کد خبر : 5857 / /
/

اخبار روز| رئیس بانک مرکزی افغانستان| طالبان در کابل

احمدی حدود یک سال پیش به عنوان سرپرست بانک مرکزی افغانستان منصوب شد. او پیشتر در خزانه داری امریکا و همچنین بانک جهانی و در بخش خصوصی کار کرده بود

رئیس بانک مرکزی افغانستان ضمن فرار از کابل، وفاداری نیروهای امنیتی را مورد پرسش قرار داده و اشرف غنی رئیس‌جمهوری و مشاوران بی‌تجربه او را مقصر سقوط سریع دولت به‌دست طالبان قلمداد کرد.

اجمل احمدی با انتشار چند توییت روز دوشنبه نحوه کار خود در بانک مرکزی تا زمان رسیدن طالبان به دروازه‌های کابل و همچنین فرار با یک پرواز نظامی را تشریح کرد.

وی اعلام کرد: لازم نبود که کار اینگونه به پایان برسد. از فقدان هرگونه طرح و برنامه‌ای از سوی رهبران افغانستان منزجر شدم. آنان را در فرودگاه دیدم که بدون اطلاع دادن به دیگران در حال ترک کشور بودند.

احمدی حدود یک سال پیش به عنوان سرپرست بانک مرکزی افغانستان منصوب شد. او پیشتر در خزانه داری امریکا و همچنین بانک جهانی و در بخش خصوصی کار کرده بود.

وی با اشاره به ادعاهای برخی رهبران شبه نظامیان طرفدار دولت مبنی بر اینکه تسلیم ارتش در شمال افغانستان نتیجه یک توطئه بوده است گفت: باور این مسئله دشوار است اما این مسئله مشکوک است که چرا نیروهای امنیتی ملی به این سرعت پست خود را ترک کردند. مسائلی در این زمینه بدون توضیح مانده است.

وی خاطرنشان کرد که روز شنبه جلساتی برای اطمینان دادن به بانک‌ها و صرافیها داشته تا آنها را آرام سازد و نمی‌تواند باور کند که این جلسات یک روز پیش از سقوط کابل بوده است. وی افزود که پول افغانستان به ۱۰۰ افغانی دربرابر دلار کاهش یافته که کاهشی در حدود ۲۳ درصد است.

با ادامۀ اوضاع نابسامان کنونی، روز شنبه ارزش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی به‌خصوص دلار امریکا بطور بی‌سابقه‌ای کاهش یافت و بانک‌ها شاهد هجوم مردم بود. در اوایل روز شنبه ارزش یک دلار در بازار کابل نزدیک به ۱۰۰ افغانی رسید، اما در پایان روز دوباره به حدود ۸۷ افغانی کاهش یافت.

منبع: ایرنا

copied
ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار