کد خبر : 32127 / /
/

محافظت از تجهیزات با استابلایزر در هنگام رعد و برق

محافظت از تجهیزات با استابلایزر در هنگام رعد و برق

 

تجهیزات الکترونیکی همیشه با توجه به قیمت بالا و ضرورتی که دارند باید مورد مراقبت قرار بگیرند. این خیلی بد است که دلیل کوچکی باعث سوختن یخچال یا ماشین لباسشویی شما شود و مجبور باشید هزینه زیادی برای خرید مجدد یا تعمیر آن بپردازید.

زندگی امروزه ما به صورتی پیش می‌رود که اگر از این دسته از ابزار و وسایل استفاده نکنیم، نمی‌توانیم کارهای روزمره خود را پیش ببریم و این خیلی طبیعی است که با احتیاط بسیار زیادی از آن‌ها مراقبت کنیم تا در چنین دردسری نیوفتیم. حالا این موضوع مهم می‌شود که چگونه باید این کار را انجام دهیم و چه راهی برای محافظت از تجهیزات و دستگاه‌های برقی داریم؟

یکی از بهترین راه‌ها برای این کار خرید استابلایزر می‌باشد. این دستگاه می‌تواند از جهات مختلفی تمامی ابزارآلاتی برقی شما را از مشکلات نوسانات ولتاژ برق نجات دهد. این طبیعی است که اگر ولتاژ ورودی به دستگاه برقی شما مانند یخچال، دائما در حال کاهش یا افزایش باشد، می‌تواند آسیبی به آن برساند و حتی باعث سوختن آن شود. برق شهری به صورت عادی دارای نوسان است و بدون محافظ می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد. استابلایزر دستگاهی است که این نوسانات را برطرف خواهد کرد.

حالا اگر این نوسانات فقط همان میزانی که در برق شهری وجود دارد نباشد، باز هم استابلایزر می‌تواند از آن جلوگیری کند؟ رعد و برق یکی از همان زمان‌هایی است که وسایل برقی شما در خطر هستند و تغییرات ناگهانی به و جود آمده به راحتی همه چیز را خراب خواهد کرد. در این مطلب می‌خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که آیا استابلایزر در هنگام رعد و برق نیز از وسایل برقی محافظت می‌نماید یا خیر؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را دریافت کنید.

چگونگی آسیب‌های وارد شده به دستگاه‌های الکترونیکی در هنگام رعد و برق

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با محافظت از وسایل برقی در هنگام رعد و برق با استابلایزر صحبت کنیم، بهتر است این موضوع را باز کنیم که رعد و برق چگونه می‌تواند به وسایل برقی آسیب وارد کند.

بیشتر مردم تنها ضرر رعد و برق را زمانی می‌دانند که به صورت مستقیم به وسیله‌ای یا فردی برخورد کرده و درجا باعث از بین رفتن آن می‌شود ولی باید این موضوع را باید به شما بگوییم که به هیچ وجه این موضوع درست نیست و می‌توانیم خطرات رعد و برق را به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی کنیم.

اینکه رعد و برق یا صاعقه به صورت مستقیم به وسایل برخورد کند، طبیعتا خیلی وحشتناک است و می‌تواند علاوه بر از بین بردن وسیله مورد نظر، مشکلات دیگری مانند آتش سوزی نیز راه بیندازد و این خیلی بد است ولی باید این را بدانید احتمال وقوع این دسته از اتفاقات در هنگام رعد و برق خیلی کم است ولی خطر دیگری وجود دارد که بسیار متداول‌تر است.

خسارات غیر مستقیم رعد و برق می‌تواند خیلی بیشتر از خسارات مستقیم آن باشد. زمانی را تصور کنید که صاعقه مستقیم به وسیله‌ای برخورد نمی‌کند ولی به زمین نزدیک آن برخورد می‌کند. به نظر شما این ممکن است اشکالاتی را به وجود آورد؟ باید بگوییم بله و مشکلی که به وجود میاورد، به هیچ وجه کم نیست.

زمانی که این اتفاق می‌افتد، صاعقه از طریق زمین به وسایل برقی آن اطراف منتقل می‌شود. این نیز وجود دارد که اگر در مسیر این انتقال، کابل اینترنت، سیم‌های زیرزمینی یا سایر وسایل رسانا وجود داشته باشد، این انتقال قوی‌تر خواهد شد. حالا فرض کنید به صورت ناگهانی نیروی الکترونیکی خیلی زیادی به تمامی وسایل برقی منزل شما وارد شود. این طبیعتا باعث خرابی قابل توجهی خواهد شد و این شوک الکترونکی ممکن است باعث سوختن تعداد زیادی از آن‌ها شود.

به همین دلیل باید به فکر این زمان‌ها نیز باشد و مطمئن شوید که به خوبی از وسایل برقی خود مراقبت می‌کنید تا در این زمان‌ها مشکلی برای آن‌ها به وجود نیاید.

مراقبت از وسایل برقی در زمان رعد و برق با استفاده از استابلایزر

خب تا اینجا در رابطه با اینکه رعد و برق چگونه می‌تواند به وسایل برقی آسیب وارد کند صحبت کردیم و حالا تصمیم داریم تا این موضوع را بیان کنیم که استابلایزر می‌تواند در این زمان از وسایل ما مراقبت کند یا خیر؟

در جواب این سوال باید بگوییم که بله. اگر شما استابلایزر مناسبی را خریداری کرده و آن را در مسیر وسایل برقی خود نصب نمایید، می‌توانید مطمئن باشید هر گونه ولتاژ یا انرژی الکترونیکی اضافی را حذف خواهد کرد و برقی با ولتاژ ثابت را به شما تحویل می‌دهد.

استابلایزر برق اولیه را دریافت می‌کند و این را بررسی می‌کند که آیا ولتاژ این برق زیاد است یا کم و بعد از تشخیص این موضوع، هر کمبودی را جبران کرده و هر افزایشی را کاهش می‌دهد و با نگه داشتن میزان اضافی، برق مورد نیاز دستگاه را به آن می‌رساند.

پس نیازی نیست دیگر نگران چنین اتفاقاتی باشید و می‌توانید مطمئن باشید در هر شرایطی ولتاژ ثابتی به دستگاه شما خواهد رسید.

منبع

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.