کد خبر : 29091 / /
/

 

 

برای طی کردن مراحل طلاق توافقی نیاز است که زوجین از کارشناس حقوقی مشاوره دریافت نمایند. طلاق یکی از پر چالش ترین مسائلی است که افراد با آن روبرو خواهند شد. زمانی که اندیشه طلاق برای افراد به وجود می آید تمام راه ها را در مقابل خود بسته می بینند. با آشفتگی روحی و اضطراب به دنبال تمام کردن رابطه ای هستند که روزی برای شکل گرفتن آن تمام تلاش خود را به کار گرفته اند.

 

اطلاع از مراحل طلاق توافقی می تواند نگرانی افراد را کمتر کند. طلاق به خودی خود آسیب های زیادی به دنبال دارد، به خصوص اگر زوجین صاحب فرزند باشند. آنها باید برای کم کردن فشار روحی فرزندان راه حل عاقلانه ای را در پیش بگیرند. طلاق توافقی به این افراد کمک می کند که در مدت کوتاهی به زندگی مشترک خود پایان دهند.

مراحل طلاق توافقی چیست؟

وکیل در بخش مربوط دعاوی خانواده مراحل طلاق توافقی را با جزییات برای افراد شرح خواهد داد و به ایشان خواهد گفت که طلاق توافقی به چه صورت است. اولین مرحله برای جاری شدن طلاق توافقی مراجعه به کارشناس حقوقی است. در جریان طلاق و توافقی حقوق و تکالیفی برای افراد ایجاد می شود که در صورت ناآگاهی اختلافات را ادامه دار خواهد کرد. چه بسا افراد عجولانه طلاق توافقی را جاری کنند اما پس از آن به فکر مطالبه حق و حقوق خود باشند و پرونده اختلافات را در دادگاه باز کنند.

یکی از مهمترین مراحل طلاق توافقی تعیین تکلیف درباره حقوق مالی است. این تصور نادرست در جامعه وجود دارد که در طلاق توافقی زن باید از مهریه خود گذشت کند. در حالی که افراد می توانند با مراجعه به وکیل طلاق و نگارش توافقنامه اصولی برای طلاق توافقی اقدام کرده و از حقوق مالی خود بهره مند شوند.

بنابراین در قدم اول وکیل طلاق متن توافقنامه طلاق توافقی را نگارش می کند. در این متن مسائلی همچون مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزند، نحوه ملاقات با فرزند و… مورد توافق زوجین قرار می گیرد.

دومین مرحله ثبت نام در سامانه تصمیم می باشد. این سامانه با همکاری قوه قضاییه و سازمان بهزیستی کشور راه اندازی شده و هدف از تشکیل آن مداخله در امر طلاق توافقی است. به عبارت دیگر طلاق توافقی با مصالحه زوجین انجام می شود ورود نهادهای نظارتی به این نوع طلاق از تضییع حقوق افراد جلوگیری خواهد کرد. پذیرش پرونده طلاق توافقی در دادگاه نیازمند دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق است که در ادامه درباره آن خواهیم گفت.

شرایط طلاق توافقی کدام است؟

برای تشکیل پرونده در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می بایست زوجین گواهی عدم انصراف از طلاق دریافت کرده باشند. این گواهی زمانی صادر می شود که زوجین در جلسات مشاوره طلاق توافقی شرکت کنند. انجام مشاوره خانواده قبل از طلاق توافقی در ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده مورد تاکید قرار گرفته است. پس از آن در سال ۱۳۹۷ مراجعه به مشاوره خانواده قبل از طلاق توافقی الزامی شد.

بنابراین جهت طی کردن مراحل طلاق توافقی ابتدا زوجین باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنند. سپس ایشان را به مراکز غربالگری ارجاع می دهند و وقت مشاوره برای ایشان تعیین خواهد شد. به طور معمول جلسات مشاوره پنج جلسه در طی ۴۵ روز خواهد بود.

برخی از زوجین با انجام مشاوره خانواده از طلاق انصراف می دهند اما در صورتی که بعد از اتمام جلسات همچنان به طلاق اصرار داشته باشند گواهی عدم انصراف از طلاق برای ایشان صادر می شود. سپس وکیل با نگارش دادخواست طلاق پرونده را در دادگاه مطرح می کند.

پس از طی کردن مراحل طلاق توافقی در دادگاه به طور معمول قاضی توافق زوجین را به رسمیت می شناسد و حکم طلاق توافقی را صادر می کند. پس از آن افراد می توانند با مراجعه به دفاتر طلاق، صیغه طلاق را جاری کنند. اما همانطور که گفته شد طلاق توافقی دارای نکات بسیاری است که افراد می توانند با مراجعه به وکیل طلاق اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورند.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

برای طی مراحل طلاق توافقی زوجین باید مدارک لازم را جمع آوری نمایند. در بسیاری از این موارد زوجین باید به کارشناس حقوقی مراجعه کرده و با راهنمایی ایشان اقدامات لازم را انجام دهند. در زیر به مدارکی که برای طلاق توافقی نیاز می باشد اشاره خواهد شد:

  • اصل شناسنامه زوجین
  • اصل و کپی کارت ملی
  • کپی مصدق دفتر نکاحیه
  • گواهی عدم بارداری زوجه یا گواهی سلامت بکارت زوجه در صورتی که دوشیزه باشد.
  • گواهی عدم انصراف از طلاق صادره از مرکز مشاوره خانواده
  • توافقنامه طلاق توافقی
  • ارائه درخواست طلاق توافقی

وکیل خانواده با پیگیری پرونده چنین مدارکی را جمع آوری می کند و متن توافقنامه میان زوجین را نگارش خواهد کرد. شما جهت مشاوره برای سریع ترین راه از طرف به عنوان طلاق در آریا دادیار با شماره ثابت 02191307121 تماس گرفته و با وکیل خانوده صحبت کنید.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.