کد خبر : 26704 / /
/

 

طلاق توافقی برای زن و مرد مزایای قابل توجهی به همراه دارد؛ این روش طلاق به افراد کمک می کند که در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برسند و به مشکلات و گرفتاری های دادگاه های طولانی مدت دچار نشوند.

در قانون کشور ما حق طلاق به مرد داده می شود؛ ولی مرد می تواند، وکالت حق طلاق را به زن یا هر کس دیگری بدهد. در صورتی که این حق به زن واگذار شود، مرد همچنان قادر به اقدام برای طلاق زوجه خواهد بود. در این گزارش اطلاعاتی در این خصوص ارائه می دهیم.

حق طلاق برای زن

این حق قانونی به چند روش واگذار می شود؛ اول این که در سند عقد رسمی طرفین این مسئله ذکر شده و به صورت قانونی تایید می شود. در روش دوم، مرد به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و پس از ازدواج این حق را به پدرش، برادرش و یا هر کس دیگری می دهد. این روش واگذاری حق طلاق، در مواردی که مرد در خارج از کشور زندگی می کند، کارایی خواهد داشت.

این وکالت باید حتما به صورت محضری ثبت شود؛ در غیر این صورت فاقد اعتبار قانونی خواهد بود. در صورتی که مردی حق طلاق را به همسر خود بدهد، آن را در سند رسمی ازدواج درج می کنند و در صورتی که این حق به دیگری واگذار شود، وکالتنامه رسمی تنظیم می شود.

مزایای حق طلاق زن در طلاق توافقی

در صورتی که زن از این حق قانونی به صورت بلاعزل برخوردار باشد، بدون نیاز به شوهر کلیه مراحل دادگاه و دادگستری را طی کرده و به سادگی طلاق می گیرد. در این زمینه زن با در نظر گرفتن مندرجات وکالت نامه طلاق، از حقوق خود دفاع کرده و مراحل دادگاه را می گذارند. در این خصوص اعطای وکالت طلاق به شوهر نیز به سادگی انجام می گیرد. زن می تواند، با دریافت همه یا بخشی از مهریه خود حق طلاق را به شوهر بدهد.

در صورتی که زن از چنین حقوقی برخوردار نباشد، باید برای طلاق گرفتن از مرد دلایل کافی ارائه دهد. در غیر این صورت پروژه طلاق او تا چند سال زمان می برد.

12

مراحل حق طلاق داشتن

برای استفاده از این حقوق قانونی، باید حتما مدارک مورد نیاز را به دفاتر اسناد رسمی ارائه دهید. حق طلاق دادن به زن پیچیدگی خاصی ندارد و تنها با چند مرحله ساده قابل انجام است. در این زمینه ابتدا مدارک شناسایی و عقد و ازدواج زوجین به مراکز مربوطه ارائه می شوند.

زنانی که از این حق قانونی بهره مند می شوند، باید کپی برابر اصل مدارک شناسایی زوج را نیز به انضمام وکالت نامه های رسمی طلاق در اختیار داشته باشند. در صورت گم شدن این اسناد، جای نگرانی نیست؛ شما می توانید با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی مورد نظر و ارائه مدارک شناسایی، رونوشت این وکالت نامه را دریافت کنید.

فرایند طلاق توافقی برای زن

روند طلاق توافقی بر اساس قانون جدید حق طلاق زن پیگیری می شود. در صورتی که زوجه از این امتیاز برخوردار باشد، این فرایند ساده تر می شود. همچنین توافقاتی که در رابطه با طلاق انجام می گیرد، این فرایند را بسیار ساده تر می سازد.

صدور حکم طلاق در پرونده هایی که حق طلاق زن مطرح باشد و زوجین برای طلاق توافق کنند، بین 3 تا 4 ماه طول می کشد. حضور یک وکیل طلاق در رابطه با این پرونده ها بسیار اهمیت دارد و این پروسه را سریع تر خواهد کرد. با حضور یک وکیل طلاق ، پرونده های طلاق توافقی یک ماه بیشتر زمان نمی برند.

قوانین جدید طلاق توافقی برای زن و شوهر

در سال های اخیر قوانین جدیدی وضع شده اند که روند طلاق را کمی پیچیده تر کرده اند. برای اجرای این قوانین جدید، سازمان بهزیستی با قوه قضاییه همکاری کرده و فعالیت های این دو مرکز فعال به صورت مشترک اجرا می شوند.

اولین قانون اجرایی در رابطه با طلاق توافقی برای زن، مراجعه به مراکز غربالگری است. زوجین باید به مراکز غربالگری نزدیک به محل زندگی خود مراجعه کرده و اطلاعات و مشخصات خود را ثبت کنند. این افراد باید به مراکز مشاوره خانواده مراجعه کرده و در 5 جلسه اجباری شرکت کنند. اگر طرفین پس از این تعداد جلسات همواره تصمیم به طلاق داشتند، مراحل بعدی دادگاه آغاز می شوند.

13

بررسی مهریه و مسئله حضانت در طلاق توافقی

رسیدگی به امور مهریه یکی از مهمترین اصول طلاق توافقی است؛ در رابطه با مهریه، زن و شوهر مشترکا تصمیم می گیرند و تصمیمات آن ها مستقیما مورد تایید دادگاه قرار می گیرد. در صورتی که زوجین در رابطه با مسئله مهریه به توافق نرسند، امکان طلاق توافقی وجود نخواهد داشت.

مسئله حضانت فرزند نیز در جریان طلاق توافقی برای زن مطرح می شود. بر اساس قوانین موجود در کشور، حضانت فرزندان تا 7 سالگی بر عهده مادر است و پس از این سن به پدر واگذار می شود. در این مسئله دادگاه نیز دخالت خواهد کرد؛ در صورتی که زوجین در رابطه با مسئله حضانت به توافق نرسند، دادگاه با در نظر گرفتن مصلحت طفل، مسئله حضانت را حل خواهد کرد.

در این پرونده ها مسئله نفقه فرزندان پس از اجرای حکم طلاق نیز مطرح می شود. احکام مربوط به پرداخت نفقه به فرزند، باید به صورت رسمی و قانونی درج شوند. در برخی از پرونده ها زن برای دریافت حضانت، پرداخت نفقه فرزند را تقبل می کند.

جمع بندی

در این گزارش در رابطه با احکام و قوانین امور خانواده در بخش طلاق توافقی اطلاعاتی به دست آوردید؛ با استفاده از این اطلاعات عملکرد شما در دادگاه های حقوقی سنجیده تر خواهد بود. مسئله طلاق در دادگاه های خانواده خسارات جبران ناپذیری به پیکره جامعه وارد می کند. اما در صورتی که به حقوق طرفین این پرونده ها توجه شود، این خسارات به حداقل می رسند. همچنین توافق طرفین می تواند، سبب تسریع پروژه طلاق شود. در این زمینه شرایط دریافت حق طلاق نیز مورد توجه قرار می گیرد. در صورتی که زوجه حق طلاق داشته باشد، به سادگی قادر به گرفتن حکم طلاق از دادگاه های مورد نظر خواهد بود. با داشتن وکیل خوب در این زمینه و مشاوره حقوقی با بهترین وکیل در شیراز https://behtarinvakileshiraz.ir/ میتوانید زود تر به نتیجه دلخواه برسید و پرونده های خود را زودتر حل نمایید.

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.