کد خبر : 38813 / /
/

بررسی تفاوت ها و مقایسه سقف وافل و اینتل دک

بررسی تفاوت های بین اینتل دک و سقف وافل و مقایسه فنی سقف وافل و اینتل دک + آشنایی با مزایا، معایب و کاربردهای هر کدام از این سقف ها

بررسی تفاوت ها و مقایسه سقف وافل و اینتل دک

 

 

در این مقاله مقایسه سقف وافل و اینتل دک را توضیح خواهیم داد. به طور کلی سقف جزء مهم سازه است که نقش مهمی در انتقال گرانش و جداسازی طبقات از یکدیگر دارد. بنابراین در طراحی سقف وافل و اجرای سقف وافل باید تمامی جوانب را در نظر بگیریم و انواع سیستم های سقف را مورد تحقیق و مقایسه قرار دهیم. امروزه سوال بسیاری از مهندسان، مدیران و دانشجویان این است که سقف وافل یا اینتل دک برای پیاده سازی مناسب تر است؟ با ما همراه باشید تا مزایا، معایب و تفاوت های بین سقف وافل و اینتل دک را توضیح دهیم.

تفاوت بین اینتل دک و سقف وافل

مقایسه سقف وافل و اینتل دک از لحاظ فنی و اجرایی در نوع الگوها، عملکرد و روش های مدیریت آن ها است. برای توضیح تفاوت و مقایسه سقف اینتل دک و وافل، هر کدام را به طور مختصر توضیح می دهیم تا از نوع قالب و نحوه کار آن مطلع شویم و سپس تفاوت ها و مزایای هر کدام را بررسی می کنیم.

سقف های اینتل دک نوعی سقف دال توخالی هستند که به صورت دائمی شکل می گیرند و از نظر ساختاری بسیار شبیه تخته سنگ عمل می کنند. سقف اینتل دک به صورت یونولیتی بوده و در داخل سقف قرار می گیرد. از طرفی سقف های وافل بسته به طول دهانه و فاصله بین ستون ها دو نوع عملکرد یک طرفه و دو طرفه دارند و رفتار آن ها بسیار شبیه به سقف تیرچه بلوک است. به جز این مورد که به جای بلوک سیمانی از قالب های استاندارد وافل استفاده می شود. در زیر به تفاوت های مهم و کلیدی بین سقف وافل و اینتل دک خواهیم پرداخت.

 

تفاوت های اساسی بین سقف وافل و اینتل دک

در زیر تفاوت سقف وافل و اینتل دک آورده شده است. از جمله این تفاوت ها می توان به نحوه پوشش سقف، نوع قالب ها، شفافیت، مقاومت در برابر آتش و حمل قالب ها اشاره کرد. در زیر به بررسی و ارزیابی هر یک از آن ها می پردازیم.

مقایسه سقف وافل و دک اینتل در زیرسازی

یکی از تفاوت های سقف وافل با سقف اینتل دک، پوشش سقف است. در اجرای سقف وافل یا اینتل دک، مهمترین قسمت فونداسیون است، زیرا اگر این مرحله با دقت کافی انجام نشود، سطح نهایی سقف صاف نخواهد بود و مقاومت آن کاهش می یابد. و همچنین ظاهر نامناسبی پیدا خواهد کرد.

زیرسازی سقف اینتل دک به گونه ای است که تمام سطح زیر سقف باید با تخته پوشانده شود. این تخته ها معمولاً قطعات مربعی شکل هستند که به اکستنشن ها متصل می شوند. در این مرحله باید بسیار مراقب باشید که زیرسازی سقف اینتل دک بسیار دقیق و مقرون به صرفه باشد. زیرا در پایان کار ممکن است ایراداتی در سطح سقف ایجاد شود و مشکلات جدی در نظر گرفته شده برای تعمیر به وجود بیاید.

برخلاف سقف اینتل دک، برای اجرای سقف وافل نیازی به زیرساخت نیست و مراحل اجرای سقف تنها با کشیدن قوطی انجام می شود. به همین دلیل است که سقف های وافل اجرای راحت تر و ارزان تری نسبت به سقف های اینتل دک دارند. در فاز اجرا نیز دیگر نیازی به داشتن حساسیت های سقف اینتل دک نداریم. بنابراین، روند تعمیر سقف نیز سریعتر انجام می شود.

