کد خبر : 4309 / /
/

میلگرد از جمله مصالح ساختمانی است که برای افزایش استقامت یک سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

Untitled

 همانطور که می‌دانید از میلگرد درون بتن بکارگیری می‌شود که مقاومت ساختمان‌ها بیش از پیش تأمین شود. در بازار فروش مصالح، انواع و اقسام میلگرد وجود دارد که بنا به نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در ادامه به ارائه توضیح در خصوص این مصالح ساختمانی پرمصرف خواهیم پرداخت.

هدف از بکارگیری از میلگرد

به طور کلی هر سازه‌ای باید در برابر خطرات احتمالی مقاوم باشد. از این رو در فرآیند تولید یک ساختمان و از آنجایی که استفاده از بتن قطعی خواهد بود و با توجه به اینکه مقاومت کششی این مصالح پایین است، به همین دلیل برای افزایش مقاومت آن در آن از میلگرد بهره گرفته می‌شود. گفتنی است که میلگرد با استفاده از روش‌های بخصوصی در کشورهای مختلف تولید شده و بنا به کیفیتی که دارند از قیمت‌های مختلفی نیز برخوردار خواهند بود.

کاربرد میلگرد

هر کدام از انواع میلگردها که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم دارای کاربردهای متفاوتی هستند که به مهمترین آنها خواهیم پرداخت:

  • یکی از کاربردهای مهم میلگرد برای جلوگیری از در رفتگی میلگردها خواهد بود که ممکن است به دلیل فشار نیروی برشی اتفاق بیوفتد. معمولاً در این‌گونه موارد، از میلگرد خاموت بهره گرفته می‌شود.
  • از میلگرد سنجاقک برای افزایش برشی خاموت و متصل کردن بدون مشکل میلگرد و خاموت استفاده خواهد شد.
  • از میلگرد خرک نیز برای قرارگیری دو شبکه افقی کنار هم (در فواصل از قبل تعیین شده) بهره‌گیری خواهد شد.
  • از میلگرد رکابی نیز برای بتن‌ریزی دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع میلگرد

میلگردها در اقسام مختلفی وجود دارند که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های خاصی نیز هستند که مهمترین آنها عبارتند از:

·میلگرد اروپا

برای تولید این نوع از میلگرد از منگنز بکارگیری شده است و نحوه‌ی کار با آن نیز بسیار ساده خواهد بود. ضمناً از ویژگی‌های میلگرد اروپا می‌توان به مقاومت مناسب‌شان در برابر خم شدن اشاره کرد. قیمت این میلگرد نسبت به سایر میلگردها پایین‌تر است.

·میلگرد کربن دار

برای اینکه از یک اسکلت بتنی در ساختمان‌ها استفاده شود از این نوع میلگرد بکارگیری خواهد شد. البته دقت کنید که رطوبت می‌تواند میلگرد کربن دار را دچار خوردگی کند که نتیجه‌ی آن از بین رفتن میلگرد خواهد بود. از مزیت‌های استفاده از این نوع میلگرد مقاومت کششی آن است.

·میلگرد گالوانیزه

اگر میلگردی برای مقاومت در برابر خوردگی نیاز دارید، می‌توانید از میلگرد گالوانیزه بهره ببرید. از خصوصیات این نوع میلگرد می‌توان به سختی مناسب آن اشاره کرد به همین خاطر به نسبت دیگر انواع میلگردها از قیمت بیشتری نیز برخوردار است.

·میلگرد اپوکی

نوع دیگری از میلگرد کربن دار با پوشش اپوکی است. از ویژگی‌های این نوع میلگرد مقاومت بسیار درجه یک آن بوده که می‌تواند در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان دهد. البته ناگفته نماند به دلیل ظریف بودن پوشش اپوکی، اگر دچار آسیب شود احتمال خوردگی آن افزایش خواهد یافت.

·میلگرد ضدزنگ

شاید اگر نیاز به انتخاب یک نوع میلگرد باکیفیت باشد، انتخاب میلگرد ضدزنگ خالی از لطف نباشد. به همین دلیل استفاده از این میلگرد دارای قیمت بسیار زیادی خواهد بود. از ویژگی‌های میلگرد ضدزنگ می‌توان به توانایی خمش در برابر تحمل بار اشاره کرد.

·میلگرد فایبرگلاس

به میلگردهای تقویت شده با پلیمر میلگرد فایبرگلاس گفته می‌شود و ترکیب آن را فایبرگلاس و شبه کربن تشکیل می‌دهد. به هیچ عنوان در این نوع میلگرد خوردگی رخ نخواهد شد و در میان انواع میلگرد بادوام‌تر است. معمولاً از میلگرد فایبرگلاس در پروژه‌های عمرانی بزرگ بکارگیری خواهد شد.

قیمت میلگرد

در کنار انواع میلگردهایی که نام برده شد، میلگردهای آجدار و ساده نیز وجود دارند که هر کدام از آنها دارای قیمت‌های مختلفی هستند. ضمناً برای قیمت‌گذاری انواع میلگرد باید گریدهای آن را نیز در نظر بگیرید. به طور کلی قیمت یک میلگرد به نوع تولید، گرید، آجدار بودن یا نبودن و کارخانه‌ی تولیدی آن بستگی دارد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.