کد خبر : 33012 / /
/

تاریخچه ویپ

تاریخچه ویپ

 

سیگار الکترونیکی یا همان ویپ ˓ در سال 2003 توسط داروساز چینی به نام هان لیک اختراع شد اما شرکت های دخانیات از اوایل سال 1963 در حال تولید دستگاه های تولید آئروسل نیکوتین (Aerosol Nicotine) بودند.در سال 1927 جوزف رابینسون (Joseph Robinson) درخواست کرد تا دستگاه ویپی اختراع شود که در آن از ترکیبات دارویی استفاده می شود و حق ثبت اختراع دستگاه هم تصویب شد ولی هرگز به بازار عرضه نشد. بعد از آن در سالهای 1934 و 1936 ، برای ثبت اختراعات مشابه بیشتری درخواست شد. بر اساس تحقیقات انجام شده، اولین سیگارهای الکترونیکی توسط فردی آمریکایی به نام هربرت ای گیلبرت (Herbert A. Gilbert) به وجود آمدند که در سال 1963 برای “سیگارهای بدون دود و بدون تنباکو” درخواست ثبت اختراع کرده بود که شامل “جایگزینی تنباکو و کاغذ با هوای گرم و مرطوب و طعم دار” می شد. این دستگاه، بخار طعم دار بدون نیکوتین تولید می کرد و سرانجام، حق ثبت اختراع در سال 1965 تصویب شد.

19

اولین اختراع کنده ویپ

اختراع گیلبرت از زمان خود خیلی جلوتر بود و در آن دوره افراد هنوز آمادگی جایگزین کردن سیگار را نداشتند و شرکت های تولید سیگار نیز به نفعشان نبود که مردم دستگاه ویپ را جایگزین سیگار کنند به همین دلیل بود که اختراع گیلبرت خیلی مورد توجه قرار نگرفت و به مرحله تجاری شدن نرسید. همچنین این فرد در هنگام توسعه دستگاه های ویپ مشکلات بسیاری داشت ، یکی از آن مشکلات منبع تغذیه دستگاه ها بود ، باتری هایی که در سال ۱۹۶۵ وجود داشتند از نظر مانند باتری های امروزه نبودند. باتری هایی که در آن زمان موجود بود ˓ قیمت بسیار بالا و وزن زیادی داشتند و همچنین محدودیت کمی برای ذخیره انرژی داشتند.همه ی این دلایل باعث شدند تا توسعهی این دستگاه در همان سال متوقف شود.

20

 

افرادی که به توسعه ی دستگاه ویپ کمک کردند

بعد از گیلبرت افراد زیادی درخواست دادند تا برای محصولی مشابه حق ثبت اختراع بگیرند و به پیشرفت این دستگاه کمک بزرگی کردند.

فیل ری (Phil Ray)

در سال ۱۹۸۶ میلادی ، فیل ری (Phil Ray) که یکی از مخترعان ریزپردازنده‌ها است، روی طرحی کار کرد که زیر نظر شرکت «محصولات پیشرفته تنباکو» (Advanced Tobacco Products) به نام فیور (The Favor) به بازار آمد.این محصول مشابه سیگارهای کلاسیک بود که در انتهای خود فیلتر کاغذی داشت که به محلول نیکوتین آغشته می‌شد و باعث می شد تا کاربران مقدار کمی از نیکوتین را مصرف کنند. این دستگاه هیچ الکتریسیته و یا دودی نداشت و برای افراد سیگاری جایگزین مناسبی بود.

هان لیک (Hon Lik)

سیگار دیگری در سال 1986 به عنوان یک محصول جایگزین برای تنباکو حاوی نیکوتین معرفی شد. هان لیک یک داروساز و مخترع چینی بود که به عنوان داروساز تحقیقاتی در یک شرکت تولیدکننده محصولات به نام جینسنگ کار می کرد و به دلیل اختراع سیگارهای الکترونیکی مدرن اعتبار دارد. اما کمپانی های دخانیات از اوایل سال 1963 در حال تولید دستگاه های تولید آئروسل نیکوتین بودند و همین باعث شد که تاریخچه ویپ یا همان سیگار الکترونیکی وارد عرصه ی جدیدی شود.

