کد خبر : 42333 / /
/

دیزل ژنراتور چیست و راه­کارهای کاهش صدای دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور چیست و راه­کارهای کاهش صدای دیزل ژنراتور

 

 

دیزل ژنراتور

 

دیزل ژنراتور یا ژنراتور دیزلی یک دستگاه است که از یک موتور دیزل و یک ژنراتور برای تولید برق استفاده می کند. موتور دیزل سوخت دیزل را می سوزاند و انرژی گرمایی تولید می کند. این انرژی گرمایی سپس برای چرخش روتور ژنراتور استفاده می شود. ژنراتور از روتور برای تولید جریان الکتریکی استفاده می کند.

گروه دانش و صنعت باو به سبب سابقه طولانی حضور در این صنعت و سوابق کاری درخشان، جهت تامین آرامش خاطر و حصول اطمینان مشتریان، انواع دیزل ژنراتور را به همراه ضمانت اصل بودن کالا و گارانتی معتبر، در کنار خدمات پس از فروش ارائه می‌کند.

 

دیزل ژنراتور [SS1] برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند، از جمله:

 • برق اضطراری
 • تولید برق در مناطق دورافتاده
 • تامین برق برای ساختمان ها و کارخانه ها
 • تامین برق اضطراری صنایع مختلف
 • تامین برق اضطراری دیتاسنتر ها
 • تامین برق اضطراری بیمارستان ها و هتل ها

دیزل ژنراتور مزایای زیادی دارند، از جمله:

 • قابل اعتماد و کارآمد هستند
 • می توانند در طیف گسترده ای از شرایط آب و هوایی کار کنند
 • می توانند در اندازه های مختلف برای نیازهای مختلف موجود باشند
 • می توانند برای تامین برق برای طیف گسترده ای از تجهیزات استفاده شوند

در مجموع، دیزل ژنراتور یک راه قابل اعتماد و کارآمد برای تولید برق هستند. آنها برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند و مزایا و معایبی دارند که باید هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از آنها در نظر گرفته شود.

مقدمه:

دیزل ژنراتور و مزایای آن در دنیای امروز بر کسی پوشیده نیست. این مزایا شامل صرفه­جویی در مصرف سوخت، قابلیت اطمینان، هزینه­های نگهداری پایین­تر و طول عمر طولانی­تر می­باشند. این مزایا درک چرایی محبوبیت دیزل ژنراتور را در مصارف صنعتی، تجاری و حتی خانگی، آسان می­کند.

 در انتخاب دیزل ژنراتور مناسب  اگرچه در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون میزان توان تولیدی و مصرف سوخت نقشی اساسی ایفا می­کنند، اما مد نظر قرار دادن صدای تولیدی دیزل ژنراتور و گام­های اساسی جهت کاهش سطح صدا و از بین بردن آلودگی صوتی نیز از اهمیت به­سزایی برخوردار است.

هنگام خرید دیزل ژنراتور، کاربران اغلب نگران سطوح بالای صدا هستند و دلیل این نگرانی از این باور مرسوم که این تجهیزات پر سروصدا هستند نشات می­گیرد. در این راستا، با توجه به ترجیح افراد مبنی بر صدای کمتر در محیط کار و زندگی، راه­کارهای به­منظور کم کردن صداهای ناشی از فعالیت ژنراتور به­کار گرفته می­شوند.

سطوح صدای ناشی از دیزل ژنراتور

سطح صدای دیزل ژنراتور براساس دسی­بل بیان می­شوند. اندازه دیزل ژنراتورها از عوامل تاثیرگذار بر صدای آنها می­باشد. به­عنوان مثال، ژنراتور نسبتا کوچک با توانی معادل 50 کیلووات ممکن است صدایی بیش­تری از ترافیک شهری تولید کند که در محدوده 85 دسی­بل قرار گیرد. در مقابل، دیزل ژنراتورهای با توان 1500 کیلووات ممکن است صدایی در محدوده 105 دسی­بل تولید کنند که قابل مقایسه با صدای یک جت که در ارتفاع 1000 پایی در حال پرواز است، باشد. پیش از پرداختن به راه­کارهای کاهش صدا، در گام اول توضیحی اجمالی در خصوص منابع اصلی تولید صدا در دیزل ژنراتورها، ارائه خواهد شد.

منابع صدا در دیزل ژنراتور

در واقع، منابع تولید صدای دیزل ژنراتورها در چهار دسته کلی طبقه­بندی می­شوند. این چهاردسته عبارتند از صدای مکانیکی، صدای رادیاتور فن، صدای آلترنیتور، صدای اگزوز

صدای مکانیکی: صدای ناشی از نیروهای مکانیکی معمولا در دامنه وسیعی قرار می­گیرد. سطح فشار صدا با توجه به سرعت فعالیت و اندازه موتور بین 100 تا 125 دسی­بل متغیر است.

صدای فن خنک سازی: این صدا ناشی از سرعت بالای هوای فن می­باشد. سطح فشار صدا معمولا بین 95 دسی­بل و 105 دسی­بل متغیر است.

صدای آلترناتور: این صدا اغلب ناشی از جریان هوا، اصطکاک و لرزش می­باشد. اما از آنجایی که صدای موتور معمولا سطح فشاری کمتر از 15 دسی­بل دارد، در محاسبات از آن صرف­نظر می­شود.

صدای اگزوز: صدای ناشی از اگزوز موتور در شرایطی که سایلنتر وارد نشود بیش­تر از 20 دسی­بل است. با وارد نمودن سایلنتر، این صدا می­تواند بین 10 تا 40 دسی­بل کاهش یابد.

راه­کارهای کاهش صدای دیزل ژنراتورها

به­طور کلی دامنه صدا با توان و اندازه ژنراتور افزایش می­یابد. اما توجه به این نکته ضروری است که نمی­توان توان را فدای کاهش صدا نمود. به­منظور کاهش صدای ناشی از دیزل ژنراتور راه­کارهای مختلفی اجرایی می­شوند.

 

کابینت آکوستیک و موانع صوتی، کانوپی دیزل ژنراتور

استفاده از کابینت آکوستیک و موانع صوتی از جمله رایج­ترین روش­های کاهش صدای دیزل ژنراتور می­باشد. در روش کابینت آکوستیک ، ژنراتور با پنلی کامپوزیت احاطه می­­شود و بدین ترتیب صدا کاهش می­یابد.

سطوح سخت، با انعکاس امواج صدا از انتقال نویز جلوگیری می­کنند. در یک واحد صنعتی، دیوارهای بتنی می­توانند به­عنوان مانع صوتی عمل کرده و از پخش صدای ناشی از فعالیت ژنراتور در محیط جلوگیری کنند. در شرایطی که ژنراتور در داخل کانوپی استاندارد یا حفاظ قرار گیرد، نویز تا 10 دسی­بل کاهش می­یابد.

در صورتی­که حفاظ­ها به اندازه کافی اثرگذار نباشند، فنس­های آکوستیک می­توانند به­عنوان مانعی کارآمدتر مورد استفاده قرار گیرند. در مورد صنایع کوچک­تر فنس­های آکوستیک موقت، راه­حلی سریع و موثر می­باشند در حالیکه برای صنایع بزرگ­تر فنس­های دائمی گزینه کارآمدی می­باشند.

عایق صوتی دیزل ژنراتور

موانع صوتی امواج صدا را منعکس می­کنند و نویز را ورای مانع محدود می­نمایند. در صورتی­که نیاز باشد نویز، اکو و لرزش در حفاظ ژنراتور کاهش یابد نیاز است تا فضا عایق شود تا صدا را جذب کند. عایق شامل سطوح سخت با مواد جاذب صدا یا نصب پنل­های صوتی می­باشد.

پایه  ضد لرزش دیزل ژنراتور

محدود کردن نویز در منبع آن، راه­کاری دیگر برای کاهش نویز ناشی از ژنراتور می­باشد. نصب پایه ضد لرزش زیر ژنراتور، لرزش­ها را از بین برده و انتقال نویز را کاهش می­دهد. در کنار عایق کردن لرزش در پایه ژنراتور، قرار دادن اتصالات بین ژنراتور و سیستم­های متصل به آن، انتقال نویز به سازه­ها را کاهش می­دهد.

 

افزایش مسافت:

آسان­ترین راه­کار به منظور کاهش نویز ناشی از ژنراتور، افزایش فاصله بین مکان قرارگیری ژنراتور و دریافت کننده صدا در محیط می­باشد. به بیانی دیگری هرچه منبع صدا در فاصله بیش­تری از دریافت کننده قرار گیرد، صدای کمتری قابل شنیدن است. در شرایطی که این فاصله دوبرابر شود نویز تا 6 دسی­بل کاهش می­یابد.

نتیجه

یک دیزل ژنراتور می­تواند سطوحی از نویز را تولید کند که هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی برای دریافت کننده صدا، آزاردهنده باشد. در نتیجه نیاز است تا مجموعه­ای از راه­کارهای به منظور کاهش این نویز به­کار گرفته شوند. در این راستا نیاز است ارزیابی­های صوتی انجام شود تا با توجه با دامنه­ صدایی که تولید می­شود همچنین محیطی که دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می­گیرد، راه­کار مناسب از میان راه­کارهای اشاره شده انتخاب شود. ما در گروه دانش و صنعت باو به عنوان اصلی ترین برند در زمینه واردات، تولید و فروش انواع دیزل ژنراتور بهترین مشاور شما در زمینه انخاب بهترین دیزل ژنراتور و خدمات پس از فروش آن هستیم.

 


 [SS1]

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار
سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان