کد خبر : 7677 / /
/

بعضی از افراد بر این باورند که استفاده از مصالح مرغوب و با کیفیت برای ساخت بنای یک ساختمان کافی است و نمای ساختمان در برابر شرایط مختلف محیطی مانند: باران، طوفان، سیل، زلزله، باران و رطوبت حفظ خواهد شد. این در حالی است که این تصورات به هیچ عنوان قابل قبول نیست. زیرا تا نمای ساختمان پس از اتمام پروژه ی ساخت توسط پیچ و رولپلاک محکم نشود. هر لحظه امکان ریزش و سقوط سنگ ریزه را از ارتفاع خواهد داشت.

پرتاب سنگ نشانه ی ریزش بنای ساختمان در یک زمان معین می باشد که پیامد آن ایجاد خسارت های مالی و حتی جانی برای همسایگان مجاور ساختمان و عابران در حال رفت و آمد در پایین ساختمان خواهد بود.گاهی اوقات صاحبان ساختمانی ،امر محکم کاری سنگ نما را جدی نمی گیرند و نتیجه ی آن بروز حوادث ناگوار در آینده یی نزدیک خواهد بود. امروزه شرکتهای معتبر خدمات نما، پیچ و رولپلاک را به صورت کاملا مهندسی و حرفه ای و دقیق با رعایت اصول و قوانین استاندارد بدون داربست و با طناب انجام می دهند در ادامه ی مطلب در این باره به بررسی بیشتری خواهیم پرداخت. 

 

پیچ کردن سنگ نما با جهانفرود

چه مواقعی بیشتر سنگ از نما جدا می گردد و باید مراقب بود؟

مهار نمای ساختمان به کمک ابزار پیچ و رولپلاک یک امر ضروری و حیاتی به شمار می رود. شرکتهای معتبر خدمات نما در طی سالهای کاری و تجربیاتی که طی این دوران به دست آوردند درباره ی بیشترین زمان ریزش سنگ در شرایط جوی بارندگی ها در فصول پاییز و زمستان هشدار می دهند.زیرا در این 2 فصل، شاهد بالاترین آمار ریزش باران و برف خواهیم بود. رطوبت و آب زیاد پس از نفوذ درون سنگ جمع می شوند و باعث ترکیدن و ریزش سنگ از نما به پایین ارتفاع خواهند شد. گاهی اوقات با تغییر فصل سال از گرما به سرما، نوعی شوک انبساطی یا انقباظی درون سنگ نما اتفاق خواهد افتاد که همین امر سبب کنده شدن سنگ از نما و پرتابش به پایین ارتفاع می گردد. اما مواقع زمین لرزه، طوفان شدید هم ما شاهد بالاترین میزان خسارت خواهیم بود.

ایمن سازی نمای ساختمان، برای پیشگیری از وقوع خطرات احتمالی کنده شدن سنگ از نما و سقوط سنگ به پایین و تعمیر سنگ از نما به کمک پیچ کردن آن ها به شکل حرفه ای به وسیله ی نیروی کار در ارتفاع، بدون داربست انجام می گردد.

در قدیم بیشتر پروژه های ساختمانی به کمک داربست انجام  می شده است. اما استفاده از داربست و نسب آن بسیار زمان بر و هزینه بر بوده است. تقریبا 1 روز کامل را کارگر صرف نسب داربست می کرده است. کارها به کندی با کیفیت پایین و هزینه ی بالا و عدم امنیت صورت می گرفته است. اما با گسترش تکنولوژی، استفاده از طناب، بدون داربست جایگزین مناسبی برای داربست شد.زیرا کار کردن در ارتفاعات، با طناب دارای امنیت بیشتر و سرعت و هزینه ی کمتری بوده است و این خودش یک امتیاز بزرگ برای انتخاب بهترین روش برای کار در ارتفاع بوده است. 

ایمن سازی سنگ نما با طناب توسط جهان فرود

زمان مناسب برای اجرای عملیات پیچ و رولپلاک نمای ساختمان 

ایمن سازی سنگ ساختمان با پیچ و رولپلاک  انجام می شود. اما این عملیات در همه ی فصل های سال به غیر از روزهایی که بارش باران و برف به مقدار زیاد است، یا درجه هوای سرد به قدری زیاد است که امکان کار بر روی ارتفاع وجود ندارد انجام می شود. درضمن به علت بکار بردن وسایل برقی که کارگران متخصص در زمان اجرای کار در ارتفاع استفاده می کنند، در روزهای بارانی و یخ زدگی هوا خطر برق گرفتگی برای کارگران وجود دارد. اما گاهی اوقات در روزهای طوفانی به علت وزش باد شدید خطر ریزش و پرتاب سنگ از ارتفاع را داریم. که در نتیجه برای ایمن سازی نمای ساختمان، قبل از وقوع چنین حوادثی باید کار محکم سازی سنگ نما با ابزار پیچ و رولپلاک نما صورت گیرد.

ایمن سازی نمای ساختمان با جهان فرود

مشخصات پیچ مصرفی برای ایمن سازی نمای ساختمان 

بهتر است بدانید تنوع برای پیچ های مصرفی در بازار بسیار زیاد می باشد اما در هر صورت پیچ هایی که برای نما مورد استفاده قرار می گیرند دارای ویژگی خاصی هستند که از سایر پیچ ها متمایز می باشند از جمله: اگر پیچ برای مهار نمای ساختمان و مقاوم سازی سنگ در بیرون استفاده می شود باید دارای روکش گالوانیزه ی گرم باشد (یعنی در برابر عوامل رطوبتی ضد آب و دارای استقامت بالایی باشد )تا دچار خوردگی و زنگ زدگی در شرایط بارانی و رطوبت هوا نگردد.

2_پیچی که برای محکم و ایمن سازی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد باید دارای استقامت و چکش خواری لازم باشد و اگر قرار است به آن ضربه ای وارد شود باید مقاومت کافی داشته باشد.

3_پیچ چهار سو باشد .

4_پیچ استقامت بالایی برای تحمل وزن سنگ را داشته باشد.

 

 

خدمات نما برای پیچ و رولپلاک سنگ

چگونه باید فهمید نمای ساختمان ایمن نیست؟ 

ایمن بودن یا نبودن نمای ساختمان را از شکل ظاهری نما نمی توان فهمید. علتش این است که ممکن است ظاهر نمای ساختمان خوب باشد و در نتیجه مشکلات اصلی نما را مشخص نکند در نتیجه تنها زمانی می توانید بفهمید که نمای ساختمان شما ایمن نیست که ریزش سنگ از نما را شاهد باشیم 2-اسکوپ نشدن سنگ ها در حال نصب 3-یا این که پس از عملیات نماشویی در ظاهر ساختمان ترک و شکافی ایجاد گردد. در نتیجه به علت بد بودن وضعیت سنگ نما ،باید کار ایمن و مقاوم سازی سنگ نما صورت گیرد.

 

آیا پیچ ها پس از پیچ و رولپلاک نما دیده می شوند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پیچ ها پس از این عملیات با بتونه ی همرنگ نما باید پوشانده شود تا هم زیباتر جلوه داده شود و هم پیچ دیده نشود. درضمن با بتونه کردن پیچ ها بر عمر و پایداری هر چه بیشتر آنها افزوده می گردد. 

استاندارد و فاصله زدن پیچ روی نما 

استاندارد و فاصله زدن پیچ روی سنگ نما هر 50 سانت یک پیچ زده می شود. اما گاهی این پیچ زدن به جنس سنگ و پشت سنگ هم بستگی دارد.

روش مهار کردن انواع سنگ نما

برای ایمن سازی و مهار همه ی سنگ ها در نمای ساختمان از پیچ و رولپلاک استفاده می شود. اما باید توجه داشته باشید بیشتر سنگ نمای ساختمان در کشور ما از نوع تراورتن است که به رنگ کرم یا شکلاتی موجود است. برای مهار این نوع سنگها هر 40 سانت یک پیچ و رولپلاک زده می شود .درضمن از دریل نوع معمولی برای کار سوراخ کاری سنگ استفاده می گردد.

سنگ مرمر نوعی سنگ سفید شکننده و حساس است در زمان پیچ کردن سنگ مرمر باید نهایت دقت را داشته باشیم. 

سنگ سرامیک: نوعی سنگ حساس و شکننده است که در زمان پیچ کردن سرامیک، پیچ به بند سرامیک زده می شود تا سرامیک نشکند.

پیچ و رولپلاک نما جهان فرود در تهران

مراحل کلی پیچ و رولپلاک نما

این مراحل به شکل تخصصی انجام می شود و توسط نیروی کار در ارتفاع بدون داربست و به کمک طناب انجام می شود. برای آغاز کار نیروی ماهر به کمک ابزار مانند دریل معمولی سنگ را سوراخ می کنند .اما از دریل چکشی برای سوراخ کاری قسمت بتن استفاده می شود. سپس سنگ توسط پیچ و رولپلاک محکم می شود. بعد توسط بتونه ای همرنگ نما روی پیچ پوشانده می شود تا ساختمان زیبایی خود را از دست ندهد.

 

آیا در زمان پیچ و رولپلاک با طناب سنگ می شکند؟

شرکتهای معتبر خدمات نما بر اساس تجربه ای که طی سالهای کاری در بخش های مختلف کار در ارتفاع ساختمان کسب نمودند به این نتیجه رسیدند که حرفه ی پیچ و رولپلاک بسیار تخصصی و سخت است و از عهده ی کارگر عادی بر نخواهد آمد. این حرفه ی حساس با کوچکترین اشتباهی پیامد ناگواری را بر جا خواهد گذاشت. اما این شرکتهای معتبر به کاربران عزیز این اطمینان را داده اند که از افراد آموزش دیده و تربیت شده استفاده نمایند و برای سرعت بخشیدن به کارها طناب را جایگزین داربست نمایند. اما عملیات پیچ و رولپلاک  را آنقدر تخصصی انجام می دهند که هیچ گونه فشار یا ضربه ای بر روی سنگ نما ایجاد نگردد.و برای این کار از دریل و مته مناسب استفاده می گردد.

مته مورد استفاده برای پیچ و رولپلاک 

برای پیچ کردن سنگ نما از 2 نوع مته باید استفاده نماییم. 

 

هزینه ای که برای ایمن سازی نمای ساختمان باید پرداخت گردد به چه صورتی محاسبه می شود؟

برای ایمن سازی و مهار نمای ساختمان توسط عملیات پیچ و رولپلاک، هزینه به صورت دونه ای و متر مربع و کنتراتی محاسبه می شود .

مهار سنگ نما 

مهار سنگ نمای ساختمان یا مقاوم سازی سنگ نما به این منظور انجام می شود که سنگهایی از نمای ساختمان را که امکان افتادن را دارند به کمک ابزار پیچ و رولپلاک محکم نماییم. متاسفانه افتادن سنگ از نما در کشور ما شایع است. در بیشتر مواقع باعث ایجاد خسارت مالی و حتی جانی خواهد شد.

جمع بندی 

امروزه انجام عملیات پیچ و رولپلاک یکی از موارد مهم و حساس در کار ایمن سازی سنگ نما محسوب می شود. و اگر پس از پایان پروژه های ساختمانی کار پیچ و رولپلاک سنگ در نما انجام نشود. پس از مدتی از عمر ساختمان شاهد ریزش و پرتاب سنگ از نما خواهیم بود. برای ایمن سازی سنگ نماهای بزرگتر بهتر است چندین نفر کار کنند تا کار زودتر و سریعتر انجام شود. البته سرعت کار با طناب، بالاتر از استفاده از داربست می باشد. کارگر ماهر بر روی طناب در ارتفاع با امنیت و آرامش خاطر به علت دوره های آموزشی که از قبل دیده کار می کند. و در این امر کار بلد و توانمند است و تحت پوشش بیمه ی شرکت با آسودگی خاطر به انجام فعالیت می پردازد.

منبع: شرکت اب بندی ایمن کار

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.