کد خبر : 6678 / /
/

ستاد ملی کرونا از لغو طرح منع تردد شبانه در برخی از شهرها خبر داده است که جزییات آن را در ادامه می خوانید.

واکسیناسیون شبانه روزی کرونا در برخی از شهرها آغاز شده است حالا به این دلیل برای تسهیل رفت و آمد برای واکسیناسیوت کرونا علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از لغو طرح منع تردد شبانه در شهرهایی که واکسیناسیون شبانه روزی دارند خبر داد. واکسیناسیون 24 ساعته چند روزی است در برخی از شهرهای بزرگ از جمله تهران، مشهد، شیراز و اهواز آغاز شده است. پیش از این جریمه تردد شبانه در تهران 200 هزار تومان اعلام شده بود و شهروندان از ساعت 22 تا 4 صبح برای تردد محدودیت داشتند.

 

لغو طرح منع تردد شبانه

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از لغو محدودیت‌های تردد شبانه در شهرهایی که واکسیناسیون شبانه روزی دارند، خبر داد. رئیسی، گفت: هر محدودیتی که ایجاد می‌شود برای حفظ سلامتی مردم است و اگر منع تردد شبانه ایجاد شده بود برای این بود که دورهمی‌ها و به دنبال آن انتشار بیماری صورت نگیرد. الان با توجه به بحث مهم واکسیناسیون و سرعت آن و راه اندازی مراکز شبانه روزی، ممنوعیت تردد برداشته می‌شود.وی  اظهار کرد: ممنوعیت شبانه در شهرهایی که واکسیناسیون شبانه روزی دارند، برداشتیم ولی خواهش می‌کنم مردم شب‌ها در خیابان بیرون نروند و تنها برای تزریق واکسن بیرون بروند.

وی  تاکید کرد: خواهش میکنم افرادی که برای واکسیناسیون مراجعه نکردند بویژه افراد بالای ۶۵ سال حتما مراجعه کنند. ۱۲ درصد افراد بالای ۶۵ سال واکسن نزدند و ۷۴ درصد مرگ و میر فعلی کرونا در افراد ۶۵ سال به بالا برای همین ۱۲ درصد است که واکسن نزدند.رئیسی  گفت: حتی همکاران ما آمادگی دارند برای کسانی که معلولیت دارند و یا نمی‌توانند از منزل خارج شوند، مراجعه کنند و واکسن آنها را تزریق کنند.

تزریق واکسن کرونا در تهران 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران گفت: در روزهای آینده تعدادی از مراکز تجمیعی به صورت سه شیفت یا شبانه‌روزی کار واکسیناسیون را انجام می‌دهند که بتوانیم قبل از پیک‌های بعدی کرونا بسیاری از افراد را در مقابل این ویروس واکسینه کنیم.دکتر علیرضا زالی روز چهارشنبه در حاشیه آیین بهره برداری از مرکز تجمیعی واکسیناسیون ناجا در تهران، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در روزهای اخیر حجم قابل توجهی واکسن به کشور وارد شده و سبد واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال افزایش حجمی است.وی ادامه داد: در روزهای اخیر به صورت شتابان مراکز تجمیعی در تهران در حال افتتاح است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران گفت: مراکز جدید در شیفت‌های صبح کار خود را انجام می‌دهند و مراکز قدیمی‌تر با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شده‌اند که به صورت ۲ شیفت کار واکسیناسیون را انجام دهند.زالی در ادامه بیان کرد: هر زمان دست نیاز به سوی نیروی انتظامی دراز کردیم پلیس با تمام قوا به کمک ما آمد و امروز نیز با احداث مرکز تجمیعی بهداری پلیس پایتخت این مهم آشکارتر شد.وی تاکید کرد: پلیس از روز نخست با در اختیار قرار دادن تمام بیمارستان‌های وابسته به خود، بیش از پیش به کمک ستاد مقابله با کرونا آمد.فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران اظهار داشت: بهداری پلیس پایتخت با همکاری مراکز تجمیعی ستاد مقابله با کرونا روزانه ۵۰۰ دُز واکسن را در مرکزی که امروز به بهره برداری رسید به شهروندان تزریق می‌کند و در روزهای آتی این آمار افزایش می‌یابد.

زالی اضافه کرد: مجموعه پلیس انتظامی تهران بزرگ برای تحقق اهداف ستاد مقابله با کرونا در کنار این مجموعه کارهای بسزایی انجام داده است.وی ادامه داد: پلیس بهترین و مجرب‌ترین نیروهای پرستار و متخصص خود را به این کار تخصیص داده است.زالی افزود: نوبت‌دهی از طریق سیستم سلامت وزارت بهداشت انجام پذیر است و تعداد افرادی که بتوانند از این سیستم استفاده کنند از روزهای آتی افزایش می‌یابد.وی با بیان اینکه این مرکز کار خود را با تزریق روزانه ۵۰۰ دُز واکسن آغاز کرده‌ است، گفت: با بالا بردن مراکز تجمیعی در سطح شهر تهران می‌توانیم روند واکسیناسیون را افزایش دهیم.

افزایش ساعت کاری مراکز واکسیناسیون کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به جذب نیروهای داوطلب و همکاری‌های بین بخشی برای توسعه و افزایش ساعت کاری مراکز تجمیعی واکسیناسیون، گفت: مرکز واکسیناسیون "کردستان" در تهران شبانه روزی شد.دکتر جلیل کوهپایه زاده، گفت: تا هفته گذشته به طور متوسط روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار دوز تزریق واکسن کرونا داشتیم اما با افزایش ساعت کاری مراکز واکسیناسیون، تعداد جایگاه‌های واکسن در مراکز فعلی و همچنین افزایش مراکز تجمیعی این ظرفیت در هفته جاری، این میزان به ۲ برابر خواهد رسید.وی با بیان اینکه ۴۶ مرکز تجمیعی واکسیناسیون دانشگاه علوم پزشکی ایران تا پایان هفته به پنجاه ۵۰ مرکز می‌رسند، اظهار کرد: پیش از این بزرگترین چالش تامین واکسن بود اما در حال حاضر کمبود نیروی انسانی آموزش دیده و همچنین فضای فیزیکی برای راه اندازی مراکز جدید چالش‌های پیش رو برای افزایش ظرفیت واکسیناسیون هستند اما با همکاری‌های بین بخشی قطعا این چالش ها هم برطرف می شوند.

کوهپایه زاده افزود: با کمک داوطلبانه نیروی‌های بسیجی و مردمی، دانشجویان و داوطلبان هلال احمر، مراکز تجمیعی فعلی از روز گذشته به صورت دو شیفت تا ساعت هشت شب فعال هستند.رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین از شبانه روزی شدن مرکز واکسیناسیون "کردستان" خبر داد و افزود: در روزهای آینده نیز چند مرکز دیگر مانند مرکز خودرویی دژبان ارتش واقع در خیابان فاطمی، بیمارستان های تریتا و ساسان و یک بیمارستان دیگر در جنوب شهر و از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران شبانه روزی می شوند.وی با اشاره به ظرفیت شبانه روزی شدن مرکز واکسیناسیون ایران مال، گفت: مرکز واکسیناسیون بوستان گفتگو هم به تازگی راه اندازی شده و فعلا از ساعت ۱۴ تا ۲۰ فعال است اما به زودی شبانه روزی خواهد شد.کوهپایه زاده اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر تنها حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد واکسیناسیون روزانه از طریق نوبت دهی سامانه salamat.gov.ir  انجام می شود که اگر این میزان به صد در صد برسد، موجب تسریع در واکسیناسیون می شود.بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، وی با بیان اینکه قرار است، زمان نوبت دوم واکسن نیز از طریق همین سامانه اعلام شود، افزود: در این صورت با هدایت صحیح شهروندان علاوه بر اینکه از شلوغی مراکز کاسته خواهد شد، میزان واکسیناسیون افزایش می‌یابد.

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار