کد خبر : 31957 / /
/

آنچه دربارۀ ساعت های کوارتز (باتری) نمیدانید!؟

آنچه دربارۀ ساعت های کوارتز (باتری) نمیدانید!؟

قطعاً جهت اطلاعات عمومی باید بدانید ساعت مچی بطور کلی به دو دسته با منبع تغذیۀ باتری (کوارتز) و اتوماتیک (مکانیکی) تقسیم بندی میشود. در این مقاله قصد داریم مطلب مفیدی دربارۀ ساعت با تکنولوژی کوارتز خدمت شما عزیزان قرار بدهیم.

خیزش کوارتز تحولی در صنعت ساعت سازی بود که ناشی از ظهور ساعت های کوارتز در دهۀ 1970میلادی و اوایل دهۀ 1980 بود که تا حد زیادی جایگزین ساعت های مکانیکی در سراسر جهان شد. این امر باعث کاهش قابل توجه صنعت ساعت به سوئیس شد، که ترجیح داد بر ساعت های مکانیکی سنتی متمرکز بماند، در حالی که اکثر تولیدات ساعت در جهان به شرکت های ژاپنی مانند سیکو، سیتیزن و کاسیو منتقل شد که فناوری الکترونیکی جدید را پذیرفته بودند.

 

 

خیزش کوارتز در بحبوحۀ انقلاب دیجیتال جهانی (یا "انقلاب صنعتی سوم") رخ داد که در اواخر دهه 1950 در حال افزایش بود. ظهور کوارتز با آسترون، اولین ساعت کوارتز جهان، که توسط سیکو در دسامبر  1969 میلادی معرفی شد، آغاز شد. دستاورد های اساسی شامل جایگزینی موتور مکانیکی یا الکترومکانیکی با موتور ساعت کوارتز و همچنین جایگزینی نمایشگرهای آنالوگ با نمایشگرهای دیجیتالی مانند نمایشگرهای LED و بعد ها نمایشگرهای کریستال مایع (LCD) بود. به طور کلی، ساعت های کوارتز بسیار دقیق تر از ساعت های مکانیکی هستند، علاوه بر اینکه قیمت فروش بسیار پایین تری دارند.

قبل از ظهور کوارتز

در طول جنگ جهانی دوم، بی‌طرفی سوئیس به صنعت ساعت اجازه داد تا به ساخت زمان سنج ادامه دهد، در حالی که کشورهای بزرگ جهان تولید دستگاه‌های زمان‌بندی را به دستگاه‌های زمان‌سنج برای مهمات نظامی تغییر دادند. در نتیجه، صنعت ساعت سوئیس از یک انحصار و برگ برندۀ مؤثر برخوردار بود. این صنعت در غیاب رقابت واقعی رونق گرفت. بنابراین، قبل از دهه هفتاد میلادی، صنعت ساعت سوئیس 50 درصد از بازار ساعت جهانی را در اختیار گرفت.

 

در اوایل دهه 1950، سرمایه گذاری مشترک بین شرکت Elgin Watch در ایالات متحده و لیپ فرانسه برای تولید یک ساعت الکترومکانیکی؛ ساعتی که به جای فنر بازشونده با باتری کوچک تغذیه می شد؛ پایه و اساس ساعت کوارتز را گذاشت. اگرچه دو شرکت Lip-Elgin فقط نمونه های اولیه تولید می کردند، اما در سال 1957 اولین ساعت باتری دار در حال تولید بود: همیلتون 500 ساخت آمریکا.

در سال 1954، مهندس سوئیسی، مکس هتزل، یک ساعت مچی الکترونیکی ساخت که از یک اِلِمان تنظیم شارژ پذیرندۀ الکتریکی استفاده می کرد که توسط یک باتری 1.35 ولتی تغذیه می شد. اِلِمان تنظیم دقیقاً در 360 هرتز طنین انداز شد و عقربه های ساعت را از طریق یک قطار دنده الکترومکانیکی نیرو می داد. این ساعت Accutron نام داشت و توسط Bulova در سال 1960 به بازار عرضه شد. اگرچه Bulova اولین ساعت مچی با باتری را نداشت، آکترون یک کاتالیزور قدرتمند بود، زیرا در آن زمان صنعت ساعت سازی سوئیس یک صنعت بالغ بود. یک بازار جهانی با قدمت چند صد ساله و الگوهای عمیقاً ریشه‌دار تولید، بازاریابی و فروش.

 

ظهور کوارتز

در سال 1962،Centre Electronique Horloger  ، متشکل از حدود 20 سازنده ساعت سوئیسی، در نوشاتل تأسیس شد تا یک ساعت مچی کوارتز ساخت سوئیس تولید کند، در حالی که همزمان در ژاپن، سیکو نیز در حال کار بر روی یک ساعت الکتریکی و توسعه فناوری کوارتز بود.

یکی از اولین موفقیت ها یک ساعت کوارتز قابل حمل به نام Seiko Crystal Chronometer QC-951 بود. این ساعت قابل حمل به عنوان یک زمانسنج پشتیبان برای مسابقات ماراتن در بازی های المپیک تابستانی 1964 در توکیو استفاده شد. در سال 1966، نمونه های اولیه اولین ساعت جیبی کوارتز جهان توسط سیکو و لانگینز در رقابت رصدخانه نوشاتل در سال 1966 رونمایی شد. در سال 1967، CEH و Seiko نمونه‌های اولیه ساعت‌های مچی کوارتز را به مسابقه رصدخانه نوشاتل ارائه کردند.

انقلاب موتور ساعت مچی با تکنولوژی کوارتز

در 25 دسامبر 1969، سیکو از Astron، اولین ساعت کوارتز جهان، که آغاز انقلاب کوارتز بود، پرده برداری کرد. اولین ساعت آنالوگ کوارتز سوئیسی، Ebauches SA Beta 21 ، به نمایشگاه بازل 1970 رسید. بتا 21 توسط سازندگان متعددی از جمله Omega Electroquartz منتشر شد. در 6 می 1970، همیلتون، پالسار را معرفی کرد:  اولین ساعت دیجیتال الکترونیکی جهان.

با وجود این پیشرفت های چشمگیر، سوئیسی ها در پذیرش ساعت های کوارتز تردید داشتند. در آن زمان، ساعت های مکانیکی سوئیسی بر بازارهای جهانی تسلط داشتند. علاوه بر این، برتری در ساعت سازی جزء بزرگی از هویت ملی سوئیس بود. در سال 1978، ساعت‌های کوارتز از نظر محبوبیت از ساعت‌های مکانیکی پیشی گرفتند و صنعت ساعت سوئیس را در بحران فرو برد و در عین حال صنعت ساعت ژاپنی و آمریکایی را تقویت کرد. این دوره زمانی با فقدان نوآوری در سوئیس مشخص شد، در همان زمان که صنایع ساعت سازی سایر کشورها از فناوری های نوظهور، به ویژه فناوری ساعت کوارتز استفاده کامل می کردند، از این رو اصطلاح "بحران کوارتز" نامیده می شود.

ساعت مچی باتری-ساعت مچی کوارتز-میراکو

در طول دهه 1970 و اوایل دهه 1980، تحولات تکنولوژیکی، یعنی ظهور فناوری کوارتز، و در غیر این صورت وضعیت دشوار اقتصادی منجر به کاهش اندازه صنعت ساعت سوئیس شد. بین سال‌های 1970 و 1983، تعداد ساعت‌سازان سوئیسی از 1600 به 600 کاهش یافت.

در خارج از سوئیس، اغلب از این بحران به عنوان "انقلاب کوارتز" یاد می شود، به ویژه در ایالات متحده که بسیاری از شرکت های آمریکایی از کار افتاده بودند یا توسط منافع خارجی در دهه 1960 خریداری شده بودند. زمانی که اولین ساعت‌های کوارتز در سال 1969 معرفی شدند، ایالات متحده به سرعت پیشروی فناوری را در دست گرفت که بخشی از آن به دلیل تحقیقات میکروالکترونیک برای برنامه‌های نظامی و فضایی بود. شرکت‌های آمریکایی مانند Texas Instruments، Fairchild Semiconductor و National Semiconductor تولید انبوه ساعت‌های کوارتز دیجیتال را آغاز کردند و آنها را مقرون به صرفه کردند. برای همیشه اینطور باقی نماند. تا سال 1978 هنگ کنگ بیشترین تعداد ساعت الکترونیکی را در سراسر جهان صادر کرد و شرکت های نیمه هادی ایالات متحده به طور کامل از بازار ساعت خارج شدند. به استثنای Timex و Bulova، باقی شرکت‌های ساعت‌سازی سنتی آمریکایی، از جمله همیلتون، از تجارت خارج شدند و نام تجاری خود را به رقبای خارجی فروختند. Bulova در نهایت در سال 2008 به شهروند ژاپنی فروخته شد.

پیشروی کوارتز

بعد ها شرکت های کاسیو و سیکو توانستند تکنولوژی کوارتز را با اختراع باتری سولار (باتری که با هر منبع نوری شارژ میشود) و تکنولوژی فوق العاده کنتیک (Kinetic) (باتری که انرژی را بواسطۀ یک لنگر از لرزش دست میگیرد) توسعه دهند.

ساعت باتری - ساعت کوارتز - ساعت میراکو

 

خرید ساعت مچی کوارتز

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعاتی مفید دربارۀ ظهور کوارتز اشتراک گذاشته باشیم. همه اطلاع داریم خرید مطمئن یک ساعت مچی از یک فروشگاه معتبر بسیار مهم است. گالری میراکو توانسته در طی سال های فعالیت مشاوره ای عالی در جهت خرید یک ساعت مچی به مشتریان خود دهد.

میراکو با عرضۀ بهترین کیفیت برای هر سلیقه ای میتواند انتخابی خوب جهت خریدی مطمئن برای شما عزیزان باشد. این گالری با دقت بالا و اطلاعاتی جامع ساعت را به مشتریان خود معرفی میکند و مصرف کننده هر اطلاعاتی دربارۀ ساعت بخواهد را میتواند از میراکو دریافت کند. تنوع در انتخاب، ضمانتنامه معتبر، کیفیت برتر و قیمت حداقل از مزایای این فروشگاه خواهد بود. کافیست همین حالا به سایت میراکو بروید و ساعت مچی دلخواه خود را سفارش دهید و با در دست کردن آن استایل خود را تکمیل کنید.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.