کد خبر : 32576 / /
/

چه کاشی‌هایی برای کف بیمارستان مناسب است؟

چه کاشی‌هایی برای کف بیمارستان مناسب است؟

بیمارستان یکی از فضاهای خاصی است که برای انتخاب کاشی و سرامیک کف در محیط بیمارستان نیاز به بررسی نکات مختلفی ازجمله رنگ مناسب، مواد اولیه استفاده شده در ساخت آن، خواص آنتی باکتریال، مقاومت و... است تا درنهایت آنچه را که متناسب با این فضا باشد خریداری کنیم. بنابراین با توجه به اهمیت انتخاب کاشی و سرامیک مناسب در ادامه به این مسئله می‌پردازیم که از چه کاشی و سرامیک‌هایی در محیط بیمارستان می‌توان استفاده کرد؟

 

انتخاب کاشی مناسب برای کف بیمارستان

در محیط بیمارستان رفت‌وآمد افراد و تجهیزات مختلف بسیار زیاد است بنابراین انتخاب یک کاشی مقاوم برای کف بیمارستان مهم‌ترین مسئله است، اغلب موارد کاشی‌هایی که برای بیمارستان استفاده می‌شود اغلب در دو مورد با دیگر کاشی و سرامیک‌ها تفاوت دارد که می‌توان به کیفیت و موارد اولیه استفاده شده در آن اشاره کرد.

برخی از مهم‌ترین مواردی که لازم است یک کفپوش بیمارستان شامل باشد، عبارت‌اند از:

  • مقاومت بالا در برابر ضربه و رفت‌وآمدهای زیاد
  • نگهداری آسان
  • عدم پوشش لکه‌ها و کثیفی‌های کف بیمارستان(زیرا در این محیط برخلاف دیگر کفپوش ها نیاز داریم تا کثیفی ها خود را نشان بدهد تا در زمان کوتاهی جهت رفع آن اقدام کنیم و از تجمع باکتری‌های جلوگیری شود)
  • عدم جذب و نفوذ آب و رطوبت موجود در فضا
  • بخش‌های مختلف بیمارستان با رنگ‌های مختلفی از سرامیک کف پوشش داده شود
  • عدم لغزش، به دلیل عبور و مرور تجهیزاتی ازجمله تخت، ویلچر و... لغزیدن بر روی سرامیک‌ها سبب ناراحتی و برخی اتفاق‌های ناگوار برای بیماران می‌شود.

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کاشی بیمارستان

1-انتخاب کاشی و سرامیک به‌اندازه بزرگ

یکی از موارد مهم برای انتخاب کاشی و سرامیک انتخاب آن با اندازه و ابعاد بزرگ است، زیرا محیط بیمارستان دائم در حال شست‌وشو می‌باشد، بنابراین با انتخاب سایز بزرگ نه‌تنها شست‌وشو را آسان می‌کنید بلکه از نفوذ آب به لایه‌های زیرین از طریق درزهای کاشی و سرامیک جلوگیری می‌کنید.

2-انتخاب سطح صاف، محکم و صیقلی

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم انتخاب سرامیک با سطح صاف، محکم و صیقلی است که امکان شست‌وشو را فراهم کرده و از هرگونه لک و ایجاد آلودگی نیز پیشگیری می‌کند.

3-عدم لغزش در کاشی و سرامیک‌ها

با توجه به رفت‌وآمدهای زیاد در محیط بیمارستان انتخاب کاشی و سرامیک ضد لغزش ازجمله ویژگی‌های مهم برای این فضا به شمار می‌آید، ازاین‌رو می‌توانید از برندهای تولید کننده‌ای سرامیک مناسب را انتخاب کنید که به این مسئله و دیگر ویژگی‌ها اهمیت داده و در  تلاش برای تولید محصولات بهتری هستند، کاشی مرجان یکی از تولیدکنندگان موفق در زمینه تولید کاشی و سرامیک است که محصولات آن به‌صورت آنلاین از طریق وبسایت سرام پخش قابل سفارش و خرید است و تاکنون بیش از ده‌ها بیمارستان از این برند برای کفپوش بیمارستان و کاشی دیوار خرید استفاده کرده‌اند.

شاید خواندن این مقاله برایتان مفید باشد : راههای جلوگیری از لیز خوردن روی سرامیک

4-استحکام کاشی و کفپوش

کاشی و سرامیک محیط بیمارستان در مقایسه با فضای منزل قطعاً رفت‌وآمد چندین برابری دارد و علاوه بر رفت‌وآمد افراد تجهیزات مختلفی ازجمله تخت و دستگاه‌های پزشکی نیز بر روی آن وجود دارد؛ بنابراین استحکام بالای کاشی و سرامیک محیط بیمارستان یک امر مهم هنگام انتخاب است زیرا در صورت پایین بودن کیفیت و شکننده بودن امکان تعویض آن در کوتاه مدت وجود ندارد؛ زیرا برای تعمیر یا تعویض آن نیاز به تعطیل کردن بخشی از بیمارستان است؛ پس بهتر است در ابتدا به سراغ کاشی‌های محکم و با کیفیت بالا برویم.

5- مقاومت بالا در برابر انواع مواد شیمیایی

کاشی و سرامیک موجود در محیط بیمارستان از دو حیث لازم است در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشد، اولین مورد به دلیل وجود دارو و مواد شیمیایی مختلف در بیمارستان است که لازم است کاشی و سرامیک در برابر آن‌ها مقاومت داشته باشد و در صورت برخورد با هر نوع دارویی دچار خوردگی یا سایش نشود.

دومین مورد به دلیل شست‌وشوی مداوم بیمارستان با مواد قوی است، برای از بین بردن باکتری، میکروب و ویروس‌های مختلف محیط بیمارستان نیاز به استفاده از مواد شوینده است که در صورت مقاومت پایین سرامیک‌ها به‌مرور دچار خوردگی و سایش می‌شود؛ بنابراین مقاوم بودن کاشی و سرامیک‌ها نیز مسئله مهمی به شمار می‌رود.

 

چه رنگی برای کاشی بیمارستان مناسب است؟

انتخاب رنگ مناسب برای کاشی بیمارستانی

انتخاب رنگ کاشی و سرامیک نیز یکی دیگر از موارد مهم است که می‌توان تأثیر بسزایی در روحیه بیماران داشته باشد، بنابراین لازم است با  رعایت استانداردها کاشی و سرامیک برای این محیط انتخاب و خریداری شود.

برای خرید کاشی و سرامیک توجه داشته باشید بیش از سه رنگ را با هم استفاده نکنید، برای سقف بیمارستان بهتر است از رنگی روشن‌تر نسبت به دیوارها استفاده کنید و همچنین در فضاهای متصل به یکدیگر از رنگ‌های مشابه استفاده شود.

در ادامه به بررسی رنگ به‌تناسب هر بخش از بیمارستان می‌پردازیم:

1-برای ورودی بیمارستان لازم است از رنگ‌هایی استفاده کنید که در فرد ایجاد امید و انگیزه کند به همین منظور کاشی طرح رینبو برند کاشی مرجان اصفهان یک پیشنهاد مناسب برای این بخش است.

2-برای رنگ کاشی دیوارها در بخش پذیرش بهتر است از رنگ‌های خنثی و شفاف استفاده شود تا بیماران در اولین نگاه دید مثبتی به فضا داشته باشند و دچار اضطراب و دلهره نشوند.

3-رنگ مناسب برای راهروی بیمارستان اغلب رنگ‌های تند پیشنهاد می‌شود که همراه با نورپردازی خطی در راهرو سبب سریع‌تر پیدا کردن مسیر و اتاق برای مراجعین می‌شود.

4-در بخش اطفال بیمارستان بهتر است از رنگ‌های گرم و شاد استفاده شود تا روحیه کودکان در این بخش تحت تأثیر بیماری تضعیف نشود و بتوانند پس از درمان با روحیه مناسبی به زندگی بازگردند.

کلام آخر

همان‌طور که در این مطلب آموختیم بیمارستان یکی از محیط‌های حساس است که برای انتخاب کاشی و سرامیک بیمارستان حتماً لازم است به موارد اصولی و استانداردهای لازم توجه کنیم؛ بنابراین از مهم‌ترین موارد می‌توان به انتخاب کاشی و سرامیک مقاوم، دارای استحکام بالا، ضد لغزش و... استفاده شود که کاشی مرجان تمامی این ویژگی‌ها را به‌صورت یکجا دارد که یکی از آسان‌ترین روش‌های خرید محصولات این برند به‌صورت اینترنتی از وبسایت سرام پخش می‌باشد. نکته قابل توجه در رابطه با خرید از این وبسایت امکان خرید قسطی است که بنا به شرایط موجود بهترین انتخاب به شمار می‌آید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.