صورتی که طلای جهانی زیر مرز هزار و ۸۰۰ دلاری باقی بماند و سکه به رفتار افزایشی خود در روز جاری ادامه دهد، می‌توان از شگفتی طلایی سکه بازان سخن گفت.

سکه برای بی‌توجهی به روند کاهشی اونس طلا نیاز به حمایت دلار دارد. حداقل در معاملات پشت خطی دیشب، دلار از سکه حمایت می‌کرد و این مسئله را با افزایش خود تا آستانه مرز ۲۶ هزار تومانی نشان داد.

حباب سکه در هفته‌های اخیر افزایش پیدا کرده است، ولی هیچگاه به بالای محدوده ۹ درصدی نرفته است. با توجه به اینکه دیروز فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت بازاری آن به محدوده ۸ درصدی رسیده بود، می‌توان گفت که رشد بیشتر حبابی برای سکه دشوار است. اگر قرار به کاهش حباب سکه باشد، این فلز گران بها باید مقداری از ارزش خود را از دست بدهد.

ارزش واقعی سکه در محدوده۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قرار گرفته است که فاصله حدودا ۹۰۰ هزار تومانی با قیمت بازار دارد. به باور تحلیل گران فنی، اگر ارزش واقعی سکه به بالای ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برود، خریدها افزایش پیدا خواهد کرد و اگر ارزش آن به زیر ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برود، قیمت بازاری سکه نیز به سرعت نزولی خواهد شد.

قیمت سکه طبیعی تر شد
قیمت سکه

سرعت نزول سکه از مقدار افت نرخ دلار پیشی گرفت تا حباب فلز گران بهای داخلی کاهش پیدا کند.پاسخ سکه به افت ۲ درصدی دلار در روز دوشنبه، کاهش ۳ درصدی بود، امری که باعث شد، حباب سکه ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کند و به محدوده ۶ درصدی برود. این اتفاق در حالی رخ داد که در ابتدای هفته، فاصله ارزش ذاتی سکه از نرخ بازاری آن، به بالای ۸ درصد رسیده بود. هر چقدر حباب سکه کاهش پیدا کند، نشان از طبیعی تر شدن فرآیند معاملات و کاهش هیجانات معامله گران دارد.

چشم قیمت سکه به نوسان دلار

قیمت سکه

نوسانات طلای جهانی در ابتدای هفته چندان شدید نبود، در نتیجه نگاه معامله گران بیشتر به سوی روند نرخ دلار جلب شده است. برخی سکه بازان همگرا شدن روند دلار در بازارهای داخلی را به عنوان عاملی در نظر می‌گیرند که خبر از تعادل نرخ اسکناس امریکایی می‌دهد. دیروز ارزش دلار در بازار نقدی و حواله‌ای بالای مرز ۲۵ هزار تومانی قرار گرفت؛ این در حالی بود که در ابتدای هفته میان این دو نرخ نزدیک به ۲ هزار تومان فاصله وجود داشت. هم چنین نرخ صرافیهای بانکی و دلار بازار آزاد در روز دوشنبه به حدود ۶۰۰ تومان رسید، حال آنکه در ابتدای هفته بالای هزار تومان بود.برخی از سکه بازان با توجه به چنین اتفاقاتی در بازارهای مختلف ارزی، انتظار افت یا افزایش چندانی برای دلار را ندارند و اعتقاد دارند، نرخ دلار سعی می‌کند، نوسانات خود را به کانال ۲۵ هزار تومانی محدود کند.

این در حالی است که شماری از سکه بازان اعتقاد دارند که نوسانات دلار سیاسی است. آنها دیشب سعی داشتند بر روی شایعات و اخباری مانور کنند که بر روی حمله موشکی به اربیل عراق تاکید داشت. از نگاه آن ها، چنین اخباری می‌تواند منجر به افزایش خریدهای هیجانی در بازار ارزی در روز جاری شود و از این طریق، فلز گران بهای داخلی را نیز به بالای ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هدایت کند.

ادامه روند نزولی قیمت سکه

قیمت سکه پس از چند رفت و برگشت بین دو کانال۱۱ و ۱۲ میلیون، سرانجام راه نزولی را در معاملات پشت خطی انتخاب کرد. سکه امامی تا ساعت ۱۰ شب روز یک شنبه حتی تا نقط ۱۱ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان پایین رفته بود. به گفته برخی فعالان، زمانی که دلار کانال ۲۶ هزار تومان را از دست داد، افت سکه شدت گرفت.

به نظر می‌رسد، در صورتی ادامه روند کاهشی، حباب سکه در روز جاری افت بیشتری را تجربه کند. فاصله ارزش بازاری سکه با ارزش ذاتی آن در روز یک شنبه به حدود ۷ درصد رسید؛ با این حال، در صورتی که دلار به بالای ۲۶ هزار تومان بازنگردد و اونس طلا نیز نوسان افزایشی معناداری را تجربه نکند، حباب سکه حتی ممکن است در روز جاری تا محدوده ۵ درصدی پایین بیاید.

به طور معمول، سکه به افزایش نرخ دلار بیش از اندازه واکنش نشان می‌دهد و در زمانی که دلار کاهشی شود، سکه بخشی از اضافه ارزش خود را از دست می‌دهد.

قیمت سکه به گفته تحلیل گران فنی، اگر سکه امروز زیر محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی تثبیت شود، احتمال افت این فلز گران بها تا محدوده ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وجود خواهد داشت. ارزش ذاتی سکه نیز در روز یک شنبه تقریبا در محدوده ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار داشت. به گفته فعالان، اگر ارزش ذاتی سکه به زیر ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برود، احتمال ریزش سکه حتی تقویت بیشتری خواهد شد.

سکه برای فرار از نزول نیاز دارد که محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را حفظ کند و برای برگشت به جاده صعودی، چاره‌ای جز بازگشت به کانال ۱۲ میلیونی ندارد.

پیش‌بینی آینده قیمت سکه

قیمت سکه

کمتر معامله گری تصور می‌کرد، سکه پس از سقوط اواخر دی ماه به زیر مرز ۱۰ میلیون تومانی، بار دیگر قد راست کند و حتی به کانال ۱۲ میلیون تومانی بازگردد. با این حال، این اتفاق در معاملات پشت خطی روز جمعه رخ داد و این فلز گران بها بالای محدوده ۱۲ میلیون و۵۰هزار تومانی مورد معامله قرار گرفت؛ اگر سکه بتواند بالای محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تثبیت شود، موج جدیدی از خریداران وارد بازار خواهند شد و سکه پس از آن می‌تواند به سوی دوران طلایی خود در سال ۹۹ حرکت کند.

با اینحال بیشتر معامله گران باور دارند، بازار به راحتی و به زودی به سوی سقف‌های پیشین حرکت نخواهد کرد و عنوان می‌کنند، این فلز گران بها در روز جاری در مسیر کاهشی حرکت خواهد کرد و تا محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی پایین خواهد رفت.

حباب نرخ قیمت سکه در هفته آخر بهمن

قیمت سکه

روز پنج شنبه ارزش ذاتی سکه به بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی رفت. عبور از چنین مرزی برای افزایشی‌های بازار امید بخش بود؛ با این حال، فاصله نرخ بازار با ارزش ذاتی به حدود ۸۰۰ هزار تومان می‌رسید، امری که می‌تواند ادامه رشد فلز گران بهای داخلی را دشوار کند. روز جمعه نیز اونس طلا نتوانست بالای محدوده هزار و ۸۳۰ دلاری تثبیت شود.

به این ترتیب، تنها عاملی که می‌تواند فلز گران بهای داخلی را در روز ابتدایی هفته به سوی سطوح بالاتر هدایت کند، افزایش نرخ دلار است. در صورت تثبیت دلار بالای مرز ۲۶ هزار تومانی، سکه نیز بالای ۱۲ میلیون تومان باقی خواهد ماند. با این حال، حباب سکه زیاد شده و به محدوده ۸ درصدی رسیده است؛ به احتمال زیاد، امروز خریداران کمی در ورود به بازار سکه احتیاط خواهند کرد.

احتمال افزایش قیمت سکه و دلار در ماه پایانی سال 

سومین هفته بهمن ۹۹ با افزایش نرخ ارز و سکه همراه بود به طوری که دلار و سکه وارد کانال قیمتی جدیدی شدند و از طرف دیگر بازار سرمایه به جز اولین روز معاملات در اکثر روز‌های این هفته سبز پوش بود البته لازم به ذکر است که چهارشنبه (۲۲ بهمن) به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران تمامی بازار‌های مالی تعطیل بودنند و فعالیت نداشتند.

قیمت سکه همسو با نرخ ارز افزایش یافت

بازار طلا و سکه نیز در این هفته همانند نرخ ارز با افزایش قیمت رو به رو بود به طوری که هر قطعه سکه طرح جدید از قیمت ۱۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان به مبلغ ۱۱ میلیون و ۹۵۰ تومان رسید که این ارقام بیانگر افزایش بیش از یک میلیون تومانی بهای سکه است از طرف دیگر هر گرم طلای ۱۸ عیار از قیمت یک میلیون و ۸۸ هزار تومان به نرخ یک میلیون و ۱۷۷ هزار تومان رسید.

شما می توانید روند افزایشی نرخ طلا و سکه را در سومین هفته بهمن در جدول ذیل مشاهده کنید.

ایجاد تقاضای کاذب در بازار سبب افزایش قیمت سکه است

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر درباره تغییرات قیمت سکه و طلا در سومین هفته بهمن ۹۹ گفت: در این هفته تغییرات نرخ اونس جهانی اندک بود و در مجموع قیمت آن نسبت به اولین روز هفته حدود ۲۴ دلار افزایش یافته است.

او افزود: در این هفته علاوه بر افزایش اونس جهانی شاهد روند صعودی نرخ ارز در بازار بوده ایم و به طور متوسط نرخ دلار در بازار آزاد حدود یک هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.
کشتی آرای تصریح کرد: افزایش قیمت اونس جهانی و نرخ ارز سبب شد که در این هفته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و هچنین حباب سکه به ۵۰۰ هزار تومان برسد.
او بیان کرد: البته نوسانات موجود در بازار انگیزه خرید در مردم را افزایش می‌دهد به طوری که با افزایش قیمت در بازار افراد تصور می‌کنند که اگر سکه یا طلا نخرند ممکن است قیمت‌ها بیشتر افزایش پیدا کنند که همین موضوع تقاضای کاذبی را در بازار ایجاد می‌کند که در پی آن سبب افزایش حباب سکه می‌شود.
کشتی آرای گفت: به طور کلی در این هفته افزایش قیمت در طلا و سکه را شاهد بوده ایم و نرخ سکه طرح قدیم به ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است که نسبت به ابتدای هفته حدود ۸۰ هزار تومان گران شده است البته هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش ۸۵ هزار تومانی به یک میلیون و ۱۶۵ هزار تومان رسید.
او در باره روند قیمت طلا و سکه در پایان امسال گفت: به طور کلی در آخرین ماه سال تقاضای قابل توجهی در بازار ایجاد می‌شود، اما نکته مهم این است که نوسات نرخ ارز و اونس جهانی قابل پیش بینی نیست بنابراین نمی‌توان به صورت بلند مدت نرخ طلا و سکه را پیش بینی کرد.

نوسان بیش از ۲ درصدی قیمت سکه نگران کننده است

علی اصغر سمیعی زفرقندی رییس اسبق کانون صرافان ایرانیان و تحلیلگر بازار ارز ، با تاکید بر آثار سوء نوسانات شدید در بازار ارز، گفت: نوسان بخش طبیعی از هر بازار، از جمله بازار ارز است. اما مطابق عرفی که در بازارهای جهانی پذیرفته شده، اگر این نوسانات از سطح یک یا دو درصد افزایش پیدا کند، در این صورت باید نسبت به سلامت بازار نگران شد، چرا که نوسان بالا نشان دهنده امکان ایجاد و رشد بیشتر فساد است.

سمیعی افزود: نوسان های موجود در بازار ارز که در هفته های اخیر شاهد هستیم، منشا هیجانی و روانی دارد، اما نباید فراموش کنیم که در چنین بزنگاه‌هایی، این بانک مرکزی است که باید با مداخلات خود در بازار، از آثار سوء واکنش‌های هیجانی جلوگیری کرده و آن‌ها را تعدیل کنند
قیمت سکه
او افزود: از جمله تغییراتی که باید در بازار صورت بگیرد اصلاح ساختار اخبار است. به بیان دیگر خروجی اخبار در سازمان بورس باید یک مسیر مستقل بین اخباری که تاثیر مستقیی بر سهام ها دارد داشته باشد به عنوان مثال نباید همه خروجی های خبر همه موارد را نشر دهند و باعث تاثیر منفی آن در بازار شوند و اگر قرار باشد اخبار از طریق خروجی های دیگر منتشر شود باید سازمان بورس بر شرکت هایی که اطلاعات می دهند کار کند به این صورت که آن شرکت ها تاثیر اخبار را به طور رسمی برآورد کنند که البته سازمان بورس می تواند برای شروع ، خود پیش قدم موضوع باشد و کار را در دست بگیرد.
عباسی تصریح کرد: به عنوان مثال می توان برآورد کرد که افزایش قیمت جهانی نفت چقدر می تواند برقیمت سهام های نفتی تاثیر داشته باشد و این اطلاعات را مطرح کنند چرا که دادن این اطلاعات می تواند از تنش های غیر واقعی جلوگیری کند به بیان دیگر در زمانی که شاهد کاهش قیمت دلار در بازار هستیم شرکت ها به طور رسمی اعلام کنند که کاهش قیمت دلار بر روی صنایعی که فعالیت صادراتی دارند به میزان معینی باعث کاهش میزان درآمدشان می شوند اما شرکت هایی که مواد اولیه آن ها وارد می شود باعث ایجاد سود سهام های آن ها می شود که اگر این موارد اعلام شود بازار مسیر خود را پیدا می کند.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: باتوجه به تغییرات دامنه ‌ای که سازمان در نظر دارد اگر تمهیداتی در خروجی اخبار در نظر گرفته شود به نظر می‌رسد شاخص کل بورس تا پایان سال حداقل به کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی برسد.

قیمت سکه و آینده بازار های مالی 

طبق گفته کارشناسان هر چه به پایان سال ۱۳۹۹ نزدیک می‌شویم احتمال اینکه نرخ ارز و سکه افزایش یابد بیشتر است که البته در این میان اگر اتفاق تاثیر گذاری در اقتصاد رخ دهد امکان تغییر سرنوشت بازار‌های مالی بخصوص بورس وجود دارد حال باید منتظر بود و دید روند قیمت در بازار‌های مالی چگونه خواهد بود و تا چه میزان پیش بینی کارشناسان محقق می‌شود.

در گفتگویی با رامین ابولفضلی، تحلیلگر بازار سکه به بررسی دلایل ثبات دو سه هفته اخیر، دلیل افزایش قیمت اخیر، پیش بینی قیمت سکه در روزهای آتی و موضوع، عوامل اثرگذار بر قیمت سکه اعم از انس و دلار، و نیز موضوع حباب در قیمت سکه پرداخته‌ایم.

سطح ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در بازار سکه نقش حیاتی دارد. در صورتی که فلز گران بهای داخلی به زیر سطح یاد شده برود، امواج نزولی فعال خواهند شد و بالای این سطح، شانس صعود نرخ بیشتر خواهد بود. در روزهای اخیر، تمام تلاش کاهشی‌های بازار برای شکست این سطح ناکام بوده است، اتفاقی که می‌تواند به معنای آن باشد که بازار در حال سوخت گیری برای صعود به سوی سطوح بالاتر است.

با این حال، زمانی اطمینان از موج جدید صعود سکه آغاز خواهد شد که محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی شکسته شود. در روزهای اخیر بازار در محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان زندانی بوده است.

کاهش حباب و هیجان قیمت سکه امامی

قیمت سکه

دیروز حباب سکه امامی در محدوده ۳ درصدی قرار گرفت و ارزش ذاتی و بازاری فلز گران بهای داخلی به هم نزدیک تر شدند. این موضوع نشان می‌داد که خریدهای هیجانی در بازار کاهش پیدا کرده است. با این حال در بازار سکه‌های کوچک هم چنان حباب قیمتی در حال افزایش بود، به طوریکه نیم سکه از ارزش ذاتی خود ۱۸ درصد فاصله گرفت و ربع سکه ۸۰ درصد گران تر از ارزش واقعی خود مبادله می‌شد.

حرکت معکوس حباب سکه امامی و سکه‌های کوچک نشان می‌دهد که تناقضاتی در انتظارات معامله گران بازار وجود دارد. با توجه به اینکه بازیگران خرد بیشتر در معاملات سکه‌های کوچک فعالیت دارند، می‌توان گفت که بزرگان بازار هم چنان نسبت به افزایش قیمت‌ها تردید دارند، حال آنکه معامله گران خردتر، دل به رشد قیمت‌ها بسته‌اند. در صورتی که دلار امروز بتواند مرز ۲۴ هزار تومانی را حفظ کند، احتمال برگشت سکه به بالای ۱۱ میلیون نیز افزایش خواهد یافت.

سیگنال‌های ضعیف به بازار قیمت سکه امروز

قیمت معاملات پشت خط و نرخ طلای جهانی معمولا دو سیگنال به بازار نقدی هستند، در بازار امروز نرخ سکه در معاملات پشت خط با وجود آنکه افزایشی بود اما از مرز ۱۱ میلیون عبور نکرد. در بازار طلا جهانی نیز خبر خاصی نبود و فعلا این نرخ نقره است که یکه تازی می‌کند. تنها دلخوشی نرخ سکه برای شروع در بازار امروز می‌تواند نرخ دلار در معاملات پش خطی باشد که بالای ۲۴ هزار قرار داشت. در غیر این صورت دو سیگنال دیگر چندان قدرتمند نبودند.

روز گذشته قیمت سکه در همان ابتدای کار از کانال ۱۱ میلیون تومان عقب نشست و در پایان کار معاملات نقدی نیز زیر همین مرز بسته شد اما پس از معاملات نقدی و در بازار پشت خط ورق برگشت.موج دوم خریدها در بازار سکه، شماری از معامله گران را غافل گیر کرد. سکه که در ابتدای روز شنبه به بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی رفته بود، به سرعت با سودگیری معامله گران مواجه شد.

قیمت سکه

 این اتفاق برای بسیاری از بازیگران قابل پیش‌بینی بود، ولی چیزی که کمتر کسی تصور می‌کرد، ضد حمله خریداران به بازار پس از ساعت ۶ بعدازظهر بود. تحت تاثیر موج دوم خریدها، سکه در معاملات پشت خطی یک بار دیگر مرز ۱۱ میلیون تومانی را شکست و حتی به بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی رسید. برگشت سکه به بالای سقف روزانه، پس از اصلاح اوایل روز، برای برخی تحلیل گران فنی به معنای آن است که خریدهای خود را با اطمینان بیشتری بالا ببرند. اگر بازارساز می‌خواهد در روز جاری مانع از تثبیت سکه بالای مرز ۱۱ میلیون تومانی شود، نیاز است که قیمت دلار به بالای محدوده ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی نرود.

ارزش ذاتی سکه امامی بعدازظهر روز شنبه بالای سطح مهم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت و حدود ۳ درصد از ارزش بازاری فلز گران بهای داخلی دور بود. چنین فاصله‌ای در بازار سکه امامی ماه‌های اخیر چندان غیر طبیعی نبوده است، ولی در بازار سکه‌های کوچک، حباب کمی در حال بزرگ تر شدن است. دیروز نیم سکه نزدیک به ۱۷ درصد بالای ارزش ذاتی خود معامله می‌شد و ربع سکه نزدیک به ۵۴ درصد بیشتر از قیمت واقعی خود در بازار به فروش می‌رسید. برخی فعالان باور دارند، افزایش نامتناسب قیمت سکه‌های کوچک به معنای ورود تقاضای معامله گران خرد به بازار است. با این حال، اگر جهت قیمت تغییر کند، افت بیشتری در انتظار نیم سکه و ربع سکه در مقایسه با سکه امامی خواهد بود.

تاثیر دوجانبه قیمت سکه و طلا

قیمت سکه

به گفته کارشناسان، اگر بسته کمک کرونایی آمریکا تصویب شود، اونس طلا از مرز ۱۹۰۰ دلار عبور خواهد کرد. هر چه این بسته سریع‌تر تصویب شود، به نفع طلا خواهد بود. در مقابل اگر بانک مرکزی آمریکا سیگنالی مخابره کند که نشان دهد به دنبال توسعه اقدامات محرک پولی نیست و ممکن است به دنبال خروج سریع‌تر از حد انتظار از سیاست‌های فعلی باشد، به ضرر طلا خواهد بود.

سرمایه‌گذاران اکنون منتظر نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا هستند. سیاست‌های پولی آسان باعث کاهش بازده اوراق قرضه دولتی می‌شود و به نفع طلا می‌شود که دارایی بدون بازده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار