کد خبر : 9443 / /
/

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، منافع خانواده‌ها در اولویت قرار گرفته است، بیان کرد: در این قانون خانواده‌ها در اولویت‌ تسهیلات مسکن، مشوق‌های اقتصادی، تسهیلات آموزشی و تسهیلات شغلی قرار می‌گیرند.

جمعیت هر کشور، یکی ا‌ز مولفه‌ها‌ی قدرت در آن سرزمین محسوب می‌شود. نرخ رشد جمعیت در ایران از ۱۰ سال گذشته تا کنون نزدیک به صفر و در سال‌هایی منفی بوده است. هر چند سیاست‌گذاران قوانین مناسبی برای افزایش نرخ رشد جمعیت وضع کردند، اما عملا مشوق‌های اقتصادی و حتی قوانین خوب هم نتوانست شوق فرزندآوری را در جامعه افزایش دهد.

سال گذشته هم در قانون بودجه مشوق‌های مالی و تسهیلات ویژه برا‌ی خانواده‌هایی در نظر گرفته شد که فرزندان دوم و سوم خود را در سال ۹۹ و ۴۰۰ به دنیا آورده‌اند.

کمیسیون اصل ۸۵ مجلس نیز پارسال طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده را بررسی و در صحن علنی تصویب کرد. این طرح به اصلاح موادی از قانون حمایت از خانواده می‌پرداخت که ۱۰ سال پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده بود.

شورای نگهبان ایرادهایی به طرح مجلس گرفت. این طرح یک سال در مسیر مجلس و شورای نگهبان در رفت‌وآمد بود تا اینکه دوشنبه شب طحان نظیف، سخنگوی شورا‌ی نگهبان در توییتی از رفع ابهامات آن و مغایرت نداشتن با شرع خبر داد.

قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در توییت شبانه خود تاکید کرد که هدف از قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» قرار دادن منافع خانواده در اولویت سیاست‌گذاری‌هاست.

این موضوع آنقدر برا‌ی رئیس مجلس اهمیت داشت که دیروز هم در نطق پیش از دستورش با استناد به مطالعات پژوهشکده مرکز آمار اعلام کرد که زنان متاهل ۱۵ تا ۴۹ ساله، تمایل دارند حدود ۳ فرزند داشته باشند.

به گزارش «ایلنا» و به نقل از رئیس مجلس، در شرایط فعلی میان تعداد فرزندان دلخواه و نرخ باروری فاصله‌ای معنی‌دار حتی تا دو برابر وجود دارد و مادران، با وجود میل به فرزندآوری به دلیل حمایت‌های ناکافی، بی‌توجهی سیاست‌گذاران و فشارهای اجتماعی و اقتصادی از آوردن فرزند بیشتر پرهیز می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: رهبری در تیر ماه سال گذشته یک بار دیگر تذکر دادند که اقدامات یک دهه گذشته در حوزه جمعیت و حمایت از خانواده، با وجود تاکیدات فراوان ایشان، عملا نتایج چشمگیر و موثری نداشته است، به همین دلیل حمایت از خانواده و رسیدگی به دغدغه‌های آنها در تمامی حوزه‌ها از مهم‌ترین اهداف و اولویت‌های مجلس یازدهم بوده است که با اجرای کامل این قانون توسط دولت محترم به بخشی از آن اهداف دست پیدا خواهیم کرد. رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، منافع خانواده‌ها در اولویت قرار گرفته است، بیان کرد: در این قانون خانواده‌ها در اولویت‌ تسهیلات مسکن، مشوق‌های اقتصادی، تسهیلات آموزشی و تسهیلات شغلی قرار می‌گیرند.

مشوق‌های طرح حمایت ا‌ز جوانی و خانواده را در ۶بخش مهم می‌توان خلاصه کرد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.