کد خبر : 7425 / /
/

نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، تاکید کرد که ناترازی گاز موضوعی است که طی چند سال پدید آمده و نمی‌توان انتظار داشت امسال جبران شود.

مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به زمان سرکشی نماینده‌ها به حوزه‌های انتخابیه و عدم برپایی جلسات علنی مجلس و کمیسیون‌ها، اظهار کرد: کمیسیون انرژی باتوجه‌به شرایط خاص انرژی کشور کمیته‌های تخصصی برپا کرد خاصه در حوزه برق و طرح توسعه صنعت برق کشور.

وی با بیان این مطلب افزود: در گزارشی که کمیسیون تهیه کرد و در صحن قرائت شد، این طرح به‌عنوان پیشنهاد خدمت مجلس و نماینده‌ها عنوان کردیم و در حال اقدامات کارشناسی هستیم.

نخعی ادامه داد: با حضور صاحب‌نظران مختلف در حال کار کارشناسی و دقیق هستیم تا طرح را به هیئت‌رئیسه و صحن علنی ارسال کنیم.

وی همچنین در خصوص وضعیت بورس انرژی به رادیو گفت‌وگو گفت: این بورس مکانیزمی برای فروش نفت خام و فراورده‌ها و محصولات پتروشیمی است و چندین سال است که روی این موضوع تاکید صورت می‌گیرد.

افزایش شفافیت در فروش و اعطای راحت‌تر فراورده‌های نفتی و نفت خام باتوجه‌به تحریم‌ها از اهداف این بورس بوده است و کمیسیون تاکید دارد که این مکانیزم باید باقدرت و قوت بیشتری در کشور اجرایی و عملیاتی شود.

نخعی گفت: باتوجه‌به تحریم باید شرایطی مناسب را برای فروش فراورده‌های نفتی و نفت خام در اختیار داشته باشیم و در وضعیتی رقابتی، این محصولات را با قیمتی بالاتر به فروش برسانیم.

وی همچنین تاکید کرد که خرید باید برای عموم آزاد باشد و پشت درهای بسته صورت نگیرد.

این نماینده مجلس در خصوص پیش‌بینی‌ها مبنی بر مشکلات انرژی در فصل سرما گفت: ناترازی برق در تابستان مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد و در زمستان سال گذشته هم به دلیل ناترازی در تولید و مصرف گاز با مشکلاتی روبه‌رو بودیم.

یکی از این مشکلات تأمین سوخت نیروگاه‌ها بود که منجر به قطعی برق در فصل زمستان شد.

به گفته نخعی ناترازی گاز موضوعی است که طی چند سال پدیدآمده و نمی‌توان انتظار داشت امسال قطع به‌یقین، جبران شود.

وی همچنین خاموشی‌ها در فصل سرما را در پی ناترازی گاز محتمل دانست و تاکید کرد: اگر این ناترازی با واردات گاز جبران شود، این معضل حل خواهد شد.

در این راستا توافقات خوبی با مسئولان ترکمنستان شکل‌گرفته است و امیدواریم مشکلات سال گذشته را شاهد نباشیم./ بازار

 

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.