کد خبر : 30636 / /
/

راه‌های جلوگیری از ورود سروصدا به منزل

راه‌های جلوگیری از ورود سروصدا به منزل

 

 

راه‌های جلوگیری از ورود سروصدا به منزل

امروزه با گسترش آپارتمان نشینی مردم علاوه بر مزایای آن به یکسری مشکلات نیز برخورد کرده‌اند که یکی از این مشکلات سر و صدای موجود در آپارتمان مانند صدای همسایگان، دویدن کودکان و... می‌باشد. از آنجایی که بشر هرروزه درحال پیدا کردن راه‌حل برای برطرف کردن مشکلات است برای این مشکل افراد نیز راه حلی یافته شده است تا فارغ از اینکه در چگونه خانه‌ای زندگی می‌کنند بتوانند قسمت‌های مختلف منزل و تجهیزات داخل آن را ضد صدا یا عایق نمایند. در ادامه قصد داریم تا راه حل‌هایی برای عایق نمودن منزل و جلوگیری از ورود سر و صدا به خانه را با هم بررسی کنیم.

 

عایق صوتی کردن منزل

عایق‌ها انواع مختلفی چون صوتی، حرارتی و عایق رطوبتی دارند که استفاده از آن‌ها باعث کاهش اتلاف انرژی و یا جلوگیری از ورود و خروج آن خواهد شد. حال برای عایق صوتی کردن منزل نیازی نیست تا هزینه سنگینی را در نظر داشته باشید بلکه می‌توانید با چند روش ساده و بدون پیچیدگی، حتی با ساده‌ترین استراتژی‌ها منزل خود را عایق کرده و از ورود و خروج صدا به داخل منزلتان خلاص شوید. در ادامه تعدادی از این ترفند‌های ساده را شرح خواهیم داد.

ضد صدا کردن درب آپارتمان

ممکن است گاهی در داخل منزل نشسته باشید و صداهایی را که در راهروی آپارتمان ایجاد می‌شود را به وضوح بشنوید و این اتفاق برای شما بسیار آزار دهنده باشد برای جلوگیری از این اتفاق لازم است تا شکاف‌های بزرگی را که زیر درب منزلتان وجود دارد را مسدود کنید. برای این کار می‌توانید از نوار‌های لاستیکی ضخیم استفاده نمایید که هم نمونه‌های بازاری آن موجود است و هم می‌توان آن‌ها را به صورت دست ساز تهیه نمود. این روش علاوه بر یک عایق صوتی بودن، عایق بسیار خوبی در برابر ورود گرد، غبار و حشرات نیز می‌باشد.

گاهی اوقات ممکن است در صورت استفاده از این نوع عایق درب شما به خوبی بسته نشود برای همین بهتر است از نوارهای فومی، دورتا دور چارچوب درب استفاده کنید.

البته نا گفته نماند که امروزه درب‌هایی تولید و روانه بازار می‌شوند که علاوه برضد سرقت بودن و ایجاد امنیت در ساختمان می‌توانند عایق خوبی برای صدا و انرژی باشند. به این درب‌ها نیز درب آکوستیک یا درب ضد صدا نیز می‌گویند. این درب‌ها در انواع طرح‌ها و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند.

نصب پرده ضخیم برای پنجره و درب

پنجره‌ها یکی از راه‌هایی هستند که باعث ورود آلودگی صوتی به درون منازل می‌شوند. یکی از روش‌های ساده برای عایق صوتی استفاده از پرده‌های سنگین و قطور می‌باشد. شاید نصب پرده 100 درصد مانع از ورود صدا نشود ولی تا حد خوبی از ورود آن جلوگیری می‌کند. برای درب منزل می‌توانید از پارچه‌های ضخیم چون کتان و یا ابریشم استفاده نمایید و برای پنجره‌ها پرده‌هایی که چند لایه هستند و یا ضخیم می‌باشند را نصب کنید. پرده پانچی یکی از انواع پرده می‌باشد که می‌توان آن را با انواع ضخامت پارچه دوخت و در قسمت‌های مختلف خانه به عنوان پرده پانچی پذیرایی و اتاق خواب استفاده نمود.

استفاده از آستری در زیر پرده

از آنجایی که هرچه تعداد لایه‌های پرده بیشتر و ضخامت پارچه‌های آن زیاد باشد از ورود صدا به داخل خانه کم می‌شود، بنابراین استفاده از آستری ضخیم پرده علاوه بر عایق صدا بودن می‌توان به عنوان عایق حرارتی نیز عمل نماید و از ورود و خروج سرما به داخل هم جلوگیری کند.

استفاده از فرش‌های ضخیم

احتمالاً گاهی اوقات ممکن است حتی از کف ساختمانتان صدا‌هایی به گوش برسد و باعث آزار و اذیت شما شود. یا بالعکس شما با جابه جایی وسایل و یا دویدن کودکانتان مخالف آزار همسایه ها بوده و به فکر چاره هستید در این‌صورت می‌توانید از فرش‌ها علاوه بر زیبایی، به عنوان عایق صدا نیز استفاده نمایید. همچنین برای ضخیم شدن فرش‌ها از حدی بیشتر بهتر است از پد‌های ضخیم در زیر فرش استفاده کنید زیرا گزینه بسیار خوبی برای کاهش صدا هستند. استفاده از یک پارچه قطور، موکت کلفت یا چیزی شبیه به این‌ها می‌تواند برای عایق صوتی بسیار مناسب باشد تا دیگر نگران آزار و اذیت شدن همسایه‌هایتان نشوید.

استفاده از پنجره‌های دو جداره

همانطور که می‌دانید پنجره‌ها در منازل بخش قابل توجهی از دیوار را تشکیل می‌دهند که ممکن است از شیشه‌های مختلفی استفاده شود؛ دنیای مدرن امروزی پر از ترافیک و بوق‌های ممتد و انواع سروصداها است که این صدا‌ها را می‌توان به وسیله پنجره و شیشه‌های دوجداره تا حد بسیار خوبی کاهش داد. این پنجره‌ها به دلیل قابلیت عایق حرارتی، در تابستان خانه‌ای خنک‌تر و در زمستان خانه‌ای گرم‌تر برای شما به همراه دارند.

ضد صدا کردن اتاق خواب

اکثر افراد اتاق خواب را محلی برای استراحت و پیدا کردن حس آرامش می‌دانند بنابراین ممکن است شما نیز خواستار اتاق خوابی آرام و بی سر و صدا باشید ولی به درون اتاق خوابتان به گونه‌ای صدا وارد یا خارج می‌شود که انگار درب تا حدی باز می‌باشد، بهتر است شکاف موجود در پایین درب را به وسیله یک عایق پشمی، لاستیکی و یا وسیله‌ای شبیه به یک بالش بپوشانید.

عایق نمودن خانه از سقف تا کف

آلودگی صوتی و سر و صدا‌ها ممکن است از طریق راه‌های مختلفی چون دیوار‌مشترک، کف و سقف نیز به درون منازل نفوذ کنند بنابراین برای کاهش این صدا‌ها و جلوگیری از نفوذشان بهتر است تا دیور‌های تو خالی، سقف و کف را به وسیله لوازم نرمی بپوشانید تا حدودی از صدای کشیده شدن جارو برقی و یا کشیده شدن چیزی برروی زمین جلوگیری شود.این پیشنهاد برای کسانی است که در همسایگی آنها صداهای بسیار زیادی ایجاد می‌شود یا آنها به‌شدت از سر و صدا آزار می‌بینند.

نصب یک قفسه کتاب به عنوان عایق

در اکثر خانه‌ها ممکن است دیوار هایی نازک وجود داشته باشد و صوت به راحتی از آن‌ها عبور کند، بنابراین نصب و اضافه کردن یک عایق داخلی به دیوار خیلی در کاهش انتقال سرو و صدا موثر است. یکی از ایده‌های عایق داخلی می‌تواند وجود یک کتابخانه نسبتا بزرگ و زیبا و نصب آن به دیوار نازک باشد. زیرا لوازمی چون اشیا و کتاب‌ها مقاومت خوبی در برابر انتقال صدا دارند. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از وجود شکاف هوا در بین قفسه کتاب و دیوار، سقف و کف لبه‌ای قفسه به خوبی و نزدیک نصب شده باشند.

سخن آخر

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم وجود آلودگی صوتی بسیار باعث آزار و اذیت افراد آپارتمان نشین شده است بنابراین بهترین راه عایق کردن اتاق یا کل خانه به وسیله راه‌هایی که گفته شد می‌باشد این راه حل‌‌ها هزینه آنچنانی ندارند و با کمترین هزینه قابل اجرا هستند.

توجه نمایید که شما برای خرید هر یک از این لوازم عایق باید به مراکز معتبر مراجعه نمایید و یا به صورت اینترنتی آن‌ها را تهیه کنید زیرا درصورت مرغوب نبودن و نداشتن جنسی با کیفیت ممکن است آنگونه که باید مانع از انتقال صوت نشوند همچنین شما می‌توانید برای خرید پرده به سایت پرده کور مراجعه نموده و پرده دلخواه خود را در ضخامت‌های مختلف سفارش دهید.

 

 

آدرس سایت: https://pardecore.com/

شماره تلفن:

 09203030125

09121460960

02188903461

 

 

 

 

 

برچسب ها : پرده,دکوراسیون داخلی,سر و صدا در منزل,آپارتمان

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.