کد خبر : 7393 / /
/

قیمت ویلا در استان های مسافرپذیر ایران مثل گیلان و مازندران به طور میانگین نسبت به سال گذشته به بیش از ۲ برابر رسیده است.

قیمت ویلا در شهرهای شمالی کشور با افزایش و رشد چشمگیر مواجه شده است. در ماه‌ های اخیر بازار مسکن چه در تهران و چه در کل کشور دچار رکود سنگین معاملاتی بوده است، اما رکود قیمت در بازار مسکن باعث نشده است که قیمت ها کاهش و حتی با ثبات همراه باشد.

قیمت ویلا در شهرهای پرتقاضای شمال کشور نیز از این وضعیت مستثنی نبوده و حتی در شرایط کرونا و گرانی ها باعث کاهش تقاضا و کاهش قیمت ویلا نشده است. گزارش‌ های مرکز آمار ایران نیز تایید می‌کند که گرایش مردم به استفاده از خانه‌ های شخصی بیشتر از اقامتگاه‌ های رسمی است. طبق آخرین بررسی ها از بین ۱۰۲ میلیون سفری که انجام شد ۴۶ درصد همراه با اقامت شبانه بود که پس از خانه بستگان و دوستان، ویلاها، آپارتمان‌ های اجاره‌ای و خانه‌ ها و ویلاهای شخصی بیشترین آمار مصرف را داشته‌اند.

سهم چادر مسافرتی و کمپ از اقامت‌ های شبانه مسافران سه درصد و استفاده از اقامتگاه‌ های رسمی مثل هتل، مهمانپذیر و هتل آپارتمان نیز حدود سه درصد بوده است. این آمار نشان می دهد خرید ویلا در شهرهای شمال کشور همچنان با تقاضا همراه است و در پی آن قیمت ویلا و خانه را در این شهرها افزایش داده است.

به گزارش اقتصادی رکنا، طبق آمار ارائه شده از سایت دیوار، قیمت ویلا در استان های مازندران و گیلان با افزایش چشمگیر مواجه شده است. به طوری که قیمت هر متر مربع ویلای ۲ تا ۵ سال ساخت در شهرهای استان مازندران در شهریور ماه ۱۴۰۰ نسبت به شهریور ماه سال گذشته، به طور متوسط از ۳۴ درصد تا ۱۸۸ درصد افزایش یافته است و نسبت به مرداد ماه ۱۴۰۰ یعنی ۲ ماه گذشته، به طور متوسط از یک درصد تا ۱۵ درصد با افزایش قیمت همراه بوده است.

 

برای نمونه در شهر نوشهر استان مازندران یک متر مربع ویلا دو تا پنج سال ساخت در شهریور ماه سال گذشته به طور متوسط ۷ میلیون و ۳۲ هزار تومان قیمت گذاری شده است که مرداد ماه امسال به ۱۲ میلیون و ۸۹۹ هزار تومان و در شهریور ماه امسال به ۱۴ میلیون و ۲۳۳ هزار تومان رسیده است.

همچنین در شهرهای استان گیلان نیز قیمت ویلا با روند افزایشی همراه بوده است. قیمت هر متر مربع ویلای ۲ تا ۵ سال ساخت شهرهای استان گیلان در شهریور ماه ۱۴۰۰ نسبت به شهریور ماه سال ۹۹ به طور متوسط از ۳۸ درصد تا ۱۱۶ درصد با افزایش قیمت مواجه شده است و نسبت به مرداد ماه ۱۴۰۰ یعنی ۲ ماه گذشته، نسبت به شهریور ماه سال جاری به طور متوسط از یک تا ۱۸ درصد افزایش قیمت داشته است.

برای نمونه در شهر صومعه سرا استان گیلان یک متر مربع ویلا دو تا پنج سال ساخت در شهریور ماه سال گذشته به طور متوسط ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است که مرداد ماه امسال به ۳ میلیون و ۴۷۳ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که برخی ویلاهای شمال کشور که به طور غیرقانونی در زمین های کشاورزی و جنگل ها بنا شده، فاقد سند است و شنیده می شود با شناسایی توسط مسئولین ذی ربط تخریب می شود. اما با این حال همچنان با رشد قیمت همراه بوده است./رکنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار