کد خبر : 7694 / /
/

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: کمیته علمی کرونا توصیه کرد با توجه به اینکه زمان واردات واکسن فایزر مشخص نیست و نمی‌توانیم مادران باردار را بیش از این بدون واکسن منتظر بگذاریم، با واکسن سینوفارم مادران باردار را واکسینه کنیم.

دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا  درباره چرایی وارد نشدن واکسن فایزر برای مادران باردار اظهار کرد: واردات واکسن فایزر اما و اگرهای زیادی داشت. چراکه نظر ما همواره بر این بود خروجی و اصالت واکسن از کشورهای آمریکا و انگلستان نباشد و به‌ همین دلیل به دنبال بستن قرارداد با کشورهای دیگر برای واردات واکسن فایزر بودیم.

او افزود: ابتدا قرار بود میزان زیادی واکسن فایزر تحویل ایران شود اما تعداد آن کم شد و به ۲ میلیون و ۴۰۰ دوز رسید که بعد باز هم میزانش توسط طرف مقابل کم شد و به ۲ میلیون دوز رسید. درنهایت هنگام عقد قرارداد هم مشکلاتی ایجاد شد.

رئیسی با اشاره به اینکه قرار بود واکسن فایزر فقط برای مادران باردار وارد شود، ادامه داد: کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی و اعلام کرد که توزیع فایزر در روستاها مشکلاتی دارد. به عنوان نمونه نمی‌ارزید ۱۰ دوز واکسن را برای زنان باردار به یک روستاها ببریم و تزریق کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه از طرف دیگر نتایج واکسن سینوفارم خوب بوده است، گفت: کمیته علمی توصیه کرد که با توجه به اینکه زمان واردات واکسن فایزر هم مشخص نیست و نمی توانیم مادران باردار را بیشتر از این بدون واکسن منتظر بگذاریم، با واکسن سینوفارم مادران باردار را واکسینه کنیم. خوشبختانه کمبود واکسن هم به هیچ عنوان نداریم.

این مسئول در ادامه درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان گفت: برای واکسینه کردن گروه سنی زیر ۱۸ سال، سینوفارم در دنیا مورد تائید قرار گرفته و برای ۳ تا ۱۸ سال گواهی تزریق دارد. واکسن ایرانی پاستور هم این گواهی را دارد. چراکه در کوبا نتایج خوبی از آن حاصل شده است. به همین دلیل هردو واکسن برای دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال مناسبند. البته این دو واکسن به هیچ عنوان تک‌دوز نیستند و هر دو واکسن سینوفارم و پاستوکووک دو دوز هستند./ برنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.