تفاوت اصلی سقف وافل و انواع اینتل دک

نوع مدل قالب نیز بین اینتل دک و سقف وافل تفاوت ایجاد می کند. قالب گیری سقف دک اینتل یک قالب دائمی است. بدین منظور پس از مرحله پوشش سقف و چیدمان قالب اینتل دک، با شروع بتن، قالب ها در زیر بتن دفن می شوند.

در نتیجه بسته به مساحت سقف همه طبقات، باید قالب های اینتل دک را خریداری کنید که در مقایسه با سقف وافل اصلا مقرون به صرفه نیست. زیرا با سقف وافل قالب ها ناپایدار بوده و پس از مرحله فونداسیون سقف وافل پس از خشک شدن بتن می توان آن ها را از سقف جدا کرد و در سقف طبقات فوقانی و حتی در طبقات بعدی قرار داد یا می توان از آن در پروژه های بعدی استفاده کرد.

مقایسه ظاهر و نما در سقف وافل و اینتل دک

یکی از تفاوت های سقف وافل و اینتل دک، ظاهر آن ها است. همان طور که از توضیحاتی که دادیم مشاهده می کنید، نمای نهایی سقف اینتل دک صاف و ساده است، اما نمای بیرونی سقف وافل به صورت یک سوراخ است که با استفاده از طراحی و نورپردازی زیبا می توان آن را به طرح های شگفت انگیزی تبدیل کرد. اغلب از این نوع سقف ها برای سالن اجتماعات یا لابی و پارکینگ استفاده می کنند که علاوه بر زیبایی ظاهری هزینه های استفاده از سقف های کاذب را نیز کاهش می دهد. در اتاق نشیمن و کف می توان از سقف کاذب برای پنهان کردن لوله های لازم استفاده کرد.

تفاوت سقف وافل و اینتل دک

تفاوت حمل و نگهداری سقف اینتل دک و سقف وافل

در مقایسه با سقف اینتل دک، نگهداری و حمل و نقل سقف وافل آسان تر است. یکی دیگر از تفاوت های اصلی بین سقف وافل و سقف اینتل دک، فضای اشغال شده توسط مجموعه سقف است. همان طور که می دانید نوع سقف وافل جمع و جور است و فضای زیادی را اشغال نمی کند، بنابراین خرید آن به صرفه تر است.

به عنوان مثال تعداد قالب های مورد استفاده برای سقف 200 متر مربعی، فقط در مساحت 4 متر و ارتفاع 3 متر قابل نصب است. با این حال، از آنجایی که قالب های اینتل دک بسیار زیاد است، فضای زیادی را اشغال می کنند و بسته به پروژه، تیم ممکن است در پیاده سازی با مشکل مواجه شود.

مقایسه سقف اینتل دک و سقف وافل از نظر امنیت

همان طور که گفتیم، تفاوت بین سقف وافل و اینتل دک در مدت زمان قالب گیری داخل سقف است. قالب اینتل دک از پلی استایرن ساخته شده و در هنگام آتش سوزی و حریق به دلیل وجود روی سقف، گازهای سمی تولید کرده و باعث خفگی می شود. اما روی سقف وافل به دلیل ناپایداری قالب در برابر آتش مقاومت بیشتری دارند.

نتیجه گیری نهایی

از اینکه تا پایان این مقاله در کنار ما ماندید بسیار سپاسگزاریم. در این گزارش، تفاوت بین سقف وافل و اینتل دک را یاد گرفته ایم و مزایا و معایب هر کدام را سنجیده ایم. مهندسین، کارفرمایان و دانشجویان عزیز می توانند سوالات خود را در قالب نظرات زیر همین مقاله مطرح کنند و یا از طریق تلفن با ما تماس بگیرند. ما با پیمانکاران مجرب و مهندسین فارغ التحصیل از دانشگاه های دولتی توانسته ایم به تولید، طراحی و اجرای سقف وافل بپردازیم و در این زمینه در بین رقبا صدای اول را داریم و می توانیم پروژه های شما را در هر مکانی انجام دهیم.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.