کد خبر : 2034 / /
/

مدیرعامل شهر جدید پرند با اعلام تعیین تکلیف سهمیه ۲۶ هزار واحدی ملی مسکن در پرند از فعال بودن کارگاه ساخت ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد مسکن ملی در پرند خبرداد.

مسکن ملی در سال های اخیر با افزایش قیمت رو به رو بوده است.مسکن ملی به منظور کاهش قیمت خانه ساخته شد.مسکن ملی ساخته شد تا افراد کم درآمد جامعه امکان خانه دار شدن برایشان محیا شود.مسکن ملی از زمان احمدی نژاد ساخته شد. مسکن ملی  با طرح جدید وام مکسن امکان خانه دار شدن را راحت تر کرده است.

محسن وطن خواهی در مراسم بازدید از پروژه طرح اقدام ملی مسکن در اراضی ۱۳۰ هکتاری پرند، افزود: سهمیه طرح اقدام ملی مسکن در پرند ۲۶ هزار واحد است که هم اکنون ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد فعال است.

مدیرعامل شهر جدید پرند ادامه داد: با موافقت شورای عالی شهرسازی و معماری 15 هزار واحد در اراضی الحاقی نیز احداث خواهد شد که طراحی و آماده سازی آن انجام شده است.

متقاضیان مسکن ملی در پرند

وطن خواهی افزود: پرونده مسکن مهر پرند با تامین خدمات زیربنایی و روبنایی به زودی بسته می شود.

وی اقدامات شهر جدید را به منظور دسترسی به شهرهای پیرامون و تسهیل در تردد به ویژه مترو، مناسب ارزیابی کرد.

اکنون بخش عمده‌ای از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر کشور که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تکمیل شده تحویل مردم داده شده و تا پایان فعالیت دولت مختومه خواهد شد.

تعدادی از این واحدها باقی مانده است که بلامعارض و بدون متقاضی است و  نزدیک به ۲۵ هزار واحد نیمه تمام در کشور وجود دارد که اغلب در مرحله نازک‌کاری و نصب انشعاب‌ها قرار دارد.

اصفهان بعد از تهران دومین استان از نظر تعداد واحد مسکن مهر محسوب می شود و از ابتدا ساخت ۱۶۰ هزار واحد مسکن مهر در استان اصفهان شروع شد و به جز ۲ طرح که مشکل‌دار بود بقیه با تلاش مسوولان به اتمام رسیده است.

 

مسکن ملی گران شده است؟

مسکن ملی جواد حق شناس با بیان اینکه بسیاری از مصالح ساختمانی در پروژه‌های مسکن شهری بر اساس هزینه‌ها از بازار آزاد خریداری شده است، گفت: هر پروژه بر اساس فضا، مکان پروژه‌ها، شیوه اجرا و مصالح ساختمانی واحد مسکونی که استفاده شده و قیمت تمام شده ساخت به متقاضیان تحویل داده می‌شود به طور مثال هزینه ساخت آسانسور در اجرای بسیاری از پروژه‌ها در مقایسه با سال گذشته بسیار افزایش یافته است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن توضیح داد: خوشبختانه در اجرای پروژه‌ها، انبوه سازان و پیمانکاران استقبال زیادی کرده‌اند و سرعت اجرای پروژه‌ها هم به خوبی در حال اجراست.

متراژهای واحد مسکن ملی ۸۰ تا ۹۰ متر است

او با بیان اینکه متوسط قیمت تمام شده متوسط متراژ هر واحد مسکونی در پروژه‌های مسکن ملی ۸۰ تا ۹۰ متر است، بیان کرد: برخی از پروژه‌ها ۶۷ متری و یک خوابه است و ممکن است برخی از پروژه‌ها هم دو خوابه به متقاضیان تحویل داده شود.

حق شناس درباره ارائه تسهیلات مسکن ملی به متقاضیان هم گفت: درخواست افزایش تسهیلات پروژه‌های مسکن ملی را داده‌ایم و هم اکنون تسهیلات مسکن ملی حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که امیدواریم با تایید بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی میزان تسهیلات این پروژه به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد.

حق شناس یادآور شد: متقاضیان در این پروژه‌ها باید هرچه سریعتر آورده‌های خود را پرداخت کنند، چرا که با افزایش هزینه‌ها بسیاری از پروژه‌ها تنها با تکمیل آورده سرعت اجرایشان بالا می‌رود.

او گفت: با همکاری تمامی دستگاه‌ها به زودی اولین واحدهای مسکن ملی را به بهره برداری می‌رسانیم.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در پایان تصریح کرد: حدود ۱۵ هزار واحد مسکن شهری در حال اجراست و امسال هم ۴ هزار واحد مسکن شهری که از سال گذشته باقی مانده به آنها اضافه می‌شود.

 هزینه ساخت مسکن ملی از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در هر متر مربع به چهار میلیون و ۹۲۲ هزار تومان افزایش یافته است. این نرخ تعدیل که از سوی سازمان برنامه و بودجه برای سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ اعلام شده بر اساس نرخ رشد قیمت مصالح و دستمزد اعمال شده است. سازمان برنامه و بودجه هر سه ماه یک بار هزینه اجرای پروژه های عمرانی را بر اساس نرخ روز اعلام می کند که در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ قیمت ساخت مسکن ملی را برای سازندگان و پیمانکاران ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفت و در سه ماهه چهارم با ۷۹ درصد رشد مواجه شده است.

این خبر را جواد حق شناس ـ معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ـ به ایسنا اعلام کرد و گفت: رشد ۷۹ درصدی هزینه ساخت هر متر مربع واحدهای اقدام ملی مسکن البته شامل همه مراحل پروژه نمی شود. به طور مثال اگر ابنیه در مرحله اسکلت باشد، هزینه فوندانسیون، عایق رطوبتی و غیره بر اساس نرخ قبلی اعمال خواهد شد.

خبرهای جدید از مسکن ملی

مسکن ملی

حق شناس درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه های اقدام ملی که توسط بنیاد مسکن اجرا می شود گفت: طرح اقدام ملی مسکن در ۶۱۷ شهر از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می شود که تا امروز ۵۱ هزار و ۶۹۷ نفر افتتاح حساب کرده و ۴۶ هزار و ۳۹۱ نفر واریز وجه داشتند، یعنی ۴۰ میلیون تومان اولیه را کامل واریز کرده اند.

وی افزود: برای حدود ۹ هزار واحد نیز که متقاضیان وجه واریز کرده اند زمین تامین نشده است. دلایل مختلفی هم دارد؛ به طور مثال زمین مشخص شده اما در کمیسیون ماده ۵ در حال بررسی است. یا کاربری مسکونی دارد اما از تاسیسات زیربنایی و روبنایی برخوردار نیست. در بعضی موارد هم زمین هنوز تامین نشده است. اگر این ۹ هزار واحد را لحاظ نکنیم در حال حاضر ۳۷ هزار و ۵۱ واحد در دستور کار است که هم زمین تامین شده و هم واریز وجه کامل شده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن با بیان اینکه پروژه اقدام ملی با روشهای مختلفی اجرا می شود گفت: ۲۲ هزار و ۴۱۴ واحد به شیوه پیمان جزء، خرید مصالح به صورت امانی انجام می شود. ۷۷۲۸ واحد نیز در گروه ساخت است که زمین تحویل متقاضیان شده است. ۵۹۲۹ نفر هم به صورت گروههای دو نفره و بیشتر زمین تحویلشان شده است. ۹۸۰ واحد نیز به صورت انبوه سازی خواهد بود که باید در سال جاری از انبوه سازان دعوت کنیم و پروژه را تحویلشان بدهیم.

به گفته حق شناس، تعداد واحدهای اقدام ملی که توسط بنیاد مسکن شروع کرده هم اکنون ۶۷۰۰ واحد است که از پیشرفت فیزیکی حدود ۷ درصد برخوردار است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به برنامه اجرای ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی توسط بنیاد مسکن، علت اختلاف تعداد واحدهای در حال اجرا با برنامه مصوب چیست؟ اظهار کرد: به هر حال تا متقاضی نیاید نمی توانیم پروانه بگیریم و آماده سازی زمین کنیم. تا پایان سال ۱۳۹۹ حدود ۴۶ هزار نفر وجوه اولیه را واریز کرده اند. از این تعداد برخی شرع شده و برخی در حال آماده سازی زمین است. ۲۲ هزار واحد در دست تسطیح است. به طور مثال پروژه دماوند نزدیک ۲ ماه درگیر آماده سازی زمین بودیم که بعد از تسطیح می توان تحویل پیمانکار داد. پروژه ها به تدریج جلو می رود و آمارها دائما به روز می شود.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار