کد خبر : 9901 / /
/

اگر چه دولت مدعی است که با طرج مسکن حمایتی قرار است دهک های یک تا پنج خانه دار شوند، اما با شرایطی که برای وام در نظر گرفته اند گروه زیادی از این دهک‌ها محروم می‌شوند.

متقاضیانی که قصد خرید خانه از طریق طرح جدید دولت هستند فقط یک هفته دیگر فرصت دارند. زمانی که به گفته وزیر راه تمدید نمی‌شود.

دز مرحله اولیه ثبت‌نام طرح جهش مسکن به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و متقاضیان برای ثبت درخواست باید به سامانه‌ای که وزارت راه و شهرسازی معرفی کرده به نام سامانه ثمن مراجعه کنند.

ثبت درخواست‎ها از روز ۲۸ مهر آغاز شده و یک ماه ادامه دارد، یعنی آخرین فرصت ثبت‌نام چمعه هفته آینده است. جزئیات کامل این طرح نیز مشخص شده است.

در این طرح به هر متقاضی بین ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود، به نحوی که ساکنان تهران ۴۵۰ و روستاییان ۲۵۰ میلیون تومان می‌گیرند.  نرخ سود ۱۸ درصد با بازپرداخت ۲۴۰ ماهه لحاظ شده، به نحوی که اقساط این وام نیز بین ۴ تا ۷ میلیون تومان است.

اگر چه دولت می‎گوید هدف این طرح خانه دار کردن ۵ دهک اول جامعه است، اما میزان اقساط آن دایره مشمول را به خودی خود کوچک می‌کند. در واقع وقتی میانگنین حقوق این دهک‌ها ۳ تا ۵ میلیون تومان است چطور می‌توانند این اقساط را بپردازند؟

میزان اقساط مسکن برای روستاییان کمتر از ساکنان شهرهاست، با فرض این که همه این ۵ دهک روستایی هستند نیز نمی‌توان انتظار داشت که بتوانند اقساط ۴ میلیون تومانی بپردازند،

افراد کم درآمد که قرار بود در این طرح خانه دار شوند اولین محرومان آن هستند.

البته دولت گروه های دیگری را نیز به طور صریح از ثبت‌نام مسکن محروم کرده است، شاید بعد از افراد کم درآمد بیشترین جمعیت شامل مجردها باشد. اگرچه وزارت راه گفته که در صورت موافقت دولت از دوشنبه آینده مجردها نیز می‌توانند در این طرح ثبت۲نام کنند، اما این شرط نیز برای مجردها در نظر گرفته شده که تا زمان تحویل واحدها باید ازدواج کره باشند که این موضوع شرایط را برای مجردها سخت می‎کند و احتمالا تعداد کمی از آنها ثبت‌نام کنند./ تجارت‌نیوز

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.