هان بعد از اینکه پدرش به دلیل سرطان ریه مرد سیگار کشیدن را ترک کرد و تنفرش از سیگار باعث شد تا ایده ی ترک سیگار با ویپ به ذهنش برسد. در سال 2001 به این فکر افتاد که می تواند از یک المان منتشرکننده فیزواکتریک سونوگرافی با فرکانس بالا استفاده کند و یک جت فشرده ˓ مایعات حاوی نیکوتین را تبخیر کند. این طرح، دودی مانند بخار ایجاد می کرد. هان می گفت با استفاده از مقاومت گرمایشی نتایج بهتری به دست خواهد آمد ولی مشکل اینجا بود که باید دستگاه را به اندازه کافی کوچک کرد. این اختراع هان قرار بود جایگزینی برای سیگار کشیدن باشد.

سیگارهای الکترونیکی در سال های 2006 و 2007 وارد بازارهای اروپا و بازار ایالات متحده شدند. شرکتی که هان برای آن کار میکرد، Golden Dragon Holdings، یک حق ثبت بین المللی را در نوامبر 2007 ثبت کرد. این شرکت بعداً نام خود را به (Ruyan  ) تغییر داد و صادرات محصولات خود را آغاز کرد. بسیاری از سازندگان سیگار الکترونیکی آمریکایی و چینی طرح های این شرکت را به طور غیرقانونی کپی کردند، بنابراین هان پاداش مالی زیادی برای اختراع خود دریافت نکرد.  Ruyan دوباره نام شرکت خود را تغییر داد. نام آن را Dragonite International Limited گذاشت.

اومر و شیخ تارک (Umer & Tariq Sheikh)

در سال 2007 کارآفرینان بریتانیایی به نام های اومر و شیخ تارک ˓ کارتومایزر را اختراع کردند. کارتومایزر مکانیسمی است که کویل گرمایشی را درون محفظه مایع ادغام می کند. آنها این دستگاه جدید را در انگلیس در سال 2008 با نام تجاری Gamucci تولید کردند.

ویپ امروزی از چه زمانی وارد بازار شد؟

در سال 2008، یک مصرف کننده یک سیگار الکترونیکی به نام screwdriver درست کرد. این دستگاه در آن زمان مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت ، زیرا این اجازه را به فرد مصرق کننده می داد تا ساعت ها ویپ کند. این اختراع باعث شد برای سیگارهای الکترونیکی قابل تنظیم تقاضاهایی صورت بگیرد و تولید کنندگان را مجبور کرد تا دستگاه هایی با اجزای قابل تعویض را تولید کنند که توسط کاربر قابل انتخاب باشد. در سال 2009، Joyetech سری eGo را که قدرت مدل Screwdriver و سوئیچ فعال شدن توسط کاربر را داشت، تولید و به بازار عرضه کرد. کیلیرومایزر (Clearomizer) در سال 2009 اختراع شد که این محصول همانطور که از تشابه اسمش مشخص است از طراحی کارتومایزر تهیه شده است، شامل یک ماده نخی (فیتیله)، یک محفظه برای ایجوس و یک کویل اتومایزر در یک جزء شفاف است. ایجوس یا جویس ویپ مایع درون دستگاه ویپ است که با قرار گرفتن در دستگاه ویپ تبدیل به بخار می شود. جویس ویپ های مختلفی در بازار وجود دارند که ممکن است تقلبی باشند پس باید در خرید جویس ویپ دقت کنید و از فروشگاه معتبر خرید کنید. کیلیرومایزر باعث می شود تا کاربر بتواند سطح مایع موجود در دستگاه را کنترل کند. بلافاصله بعد از اینکه کیلیرومایزر به بازار عرضه شد، کویل های اتومایزر قابل تعویض و باتری های ولتاژ متغیر نیز عرضه شدند. کیلیرومایزرها و باتری های eGo در اوایل سال 2012 به پرفروش ترین اجزای سیگار الکترونیکی قابل تنظیم تبدیل شدند.

در سال 2012 فردی به نام Lorillard Inc در ایالت متحده آمریکا˓ blu eCigs را که تولید کننده برجسته سیگار الکترونیکی بود را خریداری کرد.

 

21

سخن پایانی

در فرآیند تولید ویپ در طول تاریخ ، مشکلات زیادی وجود داشت اما امروزه با تولید فراوان دستگاه های با کیفیت ویپ و جویس های مختلف توسط کمپانی های بزرگ ، شما می توانید با توجه به اولویت هایی که دارید مانند قیمت ویپ˓ نوع ویپ و طعم جویس˓ دستگاه مناسب خود را تهیه کنید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.