کد خبر : 33231 / /
/

اهمیت استفاده از گریس و روغن در صنعت

اهمیت استفاده از گریس و روغن در صنعت

‎روغن صنعتی، می تواند دامنه وسیعی ار روانکارها را به خود اختصاص دهد . روغن صنعتی به روغن های اطلاق می شود که کاربردهای فراوان در روانکاری دستگاه ها در صنایع مختلف دارند . از انواع روغن های صنعتی  روغن زنجیر، روغن گیربکس ، روغن توربین، روغن تراش، روغن هیدرولیک ، روغن نساجی، روغن کمپرسور ، روغن های گردشی ، روغن های هوایی ، روغن موتور دیزلی و بنزینی، روغن دنده، روغن دریایی، روغن های ضد زنگ و ضد خوردگی، روغن های کمپرسور در دسته روغن های صنعتی جای دارند. هر کدام از انواع روغن و گریس مزایا و معایب گوناگون دارند و در بخش های مختلف صنایع گوناگون استفاده می گردند .

روغن‌های صنعتی که با نام روغن‌های سبک و سنگین شناخته می شوند . روغن صنعتی سبک دارای با ویسکوزیته ۵ الی ۱۰ سانتی استوک هستند و در صنایع سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک سانتی استوک  برابر یک میلیمتر مربع بر ثانیه است، برای مثال آب در دمای ۲۰ درجه سانتـــی گراد دارای ویسکوزیته یک سانتی استوک می‌باشد.

روغن و گریس ها در صنعت

روغن های صنعتی با پایه نفتی طیف استفاده گسترده ای از روغن صنعتی مخصوص ماشین آلات صنعتی و استفاده های عمومی را دارند. از روغن های صنعتی به نام روانکارهای صنعتی نیز نام برده می شود . روغن های صنعتی معمولاً در کوره های تقطیر نفت خام به دست می آیند و با گرفتن عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر و افزودن عناصری که خواص روغن را بهبود می بخشد. کاربرد دیگر روغن های صنعتی در حفاظت از قطعاتی است که در معرض سایش و یا آسیب قرار دارند .

روغن‌های صنعتی مینرال بیشتر در ماشین‌آلات صنعتی کاربرد دارند و  پایداری بالای گرانروی و مقاومت بهینه دربرابر دمای بالا ، نقشی مناسب در عملکرد بی‌نقص دستگاه ها ایفا می‌کنند. فرمولاسیون اختصاصی هرشرکت پس از فیلترسازی عناصر مضر و اضافی مثل گوگرد و فسفر و اضافه کردن افزودنی‌های مشخص عرضه می‌شود.

 

 مواد افزودنی در روغن

افزودنی های روغن صنعتی ، شامل موادی هستند که مقاومت روغن صنعتی را در دمای بالا و پایین ثابت نگه می دارد . به پایداری ویسکوزیته کمک می کند . سبب می شود که روغن های صنعتی در شرایط مختلف خواص فیزیکی و شیمیایی خود را ثابت نگه دارند. استتنداردهای بالای تولید کنندگاه روغن صنعتی باعث شده که تکنولوژی تولید این نوع روغن ها هر روز پیشرفت کند و کیفیت این روانکارها بهتر شوند. از تولیدکنندگان معتبر می توان به شل اویل اشده کرد .

مواد افزودنی روغن شامل آنتی اکسیدان ها، برای جلوگیری از اکسید شدن روغن، بازدارنده های خوردگی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی قطعات . مواد شوینده برای جلوگیری از رسوبات است. آنتی فوم برای جلوگیری از کف کردن . تصفیه این نوع روغن به روانکاری مناسب بین سطوح انجام می شود و باعث می شود روغن ها به عنوان یک مایع لغزنده بین آنها مفید واقع شوند. غلظت روغن توسط ویسکوزیته آن تعیین می شود. هرچه تعداد کمتر باشد، روغن روانتر و به راحتی حرکت می کند. و اعداد بالای ویسکوزیته نشان دننده غلظت بیشتر است .

 تولید کنندگان روغن و گریس

در اروپا

بی پی و کاسترول

توتال فرانسه

Shell

 

در آمریکا :

تگزاکو و شوورن

روغن mobil از تولیدات شرکت اکسان موبیل

بهران

پارس

ایرانول

 

تقسیم بندی روغن‌های صنعتی

• روغن گیربکس

• روغن توربین

• روغن هیدرولیک

• روغن برش‌ و آبکاری

• روغن کمپرسور هوا و گاز

• روغن ژنراتور

• روغن محافظ

• روغن گردشی

• روغن پمپ‌های وکیوم و دیفیوژن

روغن ترانسفورماتور

• روغن حرارتی

• روغن‌های آب صابون و کشش

• روغن عملیات حرارتی فولاد و آلیاژهای مختلف

• روغن خوراکی

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.