کد خبر : 7490 / /
/

در این گزارش به شما نشان می دهیم که یک جهیزیه معمولی چقدر آب می خورد.

در میان بازار لوازم خانگی امین حضور تهران عده‌ای به دنبال کالای ایرانی و برخی خواهان کالای خارجی هستند. هرچند لوازم خانگی ساخت ایران نیز آنقدر گران شده که قیمت آن‌ها نیز خیلی با برندهای خارجی دارای نوع ۲ متفاوت نیست.

فهرستی از دل این بازار قدیمی لوازم خانگی تهیه شد تا حداقل‌های لازم برای شروع یک زندگی دو نفره با توجه به ارزان‌ترین برندهای موجود برآورد قیمت شود. براساس اجناس موجود در بازار باید گفت که حداقل هزینه یخچال فریزر ۱۸ میلیون تومان است. برای کالاهایی مانند اجاق گاز چهار شعله کوچک و جاروبرقی به ترتیب باید ۷ میلیون و همینطور ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار در نظرگرفت.

البته تمام خرید جهیزیه معطوف به محدوده امین حضور تهران نمی‌شود. برای خرید یک دست مبل ۷ نفره ساده از مرکز خرید مبلمان و سایر وسایل چوبی در تهران باید ۱۵ میلیون تومان هزینه کرد. تخت خواب نیز در کمترین قیمت به مبلغ ۶ تومان در بازار به فروش می‌رسد.سرویس چینی دوازده نفره، فرش و تلویزیون در صورت ماشینی بودن فرش، وسایلی مانند سرویس قابلمه، قاشق و چنگال، کفگیر و ملاقه، اتو و قوری و کتری، میز تلویزیون و سرویس آشپزخانه که هم جزو ملزومات یک جهیزیه حساب می‌شوند، بدون ادعای لاکچری بودن، بالای ۱۰۰ میلیون آب می‌خورد.

جهیزیه

البته در میان لیست خرید از پرده خانه تا کبریت، روتختی، لوازم آرایشی و بهداشتی، ظرف و ظروف مورد نیاز در آشپزخانه، لوستر کوچکی برای روشنایی خانه و ده‌ها قلم لوازم ریز و درشت هم باید لحاظ شود که ریز قیمت‌ها با توجه به کثرت اقلام نمی‌توان نوشت، اما با حدود قیمت‌های به دست آمده، خانواده عروس برای تأمین جهیزیه در حد متوسط یعنی کمترین نرخ برای خرید کالاهای متعارف، باید حداقل ۳۰۰ میلیون تومان هزینه کند.

جاروبرقی هم قیمت نصف حداقل حقوق

این اقلام واقع اندک است و برای زندگی آرام و بی دغدغه وسایل دیگری نیز نیاز هست که در این شرایط زوج‌های جوان باید اندک ‌اندک در زندگی تأمین کنند. البته با حداقل حقوق ۴ میلیون تومانی برای خرید یک جاروبرقی باید بیش از نیمی از حقوق یک ماه را پرداخت کرد.

جهیزیه دست‌دوم به جای نو!

برای همین وسایل اندک باید بین ۱۰۰ میلیون تومان تا ۷۰۰ میلیون تومان هزینه کرد. افزایش قیمت در بازار لوازم‌ خانگی به اندازه‌ای است که اگر خانواده‌ای مجبور نباشد، اقدام به خرید لوازم موردنیاز خانگی جدید نمی‌کنند. برای یک واحد آپارتمان ۵۰ متری حدود ۱۰۰ میلیون تومان باید جهیزیه خرید. همین جهیزیه در ابتدای سال ۱۳۹۹ حدود ۷۰ میلیون تومان هزینه نیاز داشت. شروع زندگی بدون جهیزیه معنا ندارد و به اجبار مردم به سمت خرید قسطی و حتی اجناس دست دوم برای آغاز زندگی مشترک رفته‌اند. شیوع کرونا و گرانی لوازم‌خانگی شرایطی را به وجود آورده است که زوج‌های جوان به ناچار برای تهیه لوازم‌خانگی در ابتدا به ویژگی قیمت توجه می‌کنند و توجه چندانی به کیفیت و گارانتی ندارند. در شرایط فعلی مهم تأمین وسیله هست و برند، جنس، مدل و هزاران ملاک دیگر مطرح نیست.

یک جهیزیه دم دستی ۱۰۰ میلیون هزینه دارد

رضا بختیاری، فروشنده لوازم خانگی در بازار امین حضور می‌گوید برای خرید یک جهیزیه بسیار معمولی در کمترین حالت باید حدود ۱۰۰ میلیون هزینه کرد.

وی که به صورت تخصصی فروش لوازم برقی را انجام می‌دهد، می‌گوید« یک مثال ساده برایتان میزنم. شهریورماه سال ۹۶ قیمت یک ماشین لباسشویی ۷ کیلویی ال جی کاملا معمولی در بازار ۲ میلیون تومان بود. همین ماشین لباسشویی هم اکنون در بازار حدود ۱۱ میلیون تومان قیمت دارد.»

جدول شماره ۱ قیمت برخی محصولات مورد نیاز برای جهیزیه را نشان می‌دهد.

جهیزیه

شوش؛ اولین بازارهدف خریداران جهیزیه

جنوب تهران، ازدحام جمعیت و هیاهوی رفت و آمد عابران پیاده بزرگترین مراکز خرید و فروش لوازم خانگی را در دل خود جای داده است.

بازار شوش تهران که در آن تمامی برندهای تولیدکننده و واردکننده لوازم خانگی به خصوص خانه و آشپزخانه را میزبانی می‌کند، قلب تپنده جهیزیه در ایران است.

محمود ثباتی فروشنده لوازم آشپزخانه در شوش می‌گوید: متاسفانه خانواده‌های ایرانی اعتقادی به خرید یک جهیزیه سبک ندارند. برای شروع یک زندگی تمامی لوازم خانه و آشپزخانه در حجم بالا نیاز نیست. یک جهیزیه می تواند حتی با محصولات با کیفیت داخلی همان ۱۰۰ میلیون تومان تامین شود.

به گفته وی برای یک جهیزیه متوسط می‌توان کالاهای ایرانی هم با کیفیت و هم با قیمت مناسب را خریداری کرد. اگر یک خانواده با مراجعه به مرکز خرید شوش بخواهد بخش عمده‌ای از جهیزیه خود را خریداری کند.

حدود ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون بودجه نیاز دارد. این مقدار بودجه به نوع کالا (ایرانی و یا خارجی بودن) تعداد سرویس‌ها( ۶ نفره یا ۲۴ نفره بودن) بستگی دارد. اما به صورت کلی می توان بخش عمده ای از جهیزیه را از مرکز شوش تهیه کرد.

جدول شماره ۲ لیست خرید یک جهیزیه از مرکز شوش را نشان می دهد.

جهیزیه

روی برخی کالاها چشم بپوشیم

مصطفی عربی فروشنده لوازم آشپزخانه در شوش می گوید« بخش عمده ای وسایل خریداری شده در جهیزیه بدون استفاده می ماند. اگر نمی‌خواهید زیر بار قرض بروید و دوست ندارید به پدیده بی‌ارزش چشم و همچشمی مبتلا شوید

وسایل زیاد و بی‌فایده‌ای هستند که می‌توان به راحتی از خرید آنها چشم‌پوشی کرد. وسایلی مثل غذاساز، سرخ کن، چای ساز، مخلوط کن، آبمیوه‌گیری،گوشت کوب برقی، سرویس‌های چینی، ساندویچ‌ساز و برخی از وسایل تزیینی.

به گفته وی به عنوان مثال خانواده‌های زیادی برای اینکه بوفه‌های گرانقیمتی را که خریده‌اند پر کنند، سراغ سرویس‌های کریستال گرانقیمت و وسایل تزیینی می‌روند.

در حال حاضر قیمت یک بوفه چیزی حدود۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان آب می‌خورد. چرخ گوشت جزو کم کاربردترین وسایل جهیزیه در حال حاضر است زیرا بسیاری از خانواده‌ها غالبا گوشت‌چرخ کرده را به صورت آماده تهیه می‌کنند. در حال حاضر چرخ گوشت در بازار ایران به طور میانگین بین یک تا ٣ میلیون تومان قیمت دارد.

وی ادامه می‌دهد«ماشین ظرفشویی پدیده نسبتا تازه جهیزیه‌های ایرانی است و البته در بسیاری از موارد به کار نمی‌آید زیرا کسی حاضر نمی‌شود تنها برای چند تکه ظرف کثیف ماشین ظرفشویی‌اش را راه بیندازد. در حال حاضر قیمت ماشین ظرفشویی بین ۱۸ تا ۳۲میلیون تومان است.

ساندویچ ساز، گوشت کوب برقی، انواع ظروف کم کاربرد و حتی آبمیوه‌گیری از جمله وسایلی هستند که خانواده‌ها برای جهیزیه دخترانشان تهیه می‌کنند اما در عمل انگشت شمار مورد استفاده قرار می‌گیرند و با فاکتور گرفتن این وسایل کم کاربرد می‌توانید هزینه قابل توجهی در خرید جهیزیه صرفه‌جویی کنید.

دیگر کمتر خانواده‌ای پیدا می‌شود که در خانه خود مبل نداشته باشد. مبل، تخت و میز ناهار خوری از ملزومات تازه عروسان شده و بار سنگینی بر دوش خانواده‌ها گذاشته است.خرید سرویس چوب جهیزیه عروس یکی از پردغدغه‌ترین قسمت‌های خرید جهیزیه است.

زیرا خیلی به چشم می‌آید و نسبتا بودجه قابل توجهی می‌خواهد. برای یک روز و دو روز نیست و باید مرغوب و عمری باشد. و از همه مهم‌تر اینکه آسایش و راحتی در هنگام استفاده از آن بسیار مهم است.

مجتبی فرخزادی، دارنده نمایشگاه مبل و تخت در یافت آباد می‌گوید: در چند سال اخیر قیمت سرویس چوب عروس بسیار گران شده است. سرویس تخت ۳ میلیون تومانی در چهار سال اخیر به رکورد ۱۸ میلیون تومان هم رسیده است. رشد ۶ تا ۱۰ برابری قیمت محصولات امری عادی است.

به گفته وی برای خرید سرویس چوب عروس باید یک دست مبل ۷ نفره، سرویس کامل خواب شامل تخت و تشک و پاتختی‌ها و آیینه و کنسول، میز ناهار خوری از دو نفره تا ۱۸ نفره، کمد و یا دراور خریداری کرد.

با یک حساب سرانگشتی می توان گفت که همین کالاها از ۱۵ تا ۳۵ میلیون تومان به طور متوسط هزینه دارد. این درحالیست که سرویس مبل سلطنتی صادراتی مد نظر نباشد.

جدول شماره ۳ لیستی از قیمت سرویس چوب کامل عروس را نشان می دهد.

جهیزیه۳۳

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.